Jump to content

Како да се припремим за причешће?


Препоручена порука

Zar se strah Božji i ljubav ka Bogu, na koje poziva liturgijski vozglas, jedino projavljuju u postu i ispovesti,odnosno kada se ljudi retko pričešćuju? Nije li čitav hrišćanski život, pa i u vreme mrsnih dana, podvig i borba za Hrista? I pored jasnih svedočenja kanonske i svetootačke tradicije ova čudna i – kako kaže veliki ruski teolog Aleksandar Šmeman – jeretička ideja ostaje deo liturgičke pobožnosti u našoj Crkvi. Danas većina vernih smatra da je blagočestivije ne pričešćivati se stalno – usled mnoštva pregrešenja koja svakodnevno činimo. Misli se da je stalno pričešćivanje velika odgovornost, koja povlači sa sobom osudu ako budemo nastavili sa grešnim životom. Odgovor na takve primedbe može se još jednom potražiti u činjenici da je sveto pričešće namenjeno svim hrišćanima, bez obzira na stepen njihovog savršenstva ili nesavršenstva. Važno je samo da način života vernog bude takav da se on bori i trudi da svagda posvedoči svoju posvećenost Bogu. Padovi i usponi u toj borbi su neminovni, ali oni nisu merilo toga koliko će se neko pričešćivati ili ne. Nije čovek sam merilo božanskog dara. Imajući to u vidu, jedini stvarno neophodni uslov za stalno pričešćivanje jeste delatni liturgijski život, projavljen u svakodnevnom životu podvižničkim svedočenjem novog odnosa prema Bogu, svetu, čoveku, hrani, i svim dobrima ovoga veka. Rešenje ovog životnog problema Crkve nije u nečijem pričešćivanju na svakoj Liturgiji nezavisno od drugih (koji se možda neće pričestiti). Ni u tom slučaju sveta Evharistija ne bi postala saborno delo, delo čitave Crkve. Rešenje leži u ponovnom pronalaženju najdubljeg značaja nedeljnog evharistijskog sabranja i prazničnog evharistijskog sabranja kao sabranja svih na jednom mestu. Uzimanje učešća svih pravoslavnih hrišćana pre svega na nedeljnom evharistijskom sabranju, uz razvijanje samosvesti vernih kao pričesnika „Trpeze Gospodnje“ – namenjene svim članovima crkvene zajednice – jeste početak iz koga treba da se razvije njen ljubveni, ličnosni život. Ovaj život «Svagda svih na istom mestu» danas skoro više i ne postoji. To je još jedan znak samožive pobožnosti međusobno otuđenih jedinki. Potrebno je prevazići ovu pobožnost ponovnim otkrivanjem svete Evharistije kao događaja koji se odnosi na čitavu crkvenu zajednicu i podrazumeva učešće svih vernih u njoj.

http://cerovica.com/бити-хришћанин-и-не-причешћивати-се/?script=lat

''Старајте се да имате љубав. Иштите свакодневно од Бога љубав. Заједно са љубављу долази сво богатство добара и врлина. Волите, да бисте били вољени од других.''
(Св.Нектарије Егински)

ЖИВА ДЕЛА УТЕХЕ - искрено се надам да ће ова акција пробудити оно најбоље у нама

Link to comment
Подели на овим сајтовима

  • 2 months later...
  • Одговори 65
  • Креирано
  • Последњи одговор

Популарни чланови у овој теми

Популарни дани

On 9.11.2018. at 8:50, Нифада рече

Ако живите у мањем граду или месту,у коме се све зна,па у време поста купите у маркету саламу за мачку,ризикујете да се прошири глас како једете саламу у време поста,па онда ако се и причестите,онда је то већ сложена тема.

Онда  у исповести неки очекују листу грехова,јер од изласка из куће,стана, сви грешимо !!!!,итд.Понекад би требало да исповедамо и етикету коју вам је неко налепио,нпр.гордост,све у ставу да смо сви горди,али неко је ипак мало више:) 

Мењају се ствари и мења се свест,али негде брже,а негде спорије.

 

Никада не знате када ће неко  пронаћи стару тему ,излистати странице и уделити вам лајк:aplauz:,ето баш вама.Видим окупило се лепо друштво на овој теми,баш све нека лепа имена.

Срећан празник свима,велики празник-БОГОЈАВЉЕЊЕ,када се Бог јави и речју и сликом (видљиво)..

 

Нифада :)

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Морам да кажем да, након дискусије на ову тему, много чешће и слободније прилазим Путиру и то ми баш пуно значи и даје му снагу у овом тешком периоду који пролазим.

Више не лупам главу да ли сам спремна, достојна и слично, него се само свим срцем молим пред причест да ми причешћивање не буде на суд или  на осуду већ на исцељење душе и тела.

Хвала свима и срећан празник!

 

Почетна arrow.png Молитве
Молитва пред Свето Причешће ПДФ Штампа Ел. пошта

Верујем, Господе, и исповедам да си Ти заиста Христос, Син Бога живога, Који си дошао у свет да грешнике спасеш, од којих сам први ја. Још вјерујем да је ово само пречисто Тело Твоје, и ова сама пречасна Крв Твоја. Стога Ти се молим: помилуј ме, и опрости ми сагрешења моја хотимична и нехотимична, учињена речју и делом, свесно и несвесно, и удостој ме да се неосуђено причестим пречистим тајнама Твојим на отпуштање грехова и на живот вечни. Прими ме данас, Сине Божији, за причасника Тајне Вечере Твоје, јер нећу казати Тајну непријатељима Твојим, нити ћу Ти дати целив као Јуда, већ као покајани разбојник исповедам Те: сети ме се Господе, у Царству Твоме. Да ми причешћивање Твојим Светим Тајнама, Господе, не буде на суд или на осуду, него на исцељење душе и тела. Амин.

 

 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Potpisujem. Ili,ispostujem dogovor sa duhovnikom i ne berem brigu.

Послато са E6653 користећи Pouke.org мобилну апликацију

Радуј се, Нектарије, велики Архијереју Божји!

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 11 часа, Milica Bajic рече

Морам да кажем да, након дискусије на ову тему, много чешће и слободније прилазим Путиру и то ми баш пуно значи и даје му снагу у овом тешком периоду који пролазим.

Више не лупам главу да ли сам спремна, достојна и слично, него се само свим срцем молим пред причест да ми причешћивање не буде на суд или  на осуду већ на исцељење душе и тела.

Хвала свима и срећан празник!

:navijanje:

''Старајте се да имате љубав. Иштите свакодневно од Бога љубав. Заједно са љубављу долази сво богатство добара и врлина. Волите, да бисте били вољени од других.''
(Св.Нектарије Егински)

ЖИВА ДЕЛА УТЕХЕ - искрено се надам да ће ова акција пробудити оно најбоље у нама

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Придружите се разговору

Можете одговорити сада, а касније да се региструјете на Поуке.орг Ако имате налог, пријавите се сада да бисте објавили на свом налогу.

Guest
Имаш нешто да додаш? Одговори на ову тему

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Креирај ново...