Jump to content

Расправе о бесмртности душе и о свесности душе након смрти


Препоручена порука

  • Гости
Guest Светлана

Anec, знате ли грчки или знате ли неког да вам преведе са грчког? Мислим, да бих ставила сканирано оно што пишем. 

Не интересује мене да полемишем о нечем што је питање вере. Веру или прихватамо или не. Филозофске манипулације ништа ми не значе.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

  • Одговори 2.7k
  • Креирано
  • Последњи одговор

Популарни чланови у овој теми

dakle zaključak bi bio duša sama po sebi nije besmrtna već zato što joj je Bog udahnuo duh večni pa je po Njegovoj blagodeti besmrtna, i da će po drugom dolasku Hrista duše da se sjedine sa telom, da će i tela oživeti :)

e sad kako obitavaju duše preminulih do tada...putevi gospodnji nama su nepoznati...jer moja misao nije i tvoja misao....tako da se ja povlačim sa teme i idem da radim još malo na svojoj duši :)

Želiš li biti mudar, nauči razumno pitati, pažljivo slušati, mirno odgovarati - i prestani govoriti kad se ništa više nema reći.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

:)

Драгасестро Лазарице, а и сви остали , када погледате све цитате, а посебно наша размишљања, изгледа да дадосмо одговор, а резиме је у Твом последњем посту.

:)

"Прости верник"

Господе, дај ми да мирно примим све што ми данашњи дан донесе и да се потпуно предам Твојој светој вољи. Упућуј ме и помажи свакога часа у току овога дана. Управљај мојим мислима и осећањима у свим делима и речима. Не допусти да у непредвиђеним случајевима заборавим да све долази од Тебе.

http://www.pravoslav...ta Filareta.htm

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Помаже Бог! Оци благословите!

Смирени морамо бити сви на овој Богом створеној планети, јер је Он створио због нас и Понудио нам сијасет благодати како би са што мање "напора" задобили Његову потпуну Љубав и место у Царству Небеском. Ако то не разумеју иноверни и неверни, ми Православни не смемо имати сумње да ће нам најпре смирење и Љубав помоћи да остваримо Једини Циљ овог привременог живота. Опростите, али морадох написати.

Драги брате Анец, потпуно сам истог мишљења да цитати Светитеља не доприносе разјашњавању и сазнању, већ прихваћено искуство тих истих Светитеља. И то већ написах једном(али више појма немам где :D). Убеђен сам да је размена мишљења из лично стечених искустава, током живота по савету и поукама Светог Писма и Житија Светитеља,  једино што ће помоћи и нашим Духовницима, да се заједно са Њима преумљујемо, мењамо а све у циљу заједничког Вечног Суживота, међусобно и са самим Богом у Царству Небеском.

Питање Бесмртности или Смртности Душе, је често разрађивано, па и на овом форуму. Моје лаичко мишљење о том питању је овде

http://www.svetijakov.org/forum/index.php/topic,776.30.html

Наравно да сам сигуран, да је подложно и потребно критици и корекцији, и такође сам сигуран, да то можемо учинити с Божјом помоћу, бираним речима без иједног цитата (јер смо већину тога сви већ прочитали), а као резултат свог искуства стеченог пре свега кроз Литургијски живот.

Праштајте

"Прости верник"

Господе, дај ми да мирно примим све што ми данашњи дан донесе и да се потпуно предам Твојој светој вољи. Упућуј ме и помажи свакога часа у току овога дана. Управљај мојим мислима и осећањима у свим делима и речима. Не допусти да у непредвиђеним случајевима заборавим да све долази од Тебе.

http://www.pravoslav...ta Filareta.htm

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Nova sam na forumu i ovde sam samo zato jer sam napokon u mogucnosti da postavljam pitanja o.Ugrinu koga toliko svi pominjete a njegovi tekstovi kao sto sam vec i napsiala su mog sina podigli iz mrtvih. Mene isto zanima to sve sa dusom i telom. Svuda o tome pise ali nekako je sve neopvezano zato bih volela ako bi to bilo negde napisano u jednom teksutu. Dal mi iko moze reci dal je tako nesto vec napisano? U Hrsitu vasa sestra Elizabeta

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Разумео....

