Jump to content

Председник Америке, Доналд Џ Трамп

Оцени ову тему


RYLAH

Препоручена порука

пре 1 сат, Ћириличар рече

И што је најгоре, ово је баш често у политици, јер привилегованијих у друштву од њих скоро да и нема, а њихов посао је да осмишљавају и воде политику за нас остале.

Takav je slučaj bio i sa prvim od takvih - Karlom Marksom. :)

Link to comment
Подели на овим сајтовима

  • Одговори 11.7k
  • Креирано
  • Последњи одговор

Популарни чланови у овој теми

  • Grizzly Adams

    1009

  • Аурор

    2184

  • cloudking

    1021

  • Avocado

    956

Популарни дани

пре 4 часа, Juanito рече

Озбиљно, убедљиво најгора страна те ваше приче је што од већине људи упорно правите неспособњаковиће: ”Не можеш ти то, није то за тебе!” Реално, ти само сагледаваш ситуацију на терену и видиш беду око себе, али из тога не следи да су ти људи неспособни. Можда је само окружење катастрофа. Већина тих људи никада није ни покушала било шта од овога о чему говорим и велика већина имају довољне интелектуалне способности да нешто успеју. Само је потребно да се држава склони с врата и омогући креативним, храбрим и сналажљивим људима да крену с нечим. А онда ти креативни порасту и дођу до тога да не могу сами да обављају посао и траже раднике, те тиме и они мало мање предузимљиви добијају прилику. Неки остану за свагда радници и то је ОК, а неки схвате да можда и они могу да буду самостални и тако то иде ланчано. Мислиш да је утопија? Лично сам то гледао сваки дан у САД. И то нису у питању неки генијалци, него баш они стереотипни заглупљени Амери који јако мало имају у глави. Чак сам срео једног чичу алкоса (пиво испред продавнице варијанта) који је држао продавницу половног намештаја. 

Zanimljivo je da se umnogome slažem sa tobom iako mi se čini da smatraš da ne bi trebalo - mislim da je podsticaj malih privatnika najbolja stvar i apsolutno ne mislim da su ljudi nesposobni, pa ni lenji i nezainteresovani - ali da, stanje na terenu koje vidim pokazuje da se neretko mogu zadesiti u krajnje nepovoljnim situacijama iz kojih je teško iskobeljati se. Nekad se u takvim situacijama mnogi potencijalno sposobni, pametni i vredni ljudi rode i dobar deo života im bude lekcija iz naučene bespomoćnosti.

Ja bih volela, između ostalog, da deo podsticaja male privrede (uz nikakvo ubiranje poreza u prvo vreme i druge olakšice) bude i dobra mreža socijalne zaštite. Izuzetno je teško kad neko uspe da ušteka par stotina ili čak par hiljada evra, što retko ko može, usuditi se uložiti to u nekakav posao ako znaš da od toga deca mogu da ti jedu mesec-dva ili pola godine, a da ih propašću osuđuješ na glad.

Ide urbana legenda ovako: kada se gradio Golden Gejt most u San Francisku, mnogo je radnika padalo sa konstrukcije i ginulo. Onda su postavili sigurnosnu mrežu. Time ne samo da su sprečili smrt radnika, nego su primetili još jedan efekat: radnici su daleko manje padali i mnogo bolje radili. Bez stalnog straha i grča, mogli su da se opuste i koncentrišu na posao - i dobili slobodu pokreta. O tome prosto govorim. Ako si stalno u grču kako da izbegneš glad i totalnu propast, teško da ćeš imati snage, vremena, moći, slobode da nešto razviješ.

Nisam neka posebna pobornica komunizma niti zaljubljenica u državu, samo imam neke 'crvene linije'. Ne verujem u smrtnu kaznu ni za teške zločine, i ne prihvatam da kazna za neuspeh u životu treba da bude smrtna kazna, kazna glađu, kazna nelečenjem bolesti, uključujući nevinu decu neuspešnih. Ne verujem da deca smeju da plaćaju za neuspeh roditelja ni nemogućnošću da se druže sa vršnjacima, igraju kockicama, opismene na nekoliko elementarnih načina (naše osnovne i srednje škole i ne nude mnogo više od ovoga). Podržavam svaki sistem koji bi kombinovao slobodu za one koji mogu više sa omogućavanjem ovih osnovnih stvari svima. Znači, ako ti možeš bolje da učiš svoje dete kod kuće, u redu. Neka svakih par godina pokaže da je jezički i matematički pismeno na odgovarajućem nivou i nema problema. Ali sva deca imaju pravo na školu. I tako dalje...

