Jump to content

Raskol se zahuktava

Оцени ову тему


Препоручена порука

пре 2 минута, Tumaralo. рече

Crkva će ih proglasiti za svetitelje da bi bila u njihovoj milosti. 

Пази брате, ти не знаш њихово покајање.

 

пре 3 минута, Tumaralo. рече

Kakva god da su trvenja bila unutar Vizantijskog carstva to ne opravdava savez srpskih vladara sa katolicima protiv Vizantije.

Mogli su da intervenišu bez sklapanja saveza sa Đavolom.

Ромеји су не ретко насртали на нас па још и да смо заратили са целим западом, шта би остало од нас? И онако смо били не сложни.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

  • Одговори 11.6k
  • Креирано
  • Последњи одговор

Популарни чланови у овој теми

пре 1 сат, MKD13 рече

Isto i na crkvenom planu, sva mrznja i pluvanje na Vartolomeja i carigradske crkve je kontraproduktivna. Vartolomej jos ve trpi i ceka da se smirite, kad bi hteo ne samo Svetu Goru vec i pomesne crkve bi privoleo na svoju stranu... shto i ce da se desi ukoliko se ne opametite.

Човече нико не пљује и не мрзи Вартоломеја него то ти приписујеш стање твог духа другима. У питању је најгрубље кршење светих канона и смим тим негирање саме Цркве од стране фанарске патријаршије. Исто то радите и ви у МПц! Шта теби није јасно? Ви стављате етнофилетизам изнад Цркве и то оправдавате неким квази историјским теоријама али за раскол нема оправдања већ само покајање.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 25 минута, Просечан србенда рече

Човече нико не пљује и не мрзи Вартоломеја него то ти приписујеш стање твог духа другима. У питању је најгрубље кршење светих канона и смим тим негирање саме Цркве од стране фанарске патријаршије. Исто то радите и ви у МПц! Шта теби није јасно? Ви стављате етнофилетизам изнад Цркве и то оправдавате неким квази историјским теоријама али за раскол нема оправдања већ само покајање.

Stvarno? Od NATO placenika, do jeretika koji je uveo "papizam", do anatema  za smrdljivog bosforskog psa koji uzeo zlatnike od ukronaciste za priznavanje autokefaliju, vinovnikom gonjenja na verne u Ukraini i shta jos ne. Instambulski turski patrijarh. Patrijarh nekoliko hijlada fanariota. Najgrublje krsenje svetih kanona i negiranje same crkve?!

Mislite da Velika Hristova Crkva, Vselenska Konstantinopolska Patriarsija,:) ne cuje i ne gleda kako je omalovazavate? I to shto dugotrpi kao i svetogorce neznaci da ona projavluje slabost ili se uplasila, vec ceka da dogite sebi, ako ne, ne samo svetogorce vec i druge pomesne crkve ce ustati u njenu zashtitu. 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Вартоломеј није Константинопољска Црква. Такав папизам не познаје православље.

Наука верујућих каже:

Апсолутан је само Бог

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 25 минута, MKD13 рече

Stvarno? Od NATO placenika, do jeretika koji je uveo "papizam", do anatema  za smrdljivog bosforskog psa koji uzeo zlatnike od ukronaciste za priznavanje autokefaliju, vinovnikom gonjenja na verne u Ukraini i shta jos ne. Instambulski turski patrijarh. Patrijarh nekoliko hijlada fanariota. Najgrublje krsenje svetih kanona i negiranje same crkve?!

Докажи да није тако и да је ово из мржње речено?

 

пре 26 минута, MKD13 рече

Mislite da Velika Hristova Crkva, Vselenska Konstantinopolska Patriarsija,:) ne cuje i ne gleda kako je omalovazavate?

Не омаловажавамо је

 

пре 27 минута, MKD13 рече

ne samo svetogorce vec i druge pomesne crkve ce ustati u njenu zashtitu

Глупост, ни св. Гора а и ни једна помесна Црква не одобрава против канонске активности Цариградског патријарха и његових саучесника.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 2 минута, Просечан србенда рече

Докажи да није тако и да је ово из мржње речено?

 

Не омаловажавамо је

 

Глупост, ни св. Гора а и ни једна помесна Црква не одобрава против канонске активности Цариградског патријарха и његових саучесника.

Dokazi ti da mozes jednog Patrijarha tako nazivati  pre nego shto ga Crkva  osudila? 