Мишљења сам био да није неопходно, јер не видех цитате ни код једног свештеника, не на овом већ ни на једном форуму. Има их у високо теолошким расправама, а ја схватих овај форум да то није, већ да је виртуелни начин појединачног оплемењивања знања и личности разменом мишљења и саветима свештеника који и осмислише овај дивни форум, са циљем....но то није ни важно....

Негде сам погрешио....

Или можда нисам...

свеједно :cmizdrenje: :cheesy2: mocart

"Прости верник"

Господе, дај ми да мирно примим све што ми данашњи дан донесе и да се потпуно предам Твојој светој вољи. Упућуј ме и помажи свакога часа у току овога дана. Управљај мојим мислима и осећањима у свим делима и речима. Не допусти да у непредвиђеним случајевима заборавим да све долази од Тебе.

http://www.pravoslav...ta Filareta.htm

Link to comment
Подели на овим сајтовима

  • Гости
Guest Светлана

И у беседама се користе цитати Светих Отаца, не само у теолошким расправама. И у сваком теолошком писаном раду, а може и свуда и другде, поготово кад се размишља на тај начин - с љубављу према Светим Оцима и жељи за њиховим друштвом.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Види, поставила си неколико питања, са тоном ???(Јеси ли икад размишљао о томе?),  али свеједно, мораш бити прецизна за питање

Шта је с људима пре Христовог силаска на земљу?

јер не разумем да ли питаш за први Силазак Његов, или други?

Прецизирај, па да се забубурим у библиотеку своју, јер ако Ти одговорим, а не цитирам биће брисање са форума :-[

Опуштено јер разговор међу православнима јесте нешто  :-[

и тако ћемо сви бити :drugarstvo: :drugarstvo: :-[

"Прости верник"

Господе, дај ми да мирно примим све што ми данашњи дан донесе и да се потпуно предам Твојој светој вољи. Упућуј ме и помажи свакога часа у току овога дана. Управљај мојим мислима и осећањима у свим делима и речима. Не допусти да у непредвиђеним случајевима заборавим да све долази од Тебе.

http://www.pravoslav...ta Filareta.htm

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Ниси ми прецизирала на који Христосов долазак мислиш, али свеједно

шта је било са умрлима пре 1.доласка Христосовог, сви знамо јер је описано у Светом Писму,а са осталима за које немамо сведочанства из Житија Светих, нико не зна јер је то само Његова одлука. Али после Његовог доласка свима им је показан Пут, па је то опет био њихов избор, што си и Ти додуше потврдила својим

Сваки пут кад се покајемо за наше грехе, кад их исповедимо, наша душа изнова и изнова васкрсава. О томе говори цитат који си навео. Да смо престали да грешимо после Свете Тајне Крштења било би идеално, али пошто тако не радимо, потребно нам је покајање и исповест.

само Ти недостаје и сједињење са Његовим телом-Причешће, што је врло важно за питање које ниси поставила Ти, али многи јесу, зашто је тело веруујућег Храм Цара, као и основа за Васкрсење тела.

::-[:

Зар ниси то никад доживео, осетио?   :-[

(а сигуран сам да си Ти предивна особа, и да уопште ниси тако "оштра" фејс ту фејс  :cheesy1:)

1.Због чега си помислила да нисам никад доживео?

2. И шта Ти мислиш после овог нашег сајбер дружења, да ли јесам?

О наравно да јесам, а осим тога толико грехова ме из трена у трен опхрвају, (један је и овај сад, јер очигледно не разговарамо већ се надмудрујемо, а Гордост нам се обома смеши и ликује),да се Богу молим да ме не затекне телесна смрт, а да нисам стигао да се исповедим и наравно причестим, јер се овом реченицом већ покајах

Сад опрости, тридесетак минута нећу бити на нету

Праштај сестро, да би и нама Он опростио

:drugarstvo: :drugarstvo: :-[

"Прости верник"

Господе, дај ми да мирно примим све што ми данашњи дан донесе и да се потпуно предам Твојој светој вољи. Упућуј ме и помажи свакога часа у току овога дана. Управљај мојим мислима и осећањима у свим делима и речима. Не допусти да у непредвиђеним случајевима заборавим да све долази од Тебе.

http://www.pravoslav...ta Filareta.htm

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Једва отерах децу од рачунара :P мада је њихов, а њих је три :cheesy2:

Редослед Твог одговора

Сваки пут кад се покајемо за наше грехе, кад их исповедимо, наша душа изнова и изнова васкрсава. О томе говори цитат који си навео.(овде ми се учинило да си завршила са појашњењем цитата или грешим)

Да смо престали да грешимо после Свете Тајне Крштења било би идеално, али пошто тако не радимо, потребно нам је покајање и исповест.

