Jump to content

Зашто се окултисти представљају као атеисти?

Оцени ову тему


Препоручена порука

Мислим да сам на ово наишао и раније али нисам обратио пажњу. Међутим, у задње време, два сусрета су ме натерала да размислим.

Реч је о две особе које се представљају као атеисти и то не само формално, да тако кажем, него одлично владају уобичајеним пакетом питања, примедби, критика које се срећу по форумима, групама и страницама. Водили смо културан дијалог о неколико тема, нешто се слагали нешто не... Све у свему ок прича.

Али, у оба случаја, након неких неслагања десило се нешто чудно. Поред паљбе по мом интегритету (типа да нисам слободан, да све заснивам на страху, да сам затуцан од стране религијских поглавара, да сам несрећан и да ми пропада живот...) што није неочекивано добио сам и рецепте да се спасим. Једна особа открива своје поштовање према нумерологији и астрологији а друга према спиритуализму и, на крају, спиритизму. Сазнајем да има неких тајни око којих мој Бог не може да ми помогне и да постоје неке силе... Какве црне [sic] тајне силе? Чим поменеш хороскоп и призивање духова оде твој атеизам кроз затворен прозор...

И, будући да је то отприлике био крај приче, занима ме:

- да ли се још неко срео са овом појавом и

- шта би неки окултисти (сумњам да се сви представљају као атеисти) на овај начин могли да добију?

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Svako ko Sila pise malim slovom ne zasluzuje ni mrvu postovanja.

Mongol General: Wrong! Conan! What is best in life?
Conan: To crush your enemies, see them driven before you, and to hear the lamentation of their women.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 13 минута, Muramasa рече

Mogu da budu oba istovremeno. Ateizam ne mora nužno da bude materijalistički.

Ateizam je neverovanje u boga ili bogove, ali se i pored toga može verovati u natprirodno.

Занимљиво... То бих пре очекивао од агностика или деисте.

Колико знам примедбе које атеисти имају на теизам лако се преносе како на сујеверје тако и на спиритуализам, астрологију, Раселов чајник итд.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 1 сат, Vladan3 рече

Мислим да сам на ово наишао и раније али нисам обратио пажњу. Међутим, у задње време, два сусрета су ме натерала да размислим.

Реч је о две особе које се представљају као атеисти и то не само формално, да тако кажем, него одлично владају уобичајеним пакетом питања, примедби, критика које се срећу по форумима, групама и страницама. Водили смо културан дијалог о неколико тема, нешто се слагали нешто не... Све у свему ок прича.

Али, у оба случаја, након неких неслагања десило се нешто чудно. Поред паљбе по мом интегритету (типа да нисам слободан, да све заснивам на страху, да сам затуцан од стране религијских поглавара, да сам несрећан и да ми пропада живот...) што није неочекивано добио сам и рецепте да се спасим. Једна особа открива своје поштовање према нумерологији и астрологији а друга према спиритуализму и, на крају, спиритизму. Сазнајем да има неких тајни око којих мој Бог не може да ми помогне и да постоје неке силе... Какве црне [sic] тајне силе? Чим поменеш хороскоп и призивање духова оде твој атеизам кроз затворен прозор...

И, будући да је то отприлике био крај приче, занима ме:

- да ли се још неко срео са овом појавом и

- шта би неки окултисти (сумњам да се сви представљају као атеисти) на овај начин могли да добију?

Врло занимљива тема, Владане. Сретао сам и ја сличне, не толико нападне. Али и код вјерника, било да су типа "ја сам тврди православац", било "поштујем традицију" има идентичних појава.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 7 минута, александар живаљев рече

Али и код вјерника

Да, али ето, у вернике се убрајају сви који верују, малтене, у било шта што би се назвало натприродним и, по том резоновању, није чудно ако неко ко мисли да је велики православац истовремено редовно чита хороскоп или иде код врачаре да добије поруке од некога свог упокојеног...

Међутим ако то ради неко ко се изјашњава као атеиста и зна шта то значи онда се поставља моје питање из наслова теме.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Zanimljivo. Nisam sretala (osim na forumu :D) takve ljude, ali ih je opisao Dostojevski, Ivan Karamazov, njegov bunt na Boga i susreti bliske vrste sa tvorcem tog bunta; pa Stavrogin, u  Zlim dusima, kad je dosao na ispovijest/po savjet kod starca pitao ga je upravo to: moze li se vjerovati u zle duhove a da se ne vjeruje u Boga, i starac je rekao, moze, to je vrlo cesta pojava. Kod obojice to duhovno nastrojenje je bilo uzrok i posljedica dusevne bolesti, a i izazivanja zlocina i nesreca i stradanja oko sebe. zlo od zloga. 