Ovi koji podrzavaju RPC sada ili su zavisni i pod uticajem Moskve ili samo solidarisu da ne bi doslo do konecnog raskola. Vecina je na strani Carigrada, i mudro se ne proiznosi, dajuci tako da proge vreme, da se pomesaju stvari, kako bi nakraj RPC shvatila da je izgubila bitku i vratila u evharistiji sa KP.

To su grcka crkva, kiparska, albanska, rumunska, gruzijska, bugarska(ijako kod bugara ima jako promoskovsko krilo), jerusalimska( i pored toga shto Novinski odresio kese i tamo), svetogorci a i poedini episkopi srpske, polske i ceske crkve.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 9 минута, MKD13 рече

Ovi koji podrzavaju RPC sada ili su zavisni i pod uticajem Moskve ili samo solidarisu da ne bi doslo do konecnog raskola. Vecina je na strani Carigrada, i mudro se ne proiznosi, dajuci tako da proge vreme, da se pomesaju stvari, kako bi nakraj RPC shvatila da je izgubila bitku i vratila u evharistiji sa KP.

Што је баби мило то јој се и снило...Видећемо шта ће бити.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 4 часа, MKD13 рече

E sad da ne bi doslo do krvoproljica, treba naci kompromis. Ne moze da ti ne priznaes vlast, da si nastrani nekog ko je napao tvoju drzavu, i celo vreme izlazis iz gnjeva i plujes na Potroshenka, Ministre naciste, Epimafija

Шта ти је подсвест! Сама уобличава... и открива праву истину.

Заиста су достојно именовани!

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Одакле ветар дува

payatt1.JPG
 
Јуче смо се сви запитали шта је изазвало, или тачније ко је  инспирисао грчки портал Ромфеа да пласира лажне вести о Светој Гори. Данас су се сами похвалили насловом: "Амерички амбасадор: подржавамо напоре RomfeaNews". Уз наслов иде вест да је чланове њихове редакције угостио амбасадор САД-а у Атини Geofrey Pyatt. По окончаном пријему и амерички амбасадор се похвалио на свом личном твитер налогу: "Уживао сам у сусрету са тимом "RomfeaNews". Усхићени смо чињеницом да је State Department пружио подршку започињању овог значајног труда на оснаживању слободне штампе, борбе против дезинформација и истицања вредности које делимо са Православљем и Васељенским патријархом. Са срећом (добар почетак)!"
 
tweet1.JPG
 
 
Link to comment
Подели на овим сајтовима

 

@Tumaralo.

 

Не ради се о пристрасном и бесловесном уздизању наших владара. Ја не поричем њихова (не)дела знана и незнана, јер су свакако грешили, али их се због тога не одричем нити их одбацујем, јер су се и кајали и оплакивали своје грехе. Разлог више да се и за њих Богу молимо до скончанија вјека. Живели су и бринули за свој народ тамо где их је Господ посадио, на нашој ветрометини, где се слобода не купује на вашару и где се не може веровати новом пријатељу исто онолико колико ни старом непријатељу.

 

Такође их се не одричем јер су наши, јер су  и моји и Ваши, исто онако као што се Христос није одрекао нити постидео својих телесних предака. Свакако их није са подсмехом кудио.  Њихова имена чујемо на литургијском сабрању у Недељу Светих Отаца пред рођење Христово, Зачало I. Има међу њима разних ликова и карактера од којих би се многи постидели, па нам  је опет Цар Славе, без Оца у времену и историји, кроз Пресвету Деву као њихову потомкињу, дошао као Искупитељ и Спаситељ.

 

Много је наших предака-владара који су заволели лепоту славе Божије, где углавном међу земнима влада правило, чија сила онога и правда. Насупрот Вашој тврдњи да их је Црква проглашавала светитељима како би била у њиховој милости, они су првенствено угађали Богу у Светој Тројици, удвостручујући и умножавајући подвигом и својом крви талант од Неба добијен, страдањем у духу и телу. И сада када су примили вечну плату од Христа Бога, можемо, песмама славећи их, да им завапимо да узмоле Христа Бога да нас спасе од вечне пропасти!

 

Слава им и хвала им!

