Jump to content

Разговарајте са теологом Александром Милојковим о догматским темама

Оцени ову тему


Guest свештеник Иван Цветковић

Препоручена порука

  • Одговори 1.9k
  • Креирано
  • Последњи одговор

Популарни чланови у овој теми

Коју, има их више на тој страници?

И мислиш да је баш све у Јеванђељима дословна Христова реч, без теолошког тумачења и интерпретације ране Цркве? Ако тако мислиш, онда грешиш.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

И мислиш да је баш све у Јеванђељима дословна Христова реч, без теолошког тумачења и интерпретације ране Цркве? Ако тако мислиш, онда грешиш.

 

Не мислим. 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Шта су демони у ствари, о чему се ту ради?

Mrze Boga, hoce da Ga ubiju tvojim gresima. Da bi zastitio Boga koga volis svim srcem ,jer on koji je Ljubav ne moze da se ne voli ,ti rizikujes sve i molis Ga da ti pomogne da se promenis i budes kao On .Jer On je mogo lep,cist , najlepsi ,a tebe je sramota ...jer si jadan i zakrzljao u razvoju .

:351780:

Link to comment
Подели на овим сајтовима

A po kom kriterijumu odredjujete da je nesto Hristos sam bukvalno rekao a drugo pak da je intepretacija drugih ?

 

По критеријуму сведочења Цркве. Црква је гарант истинитости јеванђелског текста, не текст сам по себи. Зато што сам црквен, верујем да је Библија Божија реч. Јеванђеља представљају сведочанство Цркве о Христу. Њено разумевање Христа. Уосталом, Црква је та која је у Исусу из Назарета препознала Христа (Месију).

Link to comment
Подели на овим сајтовима

I ako moze komentar na stav Vladike Nikolaja da je Ptop pogodio celu planetu        

 

 

 

 

ЗАШТО ЈЕ МОРАО ДОЋИ ПОТОП

1. Ево одговора гласу. Етика одговара Догматици. Заблудама у догмама истине
одговарају заблуде у моралном животу људи. Помрачен вид, помрачен и пут. Кад је
помрачена визија за истинитога Бога и Његов морални закон, мрак је покрио пут
човечанства, и морална колебања и лутања испунила су миленијуме људске
историје.

 

2. И Господ видје да је неваљалство људско велико на земљи, и да су све

мисли срца њихова свагда само на зло. Природа као дрво познања добра и зла
претворила се у дрво познања зла и добра. Зло је дакле преовладало. Шта учини
тада Створитељ? Оно што би и сваки разуман домаћин учинио, кад му се стадо
ошуга. Кад би видео, после дугог лечења, да ће му све стадо од шуге пропасти,
он би уништио шугаве овце, а задржао само оне које су здраве, да би се од њих
намножило ново стадо. Тако и Бог.

 

3. Бог је пустио потоп на земљу и уништио сав покварени и неизлечиво оболели

род људски. Оставио је само праведнога Ноја, да се од њега, као од неког другог
Адама, размножи ново човечанство. Модерни научници утврдили су, да је заиста
био свеопшти потоп. Утврдили су то на основу фосила и разних других налазака,
као костура тропских животиња у поларним крајевима и обратно поларних животиња
у тропским крајевима. Но, нити су утврдили нити су могли утврдити на основу
својих природних закона узроке свеопштег потопа.

 

4. Зашто научници нису могли утврдити узроке свеопштег потопа на земљи? Зато

што су тражили те узроке у природним законима, а не у закону моралном. Зато што
је свеопшти потоп јединствено и непоновљено чудо у историји земље и
човечанства, слично непоновљеном и јединственом чуду стварања света. А
непоновљене догађаје у природи научници ни мало не воле, јер не могу никако да
их ускладе у границе својих физичких природних закона.

5. Где онда треба тражити узроке потопу? У моралној покварености људи и у

моћи Свемоћнога, као што је и писано: И рече Бог Ноју: напунише (људи) земљу
безакоњима, и ево хоћу да их затрем са земље.
Повреда закона, не физичког
него моралног, проузроковала је дакле највећи и најкатастрофалнији физички
феномен у историји наше планете и у историји нашега рода. Шта се онда може рећи
за све остале мање физичке догађаје и феномене него да сви они стоје под
неумитном влашћу моралног закона Божјег?