Kako je Aco dobro primijetio magijasenje nije strano ni vjernicima, ali se kod vjernika uglavnom zadrzava na -bijeloj' magiji, tj. privlacenju 'dobrog' u svoj zivot, a ne nanosenje zla drugima. Astrologija je u poredjenju s drugim takvim pojavama benigna. Ona je uglavnom kod vecine samo izraz zelje da se upozna i objasni svijet i covjek, i ako je moguce predvide i tako u svoju korist okrenu okolnosti... Tek pravi uppuceni i posveceni astrolozi dodju do ezoterije i okultnog.

To konkretno sto su tebi govorili, to je otvorena saradnja sa zlim duhovima. Karakteristicne price o Bogu, o nasoj vjeri, tj. podmetanja, 'predlozi'. Da, oni glorifikuju moc, licnu korist, a ne dobrotu, zato ne vide Boga, a druga duhovna bica vide i priznaju.

Mislim da je to prirodno kao duhovna pojava:odlucno a narocito agresivno zatvaranje za Boga otvara covjeka za druge duhovne uticaje... Nije slucajno da oni ubjedjuju vjernika da vjera nije dobra, istinita, da bog nije to sto vjernik misli itd. To takodje imamo kao pojavu stalno ovde na forumu. Ateisti stalno agresivno ubjedjuju nas, izazivaju, ne mi njih. I zale se da im nesto namecemo dok oni nama u nasoj kuci namecu svoje vrijednosti. Ali i to su smislene duhovne pojave...

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 8 часа, Дијана. рече

To takodje imamo kao pojavu stalno ovde na forumu. Ateisti stalno agresivno ubjedjuju nas, izazivaju, ne mi njih. I zale se da im nesto namecemo dok oni nama u nasoj kuci namecu svoje vrijednosti.

:aplauz:Lepo je videtti da imaš smisla za humor.

пре 31 минута, HOA+ рече

(dodeljivanje ordenja): Тиме свака Црква сваком верном народу указује на систем хришћанских вредности и врлина које хришћанин треба да има.

 

 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 15 часа, Muramasa рече

Mogu da budu oba istovremeno. Ateizam ne mora nužno da bude materijalistički.

Ateizam je neverovanje u boga ili bogove, ali se i pored toga može verovati u natprirodno.

А шта је у том случају надприродно ?

Помозимо слабим и немоћним и људима у невољи јер добро се добрим враћа. :mazenje:

Наше писмо   је старо преко 1000 година . Чувајмо то наше благо .

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 4 минута, Ненад Р. рече

А шта је у том случају надприродно ?

To je nemoguce objasniti... moras da "dodjes i da vidis" :D

пре 39 минута, haveaniceday рече

Lek protiv kovida postoji. 

 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 16 часа, Дијана. рече

moze li se vjerovati u zle duhove a da se ne vjeruje u Boga, i starac je rekao, moze, to je vrlo cesta pojava

Да свакако, ово није спорно јер има разних сорти теиста, деиста, спиритуалиста и ту има свега, и веровања и неверовања и у духове и у апсолутно биће и у реинкарнацију и ванземаљце и личног Бога у разним комбинацијама... Познати су Христови одговори садукејима који су веровали у Бога али не и у анђеле и демоне док су фарисеји веровали итд.

Међутим, атеиста, који зна шта је атеизам, не би никако требало да верује ни у шта од тога а ипак имамо људе који истовремено исповедају и атеизам и окултизам...

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Da li oni imaju potvrdu od Udruzenja ili se samo tako predstavljaju? Ja sve nesto mislim da je to neka sekta u okviru ateizma i da im Pedja nece produziti eventualno clanstvo.

  • Волим 1

Mongol General: Wrong! Conan! What is best in life?
Conan: To crush your enemies, see them driven before you, and to hear the lamentation of their women.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 52 минута, Vladan3 рече

Да свакако, ово није спорно јер има разних сорти теиста, деиста, спиритуалиста и ту има свега, и веровања и неверовања и у духове и у апсолутно биће и у реинкарнацију и ванземаљце и личног Бога у разним комбинацијама... Познати су Христови одговори садукејима који су веровали у Бога али не и у анђеле и демоне док су фарисеји веровали итд.

Међутим, атеиста, који зна шта је атеизам, не би никако требало да верује ни у шта од тога а ипак имамо људе који истовремено исповедају и атеизам и окултизам...

Има ту још једна кобинасија, а то је да неки сматрају да је вера у бога настала као делатност древних ванземањаца и да су Богови заправо били древни ванземаљци.

Помозимо слабим и немоћним и људима у невољи јер добро се добрим враћа. :mazenje:

Наше писмо   је старо преко 1000 година . Чувајмо то наше благо .

Link to comment
Подели на овим сајтовима

×
×
  • Креирај ново...