Jump to content

Сведочење библијског Стварања у свету код теолога и научника


о.Горан

Препоручена порука

пре 49 минута, Ivan Marković рече

Киру старијем...за кога сасвим поуздано знамо да је постојао, као и за Давида, Соломона...пошто си у своје набрајање додао и Артура и бајке...:ani_biggrin:

Ne znam takvu priču o dolasku Kira starijeg na tron...

Inače, ne bih rekao da baš sasvim pouzdano znamo za Davida... imamo dve malo sporne stele, mada ja lično verujem da jeste postojao... što ne znači da je postao vladar na način opisan u Bibliji...

Nabrajanje je dato ne da poveže nepostojeće ličnosti već radi primera tog motiva u raznim pričama i legendama... uostalom Artur je možda i postojao mada ni on sigurno nije postao kralj onako kako legenda kaže...

Uostalom... "Strange women lying in ponds distributing swords is no basis for a system of government."  ;)

 

 

А роб твој и робиња твоја што ћеш имати нека буду од онијех народа који ће бити око вас, од њих купујте роба и робињу.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

  • Одговори 14k
  • Креирано
  • Последњи одговор

Популарни чланови у овој теми

  • Ведран*

    1372

  • Zoran Đurović

    1565

  • о.Горан

    1423

  • Bokisd

    1174

Популарни чланови у овој теми

Постоване слике

Управо сада, Avocado рече

zato sam i objasnio zašto o njima učimo na istoriji, a o Arturu ili Aramu ne učimo.

Ниси довољно добро објаснио. Навео сам ти контрааргумент да ако код Аврама нема ништа историјски релевантно, ја не увиђам по чему је историјски релевантан живот римских краљева (опет, осим можда Сервија Тулија, а зашто "можда" и то сам објаснио.

пре 3 минута, Avocado рече

iako je Ajnštajn odavno objasnio da to samo tako izgleda, ali da je razlog nešto sasvim drugo...

Postoji i uvek će postojati (zbog pedagogije) za neke stvari razlika između toga šta se uči u školama i šta je konsenzus stručnjaka u određenoj oblasti.

Па нема консензуса о томе шта је гравитација, мада се зна како делује. Постоје алтернативне теорије гравитације и Њутновој и Ајнштајновој, а затим, ако се детектују  гравитациони бозони (ваљда је то гравитон) онда испада да је ипак сила...

И шта је сад проблем да се бар нешто од свега тога каже макар у средњој школи (ако се већ уче и релативитет и тако комликована ствар каква је квантна механика)? За основну се слажемо да из педагошких разлога не би требало.

пре 8 минута, Avocado рече

Šta bi očekivao da Huriti, Hati ili Kasiti zapišu o Avramu?

Заправо, сад се подсетих. Негде у седамнаестом веку пре Христа је постојала држава Мари у чијим је архивама пронађена документација која спомиње племена Абам-рам и Јакоб-ел. Такође и градови који су се звали Нахур (Нахор је Аврамов савременик у Библији), Турахи (Тара је Аврамов отац)...

То је мислим за сад све што би се могло повезати са Аврамом, ван Библије.

Дакле, очекивао бих да се о Авраму говори као о племенском лидеру, бедуинском емиру и његовим ратним и/ли номадским активностима.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 9 часа, drvce рече

U redu. Ako li ja sad obucem haljinu, hoce li moja argumentacija automatski ojacati?

Pa neće ti ojačati ali ni oslabiti argumentacija, biće isto jaka kao i kod ovih transki, samo što ćeš biti u haljini a ne u hlačama: :D 

 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 32 минута, Avocado рече

Ne znam takvu priču o dolasku Kira starijeg na tron...

Шта да ти радим...

пре 32 минута, Avocado рече

Inače, ne bih rekao da baš sasvim pouzdano znamo za Davida

Сасвим поуздано не знамо за ништа у римској историји негде до галске најезде.

А ако се ослонимо на изворе, тек од пунских ратова.

Имамо много мање доказа за Марка Јунија Брута него за Давида.

