Jump to content

Уморни од православља?

Оцени ову тему


Препоручена порука

пре 34 минута, Драшко рече

Sve mi je jasno

Ja sam izgubio radost kad sam ušao u pravoslavlje 

Pitao sam se uvek odakle toliko dece popovima i saveta da se radja i mnozi a sex je partijski neprijatelj no1

Post je cesto ravan uceni 

Lično sam nedavno čuo jednog čuvenog monaha (u jednom manastiru koji nisam hteo da posetim ali je to bilo "iznenađenje" na povratku iz Ostroga) koji je malo podviknuo svima kako je "ovaj post na vodi!!!!" Itd itd.....

Da ne govorim o masturbaciji i sexu pre braka koji su omiljeni neprijatelji mnogih pravih pravoslavaca i oni ih hrabro progone 

Doduše o licemerstvu nema puno ali valjda je to iskorenjeno 🤔

Ја никада и нисам био радостан, само сам продубљивао очајање, осећај кривице, грижу савести и све што иде уз то. Зато и рекох на оној другој теми, можеш да исповедаш шта хоћеш, али пут је заиста узак и лако се упадне у гностицизам и пелагијанизам у пракси. Штавише, многи ће ти рећи да су ти гностицизми и пелагијанизми поента, срж вере.

Проблем је што се читају средњовековни трактати, а култура се променила. Стари се женили с 14 година. А црква се не понаша по секташки па да присиљава људе да то раде и данас. И онда имамо ситуацију да су сви мирјани присиљени да буду монаси.

Пост је дефинитивно чиста уцена. Ја сам својевремено пошто сам новотарац (замисли, хтео на свакој литургији да се причешћујем!?!) који је живео у старотарској епархији мрсио на белом мрсу (дакле без меса), а средом и петком (ван вишедневних постова) држао прави пост (нит јео, нит пио било шта по 24h). Свеједно ми нису давали да се причешћујем ван вишедневних постова и морао сам да путујем у друго место да бих се причешћивао.

Да знам, има ликова који (иако је пост суботом забрањен) кажу у суботу сме да се једе само мало компота.

Имаш овде пример човека који је имао напад панике и неконтролисано плакао 20 минута након што се девојка скинула и нага легла поред њега (иако је пре тога пио и требало би мало смирио живце алкохолом). То дефинитивно није нормална реакција, и како можеш да очекујеш да ће неко ко је живео тако до 35 године, након женидбе (под услов да претпоставимо да такав уопште може да нађе жену) да одједном постане уравнотежен и нормалан човек? Ако си ће живот бежао од супротног пола и гадио се полности, треба ће ти дуго времена да се исправиш.

 

 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

  • Одговори 443
  • Креирано
  • Последњи одговор

Популарни чланови у овој теми

пре 24 минута, Драшко рече

Ja skoro niko ne koristim "pomaže Bog" kao pozdrav 

Otpozdravim ako mene neko tako pozdravi

Ali nedavno me je jedan istaknuti vernik naše parohije prekorno ispravio kad sam mu rekao "dobar dan" u crkvi

Doduše nije mi rekao pomaze Bog kad sam ga sreo pored bankomata i nešto mu pomogao 

Ali dobro 

Od sad kad ga vidim znam da se od mene očekuje da upotrebim pravi pozdrav 

Негде сам прочитао онај фазон кад је човеку дошло да се окрене вери и дође у храм а тамо га сви спопадну са по милион којечега и он кад су га тако истерали из храма сретне Христа, а Он му каже нешто типа не секирај се, и мене су тако истерали.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 13 минута, Bokisd рече

Pa ima dobrih ljudi i u parohiji, ali zasto ne bih trazio ljude i na drugim mestima u celoj Crkvi ?

Па зато што ја живим на конкретном месту и нисам бестелесни дух који може да се телепортује где хоће. Уосталом нешто дебело не ваља ако сам ја једини кога боли срце за сиротим парохијањима, и томе слично. Зато кажем, ако хоћеш да будеш аутентичан хришћанин мораш да будеш будала, већину заболе за хришћанство, они су ту из разлога национализма, сујеверја, итд.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 9 минута, mirko1929 рече

Па зато што ја живим на конкретном месту и нисам бестелесни дух који може да се телепортује где хоће. Уосталом нешто дебело не ваља ако сам ја једини кога боли срце за сиротим парохијањима, и томе слично. Зато кажем, ако хоћеш да будеш аутентичан хришћанин мораш да будеш будала, већину заболе за хришћанство, они су ту из разлога национализма, сујеверја, итд.

Mislim da previse crno bojis stvari u crkvi, ima svugde dobrih i iskrenih svestenika i hriscana sa kojima moze lepo da se poprica i prodiskutuje o raznim stvarima, i o veri i o obicnim zivotnim stvarima.

Treba traziti takve ljude, ima ono kako se kaze s kim si, takav si.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 1 минут, Bokisd рече

Mislim da previse crno bojis stvari u crkvi, ima svugde dobrih i iskrenih svestenika i hriscana sa kojima moze lepo da se poprica i prodiskutuje o raznim stvarima, i o veri i o obicnim zivotnim stvarima.

