Jump to content

Омилија владике Атанасија Јевтића: "Примат" Светог Јована Богослова над апостолом Петром

Оцени ову тему


Препоручена порука

пре 10 минута, Џуманџи рече

Нисам ни помислила то, него сам питала за објашњење овога: 

пошто се 21. глава Јеванђеља по Јовану имплицитно бави баш тиме, зато сам питала да ли сматраш 

ништа више. :)

Rekao sam da je umjetno stvorena rasprava, diskusija jer je isforsirana neka sad rado bi antiteza, iz koje ispada da je primat sv. Jovana Bogoslova u onom u čemu je imao taj primat (povjeravanje Presvete Bogorodice na staranje) i to ne samo nad sv. Petrom vec i nad svim ostalim apostolima i ljudima na svijetu, nad cijelim čovječanstvom u nekakvoj protivnosti sa primatom sv. Petra. Tamo čak još nije ni sasvim jasno na kakav se to primat svetog Petra autor poziva, možda na taj katolički kako ga shvataju katolici ili možda na neki drugi, ni to tamo nije jasno stavljeno do znanja. Rekao sam da je ta rasprava umjetno stvorena a ne da je neko prekrajao Jevandjelje ili tamo nešto mjenjao ili izmišljao što ne postoji.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 2 минута, Zayron рече

Rekao sam da je ta rasprava umjetno stvorena a ne da je neko prekrajao Jevandjelje ili tamo nešto mjenjao ili izmišljao što ne postoji.

Сад ми је јасно. :) Али, опет, у 21. глави нема помињања Богородице, али има имплиција о примату.

"You know something is messed up when you see it"

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 54 минута, Bokisd рече

Ali, to' ne znaci,.... sto on misli da ima neku vlast da presudjuje nekom.....da to vazi za sve. Pogotovo, sto oni koji to odricu, ne prihvataju i nemaju te',.... prerogative koje papa misli da ima. Razumes ?

Ti radis sto mislis da je ispravno, ali, glavno pitanje je, ....da li oni , prema kojima ti mislis da cinis ispravno,.....zaista i prihvataju tu tvoju 'ispravnost' ? 

Pa u tom je i suština spora izmedju Istoka i Zapada, Istok ne može povjerovat da se na Zapadu primat uzima i shvata tako ozbiljno ili preozbiljno a Zapad ne može povjerovat da se na Istoku uzima tako neozbiljno ili nikako. :D

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 5 минута, Џуманџи рече

Сад ми је јасно. :) Али, опет, у 21. глави нема помињања Богородице, али има имплиција о примату.

Kolikoí sam ja ispratio temu Omilija vladike Atanasija se ne oslanja samo na jedno, to 21. poglavlje vec na više njih tj. više raznih situacija.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 1 минут, Zayron рече

Kolikoí sam ja ispratio temu Omilija vladike Atanasija se ne oslanja samo na jedno, to 21. poglavlje vec na više njih tj. više raznih situacija.

Наравно, само што овде не говорим о омилији, већ кажем да је примат "љубљеног ученика" ту одувек и да нема везе искључиво са поверавањем Богомајке, како рече.

"You know something is messed up when you see it"

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 4 минута, Џуманџи рече

Наравно, само што овде не говорим о омилији, већ кажем да је примат "љубљеног ученика" ту одувек и да нема везе искључиво са поверавањем Богомајке, како рече.

Da, trebalo bi sad to značiti da za razliku od sv. Jovana nama preostaje "primat neljubljenih učenika" jer nismo bili tamo u pravi čas i na pravom mjestu kad se taj primat dodjeljivao? :D

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 3 минута, Zayron рече

nama preostaje

Којим "вама"? 

пре 4 минута, Zayron рече

neljubljenih učenika

Не подмећи. 

пре 4 минута, Zayron рече

kad se taj primat dodjeljivao

И, кад се додељивао? :) И мене занима. :)

 

"You know something is messed up when you see it"

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 32 минута, Џуманџи рече

Којим "вама"? 

Не подмећи. 

И, кад се додељивао? :) И мене занима. :)

 

Којим "вама"?  Svima nama koji nismo bili pri tom u taj pravi čas i na pravom mjestu kad se taj primat ljubljenih učenika dijelio. Pa sva ta prvenstva u Jevandjelju su od dvije vrste, jedna su ta prirodna, ko prvi dodje, taj prvi melje. Ta bludnica kojoj je bilo prvoj oprošteno ima dakle primat u tom nad svim drugim bludnicama da je njoj to prvoj Isus otpustio lično. A druga vrsta primata je ta o kojoj se izjasnio i proglasio sam Isus Hristos u tom smislu da u nečem smatra nekog prvim ili u nečem posebno odredjenim i povlaštenim kao na primjer sv. Jovana i sv. Petra, svakog u nečem drugom. Ili je to učinio sam Gospod Isus Hristos nekim svojim izborom na primjer primat sv. apostola Andrije Prvopozvanog. Nece valjda ostaviti svoju Majku sv. Jovanu, pa još nekom, pa još nekom ili ono što je rekao o sv. Petru reci još nekom pa još nekom. To tako nije bilo ni po Jevandjelju, svako je imao prvenstvo i jedinstvenu službu u nečem drugom, u nekakvoj drugoj stvari, ne u istoj. I zato se o tome govori kao o prvenstvima koja se medjutim ne isključuju i nisu u nikakvoj proturječnosti, da jedno to takvo prvenstvo anulira to drugo. Ne poništavaju se vec dopunjuju medjusobno u svojim službama u Crkvi, mnogo je raznih udova i službi.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

1 hour ago, Zayron рече

Којим "вама"?  Svima nama koji nismo bili pri tom u taj pravi čas i na pravom mjestu kad se taj primat ljubljenih učenika dijelio. 

