Jump to content

Teologija uz jutarnju kafu

Оцени ову тему


Препоручена порука

1 hour ago, kopitar рече

Jedno pitanje za teologe :

Da li se sam termin "Trojstvo" smatra svetim?

Protestanti kažu da je to samo termin koji na najbolji način pokušava objasniti tu stvarnost a da sam termin nije svet.

 

Kako nije svet pojam o 'Trojstvu',.... kako onda da objasnimo tu stvarnost (svete Trojice) koja nam daje' svetost i osvecenje i blagodat ako sam pojam o Trojici nije svet,... :scratch_head:....pa, kazemo sveta Trojica, sigurno ne kazemo sveta,..... samo kao neki obicni i kolokvijalni termin....

Nego je on to rekao jer zna da mnoge protestantske zajednice i struje ne ispovedaju svetu Trojicu i samo je pomalo zamaskirao tu cinjenicu kao da je to 'samo termin',.... cini mi se da ima kod protestanata onih koji i veruju u svetu Trojicu na odredjeni nacin..... sta da radimo takvi su protestanti, ima svakakvih ispovedanja kod njih sto nije ni cudno kada imamo  Sola Scriptura bez predanja i kako kome odgovara da cita i tumaci Pismo....

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 4 минута, Bokisd рече

Kako nije svet pojam o 'Trojstvu',.... kako onda da objasnimo tu stvarnost (svete Trojice) koja nam daje' svetost i osvecenje i blagodat ako sam pojam o Trojici nije svet,... :scratch_head:....pa, kazemo sveta Trojica, sigurno ne kazemo sveta,..... samo kao neki obicni i kolokvijalni termin....

Nego je on to rekao jer zna da mnoge protestantske zajednice i struje ne ispovedaju svetu Trojicu i samo je pomalo zamaskirao tu cinjenicu kao da je to 'samo termin',.... cini mi se da ima kod protestanata onih koji i veruju u svetu Trojicu na odredjeni nacin..... sta da radimo takvi su protestanti, ima svakakvih ispovedanja kod njih sto nije ni cudno kada imamo  Sola Scriptura bez predanja i kako kome odgovara da cita i tumaci Pismo....

Pa dobro Boki nije termin Bog....

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 30 минута, kopitar рече

Pa dobro Boki nije termin Bog....

Da, nije, ali mozemo da imamo  definiciju pojma Boga kao bica koje je transtedentno, besmrtno, beskonacno i slicno, sto daje neke odlike i karakteristike tom pojmu o Bogu,... naravno za nas hriscane Bog je i svet , sto daje pojmu i reci Bog jos jednu odredjenu dimenziju.

Tako sigurno i za Trojicu, ona za nas nije prosta Trojica, ... nego Sveta Trojica,... sigurno je razlika kada kazemo Sveta (Trojica) , od Svetosti dobijamo svetost i osvecenje jer samo od Svetosti mozemo dobiti svetost koja moze da nas ucini slicnima Svetosti.

15  Него по Свецу који вас је позвао, и ви будите свети у свему живљењу.

16 Јер је писано: Будите свети, јер сам ја свет. (1.Petr. 1, 15-16)

Link to comment
Подели на овим сајтовима

On 28.2.2019. at 16:41, Bokisd рече

Da, nije, ali mozemo da imamo  definiciju pojma Boga kao bica koje je transtedentno, besmrtno, beskonacno i slicno, sto daje neke odlike i karakteristike tom pojmu o Bogu,... naravno za nas hriscane Bog je i svet , sto daje pojmu i reci Bog jos jednu odredjenu dimenziju.

Tako sigurno i za Trojicu, ona za nas nije prosta Trojica, ... nego Sveta Trojica,... sigurno je razlika kada kazemo Sveta (Trojica) , od Svetosti dobijamo svetost i osvecenje jer samo od Svetosti mozemo dobiti svetost koja moze da nas ucini slicnima Svetosti.

15  Него по Свецу који вас је позвао, и ви будите свети у свему живљењу.

16 Јер је писано: Будите свети, јер сам ја свет. (1.Petr. 1, 15-16)

Zanimljivo je što pojam Sveto Trojstvo u praksi crkve kod molitava , obreda itd. se vrlo rijetko upotrebljava kao i kod privatne molitve....evo pokušaj se sjetiti kad si ti zadnji put upravljao svoje molitve Svetom Trojici ili zazivao Svetu Trojicu..ja se baš i nemogu sjetiti.

