Jump to content

Чиста срца, душе и тела дочекајмо Богомладенца Христа - срећан почетак поста

Оцени ову тему


Препоручена порука

Божић, Божић

Божић, Божић, благи дан,
Благог Христа рођендан,
Божић, Божић, светли дан,
Сав светлошћу обасјан.

Дјева Христа родила,
Пеленама повила,
У пећини Христос спи,
Света Дјева над Њим бди.

Слама лепо мирише,
Богомајка уздише,
Утом звезда засија,
Пећина се загрија.

Анђели се спустише,
Пастирима јавише:
Весел'те се сви ноћас,
Роди нам се Христос Спас!

Кад то чули пастири,
Срце им се умири,
Па кликнуше сви у глас:
Нек' се слави Христос Спас!

Нек' мир свуда царује,
Нек' се срце радује,
Нек' се свако поправља
И Господа прославља.

Па, гле и ми Србчићи,
К'о сребрни звончићи,
Богомајку хвалимо,
Христа Бога славимо.

Божић, Божић, благи дан,
Благог Христа рођендан,
Божић, Божић, светли дан,
Сав светлошћу обасјан.



Два ангела шеташе

Два ангела шеташе
Рајску песму певаше,
Све Алилуј, Алилуј,
Боже благи помилуј.

По Рају се шеташе,
Рајско цвеће набраше,
Све Алилуј, Алилуј,
Боже благи помилуј.

Стазом светлом пођоше,
и пред Престо дођоше,
Све Алилуј, Алилуј,
Боже благи помилуј.

Пред Господа стадоше,
на колена падоше,
Све Алилуј, Алилуј,
Боже благи помилуј.

Господ њима говори,
Вечну Књигу отвори,
Све Алилуј, Алилуј,
Боже благи помилуј.

Сад идите по свету
као пчела по цвету,
Све Алилуј, Алилуј,
Боже благи помилуј.

Рајске песме певајте
људе грешне будите,
Све Алилуј, Алилуј,
Боже благи помилуј.

Христу се поклонише,
међу људе стадоше,
Све Алилуј, Алилуј,
Боже благи помилуј.
Песме Рајске певаше,
људе грешне будише,
Све Алилуј, Алилуј,
Боже благи помилуј.

То је Христов сада глас,
нас све зове Господ Спас.
Све Алилуј, Алилуј,
Боже благи помилуј.

Глас је Његов тих и благ,
болном срцу мелем драг,
Све Алилуј, Алилуј,
Боже благи помилуј.

Знаш ли ко те љуби?

Знаш ли ко те љуби силно,
Ко те чува дан и ноћ,
Ко ти даје изобилно,
Да одолиш врагу моћ?

Знаш ли ко ти живот дао,
Оца, мајку, брата твог,
И ко те је обасјао,
Светлим зраком Духа Свог?

Знаш ли ко је умро за те,
На Голготи, знаш ли то,
И радости обећане,
Ко ти спрема, знаш ли то?

Мораш знати ко то чини,
Ко то тако љуби нас,
То је Господ са висине,
То је Христос, свима спас.

Зато и ти, ох, сети се,
Па Му срце своје дај,
Кад Му скривиш заплачи се,
И замоли опроштај.

У тој сузи покојања
Заблистаће Христов сјај,
Имај у Њег' поуздања,
Отвориће теби Рај.

Пресвјатаја, Пречистаја

Пресвјатаја, Пречистаја
заштитнице нашег рода
својим моћним молитвама
за нас слабе моли Бога

О Пресвета Божја Мати
Богоневесто
Христу Богу Ти си била
телесни престо

За све Српство, за све људе
не закрати љубав Твоју
заштити нас Богомајко
поклони нам милост Твоју.

О Пресвета Божја Мати
Богоневесто
Христу Богу Ти си била
телесни престо

Ти си свету Христа дала
нека Ти је вечна хвала
без Тебе би земља наша
у гресима очајала.

О Пресвета Божја Мати
Богоневесто
Христу Богу Ти си била
телесни престо

И док наши дани бледе
ми ћемо Те сви славити
сачувај нас сваке беде
узвишена Богомати.

О Пресвета Божја Мати
Богоневесто
Христу Богу Ти си била
телесни престо

Кад Ти молиш сина Твога
Спаситеља Христа Бога
Спаситељ ће нама дати
јер га моли Божја Мати.

