Jump to content

Сведочење библијског Стварања у свету код теолога и научника


о.Горан

Препоручена порука

пре 3 минута, Кратос рече

Bog ne može da umre.

Опет си заборавио Симеона? Ха? :coolio: playing it cool?

пре 5 минута, Кратос рече

zbog prirode koju uzima na sebe sastradava ali da ne strada svojom Božanskom prirodom

Бог није "божанска приорода", па да зато одбијаш да кажеш да Бог страда. Такође рећи да "због" природе страда је врло клизав терен. 

Gravatar mali

 
"Упути ме на истину Твоју, и научи ме, јер си Ти Бог Спас мој" (Пс. 24.5)

https://sozercanje.wordpress.com/

 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

  • Одговори 14k
  • Креирано
  • Последњи одговор

Популарни чланови у овој теми

  • Ведран*

    1372

  • Zoran Đurović

    1565

  • о.Горан

    1423

  • Bokisd

    1174

Популарни чланови у овој теми

Постоване слике

пре 3 минута, Vedran рече

Опет си заборавио Симеона? Ха? :coolio: playing it cool?

Бог није "божанска приорода", па да зато одбијаш да кажеш да Бог страда. Такође рећи да "због" природе страда је врло клизав терен. 

Ne zbog prirode,nego zbog greha sveta koje uzima na sebe.Smrt je neprirodna i uljez,plod greha.On ga kao čovek nije imao ali sveta radi ga uzima na sebe.Zbog nije bio baš dobar izraz pre kroz nju,putem nje strada dok ona večna božanska ostaje netaknuta.O tome je pisao i sveti vladika Nikolaj.

Ako aludiraš na Ipostas ona je nosilac prirode i priroda nigde ne egzistira mimo ličnosti,neodvojivi su.Isto je i kod čoveka.Kada odbijam da Bog umire pre svega mislim na Ipostas Logosa koja nosi obe prirode.Logos je uvek i vazda u večnoj i nerskidivoj zajednici sa Ocem i Duhom Svetim i smrt kod Njega kao Boga istinitog od Boga istinitog nema šta da traži.

A šta beše reče Simeon?Da je Ipostas umrla i da je prekinuta zajednica između Oca Sina i Duha Svetoga?

Најдубља молитва јесте  молитва без икаквих речи када у тишини ума једноставно живимо у присуству Божијем. Архимандрит Сава Јањић

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 6 минута, Кратос рече

Ne zbog prirode,nego zbog greha sveta koje uzima na sebe.Smrt je neprirodna i uljez,plod greha.On ga kao čovek nije imao ali sveta radi ga uzima na sebe.Zbog nije bio baš dobar izraz pre kroz nju,putem nje strada dok ona večna božanska ostaje netaknuta.O tome je pisao i sveti vladika Nikolaj.

Ako aludiraš na Ipostas ona je nosilac prirode i priroda nigde ne egzistira mimo ličnosti,neodvojivi su.Isto je i kod čoveka.Kada odbijam da Bog umire pre svega mislim na Ipostas Logosa koja nosi obe prirode.Logos je uvek i vazda u večnoj i nerskidivoj zajednici sa Ocem i Duhom Svetim i smrt kod Njega kao Boga istinitog od Boga istinitog nema šta da traži.

A šta beše reče Simeon?Da je Ipostas umrla i da je prekinuta zajednica između Oca Sina i Duha Svetoga?

Nemoj vise da pominjes Bozanskog Logosa a da ne mislis ujedno na Isusa Hrista.

Ljubav se u duši ogleda, nebo je još nesagledivo.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Управо сада, Volim_Sina_Bozjeg рече

Nemoj vise da pominjes Bozanskog Logosa a da ne mislis ujedno na Isusa Hrista.

Isus Hristos je Bogočovek.I Sin Božiji i Sin Čovečiji.

Најдубља молитва јесте  молитва без икаквих речи када у тишини ума једноставно живимо у присуству Божијем. Архимандрит Сава Јањић

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Управо сада, Volim_Sina_Bozjeg рече

Bozanski Logos.

Ovaploćeni.Postade telo.

