Jump to content

Омилија владике Атанасија Јевтића: "Примат" Светог Јована Богослова над апостолом Петром

Оцени ову тему


Препоручена порука

пре 1 минут, Zayron рече

OK Vec sam to zapisao. Sv. Amvrosije je bio u zabludi. Tako to imamo riješeno. Hvala na objašnjenju. :) 

А мислиш ли да нека одређена заблуда утиче на нечију светост? Мени се чини да Бог гледа намере и душу и милион и један фактор који утичу на одређеног човека.

Зајроне, ви католици и ови наши ултра зилоти сте толико слични духом и тим хватањем за папире.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Kako neko može uopšte da spominje primat a da ne zna ni da bekne o životu i poretku Boga našega Svete Trojice? Mislim stvarno, ako je cilj da se gađamo citatima onda možemo pravac kod čika Marka i Vilovskog, ali takvo ponašanje ni ne smeta rimohrišćanima, na žalost, na strašno veliku žalost.

Наука верујућих каже:

Апсолутан је само Бог

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 1 минут, Zayron рече

Dokazali ste isto sve kao i sad sa sv. Amvrosijom. Ja sam naveo šta je rekao u svojoj propovijedi o tome a vi ste na to odgovorili: Koliko je luk? Tako. :) 

Imam i ja nekoliko desetina citata otaca o papskom primatu, o tumacenju Petrovih reci i slicno. Mozemo da suocimo citate.

Sigurno, u citatima otaca, propovedima i  tumacenjima Petrovog 'kamena'  , nemamo jasnih i nedvosmislenih dokaza o Papskom primatu. Da ne pricamo o kanonskom pravu i istoriji Crkve, gde ne postoji primat, kakav je nastao kasnije, narocito posle raskola.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 13 минута, Zayron рече

OK Vec sam to zapisao. Sv. Amvrosije je bio u zabludi. Tako to imamo riješeno. Hvala na objašnjenju. Trebalo mi je to odmah past na pamet, kako se samo toga ne sjetih ja. :) 

Јесам, одговорио сам колико је лук. Јер овакве расправе немају смисла ни мало. Боље је да живимо у мир и питамо се за лук,вино и сир и да терамо свако своју причу па ће Истина потврдити шта је истина. 

Али изгледа брате да сте ви много озбиљни...не мере код вас другачије, него потегни папир,печат,параграф и закон.А живот ко шиша.

Ајде пустите једаред Богу да каже нешто, не може од папа да проговори.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Ma ne da je svako u zabludi ko spominje papski primat bez određenja i nepažljivo, nego taj pokazuje da nema dar da poznaje određene tajne koje Bog želi da projavi. Napisao sam tekst o toj bitnoj stvari koju sveti oci nisu mogli da poznaju ali su svi do jednog dali mogućnost da se jednom nekada to otkrije, a nisu bili kao zurloti i nisu paničili jer su znali da tu ima nešto konkretno što ne pripada apofatici.

 

Priča o primatu kod svetih otaca je pokazivala ili uzdržanost ili nepažljivost. Kako i ne bi bilo tako kada je Rimska Crkva rešila da projavi način poretka u unutrašnjem životu Svete Trojice.

 

Umesto da se sada tera do kraja, svi, i Rim i pravoslavni bogoslovi danas, svi, čak i ep. Jevtić, Bulović i drugi posegli su za politikom i time izdali put bogoslovlja. To treba da znamo. I treba govoriti o tome.

 

 

 

 

Наука верујућих каже:

Апсолутан је само Бог

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 55 минута, Milan Nikolic рече

Ma ne da je svako u zabludi ko spominje papski primat bez određenja i nepažljivo, nego taj pokazuje da nema dar da poznaje određene tajne koje Bog želi da projavi. Napisao sam tekst o toj bitnoj stvari koju sveti oci nisu mogli da poznaju ali su svi do jednog dali mogućnost da se jednom nekada to otkrije, a nisu bili kao zurloti i nisu paničili jer su znali da tu ima nešto konkretno što ne pripada apofatici.

 

Priča o primatu kod svetih otaca je pokazivala ili uzdržanost ili nepažljivost. Kako i ne bi bilo tako kada je Rimska Crkva rešila da projavi način poretka u unutrašnjem životu Svete Trojice.

 

Umesto da se sada tera do kraja, svi, i Rim i pravoslavni bogoslovi danas, svi, čak i ep. Jevtić, Bulović i drugi posegli su za politikom i time izdali put bogoslovlja. To treba da znamo. I treba govoriti o tome.

da

 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Ali, Zayrone, to su samo tekstovi, koji nemaju neku veliku dodirnu tacku sa faktickim stanjem na terenu Istocnih crkava.

Ne moze vaselj. Patrijarh da se mesa u poslove bilo koje samostalne crkve. Ni po jednom poslu. Sam sabor na Kritu je pokazao jedinstvo u veri i zajednistvo u ljubavi . Nema tu nekog koji ce biti iznad nekog.

