Jump to content

Сахрана или кремирање: Неповратни заборав или вечно памћење

Оцени ову тему


Препоручена порука

Управо сада, Volim_Sina_Bozjeg рече

 apostoli nisu govorili nista sto im Hristos Isus nije rekao.

Priča o bogatašu i Lazaru je jasno svedočenje Hrista o svesti duše nakon smrti,zatim da je ona pretežnija od jela što i apostoli i Pravoslavna Crkva jasno uči.

Св. Атанасије Велики: "Тело је као харфа, на којој душа, разумна и бесмртна свира као музичар... Јер душа се не подвргава смрти, него умире тело, услед раздвајања душе од њега... Приводећи себе у покрет, она (душа) ће по неопходности живети и по смрти тела..." (Против варвара 32,33)

 

VSB ne budi varvarin :))

Најдубља молитва јесте  молитва без икаквих речи када у тишини ума једноставно живимо у присуству Божијем. Архимандрит Сава Јањић

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Управо сада, Кратос рече

Priča o bogatašu i Lazaru je jasno svedočenje Hrista o svesti duše nakon smrti,zatim da je ona pretežnija od jela što i apostoli i Pravoslavna Crkva jasno uči.

Св. Атанасије Велики: "Тело је као харфа, на којој душа, разумна и бесмртна свира као музичар... Јер душа се не подвргава смрти, него умире тело, услед раздвајања душе од њега... Приводећи себе у покрет, она (душа) ће по неопходности живети и по смрти тела..." (Против варвара 32,33)

 

VSB ne budi varvarin :))

Sv. Atanasija Velikog znam, poznat mi je i kontekst, no tebi ako nije jasno objasniću ti.

Ljubav se u duši ogleda, nebo je još nesagledivo.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Управо сада, Volim_Sina_Bozjeg рече

Sv. Atanasija Velikog znam, poznat mi je i kontekst, no tebi ako nije jasno objasniću ti.

Atanasije uči da je duša besmrtna i da je svesna i nakon smrti tela...kontekst je sasvim jasan i u skladu sa celokupnim predanjem Crkve i Svetim Pismom i sa Hristovim učenjem.

Најдубља молитва јесте  молитва без икаквих речи када у тишини ума једноставно живимо у присуству Божијем. Архимандрит Сава Јањић

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Управо сада, Кратос рече

Atanasije uči da je duša besmrtna i da je svesna i nakon smrti tela...kontekst je sasvim jasan i u skladu sa celokupnim predanjem Crkve i Svetim Pismom i sa Hristovim učenjem.

Ako nećeš da me pitaš onda pričaj šta hoćeš ali tvoje tumačenje nije pravoslavno.

Atanasije zna šta govori i kome govori ali ti nisi ni slovo iz patrologije pročitao da bi znao šta Atanasije govori.

Ljubav se u duši ogleda, nebo je još nesagledivo.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 1 минут, Volim_Sina_Bozjeg рече

Ako nećeš da me pitaš onda pričaj šta hoćeš ali tvoje tumačenje nije pravoslavno.

Atanasije zna šta govori i kome govori ali ti nisi ni slovo iz patrologije pročitao da bi znao šta Atanasije govori.

Učenje o besmrtnosti duše je pravoslavno učenje i to ne samo Atanasija Velikog već gomile svetih Otaca.A šta ti veruješ me uopšte ne zanima...

Најдубља молитва јесте  молитва без икаквих речи када у тишини ума једноставно живимо у присуству Божијем. Архимандрит Сава Јањић

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 4 минута, Grizzly Adams рече

Добро бре људи какве везе то сад има, отворите си тему па се гањајте тамо...

Grizli ovo je tema za diskusiju jer je u uvodnom tekstu iznešen način o besmrtnosti duše a mnogi pravoslavni to ne umeju da razlože na pravi način.

Takođe je predmet diskusije i debate da li vaskrsavamo u novom duhovnom obliku a ne u duševnom obliku tela a sve povezano sa tim da li je u pravoslavnom življu dozvoljeno kremiranje ili nije...

Ja bih to stavio na otvorenu diskusiju ili da pišemo o željama i čestitkama stvarno ne znam gde štrčimo iz uvodnog teksta?

Ljubav se u duši ogleda, nebo je još nesagledivo.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 8 минута, Grizzly Adams рече

Добро бре људи какве везе то сад има, отворите си тему па се гањајте тамо...

ВСБ и Кратос се ћерају на свакој теми....:ani_biggrin:

                               :1321_womens:  Carpe Aeternitatem  :1321_womens:    

Заиста вам кажем, ако се не повратите и не будете као деца, нећете ући у царство небеско.

                                                      Јеванђеље по Матеју   глава 18:1-10

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 2 минута, Рапсоди рече

ВСБ и Кратос се ћерају на свакој теми....:ani_biggrin:

Si nekada videla da je neko od nas dvojice uhvatio za uši drugoga i vodio ga po forumu kao ruglo ili su naše diskusije opet u okviru približavanja pravoslavnoj Istini koju moram priznati niko od nas ne ume posve jasno i koncizno izložiti a kamoli je celu znati.?

Dakle diskusije i debate su neophodne približavanju Istini a upadanje sa bilo čim van debate i teme nije.

Voleo bi ovo da razjasnimo.

Ljubav se u duši ogleda, nebo je još nesagledivo.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 2 минута, Рапсоди рече

ВСБ и Кратос се ћерају на свакој теми....:ani_biggrin:

Upao u neku sektu moram da ga spasim...:D

Најдубља молитва јесте  молитва без икаквих речи када у тишини ума једноставно живимо у присуству Божијем. Архимандрит Сава Јањић

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 13 минута, Grizzly Adams рече

Добро бре људи какве везе то сад има, отворите си тему па се гањајте тамо...

Dakle grizli da nastavimo ili ne?

Управо сада, Grizzly Adams рече

Ма ОК, није наређење. Само ми се чини да није директно везано за тему.

Ma ok ali moram imati i tvoju dozvolu jer je u uvodnom tekstu obrazloženo zbog čega se favorizuje stav da je kremiranje u najmanju ruku pogrešna odluka što vernika što njegove porodice pa bi da osporim taj argument.

Dakle smem li i da li sam u temi ili nisam?

Ljubav se u duši ogleda, nebo je još nesagledivo.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 48 минута, Grizzly Adams рече

Ја би волео да будем кремиран, ал како владика каже...

  А створи Господ Бог човека од праха земаљског .

 Јао Гризли..  " .није свеједно "  кремиран или не....

Кремирање као метафора или симболика  есхатолошког огња .

А шта ако се посветиш  " Свети Гризли "  како мошти да ти целивамо....?12:smeha:

 

                               :1321_womens:  Carpe Aeternitatem  :1321_womens:    

Заиста вам кажем, ако се не повратите и не будете као деца, нећете ући у царство небеско.

                                                      Јеванђеље по Матеју   глава 18:1-10

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Управо сада, Рапсоди рече

  А створи Господ Бог човека од праха земаљског .

 Јао Гризли..  " .није свеједно "  кремиран или не....

Кремирање као метафора или симболика  есхатолошког огња .

А шта ако се посветиш  " Свети Гризли "  како мошти да ти целивамо....?12:smeha:

Ја не би да ме целивају кад рикнем... свакаквих људи има...

Замисли ако је душа свесна после смрти и ја морам све то да гледам, а не могу ништа.

Боље ви мене лепо на хепо коцкице - пали се лако, а гаси никако.

ΜΟΛΩΝ ΛΑΒΕ

Link to comment
Подели на овим сајтовима

×
×
  • Креирај ново...