па сам зато помислио да си случајно испустила Причест.

А видим и да ми ниси одговорила на моја два питања

1.Због чега си помислила да нисам никад доживео?

2. И шта Ти мислиш после овог нашег сајбер дружења, да ли јесам?

Но добро, то је мање важно... много по мени битније јесте да си прецизирала мишљење, о БЕСМРТНОСТИ ДУШЕ. што смо можда заборавили да је тема :)

Радујем се због тога,јер обоје научисњмо понешто, а то и јесте циљ!!!!

П.С. тек сад видех нешто о дуплим никовима, па ако можеш да појасниш о чему се ради

"Прости верник"

Господе, дај ми да мирно примим све што ми данашњи дан донесе и да се потпуно предам Твојој светој вољи. Упућуј ме и помажи свакога часа у току овога дана. Управљај мојим мислима и осећањима у свим делима и речима. Не допусти да у непредвиђеним случајевима заборавим да све долази од Тебе.

http://www.pravoslav...ta Filareta.htm

Link to comment
Подели на овим сајтовима

evo Svetlana ja ću te zamoliti da mi objasniš, ali molim te bez citata ovaj put.

kako je to duša besmrtna bez duha Božijega

u čemu ej razlika u rečenici - sama po sebi i po blagodati božijoj

dakle kao teolog meni laiku molim te objasni ali...kao kada bi detetu objašnjavala kako radi linerani akcelerator i šta sa njim pokušavamo dobiti

bez stručne terminologije, svojim rečima

Želiš li biti mudar, nauči razumno pitati, pažljivo slušati, mirno odgovarati - i prestani govoriti kad se ništa više nema reći.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

o.Ugrine ,rekoste da je izmedju ostalog i sv.Maksim ispovednik rekao da je dusa bez tela avet a telo bez duse les a ja na nekom postu ovde nadjoh link za manastir Lepavina gde je clanak sv.Maksima ispovednika o besmrtnosti duse,kako to pomiriti.....bez namere da budem strogo racionalan...pokusacu da nadjem i kopiram taj link...mislim da je svetlana ostavila negde..... 8)

Zato kažem ti: opraštaju joj se gresi mnogi, jer je veliku ljubav imala; a kome se malo oprašta ima malu ljubav.


 


0526200500.jpg


Link to comment
Подели на овим сајтовима

  • Гости
Guest Светлана

Оно што збуњује људе у Србији је због начина на који се схвата појам благодати. Мислим да кад се каже благодат Божја мисли се на радосно и мирно осећање какво смо многи, или сви бар понекад, осетили. Тако да схватање речи да је душа по благодати Божијој бесмртна подразумева да само кад се човек тако осећа, мирно и радосно, његова душа бива бесмртна. Међутим, бесмртна по благодати Божијој биће да је предукус Вечности и Царства Небеског, уколико се заиста односи и на то мирно и радосно осећање. Претпостављам да је врло важно у каквом стању душе ће нас затећи смрт тела. Претпостављам да осећање у којем душа буде у том тренутку неће се једноставно изменити у Рајско или паклено осећање. Али, то су моје претпоставке. Исто тако мислим да робовање страстима отприлике биће тако да кад неко нпр. има страст пушења и са њом оде код Господа, тада већ неће моћи да задовољи своји страст будући без тела, а страст или потреба за цигаретом ће га мучити и даље. Али и то је моја претпоставка, размишљање како би све то могло бити, претпоставке и нису тврдње да је тако. У сваком случају, молитве Цркве помажу душама упокојених и то и јесте смисао опела и помена. Опела и помени се врше у Цркви не ради сећања на упокојене, то не би имало никаквог нарочитог смисла, већ ради молитвеног сећања, то су молитве којим се ми молимо за душе упокојених.

Ја јесам студирала Теологију, али због породичних обавеза нисам довршила студије. Што се увек може обавити, уколико ми здравље дозволи.