Најдубља молитва јесте  молитва без икаквих речи када у тишини ума једноставно живимо у присуству Божијем. Архимандрит Сава Јањић

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Ovaplotio se od Boga Oca Njegov Logos tj. Bog Logos, tako da i telo Njegovo jeste Logos Bozji („I Logos postade telo“, 1,14).

,,Јер Отац не суди никоме, него сав суд даде Сину, да сви поштују Сина  као што  поштују 

Оца!"   Јеванђеље, Јн 5:23

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 1 минут, Благовесник рече

Ovaplotio se od Boga Oca Njegov Logos tj. Bog Logos, tako da i telo Njegovo jeste Logos Bozji („I Logos postade telo“, 1,14).

Nakon ovaploćenja jeste,tu se slažem.Međutim ono što VSB aludira da je on večno u telu i pre postanja sveta a to ruši sve temelje o dve prirode u Hristu.I tu se drastično ne slažemo.

Најдубља молитва јесте  молитва без икаквих речи када у тишини ума једноставно живимо у присуству Божијем. Архимандрит Сава Јањић

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 14 минута, Кратос рече

Kada odbijam da Bog umire pre svega mislim na Ipostas Logosa koja nosi obe prirode.

Видиш колико је ово конфузно. Ја те ништа не разумем. Ти одбијаш да Бог умире јер мислиш на Ипостас Логоса која носи обе природе. То ти је скроз округло па на ћоше. 

пре 15 минута, Кратос рече

A šta beše reče Simeon?

Да је Бог благоизволео умрети. Па ти сад види како ћеш с њим изаћи на крај. :))

Gravatar mali

 
"Упути ме на истину Твоју, и научи ме, јер си Ти Бог Спас мој" (Пс. 24.5)

https://sozercanje.wordpress.com/

 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 9 минута, Vedran рече

Видиш колико је ово конфузно. Ја те ништа не разумем. Ти одбијаш да Бог умире јер мислиш на Ипостас Логоса која носи обе природе. То ти је скроз округло па на ћоше. 

Pa nije konfuzno jer upravo ovom ljudskom koju prima na sebe strada ali pošto je ona utemeljenja na Logosu ona prevazilazi smrt i otvara vrata spasenja sveta.A to je isključivo zbog zajednice sa večnom božanskom prirodom koja je isto tako utemeljena na Logosu,Bogu.Ipostas ne umire.

Navedi te citate Simeona baš da vidim šta konkretno kaže...

Најдубља молитва јесте  молитва без икаквих речи када у тишини ума једноставно живимо у присуству Божијем. Архимандрит Сава Јањић

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 2 минута, Кратос рече

Navedi te citate Simeona baš da vidim šta konkretno kaže...

Знаш како, ја сам ти особа која воли ефикасност, тако да ти ја највише мрзим када због неефикасности морам да радим исти посао два пута, чак су они који ме познају почели да ме зезају за ту ствар. У овом случају би тај исти посао био навођење истог цитата. Тако да ти ја не волим баш кад ме неко пита дај ми нешто што сам му већ дао. 

Хајде се ти лепо врати па прочитај тај Симеонов цитат, јер сам ти га већ дао. И ово је трећи пут (ако се не варам, или барем други пут) након што сам дао тај цитат да га тражиш. Видиш да сам био у праву кад сам рекао да си га заборавио. ;)

Gravatar mali

 
"Упути ме на истину Твоју, и научи ме, јер си Ти Бог Спас мој" (Пс. 24.5)

https://sozercanje.wordpress.com/

 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Цитат

Nakon ovaploćenja ljudska priroda postaje nedovojivi deo druge Ipostasi Svete Trojice i stradanje te prirode i njeno vaskrsenje jeste vaskrsenje samog Boga.O tome se govori i kad pavle kaže da Bog steče Crkvu krvlju svojom....o tome govori i ono o silasku Sina Čovečijeg,On,Logos nju doživljhava kao neodvojivi deo svog bića nakon ovaploćenja.Smrt te prirode u Hristu jeste i Božije stradanje kroz nju.

