Jump to content

Колико пута годишње је Црква обавезна да одржи Архијерејски сабор?

Оцени ову тему


Препоручена порука

пре 4 минута, "Tamo daleko" рече

prvo se cisti svoje dvoriste, govorimo o saborovanju nase pomesne Crkve - drzimo se teme; tu krizu identiteta Crkve nije izazvala SPC. 

Али је учествовала

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Кол`ко се сећам, некада када су била два сабора годишње, тај пролећни се колоквијално звао и "школски" јер су се на њему утврђивале коначне квоте за упис на богословије (сваки владика изрази пројекцију за број свештеничких кандидата потребних у наредном периоду), односно квоте за упис на Богословски факултет, којим је тада управљала СПЦ (како звучи невероватно цена школарине од 100 марака за све студенте на годишњем нивоу, наспрам садашњих 900 евра). Обично се одржавао у мају месецу. Наравно, поред просветних ствари, ако је било потребе расправљало се још о којечему што није могло да дочека јесен када се бавило текућом проблематиком, техникалијама и проче. Можда и грешим, али од како се упокојио Павле, мним да се од тада спроводи пракса једног сабора годишње.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 2 минута, Жељко рече

Али је учествовала

Po meni - nasi su, shodno situaciji ucestvovali blagoobrazno, a ne destruktivno I svadjalacki, krizno I sl.

Zeljko je li po tebe kao krimi filmovima - ko ucestvuje - taj je automatski I saucesnik !? 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 5 минута, "Tamo daleko" рече

prvo se cisti svoje dvoriste, govorimo o saborovanju nase pomesne Crkve - drzimo se teme; tu krizu identiteta Crkve nije izazvala SPC. 

... допринела је са своје стране сигурно.

Што се тиче саме СПЦ, мислим да смо ми ко Црква збуњени пар деценија уназад шта је тачно хришћанство и шта је тачно Црква. На страну кеш, кола, епископски дворови, слуђени народ и јурење снајки, ово је озбиљније од недостатка моралних капацитета.

М. Хајдегер је кризу западне философије, кризу од 2000 и кусур година, назвао заборавом заборава питања о бићу. Православље задњих деценија проживљава заборав заборава о томе шта је хришћанство и Црква.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 3 минута, Брка Жарковачки рече

јурење снајки

и зетова :)))

Link to comment
Подели на овим сајтовима

@Брка Жарковачки  nadam se da si samo prestrog. Da smo svi zbunjeni - ima I toga. Ali nemojmo generalizovati stvari....nikome danas nije lako, kompas je izgubljen na sve strane. Bavimo se resenjima vise nego kritikama, jer neki to nazivaju konstruktivnom kritikom, dok se neprijatelj smeska. Pusti Hajdegera, mislim egzistencijalisti su se uglavnom bavili svojim zapadom, a nas smatrali za mistike ili sta vec. Ja ne priznajem da je Istocno Hriscanstvo u zaboravu zaborava. Svetitelji su nam smernice na ovom putu...

  • Свиђа ми се 1
Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 7 минута, Брка Жарковачки рече

... допринела је са своје стране сигурно.

Што се тиче саме СПЦ, мислим да смо ми ко Црква збуњени пар деценија уназад шта је тачно хришћанство и шта је тачно Црква. На страну кеш, кола, епископски дворови, слуђени народ и јурење снајки, ово је озбиљније од недостатка моралних капацитета.

М. Хајдегер је кризу западне философије, кризу од 2000 и кусур година, назвао заборавом заборава питања о бићу. Православље задњих деценија проживљава заборав заборава о томе шта је хришћанство и Црква.

да ли се свеопшта владавина медиокритета пренела и у Цркву, да ли је Црква постала огледало света? Шта ми као лаици можемо да урадимо а да се не препуштамо, и коме да се обратимо а да не залутамо и не будемо део заборава?

Путници, нема пута, путеви се стварају ходањем!

А.М.

 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 1 минут, "Tamo daleko" рече

nadam se da si samo prestrog.

Ни најмање. Ово је као на оној теми што сам ономад покренуо - "Уморни од православља?". Умор је добар, светао и светачки знак. Значи да су ствари у трењу и да има живих људи. Уморних, али живих. Остало је маса у анестезији и обичајности.

