Jump to content

Сведочење библијског Стварања у свету код теолога и научника


о.Горан

Препоручена порука

пре 5 минута, Zoran Đurović рече

Када би мућнуо пре употребе видео би да је све ово усмерено против твојих тлапњи... 

Ипостас се није одвојича од мртвог тела

ни од душе

у каквом рају

како на Престолу без тела а зове се Христос

Дакле, узми мало и медитирај... 

Ма поцепао га Кратос као звечку Боже нам опрости сигуран сам да није намерно.

Ljubav se u duši ogleda, nebo je još nesagledivo.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

  • Одговори 14k
  • Креирано
  • Последњи одговор

Популарни чланови у овој теми

  • Ведран*

    1372

  • Zoran Đurović

    1565

  • о.Горан

    1423

  • Bokisd

    1174

Популарни чланови у овој теми

Постоване слике

пре 1 минут, Zoran Đurović рече

Читам у кревету неке књиге па се придигох да видим референце, надам се да ми тлак неће скочити... 

Лично не знам ко је од отаца писао о овоме па се уздржавам од шире расправе

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 6 минута, Ivan Marković рече

Žika je jasno rekao da bi Adam umro i da nije sagrešio.

Жика је мислио на телесну смрт то ти је и рекао.

То могу и ја да ти кажем, Адам би телесно умро и да није сагрешио. Такође могу да кажем Адам не би умро телесно док га Христос не би Обожио ни то нема никакве вредности.

Чињеница је да адам умире грехом а не телесношћу и то се зове умирање.

 

Ljubav se u duši ogleda, nebo je još nesagledivo.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 5 минута, Ivan Marković рече

Zapravo ti i Kratos isto mislite, ali vam je problem terminologija, ja bih rekao. Ja vas obojicu čitam na sledeći način:"Božja priroda u Hristu stradala nije, ljudska stradala jeste". 

Страдала је личност кроз људску природу. Мора постојати спој тварног к нетварног а он је у личности без тога нема спасења.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 9 минута, Ivan Marković рече

Zapravo ti i Kratos isto mislite, ali vam je problem terminologija, ja bih rekao. Ja vas obojicu čitam na sledeći način:"Božja priroda u Hristu stradala nije, ljudska stradala jeste". 

Страдала је личност кроз људску природу. Мора постојати спој тварног и нетварног а он је у личности без тога нема спасења

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Управо сада, Volim_Sina_Bozjeg рече

Жика је мислио на телесну смрт то ти је и рекао.

То могу и ја да ти кажем, Адам би телесно умро и да није сагрешио. Такође могу да кажем Адам не би умро телесно док га Христос не би Обожио ни то нема никакве вредности.

Чињеница је да адам умире грехом а не телесношћу и то се зове умирање.

 

Kartaginski sabor je jasan. Pokaži mi gde on (sabor, ne Žika) kvalifikuje Adamovu smrt kao telesnu ili duhovnu. On prosto govori o smrti bez bilo kakvih determinanti. A zatim imaš i ono: "I kroz greh uđe smrt" (parafraziram, mislim da je od Pavla). Prosto je. Da nije sagrešio, ne bi umro. Iako je bio potencijalno smrtan.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 4 минута, Ivan Marković рече

Kartaginski sabor je jasan. Pokaži mi gde on (sabor, ne Žika) kvalifikuje Adamovu smrt kao telesnu ili duhovnu.

Све морам полако и у три реда и 20 порука да би разумео.

Наравно да је сабор јасан, сабор говори само о смрти не подразумева опште телесну смрт а ти је упорно потенцираш.

Зашто не подразумева?

Зато што су адам и ева згрешили унели су смрт у себе грехом али су и даље у врту и могли су убрати плод са дрвета живота, који би их и даље телесно поживео вечно али би сада морали бити вечно зли.

Зато их Бог истерује из раја и чини први корак ка спасењу адам и еве.

Дакле грех их је усмртио ни говора о томе да нису имали могућност да вечно телесно постоје надаље али сада већ као грешни мртви зли.

Ljubav se u duši ogleda, nebo je još nesagledivo.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 1 минут, Volim_Sina_Bozjeg рече

Све морам полако и у три реда и 20 порука да би разумео.

Наравно да је сабор јасан, сабор говори само о смрти не подразумева опште телесну смрт а ти је упорно потенцираш.

Зашто не подразумева?

Зато што су адам и ева згрешили унели су смрт у себе грехом али су и даље у врту и могли су убрати плод са дрвета живота, који би их и даље телесно поживео вечно али би сада морали бити вечно зли.

Зато их Бог истерује из раја и чини први корак ка спасењу адам и еве.

Дакле грех их је усмртио ни говора о томе да нису имали могућност да вечно телесно постоје надаље али сада већ као грешни мртви зли.

Žika:"Adam bi umro, sve i da nije sagrešio."

Sabor:"Anatema na svakoga ko tvrdi da bi Adam umro i da nije sagrešio".

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 20 минута, Ivan Marković рече

Zapravo ti i Kratos isto mislite, ali vam je problem terminologija, ja bih rekao.

Ја би рекао да Матусалу није проблем терминологија док је Кратосу проблем терминологија али управо због те терминологије њих двојица не мисле исто.

Сам знаш да су неки свети оци страдали управо због једне речи јер су инсистирали на исправној терминологији, нису ти свети оци били никакви лингвистички пуритаци него су добро знали да се увођењем другачијег термина добија потпуно другачија мисао која може бити штетна а не само сакрити дубину Истине како ти хоћеш сада да нам поједноставиш проблем на који већ дуже времена указујемо.

Не треба ти то, укључи се у расправу без да неког носиш на грбачи и то чинећи управо том неком медвеђу услугу.

