Jump to content

Философи су рекли....


Препоручена порука

Divna neka vedrina obuzela mi je dušu, nalik na blago prolećno jutro, a ja je celim srcem uživam. Sam sam i osećam radost života u ovome kraju što je stvoren za dušu poput moje. Tako sam sretan, dragi moj, i tako utonuo u osećaj mirnog postojanja da od toga trpi moja umetnost. Ne bih sada mogao crtati ni jedan jedini potez, a ipak, nikada nisam bio veći slikar nego u ovim trenucima. Kada na drugu dolinu oko mene padne magla, visoko sunce zastane povrh neprobojne tmine moje šume, a samo se poneke zrake prokradu unutra u svetilište, dok ležim u visokoj travi kraj potoka sto se ruši s kamena na kamen, i bliže zemlji zapažam da su značajne hiljade raznovrsih travki, a bezbrojne, nedokučive oblike crvića i mušica, gmizanje malenog sveta između vlati osećam bliže srcu, i kad osećam prisutnost svemogućega , koji nas stvori, po slici svojoj, dah sveljubećega, koji nas, lebdeći u večitoj milini, nosi i održava – prijatelju moj, kada mi onda pred očima sviće, a nebo i svet oko mene miruju mi u duši kao lik ljubljene, tad me često obuzme čežnja, pa mislim: ah, kad bi ti to mogao izraziti, kada bi mogao da papiru udahneš ono što u tebi živi, tako puno i toplo – i da to bude ogledalo tvoje duše, kao što je tvoja duša ogledalo beskonačnog boga! – Prijatelju moj! Ali zbog toga propadam , podležem sili veličanstvenoga što je u tim pojavama…“

Johan Volfgang Gete

''Старајте се да имате љубав. Иштите свакодневно од Бога љубав. Заједно са љубављу долази сво богатство добара и врлина. Волите, да бисте били вољени од других.''
(Св.Нектарије Егински)

ЖИВА ДЕЛА УТЕХЕ - искрено се надам да ће ова акција пробудити оно најбоље у нама

Link to comment
Подели на овим сајтовима

  • 2 weeks later...
  • Ništa ne večno, osim promene. 
  • Sunce je novo, svakog dana. 
  • Čovekov karakter je njegova sudbina. 
  • Bračni lanac je toliko težak da dvoje moraju da ga nose - a ponekad i troje. 
  • Bog je dan i noć, zima i leto, rat i mir, sitost i glad. 
  • Naša zavist traje duže od sreće onih kojima zavidimo. 
  • Ne možeš dva puta kročiti u istu reku. Jer, ni reka ni čovek više neće biti isti. 
  • Čovek je najbliži sebi kada dosegne ozbiljnost deteta koje se igra. 
  • Teško je takmičiti se sa onim što čovek želi svim srcem; ako to želi, kupiće će ga i sopstvenom dušom. 
  • Možemo da skrivamo neznanje koliko god želimo; jedna noć uz vino će ga otkriti.

Heraklit

''Старајте се да имате љубав. Иштите свакодневно од Бога љубав. Заједно са љубављу долази сво богатство добара и врлина. Волите, да бисте били вољени од других.''
(Св.Нектарије Егински)

ЖИВА ДЕЛА УТЕХЕ - искрено се надам да ће ова акција пробудити оно најбоље у нама

Link to comment
Подели на овим сајтовима

  • 1 month later...
Sklapam ponovo oči, i gle, kao da to nije roj mladih mušica što oko moje glave igra tjeran u kovitlac daškom vjetra koji po tek prosušenoj zemlji šara male virove prašine, već da to oko mene šume moja minula proljeća. Žmirim na mladom proljetnom suncu i osjećam da sad već životu ne treba tražiti drugog cilja ni dubljeg smisla. 

Vedar sunčani dan, i kora ljeba, i krpa neba sa šakom zvijezda nad glavom – i ja ne mogu da zamislim veće ni stvarnije sreće: sve želje šute i čula dremlju, a misli imaju prazničko ruho i bijele skrštene ruke.

 

Na koncu sviju staza stoji šutnja i mir sa svime: široki mir sa bolom, s ljudima, sa životom – sa samim sobom. U meni tišina, nada mnom podne bez ruba, uokolo prizori zemlje u dobroj poplavi sunca. 

Zar se na tako malo život sveo? Je li to starost, preživjelost, umor? Ili posljednja, vrhovna mudrost: krajnja odreka svega? 

Ne znam. Osjećam samo da nema stvarnijeg dobra od toga: mir sa radošću, s bolom - i preplavljenost - suncem." 