Тако да у овој кризи видим једини излаз за Цркву и хришћанство и источно православље у будућности. Не треба од ње бежати, напротив! Криза је закон. Она ће разбистрити ствари.

Ако је доиста све у Божијим рукама, онда нашу људску кризу треба пригрилити у вери и препустити се Богу.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 5 минута, Снежана рече

а ли се свеопшта владавина медиокритета пренела и у Цркву, да ли је Црква постала огледало света? Шта ми као лаици можемо да урадимо а да се не препуштамо, и коме да се обратимо а да не залутамо и не будемо део заборава?

Прво је тачно, нема шта да се паметује превише. Сваки народ сазлужује своју Цркву.

Друго, горе сам написао: пригрлити кризу, пригрилити трење и збуњеност. Збуњеност нас одржава живим, јер збуњеност боли, а где има бола има и оног кога боли. Само мртваке не боли ништа.

Има једна молитва, додуше из суфузма, али мени се чини генијалном и дубоком. Од Ибн Арабија: "Господе, умножи моју збуњеност". Мислим да би се свидела хришћанским пророцима ...

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 35 минута, "Tamo daleko" рече

Po meni - nasi su, shodno situaciji ucestvovali blagoobrazno, a ne destruktivno I svadjalacki, krizno I sl.

Zeljko je li po tebe kao krimi filmovima - ko ucestvuje - taj je automatski I saucesnik !? 

po tebi pomeni

 

Писао сам о томе па ме мрзи да понављам то све сада. Углавном, наша црква је прво најављивала да неће ићи, руска се на то позвала па није отишла, на крају је наша отишла и није ништа испословала него је скрајнута. Затим су неки наши епископи негодовали.

Друга ствар је што смо русима такву шамарчину опалили тим поступком да ће нам то памтити наредних 1000 година, а трећа од грчића ништа нисмо добили.

Што би рекао народ: Где си био-нигде, шта си радио-ништа а обрукали смо се.

П.С.

Нисам русофил, за разлику од већине вас овде.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

А што је овај Ракић запео за каноне? 12:smeha:

Gravatar mali

 
"Упути ме на истину Твоју, и научи ме, јер си Ти Бог Спас мој" (Пс. 24.5)

https://sozercanje.wordpress.com/

 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 11 часа, Милан Ракић рече

Објективне околности које омаетају редовна два сабора годишње су: "иноплеменска навала", "световни сановник који забрањује рад сабора", односно "недостатак потребитог за путовање Епископа на сабор",...

Море скупе авјонске карте, бре! :flying-helicopter-smiley-emoticon:

Gravatar mali

 
"Упути ме на истину Твоју, и научи ме, јер си Ти Бог Спас мој" (Пс. 24.5)

https://sozercanje.wordpress.com/

 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 11 часа, Милан Ракић рече

остаје питање зашто нема сабора два пута годишње?

Зато што нема нерешених питања. :)))

Видиш како ти нудим разне одговоре?

Gravatar mali

 
"Упути ме на истину Твоју, и научи ме, јер си Ти Бог Спас мој" (Пс. 24.5)

https://sozercanje.wordpress.com/

 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 11 часа, Жељко рече

Руска црква такође само једном годишње одржава Архијерејски Сабор.

Прошле године су одржали у децембру.

Зар није да су раније били сваких пар година? Чак не баш ни сваке године. 

Gravatar mali

 
"Упути ме на истину Твоју, и научи ме, јер си Ти Бог Спас мој" (Пс. 24.5)

https://sozercanje.wordpress.com/

 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 11 часа, Брка Жарковачки рече

Црква је у великој кризи; не само СПЦ, него православље генерално; погледај онај фијаско на Криту само ... криза идентитета Цркве.

Ма каква криза Цркве? Криза, море, црквене администрације. А свака администрација пре или касније заврши у кризи. 

Gravatar mali

 
"Упути ме на истину Твоју, и научи ме, јер си Ти Бог Спас мој" (Пс. 24.5)

https://sozercanje.wordpress.com/

 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Придружите се разговору

Можете одговорити сада, а касније да се региструјете на Поуке.орг Ако имате налог, пријавите се сада да бисте објавили на свом налогу.

Guest
Имаш нешто да додаш? Одговори на ову тему

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Креирај ново...