О Пресвета Божја Мати
Богоневесто
Христу Богу Ти си била
телесни престо

  • Волим 1

Želiš li biti mudar, nauči razumno pitati, pažljivo slušati, mirno odgovarati - i prestani govoriti kad se ništa više nema reći.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Божићна радост

Красна песма пољем
У ноћи се шири,
Поју сви анђели
Овце и пастири.

Бог је међу нас сишао,
Са нама се ородио,
Да би нас спасио,
Вечним учинио.

Радују се небо,
Земља, воде плаве,
Како не би људи
Да поју и славе!

Појте и ви децо,
Нек вас радост води,
Христос Бог се роди!
Ваистину се роди!

Želiš li biti mudar, nauči razumno pitati, pažljivo slušati, mirno odgovarati - i prestani govoriti kad se ništa više nema reći.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Нетрулежно Богатство

Сабираш ли благо земно
гоњен на то страшћу тамном.
Смрт ће доћи изненадно
и викнути: хајде за мном!

Таман рекох души својој:
Весели се, пиј и једи,
Али дуну ветар смрти
и у срцу крв ми следи.

Таман сабрах пријатеље
да би радост била већа,
док ме такну рука смрти
и угасну моја свећа.

Пријатељи, не лудујте,
не ходите мојим трагом,
но журите за небеским
непролазним вечним благом!

То је благо што Бог даје,
то је благо што Бог чува,
томе благу ветар смрти
не прилази, и не дува.

Пријатељу, горе срца,
где су вечна блага многа!
Богатите сами себе
Благом царства Христовога!

Želiš li biti mudar, nauči razumno pitati, pažljivo slušati, mirno odgovarati - i prestani govoriti kad se ništa više nema reći.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Dobrota i blagost
nek nam krase dom,
a ljubav darujmo
bliznjemu svom.
I nek sama mudrost
vazda nas pohodi
jer sve ovo i bejase
kad Hristos se rodi.

Želiš li biti mudar, nauči razumno pitati, pažljivo slušati, mirno odgovarati - i prestani govoriti kad se ništa više nema reći.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

https://www.pouke.org/forum/public/style_emoticons/default/aplauz.gif  https://www.pouke.org/forum/public/style_emoticons/default/aplauz.gif  https://www.pouke.org/forum/public/style_emoticons/default/aplauz.gif  1317_womens  1317_womens 1317_womens

ZA TEMU ZA TEBE .... ZNAS VEC  0202_238

Жив ми Господ мој

Link to comment
Подели на овим сајтовима

  • Гости

Ој, бадњаче, бадњаче

Ој, бадњаче бадњаче, ти наш стари рођаче,

Добро си нам дошао и кућу ушао!

Мили српски бадњаче, ти наш стари рођаче,

Бадњаче, бадњаче, рођаче, рођаче.

Доносиш нам много среће, сваког добра пуне

вреће.

Ти нам Христа објављујеш, Њега славиш и

казујеш;

Мили српски бадњаче, ти наш стари рођаче,

Бадњаче, бадњаче, рођаче, рођаче.

Колко, колко варница, толко, толко срећица

И толико оваца, и толико јањаца;

Мили српски бадњаче, ти наш стари рођаче,

Бадњаче, бадњаче, рођаче, рођаче.

Христос нам се родио, у пећину спустио,

Да свуд љубав посије и озебле огрије;

Мили српски бадњаче, ти наш стари рођаче,

Бадњаче, бадњаче, рођаче, рођаче.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

  • Гости

Domaćine, srećni sine,

Srećan ti Božić!

Od neba ti rodilo!

Od zemlje rodilo!

U klasu ti bilo klasato,

U busu busasto,

U struku trsato,

U gumnu rpato,

Da imaša da dijeliš

Voljnu i nevoljnu.

Svakoga u domu dočekivao,

Nikad ti u kući ne presušilo,

A najviše sebi ostavio!

Ko goć ti za trpezom sedio,

Svak sit, napit i zadovoljan odlazio!

Za sva tvoja dobra dela Bog ti platio!

Da Bog da!

Link to comment
Подели на овим сајтовима

  • Гости

Zdravi ste djeco!

