Jump to content

Сведочење библијског Стварања у свету код теолога и научника


о.Горан

Препоручена порука

Управо сада, Avocado рече

Mislim da može...

pa jeste tako logicno po svemu sto nasa nauka zna, ukoliko je zivot samo visa organizacija organskih jedinjenja sposobnih za promet materija , tj metabolizam onda ta organizacija molekula moze da se dogodi bilo gdje u svemiru gdje postoje odgovarajuci fizicko hemijski uslovi, posto znamo da je svemir nezamislivo velik i masivan realno je za ocekivati da zivot uopste nije rijetkost, jako bi bilo zgodno da neko u labaratoriji uspije da simulira abiogenezu, najprimitivniju. samo sta ako komponenta zivota nisu samo organske molekule, sta ako je potrebno jos nesto, u bibliji se pominje bas u ovoj ozloglasenoj knjizi postanja nekakav duh zivotni, nekakva fensi energija koja podrzava ove organske molekule da bi bile zive, a nauka danas ne poznaje tu energiju, mozda ce nauka sutrasnjice opet da promjeni kurs kao sto ga je mjenjala do sada vise puta...

Link to comment
Подели на овим сајтовима

  • Одговори 14k
  • Креирано
  • Последњи одговор

Популарни чланови у овој теми

  • Ведран*

    1372

  • Zoran Đurović

    1565

  • о.Горан

    1423

  • Bokisd

    1174

Популарни чланови у овој теми

Постоване слике

пре 2 часа, Bokisd рече

Ali, pomenuo si mutaciju, ...po TE dodaje,.....ali, fakticki i oduzima,...

Ako mislis da TE oduzima, onda nemamo prelaz iz vrste u drugu vrstu. ( zmija ostaje zmija, bez nogu,.....eno, i fosil zmije sa nogama, opet je zmija,.... :D)

Боки, шта за тебе представња прелаз из врсте у другу врсту? Како знамо да су неке јединке иста/различита врста?

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 4 минута, Lady Godiva рече
пре 3 часа, Bokisd рече

Ali, pomenuo si mutaciju, ...po TE dodaje,.....ali, fakticki i oduzima,...

Ako mislis da TE oduzima, onda nemamo prelaz iz vrste u drugu vrstu. ( zmija ostaje zmija, bez nogu,.....eno, i fosil zmije sa nogama, opet je zmija,.... :D)

Боки, шта за тебе представња прелаз из врсте у другу врсту? Како знамо да су неке јединке иста/различита врста?

Ne znam sta da kazem tacno, ako mislis na nauku, ne znam,  ako mislis po nekoj logici i iskustvu koje ima svaki covek, onda, neke ocigledne razlike ( prosto receno )

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 42 минута, Avocado рече

TE ne govori o nastanku zivota... samo o razvoju vrsta... iz vec postojeceg zivota.

мислио сам на ово. https://www.researchgate.net/publication/26696986_Charles_Darwin_and_the_Origin_of_Life наравно да садаклласична ТЕ се не бави овим, али дарвин јесте

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 15 минута, Bokisd рече

Ne znam sta da kazem tacno, ako mislis na nauku, ne znam,  ako mislis po nekoj logici i iskustvu koje ima svaki covek, onda, neke ocigledne razlike ( prosto receno )

Ма океј, само ми је било конфузно, па ме је занимало шта сматраш врстом. И даље не капирам, шта си рекао. :)

Јединке исте врсте могу да се размножавају међусобно и дају плодне потомке. Различите врсте то не могу.

Нпр коњи и магарци могу да дају муле и мазге, али оне су стерилне. Овце и козе могу да се паре, али ће зигот умрети јер се њихов бр хромозома разликује. Зато су то различите врсте.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 10 минута, Lady Godiva рече

Ма океј, само ми је било конфузно, па ме је занимало шта сматраш врстом. И даље не капирам, шта си рекао. :)

Јединке исте врсте могу да се размножавају међусобно и дају плодне потомке. Различите врсте то не могу.

Нпр коњи и магарци могу да дају муле и мазге, али оне су стерилне. Овце и козе могу да се паре, али ће зигот умрети јер се њихов бр хромозома разликује. Зато су то различите врсте.

Imas i srodne ali razlicite vrste koje mogu da se pare i da cesce ili redje daju potomstvo * ... pa je gore naveden opis dopunjen u smislu: mogu da se pare i zele da se pare u redovnim okolnostima.

* Npr. mozes da sparis lava i tigra odgajane u zatocenistvu.

А роб твој и робиња твоја што ћеш имати нека буду од онијех народа који ће бити око вас, од њих купујте роба и робињу.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 5 минута, Lady Godiva рече

Ма океј, само ми је било конфузно, па ме је занимало шта сматраш врстом. И даље не капирам, шта си рекао. :)

Јединке исте врсте могу да се размножавају међусобно и дају плодне потомке. Различите врсте то не могу.

 Нпр коњи и магарци могу да дају муле и мазге, али оне су стерилне. Овце и козе могу да се паре, али ће зигот умрети јер се њихов бр хромозома разликује. Зато су то различите врсте.

