Jump to content

Сведочење библијског Стварања у свету код теолога и научника


о.Горан

Препоручена порука

On 6.11.2018. at 15:26, Bokisd рече

Sta da radimo ?

Moje misljenje jeste, prvo da vidimo sta kaze  vera i pismo (tumacenje otaca) o smrti i grehu, pa, posle svako neka' sam razabira kako ce to uklopiti (ili nece) u pricu koja postoji u TE.

Ovo je mislim neodvojivo, jedna celina,....sve je dobro stvoreno, zajedno sa pricom oko tamnice i placa i zla koje sada vidimo, uzrocno - posledicne stvari, zbog cega je naruseno prvobitno dobro stanje i kako je Bog povratio to stanje i kako nam je darovao mogucnost da ga ponovo zadobijemo u jos savrsenijem stanju (nego sto je bilo).

Šta da radiš? Da ispovjedaš Simbol Vjere, on ti je dogmatski sasvim dovoljan da budeš hrišćanin, praktično tome još dodaš i očenjaš i na Isusvom si magarcu, ako druge stvari ne možeš razumjeti pa šta nije ništa loše bolje je reći, meni se ovo ne može razlučiti da bude jasno i ja to ostavljam u domenu božanske misterije. 

A za ovaj pasus koojeg sam izbojadisao, zar ne vidiš kako si kontradiktoran? Pominješ prvobitno stanje koje je otišlo u tamnicu zla i plača...Bog je povratio to prvobitno stanje, no mi i dalje opažamo da je svijet ta tamnica zla i plača.

On 6.11.2018. at 15:26, Bokisd рече

smrt ima svoj entitet i ipostas i postojanje ili je smrt i zlo, samo odsustvo dobra ili promasaj cilja (koji je zadat coveku).Ima kod otaca koliko se secam i o ovoj stvari.

Smrt je posljedica fizičkih zakona načina kako funkcioniše prirodni svijet, nema svoju ispostas, kraj kaput nema tu mnogo šta da se doda. 

Српски менталитет карактеришу изненадни подвизи кратког даха, понесеност која прво улије наду, али капитулира у завршници, све се то после правда вишом силом и некаквом планетарном неправдом што само на нас вреба.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

  • Одговори 14k
  • Креирано
  • Последњи одговор

Популарни чланови у овој теми

  • Ведран*

    1372

  • Zoran Đurović

    1565

  • о.Горан

    1423

  • Bokisd

    1174

Популарни чланови у овој теми

Постоване слике

пре 40 минута, Просечан србенда рече

Стварно је срамота шта се овде ради, бановање учесника и брисање коментара чим нису политички коректни је морални јад овдашњих администратора.

Nešto sam izgleda propustio?

 

Цитат

Ево и мачка вегетеријанца који руши тзв ланац исхране.

 

Ne, to nije mačka vegetarijanac, to je mačka koja jede i meso i povrće. Njena vlasnica ima i klip o tome kako je hrani:

 

Drugim rečima: ne lupetaj...

 

А роб твој и робиња твоја што ћеш имати нека буду од онијех народа који ће бити око вас, од њих купујте роба и робињу.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 28 минута, Avocado рече

Drugim rečima: ne lupetaj...

Па само слепац код очију може у овом контексту реч вегетеријанац буквално да схвати. Моја је грешка што нисам на вегетеријанац ставио наводнике а смисао клипа је да мачка поред меса може да једе и поврће.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 1 сат, Justin Waters рече
On 6.11.2018. at 15:26, Bokisd рече

Sta da radimo ?

Moje misljenje jeste, prvo da vidimo sta kaze  vera i pismo (tumacenje otaca) o smrti i grehu, pa, posle svako neka' sam razabira kako ce to uklopiti (ili nece) u pricu koja postoji u TE.

Ovo je mislim neodvojivo, jedna celina,....sve je dobro stvoreno, zajedno sa pricom oko tamnice i placa i zla koje sada vidimo, uzrocno - posledicne stvari, zbog cega je naruseno prvobitno dobro stanje i kako je Bog povratio to stanje i kako nam je darovao mogucnost da ga ponovo zadobijemo u jos savrsenijem stanju (nego sto je bilo).

Šta da radiš? Da ispovjedaš Simbol Vjere, on ti je dogmatski sasvim dovoljan da budeš hrišćanin, praktično tome još dodaš i očenjaš i na Isusvom si magarcu, ako druge stvari ne možeš razumjeti pa šta nije ništa loše bolje je reći, meni se ovo ne može razlučiti da bude jasno i ja to ostavljam u domenu božanske misterije. 