Obično molimo pojedinačno Isusu i Ocu a rjeđe DS ili spominjemo svakog od osoba npr. Slava Ocu i Sinu i Duhu Svetomu...pa recimo zašto ti automatski ne padne na pamet da skratiš i kažeš slava Svetoj Trojici, to je vjerojatno jer nam je tako po našem ljudskom i ograničenom poimanju lakše i normalnije. to

Jer si baš teško  možeš zamisliti Sveto Trojstvo a što ne možeš bar donekle razumjeti onda je teško i spontano moliti.

Zato spontani zaziv obično je..

Isuse pomozi...a ne Sveta Trojice pomozi.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 38 минута, kopitar рече

Zanimljivo je što pojam Sveto Trojstvo u praksi crkve kod molitava , obreda itd. se vrlo rijetko upotrebljava kao i kod privatne molitve....evo pokušaj se sjetiti kad si ti zadnji put upravljao svoje molitve Svetom Trojici ili zazivao Svetu Trojicu..ja se baš i nemogu sjetiti.

Obično molimo pojedinačno Isusu i Ocu a rjeđe DS ili spominjemo svakog od osoba npr. Slava Ocu i Sinu i Duhu Svetomu...pa recimo zašto ti automatski ne padne na pamet da skratiš i kažeš slava Svetoj Trojici, to je vjerojatno jer nam je tako po našem ljudskom i ograničenom poimanju lakše i normalnije. to

Jer si baš teško  možeš zamisliti Sveto Trojstvo a što ne možeš bar donekle razumjeti onda je teško i spontano moliti.

Zato spontani zaziv obično je..

Isuse pomozi...a ne Sveta Trojice pomozi.

Pa, nasao sam na prvu recimo Akatist Presvetoj Trojici :

https://slavoslovije.files.wordpress.com/2009/01/akatist-presvetoj-trojici.pdf

Presveta Trojice, jednosušna moći, uzroče svih dobara, čime ćemo Ti uzvratiti za sve što si dala nama grešnima i nedostojnima pre no što dođosmo na svet; za sve što svakome od nas daješ svaki dan, i za ono što si svima nama pripremila u budućem životu! .... itd..

Mislim, dogmat i vera je u Svetu Trojicu,..... kao sto je svako Lice i Ipostas u Trojici  svako za sebe Sveto i Bozansko, tako i kada govorimo o zajednici Lica kazemo Sveta Trojica. RKC i PC imaju zajednicku veru u Svetu Trojicu koju ispovedamo kod krstenja , tako bi valjda trebalo i u odredjenim napisanim molitvama  da se molimo Svetoj Trojici.

Sigurno postoje molitveni trenuci kada se molimo Isusu, Bogorodici,  svetiteljima, andjelima, ... ali, sigurno i molitva Svetoj Trojici ima svoju svrhu i mesto u veri i molitvama. Ako protestanti imaju neka nejasna ucenja o Svetoj Trojici,  mi imamo jasno ucenje i samim time i molitve Svetoj Trojici.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

On 1.3.2019. at 22:32, kopitar рече

Zanimljivo je što pojam Sveto Trojstvo u praksi crkve kod molitava , obreda itd. se vrlo rijetko upotrebljava kao i kod privatne molitve....evo pokušaj se sjetiti kad si ti zadnji put upravljao svoje molitve Svetom Trojici ili zazivao Svetu Trojicu..ja se baš i nemogu sjetiti.

Obično molimo pojedinačno Isusu i Ocu a rjeđe DS ili spominjemo svakog od osoba npr. Slava Ocu i Sinu i Duhu Svetomu...pa recimo zašto ti automatski ne padne na pamet da skratiš i kažeš slava Svetoj Trojici, to je vjerojatno jer nam je tako po našem ljudskom i ograničenom poimanju lakše i normalnije. to 

Jer si baš teško  možeš zamisliti Sveto Trojstvo a što ne možeš bar donekle razumjeti onda je teško i spontano moliti.

Zato spontani zaziv obično je..

Isuse pomozi...a ne Sveta Trojice pomozi.