Verujem da i Simeon Bogoslov govori u ovom smislu a ne u smislu kako vi pokušavate da prikažete.

Најдубља молитва јесте  молитва без икаквих речи када у тишини ума једноставно живимо у присуству Божијем. Архимандрит Сава Јањић

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 2 минута, Кратос рече

Verujem da i Simeon Bogolsov govori u ovom smislu a ne u smislu kako vi pokušavate da prikažete.

Па сад. У веру ти се не мешам. 12:smeha: 

Када је реч о конкретним стварима (да се нешто прочита, на пример) ја волим да прочитам шта пише, да ствар проучим, промислим, а не да унапред верујем онако како ми се свиђа.

Али има нас свакаквих у Божијој башти. Неки верују и у равну земљу и верују да Св Писмо говори о равној земљи. Шта да им радиш. Вера је то својеврсна (али не разумна вера).

Gravatar mali

 
"Упути ме на истину Твоју, и научи ме, јер си Ти Бог Спас мој" (Пс. 24.5)

https://sozercanje.wordpress.com/

 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 2 часа, Кратос рече

Nakon ovaploćenja jeste,tu se slažem.Međutim ono što VSB aludira da je on večno u telu i pre postanja sveta a to ruši sve temelje o dve prirode u Hristu.I tu se drastično ne slažemo.

Iz nase perspektive to je gotovo nemoguce da razumemo... Oni hoce da kazu da iz Bozje prespektive, iz perspektive Onoga koji JESTE, dakle,  Jestestvujuceg,  Koji je vecna sadasnjost, nema tih vremenskih okvira unutar Njega (ako sam dobro razumeo)... Ipak, ja prihvatam, kako bih rekao, hronoloski niz, to tradicionalno (ili bolje receno - ustaljeno) poimanje,  da javljanje Hrista u Starom zavetu, sto tvrde i Pavle i Petar, ipak bese javljanje u slikama, vizijama (utvarama), koje vise odgovaraju SENCI, kada vidis senku nekoga koji dolazi i dogadjaja koji tek treba da se dogodi....  No, kazem, ne iskljucujem ni ovo njihovo, jer nemenja poentu, mozda je cak i pravoslanije, ali nismo u obavezi da prihvatimo da je Gospod Isus Hristos  dolazio Starozavetnim patrijarsima u realnom vaskrslom telu... Jer, pazi, Duh Sveti sobom donosi nama SECANJE (ISKUSTVO) buducnosti (to je lepo pojednostavio, voleli ga ili ne, Vladika Ignjatije Midic, u spisu - Secanje na buducnost),  da Duh Sveti sobom donosi iskustvo  buduceg (za nas, iz nase perspektive) buduceg Carstva Bozjeg, pa je moguce da kazemo u Liturgiji "Secajuci se dakle...", u delu - Anamneze - Secanje - koji je glavni deo kanona Evharistije u kojem se podseca na sustinske trenutke iz istorije spasenja, pocevsi sa Ovaplocenjem, pa sve do Drugog dolaska.  Secajuci se, i to pocevsi sa onim sto se za nas vec zbilo -Ovaplocenja, ali - secajuci se dakle i onoga sto se za nas nije jos realno zbilo  (tj. iz nase ogranicene perspektive), secajuci se Drugog dolaska... Kako je moguce da postoji iskustvo i secanje necega sto se nije desilo?! E, moguce je, dakle, da bukvalizujem - jer se za Duha Svetog vec desilo. Tako Duh Sveti donosi nama iskustvo (opit) onoga sto za nas tek treba da se zbude, te  cini od nas i sveta u Liturgiji, IKONU (svetu sliku) tog buduceg Carstva Bozjeg, ali koje se za Duha Svetog vec zbilo, a dokaz je to  jer On ima iskustvo tog dogadjaja (Drugog dolaska Hristovog i ostvarenja buduceg Carstva Bozjeg). 

,,Јер Отац не суди никоме, него сав суд даде Сину, да сви поштују Сина  као што  поштују 

Оца!"   Јеванђеље, Јн 5:23

Link to comment
Подели на овим сајтовима

×
×
  • Креирај ново...