Један се назива љубљеним учеником и тај је Јован, што не значи да су други били нељубљени (како си покушао да изврнеш), него само указује на нешто (што се и реферише у Јн 21:7 и Јн 21:20). Друго, опет ниси одговорио када (су) се примат(и) делио(/ли).

"You know something is messed up when you see it"

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 3 минута, Џуманџи рече

Један се назива љубљеним учеником и тај је Јован, што не значи да су други били нељубљени (како си покушао да изврнеш), него само указује на нешто (што се и реферише у Јн 21:7 и Јн 21:20). Друго, опет ниси одговорио када (су) се примат(и) делио(/ли).

Sve sam vec objasnio OVDJE. Ništa ne izvrcem, jesi li ikad čula za šalu? Bitno je ono što sam rekao, nikakav primat nije protiv nečem ili nekom. :) 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 51 минута, Zayron рече

Ništa ne izvrcem, jesi li ikad čula za šalu?

Мхм, само што рећи да постоје "нељубљни ученици" уопште није смешно.

пре 52 минута, Zayron рече

Sve sam vec objasnio OVDJE

Већ сам прочитала и питала када је Христос доделио примат Јовану, тј. како је уопште дошло до тога да се баш он назива љубљеним учеником, на то ниси одговорио.

"You know something is messed up when you see it"

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 13 минута, Џуманџи рече

Мхм, само што рећи да постоје "нељубљни ученици" уопште није смешно.

Већ сам прочитала и питала када је Христос доделио примат Јовану, тј. како је уопште дошло до тога да се баш он назива љубљеним учеником, на то ниси одговорио.

Pa zato sam to tako i napisao, naravno da nikakvi "neljubljeni učenici" ne postoje ali to tako ispada prema naslovu teme koji dovodi sad sv. Jovana i sv. Petra u neku nepostojecu protutežu. Zato sam rekao da je to isforsirano. Ljubljeni učenik je prema onom kako je sv. Jovan opisan i nazvan u Jevandjelu:

Na Posljednjoj večeri kao „onaj koga je Isus osobito ljubio, nalazio se za stolom Isusu do krila“ (Iv 13,23),

https://www.vjeraidjela.com/sveti-ivan-ljubljeni-ucenik/

A što nse tiče "primata" sv. Jovana u "staranju se o Presvetoj Bogorodici" tj. povjeravanju tog zadatka njemu, on se nalazi u sceni gdje mu umiruci Hristos na krstu povjerava svoju majku, na to i misli vladika Atanasije

http://www.svjedocanstva.com/rijec/bozja-rijec/zeno!-evo-ti-sina!-zatim-rece-uceniku-evo-ti-majke!/4-5-80.html

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 12 минута, Zayron рече

ali to tako ispada prema naslovu teme koji dovodi sad sv. Jovana i sv. Petra u neku nepostojecu protutežu

Па опет се враћам на првобитно питање - како је непостојећа "противтежа" (уметнуто, исфорсирано, како си писао) када се свако мало кроз Јованово јеванђеље прави дистинкција и наглашава тај "љубљени ученик" (Јн 13:23, Јн 19:26, Јн 20:2, Јн 21:7 и Јн 21:20)?

Едит: тек сада видим твој едит. 

пре 13 минута, Zayron рече

A što nse tiče "primata" sv. Jovana u "staranju se o Presvetoj Bogorodici"

Да и понављам да ја не видим да је примат у томе, јер се и пре крста овај назива љубљеним и то на Тајној вечери.

Измењено од Џуманџи

"You know something is messed up when you see it"

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 3 минута, Џуманџи рече

Па опет се враћам на првобитно питање - како је непостојећа "противтежа" (уметнуто, исфорсирано, како си писао) када се свако мало кроз Јованово јеванђеље прави дистинкција и наглашава тај "љубљени ученик" (Јн 13:23, Јн 19:26, Јн 20:2, Јн 21:7 и Јн 21:20)?

Ne čitaš izgleda to što sam vec napisao:

 svako je imao prvenstvo i jedinstvenu službu u nečem drugom, u nekakvoj drugoj stvari, ne u istoj. I zato se o tome govori kao o prvenstvima koja se medjutim ne isključuju i nisu u nikakvoj proturječnosti, da jedno to takvo prvenstvo anulira to drugo. Ne poništavaju se vec dopunjuju medjusobno u svojim službama u Crkvi, mnogo je raznih udova i službi.

Zazto sam napisao da je to isforsirano jer ne postoji nikakva proturječnost medju apostolima i njihovim ulogama ili "primatima" ili kako god da vec to nazovemo.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 2 минута, Zayron рече

Ne čitaš izgleda to što sam vec napisao:

Очигледно да читам и слажем се са написаним (чим не коментаришем), али опет то не значи да си ми одговорио одакле Јовану онај епитет?

"You know something is messed up when you see it"

Link to comment
Подели на овим сајтовима

×
×
  • Креирај ново...