пре 32 минута, Avocado рече

Nabrajanje je dato ne da poveže nepostojeće ličnosti već radi primera tog motiva u raznim pričama i legendama... uostalom Artur je možda i postojao mada ni on sigurno nije postao kralj onako kako legenda kaže...

Добро. Реко само за сваки случај да не буде неспоразума.

 

 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Иван Инквизитор Марковић дође на оно што Ава вели, а улете на бојиште не би ли попу дупе спашавао:))) Добро је да генерално гледано Авокадо, Иван и моја смиреност се овде слажемо. А то није у складу са кретардизмом и његовим правилима. Жељко Поробија (адвентистички проповедник) оде у атеисте кад је видео да наука не потврђује (сву) Библију. Он је заступао кретардизам. Написао сам му да није постао атеиста, јер кретардизам је атеизам, само је сада прешао на рационалнији облик атеизма. Можда Иван то капира, али из неког разлога неће да скрене попу пажњу. Ако не капира, мирна Босна. Свет иде напред, није то трагедија. 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 13 минута, Zoran Đurović рече

Жељко Поробија (адвентистички проповедник) оде у атеисте кад је видео да наука не потврђује (сву) Библију.

Ја мислим да је то што они немају могућност да конзумирају Енергије. Али није искључено ни да је то о чему ти причаш бар донекле утицало на њега. Ипак, немам ни најмање сумње да ће наш отац Горан до краја свог племенитог живота да на свакој литургији причешћује и себе и друге Крвљу и Телом. Ко то не ради, како каже Исус, нема живота у њему. Адвентисти то не раде. Њих у вери држи само хладни фанатизам, комеморација и слично...упознао сам и Милоша Богдановића и још једног. Милош ме блокирао на фејсу кад сам му рекао да не хули по светом Вукашину Клепачком. Иначе сам му био гост на гајби пар пута...

Ко конзумира Енергије, ту већ превазилазимо (донекле) стадијум вере  и ступамо на пут Богопознања.

 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

1 hour ago, Ivan Marković рече

ако код Аврама нема ништа историјски релевантно, ја не увиђам по чему је историјски релевантан живот римских краљева

(što bi neko rekao) Šta da ti radim...

 

1 hour ago, Ivan Marković рече

Заправо, сад се подсетих. Негде у седамнаестом веку пре Христа је постојала држава Мари у чијим је архивама пронађена документација која спомиње племена Абам-рам и Јакоб-ел. Такође и градови који су се звали Нахур (Нахор је Аврамов савременик у Библији), Турахи (Тара је Аврамов отац)...

То је мислим за сад све што би се могло повезати са Аврамом, ван Библије.

Slabo...

 

1 hour ago, Ivan Marković рече

Дакле, очекивао бих да се о Авраму говори као о племенском лидеру, бедуинском емиру и његовим ратним и/ли номадским активностима.

Što bi oni pisali o svim plemenskim liderima u regionu?

 

А роб твој и робиња твоја што ћеш имати нека буду од онијех народа који ће бити око вас, од њих купујте роба и робињу.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 3 минута, Avocado рече

Slabo..

Јаче но за римске краљеве...

пре 3 минута, Avocado рече

Što bi oni pisali o svim plemenskim liderima u regionu?

Нисам то рекао нити је то било питање. Питање је било шта би они писали (ако би писали) тј. шта бих ја очекивао да би писали о њему.

 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 34 минута, Ivan Marković рече

Ја мислим да је то што они немају могућност да конзумирају Енергије. Али није искључено ни да је то о чему ти причаш бар донекле утицало на њега.

О томе ти и говорим. Без учествовања у Мистерији нема ничега. Приђите и видите како је благ Господ... то певамо. Ти си ми често превише суботарски настројен. У својству попа ти то кажем. 

пре 37 минута, Ivan Marković рече

немам ни најмање сумње да ће наш отац Горан до краја свог племенитог живота

Ух, обред је једно, а суд је друго. Ако га зајебаваш да води "племенити" живот, то је опет друга ствар. И то није лепо. Горан је кретард, суботар по души, тако да нисам сигуран у твоје оптимистичке судове (мислим да га ниси зајебавао, али да си у заблуди, и то тешкој - као и дотични).   