 

СТИХИРА СВЕТИМ
СРПСКИМ ПРОСВЕТИТЕЉИМА

 

Свети српски Просветитељи и Учитељи,
и
 преподобни Краљеви и Цареви и Кнежеви:
Симеоне Мироточиви,
 Саво равноапостолни,
Стефане
 Првовенчани, Владиславе краљу,
и
 Саво Други, са свехвалним Теоктистом,
преподобни
 Милутине, Никодиме, Данило,
са
 Евстатијем премудрим, предивни међу страдалницима
Стефане,
 Дечана славо и Уроше часни,
Преславни
 и велики кнезе Лазаре,
који
 си пролио крв своју за веру и Отаџбину,
свехвалне
 царице, кнегиње и деспотице опевамо :
Јелену,
 Анастасију и Ангелину,
свети
 деспоти Георгије, Стефане, Максиме и Јоване
сирмијских
 и крушедолских обитељи славо,
свети
 Петре Коришки , Јоанкије Девички,
Прохоре
 Пчињски, Јоване Рилски
Свети
 чудотворче Науме, Давиде, Гаврило Лесновски
Иларионе
 Осоговски, свети Василије цудотворче захумски ..
све
 вас прослављамо и славимо.
Јер сте велики заступници и представници рода српскога.
О, оци, и пастири добри!

Упутите Отаџбину и народ ка пристаништу спасења,
и
 молите мир од Бога роду нашем!

 

 

НЕБЕСКА СРБИЈА

Небеска Србија, Србија је рајска,
Миомирна, красна као ружа мајска.

Ту су оци наши и праоци свети
Што са крстом часним стигоше ка мети.

Ту жупани српски, краљеви и цари
И витези крста и нови и стари.

Ту мајке јунака и сестара јато
Углачане патњом сијају ко злато.

Чете испосника и светаца благих
И многи и многи сродници нам драги.

Ту монаси часни, монахиње бледе
Вечну светлост Божју сад весело гледе.

Ту свечари српски и задужбинари
Борци и страдалци и млади и стари.

И девојке миле и дечица мала
За Господа Христа рано пострадала.

Мачем посечена, огњем сагорена
Ко шибљика млада ветром оборена.

Домаћини ту су што у дому своме
Палише кандило Боду превечноме.

Из тамнице сужњи, из болнице болни
Паћеници овде, убоги, невољни,

Радују се тамо око Светог Саве
Ко синови царски посред царске славе.

И војници славни, Божји осветници
Многи богомољци, многи добротворци.

Удовице тужне и мајке без деце
Ту се убројаше међу Божје свеце.

Кнежеви сељачки и њини усташи
И сви и сви други славни преци наши.

Што у горчинама живеше најљућим
Али немогуће сматраше могућим.

Покољења многа од најбољег соја
Народ Божји, народ без броја и броја.

О, ви, мајке српске, о ви, децо драга
О, витези дивни, хиљаде хиљада,

Вама смрт крвава ново је крштење
Не водом, но крвљу - пуно очишћење.

Крв праведна пере од грехова свију
И вид даје свету јаче од очију.

У вечноме царству ви примисте славу
Ореол што краси мученичку главу.

О, младићи мили, поднесте ударце
И прераном смрћу претекосте старце.

О, дечице златна, скршени пупољци,
О, девице красне и витешки момци,

Именима вашим небо се позлати
А црква на земљи вечно обогати.

Православна црква, мајка у црнини
Гледа своју децу - покошено цвеће.

Па вапије Богу: Господе, упокој,
Даруј венце славе светој деци мојој.

+++

То је она вечна небеска Србија
Што ко јато звезда пред Богом се сија.

О, преблаги Боже, у три ипостаси
Уброј и нас грешне у свете и спаси.

Молимо те, Христе, за наш народ цео
Да би га до раја светога довео.

 

(Свети Владика Николај)

 

 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 3 часа, Просечан србенда рече

Човече нико не пљује и не мрзи Вартоломеја него то ти приписујеш стање твог духа другима. У питању је најгрубље кршење светих канона и смим тим негирање саме Цркве од стране фанарске патријаршије. Исто то радите и ви у МПц! Шта теби није јасно? Ви стављате етнофилетизам изнад Цркве и то оправдавате неким квази историјским теоријама али за раскол нема оправдања већ само покајање.

 

Не вреди. Не зна он и њему слични на коју ногу храмљу.

 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 15 минута, Tumaralo. рече

@o. Miroljub

Oče, molim vas, jedno off topic pitanje.

Da li je naša duša posebno stvorena od Boga pre našeg fizičkog začeća ili je naša duša nasleđena od predaka kao i geni?

Dakle, pitanje je: kreacijanizam vs traducijanizam.

 

“Од земље је Он обликовао његово тело а Својим сопственим дахом дао му је словесну и умну душу, за коју смо рекли да је божански образ...тело и душа створени су истовремено – не једно пре а друго после.” (Св. Јован Дамаскин, Тачно изложење Православне вере 2,12)

 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

×
×
  • Креирај ново...