Da pijemo u ljepu slavu Božiju,

A u slavu današjeg

Velikog roždanstva Ristova,

Pa u slavu Svete Trojice

I vaslavu Svete Bogorodice!

Mi Božić slavili po zakonu rišćanskome

A on nas pomagao i od zla branio,

Da Bog da!

Pod našim se šljemenom

Muške glave raćale i ženile,

A devojke udavale.

Svaki nas milovao

A dušman nikad ne naudio,

Da Bog da!

Sad svi zdravo i ja s vami!

Link to comment
Подели на овим сајтовима

  • Гости

Здравица полажајника за време Божићњег ручка:

"Напијам, брате домаћине, у твоје здравље, за твој житак и ужитак. У здравље твоје дечице и женице, нека вас драги Бог и данашњи Божић у свакој срећи подржи! Дичимо се твојим породом, као небо рујном зором, као Ђурђевдан зеленом гором! Што год радио, Бог ти од зла бранио! Са душманином се успешно борио и никада га не молио! Да Бог да!"

Link to comment
Подели на овим сајтовима

  • 2 weeks later...

Домаћине, срећни сине, срећан ти Божић! Од неба ти росило, од земље родило, у класу ти било класато, у бусу бусато, у струку трснато, у гумну рпато, да имаш. да делиш вољну и невољну! Свакога у дому дочекивао никад ти у кући не пресушило, а највише себи оставио! Ко год ти за трпезом седио, свак сит, напит и задовољан одлазио! За сва твоја добра дела Бог ти платио! И да Бог да"

"Да пијемо у лијепу славу Божију! Ми Божић сла-вили по закону хришћанскоме, и он нас помагао и од зла бранио, да Бог да! Под овим се сљеменом мушке главе рађале и жениле, а дјевојке удавале! Свак нас миловао, а душманин нам никад не наудио, да Бог да! Сад сви здрави и ја с вами!"

Želiš li biti mudar, nauči razumno pitati, pažljivo slušati, mirno odgovarati - i prestani govoriti kad se ništa više nema reći.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Da godina

bude cela

dan sa danom

rod rođeni

ko svatovi

neka jezde

veseli i nakićeni

nek se samo

pesma rađa

nek nestane

tuga, tama

nek je

ljubav

nepresušna

neka živi

među

nama

Želiš li biti mudar, nauči razumno pitati, pažljivo slušati, mirno odgovarati - i prestani govoriti kad se ništa više nema reći.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

  • 1 month later...

Божићна Молитва

Данас се молим за све оне за које нема ко да се помоли,

за мале, безначајне људе који никоме не требају,

за заборављене... одбачене, намучене...

за оне које нико не воли,

молим се плачући за неприлагођене...

и ја сам један од њих на крају.

Данас сам умјесто свијеће разгорио љубав за слабе,

за оне што не умију да се наљуте,

што умјесто виком узврате сузама,

заклони их Господе од очију гладних,

не дај да их звијери подмукле уграбе,

ко би нам душе гријао студене,

преклињим Те Боже... нек остану с нама.

Преклињем Те Сведржитељу земље и Неба

остави ми ову сламку Спаса

коју грчевито стежем са ова три сломљена прста,

Вјером ћу праведном себе распети

и копљем се пробости ако треба,

ал' морам знати да ће остати

јагњад Божија испод Крста.

Невен Милаковић

Link to comment
Подели на овим сајтовима

  • 9 months later...

Волео бих да овде напишете шта знате о овом посту:

Када је настао?

Одакле долази?

Због чега је настао?

Каква су била прва правила овог поста, а касније?

Одакле долази типик који се користи у овом посту?

итд...

"Sad je tren velikih odluka! Bolje živjeti 100 godina kao milijunaš, nego 7 dana u bijedi!"
soliver_mouseover.png

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Интересантна тема. У минеју на почетку Божићног поста стоји да се прве недеље пева алулуја уместо Бог Господ а и руски типик за годину дана даје две могућности, једна уколико се пева алулуја (онда се на пример прошле недеље у седмичне дане није требала служити Литургија) и друга уколико се пева Бог Господ. Ето, толико сам ја запазио, лепо би било да неко подели свој семинарски или дипломски рад на ту тему овде са нама.  0212_rolleyes

Baner-Pouke.jpg

Link to comment
Подели на овим сајтовима

×
×
  • Креирај ново...