пре 42 минута, Ivan Marković рече

Милоша Богдановића

Тај је ретка будала. Ја сам га упознао док је још био дјечарац. Он је најтежи стадијум међу суботарима, једноставно му и као човеку није добро. Он ме подесећа на попа, иако је из другог тима. Поп је психопата, колико се ја разумем у психологију, док за овога немам неку јасну дијагнозу. Неки аутизам или слично. 

пре 48 минута, Ivan Marković рече

Ко конзумира Енергије, ту већ превазилазимо (донекле) стадијум вере  и ступамо на пут Богопознања.

Није ти срећан израз, мада разумем шта си хтео да кажеш. Пре бих рекао да учествујемо у даривању. Оно што је тачно, али не можемо и научно да докажемо, је да је општење са Светим физичко (енергетско, ако желиш).     

Link to comment
Подели на овим сајтовима

1 hour ago, Zoran Đurović рече

Иван Инквизитор Марковић дође на оно што Ава вели, а улете на бојиште не би ли попу дупе спашавао:))) 

Не само да си интелектуално недорастао теми, што јесте само по себи за сажаљење, али је још више за сажаљење то што си почео и да фантазираш. Штавише, то је већ забрињавајуће :))...

Ја сам врло конкретан и концизан у ономе што износим, а ти си потпуно безазлен што се мене тиче, него износиш глупости и лажи толиком фреквенцијом да то мора да се стално разобличава. Не знам баш стручно како се зове та болест од које болујеш, а која се манифестује неодољивом потребом( :))) да се напише огромна количина бесмислица, глупости и лажи. Отприлике би се вероватно могла назвати "снобовска скрибоманија",  мада онако лаичким речником би је могли назвати једноставно "глупост". Само тежи облик :)).

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 3 минута, Zoran Đurović рече

Тај је ретка будала. Ја сам га упознао док је још био дјечарац. Он је најтежи стадијум међу суботарима, једноставно му и као човеку није добро.

On je vrlo jak neurotičar, ali da li je psihopata to ne bih toliko daleko išao. Mislim da ima određene patološki hipertrofirane crte autoritarnosti i nekakav...ne znam kako to da kažem...sindrom gurua.

пре 5 минута, Zoran Đurović рече

Оно што је тачно, али не можемо и научно да докажемо

O tome kako se i da li se to dokazuje, možemo samo sa onima koji su već kršteni. I pristupaju redovno (ili često, kad god mogu) pričešću.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 4 минута, о.Горан рече

Не знам баш стручно како се зове та болест од које болујеш

Ја имам дијагнозу од војне комисије, кад су ме одбили да служим рок. Ја хтео, али ми нису дали!:)) Истина је, само је мали проблем цела историја те приче... 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 2 часа, Avocado рече

uostalom Artur je možda i postojao mada ni on sigurno nije postao kralj onako kako legenda kaže...

Кад си већ поменуо Артура.... Вероватно многи не знају како је по традицији уопште настало то име, занимљиво је знати:

Smatra se da Artur nije bilo njegovo pravo ime, nego titula, koja je simbolizovala udruživanje Brita koji su zadržali stare, keltske običaje, i onih Brita koji su tokom vladavine Rimljana romanizovani i koji su prihvatili hrišćanstvo. Te dve frakcije su, naime, bile u sukobu u vreme početka invazije Angla i Sasa, i bilo ih je potrebno ujediniti. Stoga je Arthur uzeo ovaj pseudonim, skovan od britske i latinske reči za medveda (simbol Arturov) — „Arth“ i „Ursus“, od čega je nastalo ime „Arthursus“, tj. „Arthur“.

https://sr.wikipedia.org/wiki/Kralj_Artur

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 21 минута, Zoran Đurović рече

Ја имам дијагнозу од војне комисије 

Зар је за то уопште била потребна комисија:))...

Link to comment
Подели на овим сајтовима

×
×
  • Креирај ново...