Vladan Desnica

                               :1321_womens:  Carpe Aeternitatem  :1321_womens:    

Заиста вам кажем, ако се не повратите и не будете као деца, нећете ући у царство небеско.

                                                      Јеванђеље по Матеју   глава 18:1-10

Link to comment
Подели на овим сајтовима

  • 2 years later...

„Историја је непрекидност, континуитет једне заједнице у њеној самоистоветности и идентичности сачуваној кроз векове упркос смрти која раставља поколење од поколења. Историја се понавља све докле год постоје исти субјекти историје.“ - Жарко Видовић

Link to comment
Подели на овим сајтовима

  • 7 months later...

Gracian U Kritikonu, možda najvećoj i najlepšoj alegoriji ikada napisanoj, kaže:
 

Najčudnije je pak bilo, što u čitavoj zemlji, čak i u najnaseljenijim gradovima, nisu našli ni jednog čoveka; sve je bilo nastanjeno lavovima, tigrovima, leopardima, vukovima, lisicama, majmunima, volovima, magarcima, svinjama, - nigde ni jednog čoveka!
8769e7ab0055fb62ccf0421e66192422.jpg
Tek kasnije su shvatili, da se ono malo ljudi što ih je bilo, da bi se skrili i ne bi gledali šta se dešava, povuklo u one pustinje, koje su zapravo trebalo da budu stanište divljih životinja" ( Грациан, из Ерида 5. и 6. првог дела).

U stvari na ovom počiva sklonost svih genija ka samoći, ka kojoj ih tako tera njihova različitost od ostalih. : jer od ljudi, kao i od dijamanata, samo oni neobično veliki valjaju za samca: obični moraju da budu zajedno i da deluju u masi."
цитат: Шопенхауер

Link to comment
Подели на овим сајтовима

  • 1 year later...

93208806_3393674313980312_6077215708356280320_n.jpg

''Старајте се да имате љубав. Иштите свакодневно од Бога љубав. Заједно са љубављу долази сво богатство добара и врлина. Волите, да бисте били вољени од других.''
(Св.Нектарије Егински)

ЖИВА ДЕЛА УТЕХЕ - искрено се надам да ће ова акција пробудити оно најбоље у нама

Link to comment
Подели на овим сајтовима

  • 4 weeks later...

'U odnosu na Boga nismo nikada u pravu, ta misao, dakle, zaustavlja sumnju i smiruje muku sumnje, ona daje hrabrosti i oduševljenja za delanje.'

'...samo onaj koji radi svoj hleb dobija, samo onaj koji u teskobi strepi mir nalazi, samo onaj koji u donji svet silazi voljenu spasava, samo onaj koji nož vadi Isaka dobija.'

'Pitaj sebe, i nemoj odustajati od pitanja dok ne dođeš do odgovora; jer neka stvar može se mnogo puta shvatiti, priznati, neka stvar se može mnogo puta želeti, pokušavati, a ipak, tek duboka unutrašnja uzbuđenost, tek neopisiva dirnutost srca, tek te ona čini sigurnim da je ono što si shvatio tvoje, da ti to nikakva sila ne može oduzeti; jer samo istina koja te izgrađuje jeste za tebe istina.'

Seren Kjerkegor

''Старајте се да имате љубав. Иштите свакодневно од Бога љубав. Заједно са љубављу долази сво богатство добара и врлина. Волите, да бисте били вољени од других.''
(Св.Нектарије Егински)

ЖИВА ДЕЛА УТЕХЕ - искрено се надам да ће ова акција пробудити оно најбоље у нама

Link to comment
Подели на овим сајтовима

  • 9 months later...
  • 1 year later...
  • 2 weeks later...
  • 3 months later...

                     quote-atheism-is-a-disease-of-the-soul-before-it-becomes-an-error-of-understanding-plato-66-80-09.jpg.9416124a181b13b82ce9e96df9ec80e0.jpg

 

                     quote-the-greatest-mistake-physicians-make-is-that-they-attempt-to-cure-the-body-without-attempting-plato-79-89-34.jpg.f1d7f39ea383d4384b5a1eea92d6b207.jpg

Lucerna corporis tui est oculus tuus. Si oculus tuus fuerit simplex, totum corpus tuum lucidum erit. Si autem oculus tuus fuerit nequam, totum corpus tuum tenebrosum erit. Evangelium Secundum Matthaeum 6, 22-23

In nomine + Patris, et + Filii, et Spiritus + Sancti. Amen.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

  • 4 weeks later...
  • 4 months later...

Придружите се разговору

Можете одговорити сада, а касније да се региструјете на Поуке.орг Ако имате налог, пријавите се сада да бисте објавили на свом налогу.

Guest
Имаш нешто да додаш? Одговори на ову тему

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Креирај ново...