Samo primati u casti i slavi prestola i kanonskog odredjivanje statusa svake patrijarsije i arhiepiskopije posebno.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 9 часа, Bokisd рече

Ali, Zayrone, to su samo tekstovi, koji nemaju neku veliku dodirnu tacku sa faktickim stanjem na terenu Istocnih crkava.

Ne moze vaselj. Patrijarh da se mesa u poslove bilo koje samostalne crkve. Ni po jednom poslu. Sam sabor na Kritu je pokazao jedinstvo u veri i zajednistvo u ljubavi . Nema tu nekog koji ce biti iznad nekog.

Samo primati u casti i slavi prestola i kanonskog odredjivanje statusa svake patrijarsije i arhiepiskopije posebno.

S Rusima ne, to cete morati svi još jednom komplet maksuz do Moskve pred prestol patrijarha Kirila da pokažete to jedinstvo u vjeri i zajedništvo u ljubavi i sa Rusima i s Moskovskom Patrijaršijom. Oni čekaju tamo na vas. :) 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

On 10/11/2017 at 22:21, Zayron рече

Čini mi se da je rasprava o "primatu ili prvenstvu sv. Jovana nad sv. Petrom" sasvim isforsirana, umjetno stvorena, suvišna i ne daje mnogo smisla

Хоћеш рећи да је Јн дорађиван после 11 векова, не контам?

"You know something is messed up when you see it"

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 9 часа, Zayron рече

S Rusima ne, to cete morati svi još jednom komplet maksuz do Moskve pred prestol patrijarha Kirila da pokažete to jedinstvo u vjeri i zajedništvo u ljubavi i sa Rusima i s Moskovskom Patrijaršijom. Oni čekaju tamo na vas. :) 

Ma, Zayrone, da li razumes, da je , recimo, SPC potpuno samostalna u odlucivanju na svojoj administrativnoj teritoriji ? 

Po svim pitanjima koja se ticu same SPC. Patr. Kiril nema nikakvog prava i mogucnosti , niti ga interesuje da vrsi vlast nad nasom crkvom. Mi smo potpuno samostalni i nezavisni, kao i svaka druga pomesna crkva. I, SPC ne moze da se mesa u odluke neke druge crkve. I, tako u krug. Sve pomesne crkve su samostalne.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 1 минут, Bokisd рече

Ma, Zayrone, da li razumes, da je , recimo, SPC potpuno samostalna u odlucivanju na svojoj administrativnoj teritoriji ? 

Po svim pitanjima koja se ticu same SPC. Patr. Kiril nema nikakvog prava i mogucnosti , niti ga interesuje da vrsi vlast nad nasom crkvom. Mi smo potpuno samostalni i nezavisni, kao i svaka druga pomesna crkva. I, SPC ne moze da se mesa u odluke neke druge crkve. I, tako u krug. Sve pomesne crkve su samostalne.

Ti takodjer ne razumiješ na primjer da je isto tako kod nas Ukrajinska grkokatolička Crkva sasvim samostalna u odlučivanju na svojoj administrativnoj teritoriji i mogu si izabrati za poglavara koga hoce i hirotonisati episkope koje hoce itd. Ali to s primatom pape u Rimu nema nikakve veze. :) 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 1 минут, Zayron рече

Ti takodjer ne razumiješ na primjer da je isto tako kod nas Ukrajinska grkokatolička Crkva sasvim samostalna u odlučivanju na svojoj administrativnoj teritoriji i mogu si izabrati za poglavara koga hoce i hirotonisati episkope koje hoce itd. Ali to s primatom pape u Rimu nema nikakve veze. :) 

Ali, mora papa da potvrdi svakog kardinala, zar ne ? Bez njegove odluke nema validnosti.

To kod nas nije slucaj. Ne treba bilo ko', da potvrdjuje ili osporava odluku. Samo se posalje kanonsko pismo svim pomesnim crkvama da je rukopolozen novi episkop koji je sada u zajednici sa svima. Ne treba sad nesto Mosk. Patrijarh da presudjuje.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 7 минута, Bokisd рече

Ali, mora papa da potvrdi svakog kardinala, zar ne ? Bez njegove odluke nema validnosti.

To kod nas nije slucaj. Ne treba bilo ko', da potvrdjuje ili osporava odluku. Samo se posalje kanonsko pismo svim pomesnim crkvama da je rukopolozen novi episkop koji je sada u zajednici sa svima. Ne treba sad nesto Mosk. Patrijarh da presudjuje.

Nema veze to ni sa kardinalima, to bi htjelo sad posebnu temu. Papa potvrdjuje svakog (radi tog primata) ali je to odvajkada u 90% slučajeva bila tekuca naprosta formalnost jer se potvrdjivala odluka pomjesnih Crkva i njihovih sabora, kardinalska funkcija je opet nešto drugo što s tim svim toliko ne suvisi.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Hoće da nas navuku na "demokratiju". Jao kako su providni, kao neće poturati svoje ljude da vladaju nama. :)

U strašno velikim snovima žive današnji rimohrišćani. Ponašaju se nerealno kao neki zavisnici.

Наука верујућих каже:

Апсолутан је само Бог

Link to comment
Подели на овим сајтовима

×
×
  • Креирај ново...