Погледаћу касније под појмом благодат Божја где се на грчком употребљава, јер многе речи се користе у разним ситуацијама. Не треба да само по слуху сматрам да је иста реч у питању, јер се често речи друкчије пишу, а исто или слично изговарају, тако да ми треба мало времена да потражим по књигама.

Дух Божји човеку је Бог удахнуо још при стварању човека.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Помаже Бог сестро Светлана,

Све се у потпуности слажем, само мислим да део где кажеш

Дух Божји човеку је Бог удахнуо још при стварању човека.

можда треба преиспитати имајући у виду, да

"Светим крштењем се облачимо у Господа Христа, а светим Причешћем примамо васцелог Господа Христа — ради нашег спасења кроз обожење, кроз охристовљење, кроз обогочовечење. Јер свеблаги Господ се и јавио у нашем земаљском свету као Богочовек, и остао Црквом у њему као Богочовек. И у Њему таквом „обитава сва пуноћа Божанства телесно",[6] са једним циљем: да се сви испунимо том пуноћом Божанства:[7] да се сви обожимо, обогочовечимо, охристовимо, отројичимо: да сви постанемо „Богови по благодати", Богољуди по благодати."

(ПРЕПОДОБНИ ЈУСТИН ЋЕЛИЈСКИ ДОГМАТИКА ПРАВОСЛАВНЕ ЦРКВЕ ,ТОМ I I I,ЦРКВА - БЛАГОДАТНА ЗАЈЕДНИЦА,Свете Тајне)

тако да се ја слажем да Бог Свети Дух као нераздвојни део Свете Тројице, постоји и пре стварања човека, али да је Божјом промишљу препоручен сазнању човековом тек од почетка Свете тајне Крштења, а то је онда од Првог Крштења Бога Сина-Христоса Спаситеља. Но и даље стоји да Бог Свети Дух јесте стално међу нама, али не увек и у нама, што зависи пре свега од Божје Воље, а као резултат нашег живљења, да ли је Богуугодно или не. Јер да је другачије, не би говорили приликом свакодневне јутарње молитве

".....Не одбаци ме од Лица Твога, и Духа Твог Светога не одузми од мене.Дај ми радост Спасења Твога, и Духом Владалачким учврсти ме....."

(псалам 50)

Речном у прилог иде и

"U svetoj tajni krstenja Sveti Duh cisti dusu od greha, tako da dusa kroz blagodat prima posinastvo Bozije i regrutuje se u armiju Hrista Spasitelja. Krstenje ostvaruje takvu ogromnu promenu u coveku da se to naziva ponovo radjanje (Jn. 3, 5). Krstenje je naredjeno od Gospoda (Mt. 28, 19). Kogod nije krsten ne moze se spasti, osim mucenika koji i bez vode (ali krvlju) primaju Carstvo Bozije (Sv. Kiril Aleksandrijski)."

(ovo je tekst predavanja koje je pripremio blazenopocivsi episkop Nikolaj za Svetsku konferenciju na temu "Svete Tajne i obredi", odrzanoj u Lozani; posto nije mogao da prisustvuje konferenciji, predavanje je procitao arhiepiskop German, 13. avgusta 1927. godine,preveo sa engleskog protojerej-stavrofor Mateja Matejic)

Но радујем се радујем..... :cheesy2:што разговарамо право хришћански-православно.... :

drugarstvo: :drugarstvo: :drugarstvo:

"Прости верник"

Господе, дај ми да мирно примим све што ми данашњи дан донесе и да се потпуно предам Твојој светој вољи. Упућуј ме и помажи свакога часа у току овога дана. Управљај мојим мислима и осећањима у свим делима и речима. Не допусти да у непредвиђеним случајевима заборавим да све долази од Тебе.

http://www.pravoslav...ta Filareta.htm

Link to comment
Подели на овим сајтовима

  • Гости
Guest Светлана

7. А створи Господ Бог човека од праха земаљског, и дуну му у нос дух животни; и поста човек душа жива.

(1. Мојсијева, глава 2)

На ово мислим, И.стојковић.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Придружите се разговору

Можете одговорити сада, а касније да се региструјете на Поуке.орг Ако имате налог, пријавите се сада да бисте објавили на свом налогу.

Guest
Имаш нешто да додаш? Одговори на ову тему

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Креирај ново...