Jump to content

Омилија владике Атанасија Јевтића: "Примат" Светог Јована Богослова над апостолом Петром

Оцени ову тему


Препоручена порука

пре 3 минута, Zayron рече

Nema veze to ni sa kardinalima, to bi htjelo sad posebnu temu. Papa potvrdjuje svakog (radi tog primata) ali je to odvajkada u 90% slučajeva bila tekuca naprosta formalnost jer se potvrdjivala odluka pomjesnih Crkva i njihovih sabora, kardinalska funkcija je opet nešto drugo što s tim svim toliko ne suvisi.

Ali, o tome i pricamo, papa ( radi tog primata ) i potvrdjuje validnost kardinala, bez njegove odluke nema ( validnosti ). Koliko znam, papa moze i da smeni kardinale bez ucesca bilo koje pomesne crkve. 

Takve postavlke stvari nema kod nas.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 5 минута, Bokisd рече

Ali, o tome i pricamo, papa ( radi tog primata ) i potvrdjuje validnost kardinala, bez njegove odluke nema ( validnosti ). Koliko znam, papa moze i da smeni kardinale bez ucesca bilo koje pomesne crkve. 

Takve postavlke stvari nema kod nas.

Zato što nemate nikog medju vama ko bi tu Petrovu službu tako obavljao. A to je prema našem učenju svaki nasljednik sv. apostola Petra kojemu su dati ključevi crkveni, zemaljski i nebeski, što zaključa ili otključa na Zemlji zaključa i otključa na Nebesima prema Isusovom proglašenju u Jevandjelju. On stoluje na katedri sv. Petra i Pavla u Rimu i. to je svaki pravovaljano izabrani papa.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Управо сада, Zayron рече

Zato što nemate nikog medju vama ko bi tu Petrovu službu tako obavljao. A to je prema našem učenju svaki nasljednik sv. apostola Petra na katedri sv. Petra i Pavla u Rimu tj. svaki pravovaljano izabrani papa.

Pa, tu je problem, oko ovoga se vrti cela prica.

Zbog toga ne mozes da spocitavas, da patr. Kiril ili vaselj. Vartolomej imaju neku vlast u Istocnoj crkvi, jer, mi nemamo takvu Petrovu sluzbu, ...jer, takva sluzba nije postojala ni u zajednickoj crkvi prvog milenijuma.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 8 минута, Bokisd рече

Pa, tu je problem, oko ovoga se vrti cela prica.

Zbog toga ne mozes da spocitavas, da patr. Kiril ili vaselj. Vartolomej imaju neku vlast u Istocnoj crkvi, jer, mi nemamo takvu Petrovu sluzbu, ...jer, takva sluzba nije postojala ni u zajednickoj crkvi prvog milenijuma.

Vlast ne ali primat u diptihu ima zatim aktuelno patrijarh Vartolomej carigradski. Ustvari kako sam rtekao ni pape se u 90% slučajeva najmanje uopšte ne mješaju u odluke pomjesnih Crkvi, recimo pomjesne katoličke Crkve u Japanu. Ali su informisani o tom šta se tamo dešava. Intervenišu samo kad je to potrebno tj. kad su neki sporovi ili sporne osobe predložene za neku funkciju ili rješavaju razne kanonske, liturgijske itd. sporove medju biskupijama i pomjesnim crkvama što je ustvaro suština Petrove službe za koju sam vec dokazao da je vec itekako postojala u prvom milenijumu. Paap je u okviru te službe bio posljednja instanca u Crkvi i arbitar na kojeg su se mogle pozvati stranke u sporu, obično su to bili biskupi, predstavnici cijelih pomjesnih Crkvi.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 4 минута, Zayron рече

Vlast ne ali primat u diptihu ima zatim aktuelno patrijarh Vartolomej carigradski. Ustvari kako sam rtekao ni pape se u 90% slučajeva najmanje uopšte ne mješaju u odluke pomjesnih Crkvi, recimo pomjesne katoličke Crkve u Japanu. Ali su informisani o tom šta se tamo dešava. Intervenišu samo kad je to potrebno tj. kad su neki sporovi ili sporne osobe predložene za neku funkciju ili rješavaju razne kanonske, liturgijske itd. sporove medju biskupijama i pomjesnim crkvama što je ustvaro suština Petrove službe za koju sam vec dokazao da je vec itekako postojala u prvom milenijumu. Paap je u okviru te službe bio posljednja instanca u Crkvi i arbitar na kojeg su se mogle pozvati stranke u sporu, obično su to bili biskupi, predstavnici cijelih pomjesnih Crkvi.

Po diptihu, koji se oslanja na kanonsku postavku stvari. Tj. na one kanone Vaselj. sabora koji su dali prvenstvo casti Carigradskom prestolu. Znaci, samo je cast u pitanju.

Ali, opet, to pravo apelacije na Zapadu koje ima papa, ne postoji na Istoku (nema takvo pravo vaselj. Patrijarh ). Niti je postojalo u staroj crkvi, kada papa takodje nije imao pravo da se mesa u poslove Istocnih crkava.

Ta' poslednja instanaca u zajednickoj Crkvi je bio opsti vaseljenski Sabor. 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 8 минута, Bokisd рече

Po diptihu, koji se oslanja na kanonsku postavku stvari. Tj. na one kanone Vaselj. sabora koji su dali prvenstvo casti Carigradskom prestolu. Znaci, samo je cast u pitanju.

Ali, opet, to pravo apelacije na Zapadu koje ima papa, ne postoji na Istoku (nema takvo pravo vaselj. Patrijarh ). Niti je postojalo u staroj crkvi, kada papa takodje nije imao pravo da se mesa u poslove Istocnih crkava.