Treba traziti takve ljude, ima ono kako se kaze s kim si, takav si.

A ко каже да нема? Мени је очи коначно отворио један ни мање, ни више, него монах! Али, генерална атмосфера је испразност, чемер и лудило, и евидентно је то широк пут (а сматра се уским).

Link to comment
Подели на овим сајтовима

 Ово је добро. Велики разлог мањка аутентичних хришћана у Православљу можебити то што се форсира монашка култура, те онда испада да ако ниси пустињак-испосник ниси ни добар православац. И наравно да ћеш онда да се осећаш као лузер, јер и јеси лузер, неуспешни си пустињак, а живот те пролази. Знам да се ја јесам увек осећао као failure, и као да сам изневерио и проневерио Бога.

On 1.9.2017. at 18:47, Volim_Sina_Bozjeg рече

СВЕТИ ИГЊАТИЈЕ БРЈАНЧАНИНОВ
Хришћанин који живи у свету не треба да чита Свете Оце који су писали за монахе. Каква је корист од читања о добродетељима које се не могу испунити на делу? He може бити никакве користи, него само штета, која се састоји у томе што се у човеку пробуди маштање о духовном стању које њему никако не приличи. Ово маштање ће понекад да лажно наслађује уобразиљу умишљеним добродетељима, а понекад ће наводити на душу униније и очајање, када видимо да те добродетељи не можемо да испунимо, и свагда ће нас одвлачити од добрих дела која нам заправо доликују, те ће на тај начин чинити наш живот пустим и бесплодним. Хришћанин, чији је удео да живот проводи и оконча у свету, треба да чита Свете Оце који су писали за све хришћане уопште

 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 24 минута, mirko1929 рече

A ко каже да нема? Мени је очи коначно отворио један ни мање, ни више, него монах! Али, генерална атмосфера је испразност, чемер и лудило, и евидентно је то широк пут (а сматра се уским).

Postoji 'svasta' u crkvi, ali mislim da gresis i da je istina ipak malo drugacija jer crkva i jeste duhovna bolnica i imamo duhovne bolesnike i svi smo mi manje ili vise duhovno bolesni i trebamo da budemo svesni svega toga. Pa jos je sv.Grigorije Bogoslov u IV zlatnom veku hriscanstva pisao da je zivot crkve konstantno hodanje i balansiranje po zategnutom konopcu i zato mislim da ne treba da gledamo crkvu i veru kroz ljude koji jos uvek nemaju dovoljno duhovnog iskustva ili prakse zivljenja u crkvi i veri.

Mislim da tu treba dosta vaganja i opreznosti kako bi mogli da damo tacnu dijagnozu atmosfere u crkvi.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 13 минута, Bokisd рече

Mislim da tu treba dosta vaganja i opreznosti kako bi mogli da damo tacnu dijagnozu atmosfere u crkvi.

Највише људи разочараних одређеном стварју (вером, идеологијом, организацијом, ...) је разочарана зато што та ствар омањује по својим сопственим критеријумима. Тако ако људи не нађу Христа у хришћанству, зар можеш да их кривиш што су разочарани? Мени је увек било жао тих људи који прилазе цркви у нади да нађу утеху, а знао сам да се неће утешити. Напротив, знао сам да ће наићи само на свађе, распре, и штошта лоше... и уместо да олакшају бреме и да се напоје воде живе, да ће се напротив додатно натоварити и остати жедни у пустињи.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 29 минута, mirko1929 рече

Највише људи разочараних одређеном стварју (вером, идеологијом, организацијом, ...) је разочарана зато што та ствар омањује по својим сопственим критеријумима. Тако ако људи не нађу Христа у хришћанству, зар можеш да их кривиш што су разочарани? Мени је увек било жао тих људи који прилазе цркви у нади да нађу утеху, а знао сам да се неће утешити. Напротив, знао сам да ће наићи само на свађе, распре, и штошта лоше... и уместо да олакшају бреме и да се напоје воде живе, да ће се напротив додатно натоварити и остати жедни у пустињи.

Ne moze Crkva i Hrist da se bas tako olako i lako shvate i pronadju, pa pise sve u Jevandjelju i tumacenjima svetih kakav treba da bude to put i sta da radimo kako bi pronasli Hrista, ako neko misli da moze da pronadje Hrista u Crkvi nekim svojim drugacijim putem to tesko moze da prodje.

Zasto neko trazi i interesuju ga svadje i rasprave i nesto lose sto postoji u crkvi, zar nije bolje da ga takve stvari bas preterano ne interesuju i da gleda na lepe i dobre stvari u crkvi. Sv.Avgustin koji je obisao mnoge crkve je negde rekao (parafraza) da je u crkvi video mnoge hriscane koji su gori i od najvecih gresnika koji nisu u crkvi, ali je i sreo mnoge hriscane koji svojom dobrotom i pravednoscu prevazilaze u tome mnoge slicne ljude koji su van crkve,....

