Jump to content

Зоран Ђуровић - Онан - Онанија


Дејан

Препоручена порука

Италијански философ Лућано де Крешенцо написа у једној књизи: Моје прво сексуално искуство је било предивно зато што сам водио љубав са особом коју највише ценим на свету, са самим собом :)).

Правим паузу у превођењу Оригена па да мало и вас насмејем... 

 

 

 

5,13 i dalje

 

Avo, ovo je na italijanskom... verujem da je zanimljivije nego engleski prevod

Zato kažem ti: opraštaju joj se gresi mnogi, jer je veliku ljubav imala; a kome se malo oprašta ima malu ljubav.


 


0526200500.jpg


Link to comment
Подели на овим сајтовима

А ради се о "пракси" коју си управо измислио да би залепио свештенике. Глупост. Такве појаве се јављају или због психичког обољења или због несклада између жеља или склоности и њиховог реалног (не)испуњења у пракси. Мастурбација чак појачава фрустрираност ако у дужем периоду жеље или склоности нису задовољене.

 

Никако и никада мастурбација у дужем периоду не може да буде замена за испуњење, може чак и да штети јер ствара илузију испуњења која није реализована, а онда долази до расцепа између исконструисане слике и реалности, а онда...

 

Углавном, потруди се више ако би причу хтео да скренеш у правцу којим би волео да иде, јер си овде лупио.

 

Dobro.

 

Ako nemas seks zato sto ne smes i ne masturbiras zato sto ne zelis = zdrav seksualni i psihicki zivot? Jeste al malo morgen...

 

Potiskivanje seksualnih nagona ne moze da bude zdravo i garant vodi u devijacije. Obican covek nema razloga da to radi (zato i ne radi) ali svestenici moraju i bas zato su takve pojave najvidljivije u tom delu drustva... Ne sujem paljbu po svestenstvu nego po principu. 

 

Uostalom, papa je cini mi se skoro pokrenuo pitanje ukidanja celibata... i njemu je izgleda doslo iz negde u glavu... samo jos mi to da skontamo...

 

To sam mislio...

пре 39 минута, haveaniceday рече

Lek protiv kovida postoji. 

 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Свашта сам научио овде на теми.

 

Између осталог, почео сам форумаше да делим на оне са којима не бих био пиво јер би ме убили у појам и на оне са којима се не бих руковао јер ко зна де су им руке биле.

 

Научио сам и да мастурбирањем постајеш педер, ћелавиш, суше ти се кости, добијаш рак ако си баш екстремни мастурбатор и слично, што ми је веома корисно, јер ако та научна сазнања не натерају неког да престане да онанише, онда стварно не знам шта ће.

 

Ne treba biti ironican. Ako se prica o masturbaciji kao necemu sto stoji u vujakliji uz crticu objasnjenje sta predstavlja,onda ok.

 

Ali ako pricamo o masturbaciji sa kojom manje vise svi imamo iskustva onda ne ide ti ovako pisanje.  

 

Vrhunac masturbacije nije u polnom organu ili rukama,vec u mislima i glavi i fantazijama,prema tome ako bi se ophodili o masturbaciji kao na neki nacin grehu glave i fantazija onda cemo lako doci do nekih zakljucaka koje si ti itekako onako ofrlje i sve djuture bacio na jednu gomilu da bi ih sve i tako i tako obesmislio.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

A jel sedenje  uz kompjuter i pisanje po internet forumima prirodna stvar?

Седење и писање јесу природне ствари. Седење по цео дан није природно здравом човеку. Нема то везе са оним што сам написао....

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Ne treba biti ironican. Ako se prica o masturbaciji kao necemu sto stoji u vujakliji uz crticu objasnjenje sta predstavlja,onda ok.

 

Ali ako pricamo o masturbaciji sa kojom manje vise svi imamo iskustva onda ne ide ti ovako pisanje.  

 

Vrhunac masturbacije nije u polnom organu ili rukama,vec u mislima i glavi i fantazijama,prema tome ako bi se ophodili o masturbaciji kao na neki nacin grehu glave i fantazija onda cemo lako doci do nekih zakljucaka koje si ti itekako onako ofrlje i sve djuture bacio na jednu gomilu.

А без мастурбације се такве помисли не јављају? Ајд онда да радимо на укидању мастурбације и решили смо све проблеме са те стране у хришћанском животу.

 

Мастурбација није узрок него последица твог духовног стања и твоје немогућности да своје помисли оствариш у пракси, те је стога више одраз фрустрације и немоћи него што је страшна и ужасна душегубна појава. Не сматрам да није грех или да није штетна, али мислим да јој се придаје превише некакве мистичне моћи коју не заслужује, а да се занемарују ствари које доводе до тога.