 

paradoks_zpsjpf2fhnf.jpg

Lilies that fester smell far worse than weeds.

Shakespeare

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 4 часа, Juanito рече

Деца су проблем за либертаријанску догму (догма не мора да има погрдно значење, реч користим као што се користи централна догма молекуларне биологије) генерално, не само за рад. То је зато што либертаријанизам говори о правима појединца и да свако има право да одлучи шта жели, а шта не жели да ради са својим животом. Међутим, деца нису увек способна за такве одлуке и није најјасније када то постају. Нека довољно сазре раније, нека касније, а генерално се узима 16, 18 или 21 као законска граница за ово или оно, зависно од земље. Ту је апсолутно неопходно компромисно решење неке врсте које одступа од либертаријанизма јер у супротном залазимо у прилично монструозне сценарије...

 

Meni se čini da se za libertarijance osoba/pojedinac/čovek po difoltu zamišlja kao muškarac od dvadesetih do pedesetih godina, zdrav, već odgojen, nahranjen, obrazovan i sa svim onim što mu je pružilo društvo i porodica, po mogućstvu sa nekom suprugom da se brine o njegovoj sadašnjoj ishrani, odeći, domu i potomstvu, da se on tim sitnicama ne opterećuje, u posedu krova nad glavom i poštenog nasledstva/ušteđevine/fonda ili bar dobrih poslovnih veza koje je dobio od roditelja ili rođaka da time započne život. I onda mu ništa ne treba i samo svi treba da ga ostave na miru i ne traže od njega ništa.

 

paradoks_zpsjpf2fhnf.jpg

Lilies that fester smell far worse than weeds.

Shakespeare

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 59 минута, uros рече

Sjajan dokumentarac. Pogledajte levicari "nije imao infrastukturu" i nije kukao da mu drzava sagradi nego je sam sagradio najvecu zeleznicu do tada vidjenu na svetu, a poceo kao fizicki radnik na Njujorskim dokovima.

Mislim da ljudi nisu ni 0.05% svesni koliko su ovi ljudi svima nama olaksali zivote. 

Odlican je i kraj sa uplivom "dark sajda" to jest drzave kroz potkupljive senatore predsednike i radjanje lobiranja i one nakaze u vidu centralne banke.

То је све што си ти успео да извучеш из овог монументалног документарца?

Нема онога како су се давале субвенције за изградњу пруга, стварали монополи и олигополи, газило преко људи, како су редовно падале претње насиљем и насиље према свакоме ко им се испречи, како су убијали штрајкаче, блокирали мостове да би натерали људе да им плате високе путарине... ? Ништа од тога што је брана попустила и ко зна колико људи побијено зато што су угрозили брану да би направили бољи прилаз за кочије до свог елитног клуба? Ништа од тога, само генијални капиталисти, луди левичари и зла држава?

Да не будем недоречен, овај документарац представља генијалност тих људи, тих првих огромних америчких капиталиста, али исто тако приказује сву њихову бескрупулозност и немар и небригу за свет око себе, па и непоштену и покварену пословну праксу којом су се редовно служили, и зашто таквима није смело да се препусти да раде како они сами мисле да треба, него је морао да се уведе неки ред.

57ed8623960a6_banerRylah_zpsqgjjkx0v1.jpg.8a2fd97cd3aa7dcd0237c412e2234aee_zpsut3tszcy.jpg

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Управо сада, Аурор рече

Problem je što se ne zovu slučajno 'crvene linije'... ;)

Такое!

Црвена боја је најгора боја, то поштен човек не користи ич! Никад! Ни у говору! То је комунизам откад је настала црвена боја! Тое зло! Црвена је комунизам и тачка!

 

57ed8623960a6_banerRylah_zpsqgjjkx0v1.jpg.8a2fd97cd3aa7dcd0237c412e2234aee_zpsut3tszcy.jpg

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 3 минута, RYLAH рече

Такое!