A za ovaj pasus koojeg sam izbojadisao, zar ne vidiš kako si kontradiktoran? Pominješ prvobitno stanje koje je otišlo u tamnicu zla i plača...Bog je povratio to prvobitno stanje, no mi i dalje opažamo da je svijet ta tamnica zla i plača.

Slazem se, ispovedanje Simvola Vere, sasvim dovoljno da se odgovori na dogmatska i verska pitanja koja imamo.

U vezi ovoga sto si naveo oko kontradiktornosti, mislim, pa Hristos je na Krstu i kroz Vaskrsenje ponistio sva negativna delovanja koja donosi smrt, kako telesna, tako i duhovna, imamo veru u buduce vaskrsenje tela kada cemo dobiti ono sto smo izgubili, cak i vise i bolje duhovno 'stanje'.

Recimo, sv.Jovan Zlatoust kaze :

Хоћеш ли да сазнаш и друго дејство крста?

Он нам је и рај који за пет и више хиљада година затворен беше (5.000 godinica vremena sveta po Zlatoustom...:stadaradim:), на данашњи дан отворио. Јер у овај дан и у овај час Бог је у њега разбојника увео.

Два је изредна дела учинио. Прво, што је рај отворио, а дуго, што је у њега разбојника увео. Дакле данашњим даном нам је предато старо отачаство; данас се у очински нам град повратисмо које је у исти мах васцелом човечанству даровано, јер на данашњи дан су изговорене речи: “Данас ћеш бити са мном у рају” (Лк 23, 43)...."

http://web.archive.org/web/20101201143552/http://verujem.rs/sveti_oci/zlatousti_o_krstu_druga.htm 

(ovo je arhiva bivseg sajta Verujem.org)

https://archive.li/aJopz

Ne vidi se golim ocima, ali, vidimo ocima vere.

пре 1 сат, Justin Waters рече
On 6.11.2018. at 15:26, Bokisd рече

smrt ima svoj entitet i ipostas i postojanje ili je smrt i zlo, samo odsustvo dobra ili promasaj cilja (koji je zadat coveku).Ima kod otaca koliko se secam i o ovoj stvari.

Smrt je posljedica fizičkih zakona načina kako funkcioniše prirodni svijet, nema svoju ispostas, kraj kaput nema tu mnogo šta da se doda. 

Ok, smrt je ono sto vidimo u prirodi, ali mislim da metafizika i vera i filosofija mogu da ponude neke dodatne odgovore koje trazi covek u vezi tajne smrti i propadanja.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 32 минута, Просечан србенда рече

Па само слепац код очију може у овом контексту реч вегетеријанац буквално да схвати. Моја је грешка што нисам на вегетеријанац ставио наводнике

1. U kom kontekstu? Ja sam bio ubeđen da govorimo u kontekstu Edema u kojem su mačke navodno jele isključivo povrće tj. nisu jele meso... u kom kontekstu si ti postavio taj klip i napisao da ova mačka ruši lanac ishrane?

2. Ne postoji ni jedan kontekst u kojem se reč vegetarijanac može da opiše nekog ko jede meso. Ni navodnici ti tu ne bi pomogli...

 

пре 32 минута, Просечан србенда рече

а смисао клипа је да мачка поред меса може да једе и поврће.

To bi bio "smisao" postavljanja klipa da je među nama (ili bilo kome) sporno da li mačke mogu da pored mesa pojedu i malo povrća, ovako je samo "besmisao"...

 

А роб твој и робиња твоја што ћеш имати нека буду од онијех народа који ће бити око вас, од њих купујте роба и робињу.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 12 минута, Avocado рече

U kom kontekstu? Ja sam bio ubeđen da govorimo u kontekstu Edema u kojem su mačke navodno jele isključivo povrće tj. nisu jele meso... u kom kontekstu si ti postavio taj klip i napisao da ova mačka ruši lanac ishrane?

У контексту да је мачка у едему јела поврће и да тада није постојао ланац исхране а да је месо касније као нужност дошло на јеловник.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 21 минута, Просечан србенда рече

У контексту да је мачка у едему јела поврће и да тада није постојао ланац исхране а да је месо касније као нужност дошло на јеловник.

A kad u tom kontekstu postavis klip macke kako jede povrce i napises da je to macka vegetarijanac koja rusi lanac ishrane, onda samo "slepac kod ociju" moze da pomisli da je to macka koja ne jede meso?