57ed8623960a6_banerRylah_zpsqgjjkx0v1.jpg.8a2fd97cd3aa7dcd0237c412e2234aee_zpsut3tszcy.jpg

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Једну ствар бих желео да појаснимо. Ава је кроз свој чланак појаснио да се библијска приповест о Онану не односи на причу о мастурбацији као греху. Дакле, то није контекст приче и то је јасно. Међутим, то не значи да треба да закључимо да мастурбација није грех, само због тога што то Библија изричито не говори. Ипак, наша вера није Sola Scriptura. Знате, много тога важног не пише у Библији, не постоје термини које Црква употребљава (нпр. Света Тројица, омоусиос, итд.) Свети Григорије, на пример, јасно говори о тим изворима знања у Цркви, где истиче да се у Библији не налази све, у апсолутном смислу. Већ, постоји нешто што је "Дух Свети који уводи у сваку истину", Црква као живи извор Светог Предања. Зато, када о нечему говоримо као хришћани треба да слушамо Цркву, њено Предање, а не да лутерујемо. Библија је Свето Писмо само на Часној Трпези, само у литургијском организму. Ван тога она је често извор секташтва.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Potiskivanje seksualnih nagona ne moze da bude zdravo i garant vodi u devijacije.

 

То није тачно. 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

А без мастурбације се такве помисли не јављају? Ајд онда да радимо на укидању мастурбације и решили смо све проблеме са те стране у хришћанском животу.

 

Мастурбација није узрок него последица твог духовног стања и твоје немогућности да своје помисли оствариш у пракси, те је стога више одраз фрустрације и немоћи него што је страшна и ужасна душегубна појава. Не сматрам да није грех или да није штетна, али мислим да јој се придаје превише некакве мистичне моћи коју не заслужује, а да се занемарују ствари које доводе до тога.

 

Ne u toj meri sigurno...Masturbacija je zamka,dakle fantazija glave u kojoj ti nesto cinis a mislis da je to minorno jer je samo u tvojoj glavi a ne shvatas da to moze i ostati u tvojoj glavi i doci do tvoje promene. I da opet ironicno,ja ne znam ko je tvrdio da resavanjem problema masturbacije resavamo sve probleme...nema potrebe za tim. Tema je o masturbaciji,o njoj pricamo.

 

I to ava koje se upucuje ocu Zoranu,ajde da smetnemo zacas sa uma da ava znaci otac,ali brate mili malo mi to preforsirano pogotovo od teologa koji se toga hvataju iako je otac Zoran tu "titulu" ironicno i duhovito sam sebi dodelio. Pogotovo kad znamo da se ipak ava koristi kod nas i da je tako ispraksovano za igumane,prepodobne arhimandrite u krajnjoj liniji i ne cesto za duhovnog oca,stoga se ogradjujem ako je Aleksandru i ostalima otac Zoran duhovni otac,prastajte.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Mogu da izvucem zakljucak i racionalno objasnjenje.Masturbacija je greh koja kao i svaki greh ima svoj mehanizam unistenja ,jedini nacin da opravdam masturbaciju i da je razumem je samo ako se ona moze smatrati delom psihoseksualnog sazrevanja mlade osobe.I to samo onda ukoliko se ne prolongira i ne postane navika ili potreba.

 

To su ta racionalna objasnjenja o kojima sam govorio. :)

 

E vidis, za ovo drugo boldovano crkva nema razumevanja. U tome i jeste ceo problem a to je najbitnija uloga masturbacije kod coveka.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Izvinjavam se, prejaka odrednica.

Tacnije bi bilo reci "moze da dovede"

 

То је већ нешто друго.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

 

 

5,13 i dalje

 

Avo, ovo je na italijanskom... verujem da je zanimljivije nego engleski prevod

Хвала, давно не видех Џармуша, али ни Бенињија. Обојица су ми омиљени. Ја се не исповедих 3 године, да не умре весели исповедалац:)))  

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Ипак, наша вера није Sola Scriptura. Знате, много тога важног не пише у Библији, не постоје термини које Црква употребљава (нпр. Света Тројица, омоусиос, итд.) Свети Григорије, на пример, јасно говори о тим изворима знања у Цркви, где истиче да се у Библији не налази све, у апсолутном смислу.

 

Тако је. Али, наша вера није ни Sola Patristica. Наравно, ово помињем само као принцип, не говорим о мастурбацији.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Zanimljivo mi je ovo sto je Rylah rekao da masturbacija nije uzrok nego posledic aduhovnog stanja. Ali zasto bi ona bila posledica loseg duhovnog stanja?

 

Postoji li u veri neki modus po kojem bi se na masturbaciju gledalo kao nesto sto jeste prirodno poput fizioloske potrebe? Zasto vlada misljenje da lose duhovno stanje vodi do masturbacij?

 

Utvrdili smo da biblija ne kaze nista eksplicitno o tom pitanju. Sledeci izvor su verovatno sveti oci koje citate ali i za njih te sami utvrdili da ne treba bas uvek bukvalno da se shvataju... Na kraju da li dolazimo do toga da je svako telesno uzivanje protivno veri?

 

Jos jedno pitanje, da li je masturbacija opravdana ako se radi kada je tvoj supruznik na duze odsutan a ti prilikom tog cina razmiljas o njemu/njoj?

пре 39 минута, haveaniceday рече

Lek protiv kovida postoji. 

 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Тако је. Али, наша вера није ни Sola Patristica. Наравно, ово помињем само као принцип, не говорим о мастурбацији.

 

Наравно да није. Нема осамостаљивања ниједног од "извора", већ се све увезује у један организам који се зове Црква.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Придружите се разговору

Можете одговорити сада, а касније да се региструјете на Поуке.орг Ако имате налог, пријавите се сада да бисте објавили на свом налогу.

Guest
Имаш нешто да додаш? Одговори на ову тему

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Креирај ново...