Црвена боја је најгора боја, то поштен човек не користи ич! Никад! Ни у говору! То је комунизам откад је настала црвена боја! Тое зло! Црвена је комунизам и тачка!

Kojom ti je bojom ispisana funkcija? :)

#samopitam

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 1 минут, Аурор рече

Kojom ti je bojom ispisana funkcija? :)

Црвена! Комуњарска! И ја сам изгледа комуниста, тачно ме провалили сви борци против комунизма!

Смрт мени комуњари што сам обележен црвеном бојом, а црвена боја да се забрани иначе да се користи да нам деца више не буду комунисти!

57ed8623960a6_banerRylah_zpsqgjjkx0v1.jpg.8a2fd97cd3aa7dcd0237c412e2234aee_zpsut3tszcy.jpg

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 27 минута, Paradoksologija рече

Meni se čini da se za libertarijance osoba/pojedinac/čovek po difoltu zamišlja kao muškarac od dvadesetih do pedesetih godina, zdrav, već odgojen, nahranjen, obrazovan i sa svim onim što mu je pružilo društvo i porodica, po mogućstvu sa nekom suprugom da se brine o njegovoj sadašnjoj ishrani, odeći, domu i potomstvu, da se on tim sitnicama ne opterećuje, u posedu krova nad glavom i poštenog nasledstva/ušteđevine/fonda ili bar dobrih poslovnih veza koje je dobio od roditelja ili rođaka da time započne život. I onda mu ništa ne treba i samo svi treba da ga ostave na miru i ne traže od njega ništa.

Лоше мислиш, и то под видним утицајем феминистичког расистичког и шовинистичког учења о ”привилегованим белим мушкарацима.

Либертаријанизам (у ствари класични либерализам) је најобичнија идеја о слободи свих људских бића. Академски и философски углавном солидно постављена, уз  неколико проблема и недоследности. Врло често радикална идеја и утопијска, али позитивно утопијска. Ако се идеја схвати као тежња и минималистички инжењерски принцип, а не нужно као нешто што се мора испунити до задње цртице, онда је корисна за уређење држава сада и овде. А нарочито је корисна за лични развој сваког човека. Конкретно би савремене жене у садашњем историјском тренутку процветале када би прихватиле идеје либертаријанизма о женама као слободним људским бићима способним да живе свој живот пуним плућима заиста независне од било чега и било кога и остваре се на разним пољима уместо да прихватају идеје разних модерних феминизама о женама као о полу-способним вечитим жртвама којима вазда треба заштита и вођење за руку. 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 11 минута, Juanito рече

Либертаријанизам (у ствари класични либерализам) је најобичнија идеја о слободи свих људских бића.

Mislim na zamišljanja (')libertarijanaca(') čija se razmišljanja imaju pročitati po diskusijama i ovde i vani.

Kada čitam kako svet izgleda i funkcioniše, šta ko može, mora, šta kome treba i ne treba, kako pojedinci međusobno interaguju, ne mogu da se otmem utisku da samo gore navedeni zamišljeni pojedinci čine taj svet - svet u kome se niko ne rađa, ne doji, ne gaji, ne razboljeva, ne stari, ne rađa u bedi i sirotinji, gde niko ni od koga ne zavisi i niko nikome ne treba jer navedeni dotični pojedinac tako može da funkcioniše.

Nigde nisam rekla 'beo'. Opet počinješ da mi učitavaš stvari ;)

 

paradoks_zpsjpf2fhnf.jpg

Lilies that fester smell far worse than weeds.

Shakespeare

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 7 минута, RYLAH рече

Црвена! Комуњарска! И ја сам изгледа комуниста, тачно ме провалили сви борци против комунизма!

Смрт мени комуњари што сам обележен црвеном бојом, а црвена боја да се забрани иначе да се користи да нам деца више не буду комунисти!

Kad budem deci kupovao bojice, crvenu preventivno odstranjujem... ;)

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 9 минута, Juanito рече

Одлична прича, баш сам уживао.

За сад, ако је судећи по његовом ранијем животу имам и ја мало потенцијала, барем у једној области сам исти ко он :))) 

57ed8623960a6_banerRylah_zpsqgjjkx0v1.jpg.8a2fd97cd3aa7dcd0237c412e2234aee_zpsut3tszcy.jpg

Link to comment
Подели на овим сајтовима

×
×
  • Креирај ново...