Јер ти ћеш знати и даље да користиш исправну терминологију а Кратос то неће јер си му ти сада на овај начин благо скренуо пажњу да то и нема неке битне везе за веру и мисао коју буде одређени термини.

А то једноставно није тако.

Ljubav se u duši ogleda, nebo je još nesagledivo.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 10 минута, Volim_Sina_Bozjeg рече

Ја би рекао да Матусалу није проблем терминологија док је Кратосу проблем терминологија али управо због те терминологије њих двојица не мисле исто.

Neka bude i tako, da je samo Kratosu problem terminologija, ali mislim da je samo to. 

 

пре 11 минута, Volim_Sina_Bozjeg рече

Сам знаш да су неки свети оци страдали управо због једне речи јер су инсистирали на исправној терминологији,

Jasno. Načelno, ovde si u pravu. 

пре 12 минута, Volim_Sina_Bozjeg рече

нису ти свети оци били никакви лингвистички пуритаци него су добро знали да се увођењем другачијег термина добија потпуно другачија мисао која може бити штетна а не само сакрити дубину Истине како ти хоћеш сада да нам поједноставиш проблем на који већ дуже времена указујемо.

Ovo je načelno tačno, ali ne uvek. Uvođenjem novog ili pak, što bi bio češći slučaj, nerazrađivanjem postojećeg termina, može se uvesti entitet (ovde si rekao misao, a zapravo si hteo reći pojam, koji opet mora referirati na neki entitet) koji bi bio problematičan ili čak štetan za naše spasenje. Tipičan primer je nesposobnost Kopta (patrijarh Šenuda u svojim bogoslovkim delima) da razlikuju pojam fisis (priroda) od ipostasis (hipostaza, instanca, primerak, ličnost...). Međutim, ovde ja vidim, da naš brat Kratos ne dopušta stradanje Božanske ipostasi Sina Božjeg (drugog lica Svete Trojice), ali ispoveda stradanje Njegove čovečanske prirode. Sa druge strane, brat Matusal tvrdi da je Ipostas postradala, ali kroz čovečansku prirodu. Dakle, tvrde isto, ali upotrebljavaju različite termine.

 

пре 22 минута, Volim_Sina_Bozjeg рече

Не треба ти то, укључи се у расправу без да неког носиш на грбачи и то чинећи управо том неком медвеђу услугу.

Iskreno se nadam da nije to u pitanju. Svakako ću se preispitati, ali ne mogu prosto da ti verujem na reč (pri tome ne mislim da si lažov, već da prosto možda i sam ne razumeš do kraja pojedine sagovornike) već moram da ispratim sva Kratosova pisanija. 

 

пре 24 минута, Volim_Sina_Bozjeg рече

Јер ти ћеш знати и даље да користиш исправну терминологију а Кратос то неће јер си му ти сада на овај начин благо скренуо пажњу да то и нема неке битне везе за веру и мисао коју буде одређени термини.

А то једноставно није тако.

Pa pazi ovako: ja sam već skrenuo pažnju Bokisdui Kratosu da porade na terminologiji, jer tu vidim izvesnu manjkavost. Taj moj status je Kratos lajkovao, pa računam da će tako i da uradi. Bokisdu već pomažem oko prevođenja. Dobri su to momci, samo treba imati normalan pristup prema njima, a ne ono: "Vi ne znate, ja znam, ja sam stručan". @Volim_Sina_Bozjeg, ja sam takođe itekako stručan za ove probleme, ali kada naiđem na nekog " u vašoj ekipi" koji nije dovoljno stručan, ne nabijem mu to odmah na nos, kao neki ovde. 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 42 минута, Ivan Marković рече

Žika:"Adam bi umro, sve i da nije sagrešio."

Sabor:"Anatema na svakoga ko tvrdi da bi Adam umro i da nije sagrešio".

Ево стигао Жика сад ће он сам да ти одговори.

Ljubav se u duši ogleda, nebo je još nesagledivo.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 22 часа, Жика рече

Мислиш да је Ел Торнеро отац Горан? Ја мислим да није, немају исти стил писања. Мало ме Торнеро подсећа на Сунцокрета 54 ако се добро сећам ника.

   Ето, Жико, слике науке коју проповедате. "Стил писања", кретена, који није у стању да га промени и сакрије се од наших очију. Жико, не волим да се кладим, али бих се са тобом кладио да могу боравити на форуму, пишући, годину дана, а да не знаш са киме комуницираш. Не ти него било ко од форумаша. Жико, Бог је неупоредиво вештији од нас и не да се мерити. Молим вас да то разумете, и не губите време бавећи се оним од чега нема никакве користи. Боље је играти видео игрице.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Nikad mi nece biti jasno zasto se ljudi kriju kada su ovakve stvari u pitanju...

Razumem da je nekoga sramota da nesto pita, nesto kaze, ako ce zbog toga biti diskriminsisan, ako ce ga osuditi...to mi je jasno i ljudski.

Ali ovako ne razumem zaista.

Mi obicno procenjujemo sebe na osnovu namera, a druge na osnovu akcija

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 7 часа, Bokisd рече

Da li treba da pominjem o.Savu sa kojim se slazem u svim njegovim stavovima po mnogim pitanjima. I otac je sam ucestvovao u nasim raspravama i bili smo na istim pozicijama sa njim.

To sto pominjes oca Savu govori o tome koliko znanja imas? Samo je potrebna osoba sa visom inteligencijom i ti ucis onda upola manje od mene isto znanje?

Ruku u vatru ako ti nemas 60+

Јачи од смрти и лажи

Link to comment
Подели на овим сајтовима

×
×
  • Креирај ново...