Cime se drogiras i gde to nabavljas?

А роб твој и робиња твоја што ћеш имати нека буду од онијех народа који ће бити око вас, од њих купујте роба и робињу.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

1 hour ago, Просечан србенда рече

У контексту да је мачка у едему јела поврће и да тада није постојао ланац исхране а да је месо касније као нужност дошло на јеловник.

Бог је онда и кретен и немоћан, или нешто још и горе, када је грех увео месождерство. - А право питање је зашто си ти будала? 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 1 сат, Zoran Đurović рече

право питање је зашто си ти будала

Нек ти је од мене просто а то питање у вези мене постави Господу.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 1 сат, Zoran Đurović рече

Бог је онда и кретен и немоћан, или нешто још и горе, када је грех увео месождерство.

А ово си сигурно у  заносу сазерцавао.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 4 минута, Tumaralo. рече

WTF?!

https://en.wikipedia.org/wiki/Monolith

A monolith is a geological feature consisting of a single massive stone or rock, such as some mountains...

 

А роб твој и робиња твоја што ћеш имати нека буду од онијех народа који ће бити око вас, од њих купујте роба и робињу.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 54 минута, Avocado рече

https://en.wikipedia.org/wiki/Monolith

A monolith is a geological feature consisting of a single massive stone or rock, such as some mountains...

 

Hmm da ali čudno jer se oduševio kamenčugom ili planinom na nekom Marsovom mesecu... Ko ga je postavio tamo ?? Ko ga je postavio tamo?? Bog ..? ili Univerzum??

Kakve veze ima :scratch_head:

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 6 часа, Bokisd рече

U vezi ovoga sto si naveo oko kontradiktornosti, mislim, pa Hristos je na Krstu i kroz Vaskrsenje ponistio sva negativna delovanja koja donosi smrt, kako telesna, tako i duhovna, imamo veru u buduce vaskrsenje tela kada cemo dobiti ono sto smo izgubili, cak i vise i bolje duhovno 'stanje'.

Evo za momenat..vratimo sa unazad u taj neki svijet u kome su bili jedan covjek i jedna zena, Adam i Eva...ti smatraš Pavlove riječi "i kao što kroz jednog čovjeka uđe smrt u tvorevinu, tako je i kroz jednog ušao život" - bukvalno...i kad anticipiraš taj prvi svijet onda si kadar bukvalno da misliš da je došlo do neke promjene zbog grijeha u real vremenu ovo u realnom je bitno jer svi koji odriču TE smatraju da je priča o Adamu i Evi i padu realna u vremenu da ima svoj vremenski sljed događaja. i da je počinjen grijeh u vremenu pokvario tvorevinu..kad ono sad kad govoriš o drugom kraju o Hristovom vraćanju života onda olako prelaziš na nekakve potencijale,izlaziš van okvira vremena jer da si dosljedan u tome kako vjeruješ o priči sa padom, trebali bi smo mi danas svi već biti besmrtni nakon Hristovog vaskrsenja, mesožderi opet da pasu travu itd.. u realnom vremenu opet da naglasim. Međutim ništa

E sad možeš li malo da to izokreneš naglavačke, i da prvo konstatuješ, aha nakon Hristovog vaskrsenja se ništa nije desilo sa tvorevinom u realnom vremenu, nego smo dobili potencijal ka nečemu pozitivnom, uzlazni potencijal nazovimo ga...i sad se vrati u nekakvu prošlost u taj svijet u kome je bio Adam i Eva i skontaj da pad ne predstavlja nekakvu promjenu u realnom vremenu, nego opet potencijal ka negativnom., silazni potencijal nazovimo ga...mada je i to sve ne potrebno, ali samo ti govorim da bi bio dosljedniji u vjerovanju. 

Dve stvari znamo, jednu naučnu i jednu nenaučnu. Naučna je ta da poznajemo kosmos do velikog praska...nenanučna je da mu Bog uzrok, i njemu i svemu što je bilo prije praska, i da je ovaj svijet oduvijek takav kakav jeste bio i ostaće do kraja vijeka - moga, tvoga, i svačijeg drugog. 

 

Српски менталитет карактеришу изненадни подвизи кратког даха, понесеност која прво улије наду, али капитулира у завршници, све се то после правда вишом силом и некаквом планетарном неправдом што само на нас вреба.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

×
×
  • Креирај ново...