To je slicno ovome sto pise sv.Grigorije Bogoslov :

Не треба да те плаши што је у Цркви већина лоша, а што је добрих неколицина. Јер је Барка, која је у усред Потопа била слика Цркве, била широка доле и уска горе, а на врху мерила се једним лактом (Пост. 6:16). Верујемо да су доле биле четвороножне животиње и змије, а горе птице и људи. Било је широко, тамо где су биле звери, уско тамо где су живели људи; јер је Света Црква заиста широка у броју оних, који су са телесним разумом, уска у онима који су духовни. Јер где Црква страда од морала и животињских путева људи, тамо проширује своја недра. Али тамо где брине о онима, чији су животи засновани на духовним стварима, њих води ка највишим местима; али пошто их је пар, овај део је узак... И што има више порочних, то их морамо више трпети у стрпљењу; јер на гумну за вршидбу, мало је зрна које се уноси у житнице, а много је плеве која се сажеже огњем.

itd... 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 48 минута, Bokisd рече

Zasto neko trazi i interesuju ga svadje i rasprave i nesto lose sto postoji u crkvi, zar nije bolje da ga takve stvari bas preterano ne interesuju i da gleda na lepe i dobre stvari u crkvi. Sv.Avgustin koji je obisao mnoge crkve je negde rekao (parafraza) da je u crkvi video mnoge hriscane koji su gori i od najvecih gresnika koji nisu u crkvi, ali je i sreo mnoge hriscane koji svojom dobrotom i pravednoscu prevazilaze u tome mnoge slicne ljude koji su van crkve,....

Ne govorim uopsteno, nego imam na umu konkretan primer. Majka umrlog deteta prilazi crkvi -- nasta nailazi? Na plasenje ekumenizmon i novotarstvom, na price o hrvatima i Kosmetu, antihrist, cipovanje, milion pravila, nula ljudskosti, "tvoj deda je nesto zgresio pa ti se odrazilo prokletstvo na dete," itd. Znao sam pricu te zene, ali kada sam je video u crkvi nekako mi je bilo jos zalije. Crkva zahteva tvrdu kozu, nije to mesto gde covek dodje da se utesi...

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 8 часа, mirko1929 рече

Пост је дефинитивно чиста уцена. Ја сам својевремено пошто сам новотарац (замисли, хтео на свакој литургији да се причешћујем!?!) који је живео у старотарској епархији мрсио на белом мрсу (дакле без меса), а средом и петком (ван вишедневних постова) држао прави пост (нит јео, нит пио било шта по 24h). Свеједно ми нису давали да се причешћујем ван вишедневних постова и морао сам да путујем у друго место да бих се причешћивао.

Aко смем да питам а што си то радио? 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 5 минута, sampaganini92 рече

Aко смем да питам а што си то радио? 

Зато што живим у епархији где чак и да постиш све постове, ако хоћеш да се причестиш ван поста мораш да постиш минимум још недељу дана пред причешће. У преводу, ако хоћеш да се причешћујеш ван постова мораш нон-стоп да постиш.

  • Збуњен 1
Link to comment
Подели на овим сајтовима

Брате @mirko1929 читам на предходним странама твоје искуство а чини ми се д си и раније писао о томе да ли на овој или некој другој теми... Не могу да се одупрем питању које ми је данима у глави... зашто? Да ли те на било који начин неко упутио на баш тако строг и јуридички пут какав није за мирјана? Знам да се многи одлуче за духовника али просто не верујем да си ти имао неког.

Побогу људи па наравно да није све за нас, нарочито ако живимо световним животом.

Опрости ми ако сам нешто пропустио. Свакако твоје искуство може многима бити на корист као наук. 

Разумем те добрим делом јер сам ја лично дотакао део искуства које ти описујеш али је то био један "краћи" пут сазревања и н духовну корист. Ни на крај памети ми није било да се не посаветујем или држим строго монашке литературе. 

Оно чаврљање бесмислено ван православног духа ми наравно ништа није значило нити сам улазио у то. Ко ће о томе здраве памети водити бригу, као што неко рече овде треба живети.

О разочарењу никада ни говора, напротив. Пост и причешће ми је увек доносило радост. Да ли због своје слабости да понудим више или помирености са собом... не знам. 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 17 минута, mirko1929 рече

Зато што живим у епархији где чак и да постиш све постове, ако хоћеш да се причестиш ван поста мораш да постиш минимум још недељу дана пред причешће. У преводу, ако хоћеш да се причешћујеш ван постова мораш нон-стоп да постиш.

Да то јесте проблем и велико незнање. Надам се да све више широм свих епархија спц има разумних и одмерених свештеника којима су људи испред форме (приде још и неправилне). 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Придружите се разговору

Можете одговорити сада, а касније да се региструјете на Поуке.орг Ако имате налог, пријавите се сада да бисте објавили на свом налогу.

Guest
Имаш нешто да додаш? Одговори на ову тему

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Креирај ново...