Ta' poslednja instanaca u zajednickoj Crkvi je bio opsti vaseljenski Sabor. 

Vec sam dokazao da su pape u prvom mileniju svrgavale carigradske patrijarhe, ako mislite da to nije intervenisanje i mješanje ja ne znam onda šta je.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

1 hour ago, Џуманџи рече

Хоћеш рећи да је Јн дорађиван после 11 векова, не контам?

Treba to pročitati cijelo:

Čini mi se da je rasprava o "primatu ili prvenstvu sv. Jovana nad sv. Petrom" sasvim isforsirana, umjetno stvorena, suvišna i ne daje mnogo smisla jer kod sv. Petra se zna tačno o čemu se radi - tome što se u teologiji naziva "Petrovom službom" i s njom spojenim primatom, prvenstvom u Crkvi a primat sv. Jovana na nikakav način ne suvisi sa sv. Petrom i ako vec neko povjeravanja Bogomajke, Presvete Bogorodice sv. Jovanu Bogoslovu naziva "primatom" onda je, uzmimo to ako cemo vec tako "primat, prvenstvo sv. Jovana nad svim ostalim apostolima" a ne samo nad sv. Petrom u tačno odredjenoj stvari tj. u "službi Presvetoj Bogorodici" A te dvije službe se medjusobno ne isključuju niti učešce u jednoj obezvredjuje drugu.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 2 минута, Bokisd рече

Mislim da nisi dokazao. :0201wink:

ok naravnjo da nisam, striženo košeno, jen ztrata času, postavicu taj video Na You Tube pa si tamo to budete moci razgledati do mile volje i s nekom prigodnom muzikom. I svaki cete puit moci pustit ponovo te dijelove gdje se piše o svrgavanju carigradskog patrijarha od strane pape. :D

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 7 минута, Zayron рече

Treba to pročitati cijelo

Па јесам, само не називам ово приматом: "ako vec neko povjeravanja Bogomajke, Presvete Bogorodice sv. Jovanu Bogoslovu naziva "primatom"", а и свакако то није одговор на* моје питање. :)

"You know something is messed up when you see it"

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 33 минута, Џуманџи рече

Па јесам, само не називам ово приматом: "ako vec neko povjeravanja Bogomajke, Presvete Bogorodice sv. Jovanu Bogoslovu naziva "primatom"", а и свакако то није аргумент за моје питање. :)

Niko ne osporava da jke to tako bilo ali bismo onda u svemo mogli naci neki "primat" u nečemu, recimo pokajana bludnica u Jevandjelu ima "primat" nad svim ostalim bludnicama ever u tome što je njoj Isus lično odpustio taj prestup itd. i ona u tome bila prva. Osim toga je onda kako sam rekao to primat sv. Jovana nad svim ostalim apostolima a ne samo nad sv. Petrom i na kraju uopšte, ali uopšte ne suvisi sa primatom sv. Petra ako je to aluzija na Petrovu službu jer je Petrova služba zaista Petrova, onako kako to ime i kaže a Jovanova zaista Jovanova i kako sam rekao učešce u jednoj ne obezvrjedjuje drugu službu ili nositelja druge neke službe u Crkvi ili apostolskom zboru.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 14 минута, Zayron рече

ok naravnjo da nisam, striženo košeno, jen ztrata času, postavicu taj video Na You Tube pa si tamo to budete moci razgledati do mile volje i s nekom prigodnom muzikom. I svaki cete puit moci pustit ponovo te dijelove gdje se piše o svrgavanju carigradskog patrijarha od strane pape. :D

Ali, pricali smo o tome na onoj temi o prekidu raskola izmedju Istoka i Zapada. 

Mislim, ono, papa svrgao patrijarha, koji cin, nije priznat na Istoku, ....mogu i ja nesto da cinim, ali, ako nije validno za nekog, nista mi ne znaci ( prosto objasnjeno ). 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Управо сада, Bokisd рече

Ali, pricali smo o tome na onoj temi o prekidu raskola izmedju Istoka i Zapada. 

Mislim, ono, papa svrgao patrijarha, koji cin, nije priznat ma Istoku, ....mogu i ja nesto da cinim, ali, ako nije validno za nekog, nista mi ne znaci ( prosto objasnjeno ). 

Pogledaj, neznanje zakona ne opravdava. Može neko odbijat povjerovat da je osudjen ali to u ničem ne mjenja njegov status i presudu.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 2 минута, Zayron рече

Niko ne osporava da jke to tako bilo

Нисам ни помислила то, него сам питала за објашњење овога: 

пре 1 сат, Џуманџи рече

Čini mi se da je rasprava o "primatu ili prvenstvu sv. Jovana nad sv. Petrom" sasvim isforsirana, umjetno stvorena

пошто се 21. глава Јеванђеља по Јовану имплицитно бави баш тиме, зато сам питала да ли сматраш 

пре 1 сат, Џуманџи рече

да је Јн дорађиван после 11 векова

ништа више. :)

"You know something is messed up when you see it"

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 5 минута, Zayron рече

Pogledaj, neznanje zakona ne opravdava. Može neko odbijat povjerovat da je osudjen ali to u ničem ne mjenja njegov status i presudu.

Ali, to' ne znaci,.... sto on misli da ima neku vlast da presudjuje nekom.....da to vazi za sve. Pogotovo, sto oni koji to odricu, ne prihvataju i nemaju te',.... prerogative koje papa misli da ima. Razumes ?

Ti radis sto mislis da je ispravno, ali, glavno pitanje je, ....da li oni , prema kojima ti mislis da cinis ispravno,.....zaista i prihvataju tu tvoju 'ispravnost' ? 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

×
×
  • Креирај ново...