То је отприлике то, али треба знати да врста није неки оштро одређен и фиксиран појам. У ствари, највећи Дарвинов научни допринос биологији је управо тај отклон од аристотеловског погледа на врсте, еволуција само природно следи одатле (природно у научном, логичком и епистемолошком смислу). То је лепо објаснио наш изврсни еволуциони биолог и православни руско-српски брат Аљоша Тарасјев:

Цитат

Тек појавом Чарлса Дарвина и његовог дела биологија постаје теоријски заснована и интегрисана наука,  док би се пре тога могла описивати тек као мање или више развијени природопис.  Мада је и пре Дарвина било покушаја да се прилагођености и усмереност ка циљу (телеологија)  у живом свету објасне еволуцијом [4,5], тек је Дарвин понудио адекватно натуралистичко објашњење како до тога може долазити – еволуцијом путем природне селекције [6]. Пре тога, он је морао извршити још радикалнији захват у начину нашег гледања на живи свет – морао је одбацити стари, аристотеловски,  типолошки приступ варијабилности у живом свету и увести потпуно нови – популациони приступ [7]. Док је у биологији пре Дарвина основна реалност био тип а сва варијабилност је била последица грешака,  за Дарвина је управо варијабилност била једина реалност а тип, просек, средња вредност тек статистичка апстракција.  Мада је у овоме садржана основна револуција коју је Дарвин извео у биологији,  у јавности (како широј тако и оној стручној)  је и даље преовлађује утисак да је кључна промена била напуштање креационистичког погледа на свет и његова замена еволуционистичким 

(PDF) Biologija i religija: Šta znamo i kako saznajemo. Available from: https://www.researchgate.net/publication/259868687_Biologija_i_religija_Sta_znamo_i_kako_saznajemo [accessed Oct 05 2018].

 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 2 часа, kordun рече

a sta cemo sa vanzemaljcima

Да их крстимо. Рекао папа.

:))

Gravatar mali

 
"Упути ме на истину Твоју, и научи ме, јер си Ти Бог Спас мој" (Пс. 24.5)

https://sozercanje.wordpress.com/

 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 27 минута, Juanito рече

То је отприлике то, али треба знати да врста није неки оштро одређен и фиксиран појам. У ствари, највећи Дарвинов научни допринос биологији је управо тај отклон од аристотеловског погледа на врсте, еволуција само природно следи одатле (природно у научном, логичком и епистемолошком смислу). То је лепо објаснио наш изврсни еволуциони биолог и православни руско-српски брат Аљоша Тарасјев:

Da.

Vrste nisu ovo:

213744-342x342-Color-wheel.jpg

 

nego ovo:

RGB-wheel1.jpeg

пре 39 минута, haveaniceday рече

Lek protiv kovida postoji. 

 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

1 hour ago, Lady Godiva рече

Боки, шта за тебе представња прелаз из врсте у другу врсту? Како знамо да су неке јединке иста/различита врста?

Када изгуби ноге није нова врста, када добије ноге јесте нова врста. :))

Gravatar mali

 
"Упути ме на истину Твоју, и научи ме, јер си Ти Бог Спас мој" (Пс. 24.5)

https://sozercanje.wordpress.com/

 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 29 минута, Avocado рече

Imas i srodne ali razlicite vrste koje mogu da se pare i da cesce ili redje daju potomstvo * ... pa je gore naveden opis dopunjen u smislu: mogu da se pare i zele da se pare u redovnim okolnostima.

* Npr. mozes da sparis lava i tigra odgajane u zatocenistvu.

problem je sto hibridi ne prenose svoje geneticke osobine, tako da to nema znacenja za evoluciju

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 21 минута, Juanito рече

Или трећим речима, све су врсте прелазне. ;) 

I mi :)

 

paradoks_zpsjpf2fhnf.jpg

Lilies that fester smell far worse than weeds.

Shakespeare

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 19 часа, Ведран* рече

Тако је. Ни пример са компјутеризованим coin флипером није пример случајности.

Јустин сматра да постоји узрочна случајност.

Ја сматрам да узрочна случајност није случајност.

Robert Mej se slaze sa Justinom. Imamo uzrocnu slucajnost.

The.Secret.Life.of.Chaos. od 28min

Imamo matematicki model haosa koji je potpuno deterministicki. Kvaka je da mozes da kazes na osnovu trenutnog stanja kako ce da izgleda sledeci korak, ali ne mozes da kazes (predvidis/izracunas) kako ce da izgleda sistem nakon, recimo, stotog koraka (a isto vazi i unatraske), moras da "provrtis" sitstem, tj. da odradis sve korake do onog koji te zanima. I tu nije problem da ne mozes da premeris sve parametre do zadovoljavajuceg nivoa preciznosti, imas sve podatke koje je moguce imati o sistemu, ali je tako ustrojen da ne mozes da kazes pouzdano nista o njegovoj proslosti ili buducnosti.

 

Mongol General: Wrong! Conan! What is best in life?
Conan: To crush your enemies, see them driven before you, and to hear the lamentation of their women.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

×
×
  • Креирај ново...