Jump to content

Наше фотографије дана (не учитавајте туђе са нета већ своје)

Оцени ову тему


Препоручена порука

Spomenik "Devojka na steni" ?

20191201_153925.thumb.jpg.ad57d84f7ff3a428a6611c69e5048f1d.jpg

Цитат

U vremenu turske okupacije, živela je prelepa srpkinja po imenu Bela. Zaljubi se u nju turski aga i zatraži je od njenog brata za ženu. Brat nije smeo da odbije i obeća mu ruku svoje sestre. Dođoše svatovi po mladu i povedoše je. Kad su prolazili pored Vrela, devojka zamoli agu da joj dozvoli da siđe sa konja i još jednom se napije čiste izvorske vode. Ne sumnjajući ništa aga to dozvoli. Devojka siđe sa konja, baci se u Vrelo i utopi. Od toga dana Turci mesto nazvaše po imenu devojke Ak Palanka (Bela Palanka).

 

Danas se na Vrelu koje inače predstavlja najlepši deo Bele Palanke može videti spomenik – „Devojka na vodi“, upravo posvećen lepoj devojci Beli koja je žrtvovala svoj život da bi sačuvala čast.

 

"Ne srami se nagog, otkrivenog srca. Sramotno je samo srce bez ljubavi." 🕊

Link to comment
Подели на овим сајтовима

@Smaragdni kamičak не верујем у та предања о Турском пореклу назива. Девојка се као звала АК, то име нисам нигде чуо да постоји. Имаш тако део Палилуле који се зове Роспи Ћуприја. Што значи мост курви на турском језику. Сад та тај назив су Турци дали јер су ту кажњавали жене из харема тј. убијају због преваре и других интрига. Док се појавила и нова нека прича да је то проститутка подигла да искупи грехе, па је по њој мост назван Роспи Ћуприја или ти на нашки речено Курвин Мост. има овде чланак неки о томе.

то кажем, јер ми је рекао један таксита у БГ, који је стари београђанин, да је то заправо тако названо јер се мост више пута рушио под теретом кочија и људи би губили терет у реку због тога. Ту је долазила река некад у то насеље, данас то полуострво које се ту налази је раније био острво... Тако и ова АК Паланка гарант нема везе са неким утапањима несуђене супруге неког турчина, ко зна ко је то писао:))

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 2 минута, Аристарх рече

@Smaragdni kamičak не верујем у та предања о Турском пореклу назива. Девојка се као звала АК, то име нисам нигде чуо да постоји. Имаш тако део Палилуле који се зове Роспи Ћуприја. Што значи мост курви на турском језику. Сад та тај назив су Турци дали јер су ту кажњавали жене из харема тј. убијају због преваре и других интрига. Док се појавила и нова нека прича да је то проститутка подигла да искупи грехе, па је по њој мост назван Роспи Ћуприја или ти на нашки речено Курвин Мост. има овде чланак неки о томе.

то кажем, јер ми је рекао један таксита у БГ, који је стари београђанин, да је то заправо тако названо јер се мост више пута рушио под теретом кочија и људи би губили терет у реку због тога. Ту је долазила река некад у то насеље, данас то полуострво које се ту налази је раније био острво... Тако и ова АК Паланка гарант нема везе са неким утапањима несуђене супруге неког турчина, ко зна ко је то писао:))

Pa... ne_shvata možemo da verujemo ili ne, odlučila sam da stavim, pored slike kao odgovor na temu, i malo objašnjenja za one kojima je dotična destinacija interesantna. Spomenik je svakako dirljiv, makar meni.

"Ne srami se nagog, otkrivenog srca. Sramotno je samo srce bez ljubavi." 🕊

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 9 минута, Smaragdni kamičak рече

Pa... ne_shvata možemo da verujemo ili ne, odlučila sam da stavim, pored slike kao odgovor na temu, i malo objašnjenja za one kojima je dotična destinacija interesantna. Spomenik je svakako dirljiv, makar meni.

ме не везано за објашењење, признај да не верујеш у предање о девојки која се звала АкsFun_bat. Замисли човека који толико воли жену да по њој назове место, а гледа је како се дави, нит он скочи да је спасе, нит те сватове да пошаље, нит да јој неко дода воде...  није тачно 100% то предање које они држе данас.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 2 минута, Аристарх рече

ме не везано за објашењење, признај да не верујеш у предање о девојки која се звала АкsFun_bat. Замисли човека који толико воли жену да по њој назове место, а гледа је како се дави, нит он скочи да је спасе, нит те сватове да пошаље, нит да јој неко дода воде... 

A ti lepo priznaj da si hteo malo da proćaskamo. :)))

"Ne srami se nagog, otkrivenog srca. Sramotno je samo srce bez ljubavi." 🕊

Link to comment
Подели на овим сајтовима

"Grobe moj! Zašto te zaboravljam? Ti me čekaš, čekaš i ja ću se sigurno nastaniti u tebi. Zašto te zaboravljam i ponašam se kao da je grob sudbina samo drugih ljudi a ne i moja?"

sv. Ignjatije Brjančanjinov

Link to comment
Подели на овим сајтовима

"Grobe moj! Zašto te zaboravljam? Ti me čekaš, čekaš i ja ću se sigurno nastaniti u tebi. Zašto te zaboravljam i ponašam se kao da je grob sudbina samo drugih ljudi a ne i moja?"

sv. Ignjatije Brjančanjinov

Link to comment
Подели на овим сајтовима

али без инсинуације неке са моје стране, ја ћаскам пријатељски. Нисам ја фазон кана и те приче... више сам овако братско-пријатељски према девојкама овде.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 1 минут, Аристарх рече

али без инсинуације неке са моје стране, ја ћаскам пријатељски. Нисам ја фазон кана и те приче... више сам овако братски према девојкама овде.

Znam, brate. :)

"Ne srami se nagog, otkrivenog srca. Sramotno je samo srce bez ljubavi." 🕊

Link to comment
Подели на овим сајтовима

×
×
  • Креирај ново...