Код нас православних једна од главних молитава, без коју скоро не постоји ниједно молитвено правило је:
Пресвјатаја Троице помилуј нас, Господи очисти грехи нашја, Владико прости безаконија наша, Свјати посети и исцели немошти нашја имене Твојего ради.

Када се “диже“ панагија (проскура, просфора) увек се моли:
Велико (је) име Света Троице, Пресвета Богородице помагај нам.

  • Свиђа ми се 1

Ти ме волиш, ал ја не осећам.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

On 28.2.2019. at 16:06, Bokisd рече

Kako nije svet pojam o 'Trojstvu',.... kako onda da objasnimo tu stvarnost (svete Trojice) koja nam daje' svetost i osvecenje i blagodat ako sam pojam o Trojici nije svet,... :scratch_head:....pa, kazemo sveta Trojica, sigurno ne kazemo sveta,..... samo kao neki obicni i kolokvijalni termin....

Nego je on to rekao jer zna da mnoge protestantske zajednice i struje ne ispovedaju svetu Trojicu i samo je pomalo zamaskirao tu cinjenicu kao da je to 'samo termin',.... cini mi se da ima kod protestanata onih koji i veruju u svetu Trojicu na odredjeni nacin..... sta da radimo takvi su protestanti, ima svakakvih ispovedanja kod njih sto nije ni cudno kada imamo  Sola Scriptura bez predanja i kako kome odgovara da cita i tumaci Pismo....

Bokisd odtkad si ti teolog??

Link to comment
Подели на овим сајтовима

On 1.3.2019. at 22:32, kopitar рече

Zanimljivo je što pojam Sveto Trojstvo u praksi crkve kod molitava , obreda itd. se vrlo rijetko upotrebljava kao i kod privatne molitve....evo pokušaj se sjetiti kad si ti zadnji put upravljao svoje molitve Svetom Trojici ili zazivao Svetu Trojicu..ja se baš i nemogu sjetiti.

Obično molimo pojedinačno Isusu i Ocu a rjeđe DS ili spominjemo svakog od osoba npr. Slava Ocu i Sinu i Duhu Svetomu...pa recimo zašto ti automatski ne padne na pamet da skratiš i kažeš slava Svetoj Trojici, to je vjerojatno jer nam je tako po našem ljudskom i ograničenom poimanju lakše i normalnije. to

Jer si baš teško  možeš zamisliti Sveto Trojstvo a što ne možeš bar donekle razumjeti onda je teško i spontano moliti.

Zato spontani zaziv obično je..

Isuse pomozi...a ne Sveta Trojice pomozi.

Pa imas recimo u litanijama:"Sveto Trojstvo jedan Bože,smiluj nam se..

  • Свиђа ми се 1
Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 46 минута, Isusovo magare рече
On 28.2.2019. at 16:06, Bokisd рече

Kako nije svet pojam o 'Trojstvu',.... kako onda da objasnimo tu stvarnost (svete Trojice) koja nam daje' svetost i osvecenje i blagodat ako sam pojam o Trojici nije svet,... :scratch_head:....pa, kazemo sveta Trojica, sigurno ne kazemo sveta,..... samo kao neki obicni i kolokvijalni termin....

Nego je on to rekao jer zna da mnoge protestantske zajednice i struje ne ispovedaju svetu Trojicu i samo je pomalo zamaskirao tu cinjenicu kao da je to 'samo termin',.... cini mi se da ima kod protestanata onih koji i veruju u svetu Trojicu na odredjeni nacin..... sta da radimo takvi su protestanti, ima svakakvih ispovedanja kod njih sto nije ni cudno kada imamo  Sola Scriptura bez predanja i kako kome odgovara da cita i tumaci Pismo....

Bokisd odtkad si ti teolog??

(od kada sam dosao na forum... :D)

Citam po malo i pamtim neke stvari i ono sto zapamtim i skontam onda i napisem, (tako znam i ovo za protestante i imam jednog drugara protestanta i pricam sa njim pomalo o veri i slicno...)

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Придружите се разговору

Можете одговорити сада, а касније да се региструјете на Поуке.орг Ако имате налог, пријавите се сада да бисте објавили на свом налогу.

Guest
Имаш нешто да додаш? Одговори на ову тему

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Креирај ново...