Jump to content

Расправе о бесмртности душе и о свесности душе након смрти


Препоручена порука

  • Одговори 2.7k
  • Креирано
  • Последњи одговор

Популарни чланови у овој теми

Популарни чланови у овој теми

Ја ускоро треба да почнем да пишем за "Православље". Ако Бог да, у циклусу текстова биће сигурно обухваћено и питање смртности/бесмртности.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Може ли се овако рећи:

Душа је вечна али смртна!?

Вечна у смислу да за вјек и вјеков а смртна значи њено страдање када није у Божијој милости!

Шта мислите, г.Александре?

http://www.svetigora.com/node/5903

Радуј се мучениче и Цјелевниче, Пантелејмоне!

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Већ сам писао о томе. Смрт душе постоји у отачкој терминологији. Оци кажу: смрт тела је одвајање душе од њега, а смрт душе је њено одвајање од Бога. Међутим, ту реч "смрт" не значи нестанак душе, већ њено обезбожено, безблагодатно постојање.

Ипак, потрудимо се да схаватње о души ослободимо платонистичких примеса. Вратимо том појму његово библијско значење: "нефеш" - "личност"; "нефеш хаја" - "душа жива", или конкретни живи човек, жива личност.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Postoje stvari koje do kraja ne mogu biti shvacene niti objesnjene, jer u suprotnom tu ne bi bilo mesta za veru, koja je potvrda stvari nevidljivih. Kao sto je receno u troparu na Preobrazenje, jakoze mozahu, apostoli videse slavu Hristovu. Tako i mi koliko mozemo da nosimo dato nam je i da znamo, jer tajna je to velika.

70zfof0qsamomolitva

;)

:cheesy:

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Већ сам писао о томе. Смрт душе постоји у отачкој терминологији. Оци кажу: смрт тела је одвајање душе од њега, а смрт душе је њено одвајање од Бога. Међутим, ту реч "смрт" не значи нестанак душе, већ њено обезбожено, безблагодатно постојање.

Ипак, потрудимо се да схаватње о души ослободимо платонистичких примеса. Вратимо том појму његово библијско значење: "нефеш" - "личност"; "нефеш хаја" - "душа жива", или конкретни живи човек, жива личност.


Да, да! Разумео сам шта сте хтели да кажете! Прегледао сам целу тему од почетка. Овако сам ја сумирао!

http://www.svetigora.com/node/5903

Радуј се мучениче и Цјелевниче, Пантелејмоне!

Link to comment
Подели на овим сајтовима

  • 4 weeks later...

U Bozijem zagrljaju.

isus-sinai

До сада покушавао овима да објасним али све се врти у круг...http://forum.verujem.rs/index.php?topic=16998.msg301045#msg301045

Link to comment
Подели на овим сајтовима

U Bozijem zagrljaju.

isus-sinai

До сада покушавао овима да објасним али све се врти у круг...http://forum.verujem.rs/index.php?topic=16998.msg301045#msg301045

Шта је онда закључак оне ваше дискусије тамо на верујем, да не читам сад све, јел мислиш да душа умире по смрти, или спава или шта?

Српски менталитет карактеришу изненадни подвизи кратког даха, понесеност која прво улије наду, али капитулира у завршници, све се то после правда вишом силом и некаквом планетарном неправдом што само на нас вреба.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

U Bozijem zagrljaju.

isus-sinai

До сада покушавао овима да објасним али све се врти у круг...http://forum.verujem.rs/index.php?topic=16998.msg301045#msg301045

Шта је онда закључак оне ваше дискусије тамо на верујем, да не читам сад све, јел мислиш да душа умире по смрти, или спава или шта?

Link sluzi za citanje ali ajd sad...da si usao video bi da nisam puno pisao...

Moje misljenje, ne spava vec nema postojanje do Vaskrsenja kao sto nije ni imala postojanje pre nego sto je dosla na svet istog momenta kad i telo...

Mnogo nedostaje O. Ugrin, na ovoj temi je bas lepo i argumentovano pisao...

Link to comment
Подели на овим сајтовима

U Bozijem zagrljaju.

0110_hahaha

До сада покушавао овима да објасним али све се врти у круг...http://forum.verujem.rs/index.php?topic=16998.msg301045#msg301045

Шта је онда закључак оне ваше дискусије тамо на верујем, да не читам сад све, јел мислиш да душа умире по смрти, или спава или шта?

Link sluzi za citanje ali ajd sad...da si usao video bi da nisam puno pisao...

Moje misljenje, ne spava vec nema postojanje do Vaskrsenja kao sto nije ni imala postojanje pre nego sto je dosla na svet istog momenta kad i telo...

Mnogo nedostaje O. Ugrin, na ovoj temi je bas lepo i argumentovano pisao...

Е па сад мало претерујеш. Па како па не постоји? За овакву тврдњу нећеш наћи ниједног св.Оца који ће оправдати ову мисао, нећеш ни код неких савремених теолога пронаћи овакво мишљење да душа непостоји. Најдаље што сам чуо од савремених богослова је да тврде како душа спава по смрти, несвесна је.

Ако се водиш том логиком, да тело које има почетак мора имати и крај, па тиме и душа, то онда баш ништа не говори у прилог да душа не постоји. Па ни тело не престаје да постоји по смрти, а тек душа.

Српски менталитет карактеришу изненадни подвизи кратког даха, понесеност која прво улије наду, али капитулира у завршници, све се то после правда вишом силом и некаквом планетарном неправдом што само на нас вреба.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Evo sta je zakljucak:

Ovo je nesto sto je zvakano i prezvakano hiljadu puta li se opet vracamo.

Bioloska smrt - prestanak elektricne aktivnosti u mozgu.

Kognitivna smrt - prestanak postojanja svesti covekovog bica.

Ontoloska smrt - odvojenost od Boga.

Kognitivno smo besmrtni jer nasa svest se ne gasi bez obzira da li stoji na biologiji ili na opstenju sa Bogom.

Ali bioloski i ontoloski smo i tek kako smrtni.

Nakom smrti dusa  postoji u opstenju sa Bogom i celo vreme je svesna tog odnosa samo sto tad za

razliku od zemaljskog zivota toj svesti nije podloga biologija nego odnos sa Bogom.

I ne znam sta se nad ovim ima neko sablaznjavati i zbunjivati. Kad ovo nije rocket science.



 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

×
×
  • Креирај ново...