6. И физикозналци и богозналци слажу се у томе, да се заиста догодио

свеопшти потоп. Још се слажу и у томе, да је потоп морао доћи од дуготрајне
кише. Разлика настаје на питању: због чега и од куда је дошла та дуготрајна
киша, која се никад више није поновила? Физикозналци могу или ћутати или
одговорити: по неком природном закону, нама непознатом. Богозналци пак, који не
признају никакве природне законе, лако одговарају. По наредби Божјој, а због
покварености људске; речју: по моралном закону Божјем. И рече Бог Ноју: ево
пустићу потоп на земљу, да истријебим свако тијело под не-
бом, у коме
има жива душа; што је год на земљи све ће изгинути.
Тако рече увређени
свети Бог Господ, који не подноси гажење свога светога закона.

 

7. И што рече то и учини. Како? Помоћу својих послушних, природних стихија и

елемената. По замисли и помисли Господњој у један дан развалише се сви
извори великога бездана и отворише се уставе небесне; и удари дажд на земљу за
четрдесет дана и четрдесет ноћи... И 6и потоп на земљи... И наваљиваше вода све
већма по земљи, и покри све највише планине што су под цијелијем небом...
петнаест лаката (око 5 метара) дође вода изнад планина.
Тада изгибе све што
се мицаше на земљи и сви људи. Само оста праведни Ноје и који бијаху с њим у
лађи.

 

8. Логичан закључак: потоп се догодио по свесној и словесној заповести

Божјој, а не по несвесним и бесловесним природним законима. Нити је вода
покуљала из земље нити се излила из облака сама по себи и од себе него по вољи
Творца и Господара свога. Два су узрочна фактора и трећи је следствени. Узрочни
су фактори: Бог и људи, односно Божја воља и људско владање. Следствени фактор
је вода која топи. Па кад је морални закон Божји овако јасан у највећем
физикалном догађају у свету, јасан је он, за свакога разумног човека, и у безбројним
и свакодневним физикалним догађајима.

 

 

Св. Николај Велимировић, из Књиге Номологија

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Moze neki primer gde je u Bibliji navodno Hristos govorio a da Crkva svedoci da je to ustvari  bilo parafraziranje njegovih reci?

 

Свака реч у Јеванђељу је сведочанство Цркве. 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

I ako moze komentar na stav Vladike Nikolaja da je Ptop pogodio celu planetu        

 

Покушај да се дешавањима око нас да смисао. То и јесте један од задатака теологије. 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Покушај да се дешавањима око нас да смисао. То и јесте један од задатака теологије.

Ja sam cuo jedno vidjenje da je to bio potop u smislu potop ljudskih strasti, a da je barka zapravo bila forma Crkve.

Sta mislis o tome? :)

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Ja sam cuo jedno vidjenje da je to bio potop u smislu potop ljudskih strasti, a da je barka bila forma Crkve Sta mislis o toj interpretaciji?

 

То је тзв. типолошко тумачење. Сваки тип има свој антитип. Односно, догађаји у СЗ су предзнак догађаја у НЗ. Тако, нпр., излазак из Египта и пролазак кроз Црвено море је предзнак крштења - излазак из смрти у живот, проласком кроз воду крштења. Типологија не укида историчност, већ историјски догађаји имају пророчки потенцијал.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Ako potop nije bio globalan,kako shvatiti ove stihove? 

 

5 Jer navalice neće da znadu da su nebesa bila od pre i zemlja iz vode i usred vode Božijom reči.


6 Zato tadašnji svet bi vodom potopljen i pogibe.  

 

jer kako JE BILO U DANE NOJA tako ce biti i dolazak Sina Covecijeg.Jer kao sto u dane pred potopom jedjahu i pijahu,zenjahu se i udavahu se do ONOGA DANA kad Noje udje u kOvceg.I  NE SHVATISE dok ne DoDJE POTOP i odnese sve.tako ce biti i dolazak Sina Covecijega.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Ako potop nije bio globalan,kako shvatiti ove stihove? 

 

Не разумем зашто се толико оптерећујеш тиме? Какве везе има да ли је глбалан или је погодио за писца тада познати свет? 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

×
×
  • Креирај ново...