Jump to content

Разговарајте са теологом Александром Милојковим о догматским темама

Оцени ову тему


Guest свештеник Иван Цветковић

Препоручена порука

U knjizi proroka Osije se kaze - Jefrem se pomešao s narodima; Jefrem je pogača neprevrnuta. Sta znaci ovo sa pogacom?

 

Непреврнута погача означава стање кад спољашњи човек влада над унутрашњим.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

  • Одговори 1.9k
  • Креирано
  • Последњи одговор

Популарни чланови у овој теми

Имам 2 питања. :)

1. Како разликујемо благодат Духа Светога од нестворених енергија Божијих? У току молитве примамо благодат Духа, а на Светом Причешћу на мистичан начин (енергијама -- едит) учествујемо у животу Свесвете Тројице, такође уз благодат Духа?

2. Шта је срце, тј. шта светитељи подразумевају под тиме? За душу да и не питам...  :D Шалим се мало, праштајте и хвала унапред.  :)

 

Оци су разликовали три равни божанског бића: личност, суштину (или природу) и енергију. Енергије означавају дејство божанског бића. Дух Свети је личност. Те божанске енергије, бивајући исијавање једне, заједничке божанске суштине, својствене су трима божанским личностима. Дакле, најбоље је разумети да су енергије дејство Бога. Дејство увек бива кроз конкретну божанску личност.

 

Срце је, у контексту молитвено-мистичног искуства, орган спознаје. Заједно са умом. Оци су говорили о силаску ума у срце. Срце, као орган спознаје Бога, помиње се још у Старом завету.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Пророк Осија вероватно критикује политику Израиљског народа и њихову сарадњу са другим народима.

 

Мешање са незнабошцима и одступништво од савеза са Јахвеом.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Срце је, у контексту молитвено-мистичног искуства, орган спознаје. Заједно са умом. Оци су говорили о силаску ума у срце. Срце, као орган спознаје Бога, помиње се још у Старом завету.

 

Шта је онда нус и да ли је то такорећи трећи орган спознаје?  :.mislise.

"You know something is messed up when you see it"

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Шта је онда нус и да ли је то такорећи трећи орган спознаје?  :.mislise.

 

Нус на грчком значи ум.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Шта је ум (νους)?

 

Део душе најчистији и разуман за созерцавање ствари и онога што је раније доживљено (преко органа чула).

 

Свети Максим Исповедник

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Шта је ум (νους)?

 

Део душе најчистији и разуман за созерцавање ствари и онога што је раније доживљено (преко органа чула).

 

Свети Максим Исповедник

 

Свети Максим је нус окарактерисао као теоријски (пита се о истини), док је разум (логос) окарактерисао као практичан (пита се о ономе шта чинити). Тако, циљ ума је - истина, а циљ разума је - добро. И једно и друго су моћи људске душе.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

П.С.

 

А Истина и Добро су заправо познање Бога. Што ће рећи, да ум и разум своју пуноћу имају у богопознању.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

U Knjizi postanja u danima stvaranja ponavlja se jedna rečenica "I vide Bog da je dobro".

Šta ona znači? 

Šta je to Bog stvorio loše pa je znao da je sada ovo dobro?

пре 31 минута, HOA+ рече

(dodeljivanje ordenja): Тиме свака Црква сваком верном народу указује на систем хришћанских вредности и врлина које хришћанин треба да има.

 

 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

U Knjizi postanja u danima stvaranja ponavlja se jedna rečenica "I vide Bog da je dobro".

Šta ona znači? 

Šta je to Bog stvorio loše pa je znao da je sada ovo dobro?

 

Ту добро није као опозит лошем, већ је добро поистовећено са бићем, са постојањем. Тако, Свети Атанасије каже: "Све што постоји називам добрим јер има узрок у Оном Који Јесте..."

Дакле, постојање=добро. Божије "виде да је добро" значи призвање и потврду постојања створеног.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Pomaže Bog brate Aleksandre!

 Hteo bih vam postaviti dva pitanja.

Zbunjuju me podele o pripovedanju sveštenih lica.

Prvo pitanje,ako mitarstva ne postoje kao što je objasnio i Vladika Porfirije čiji stav uvažavam, i što mi ne ide sa svetim pismom, zašto onda o tome piše u knjizi Protojerej Aleksandar Torik, Flavijan? Da li je možda Ruska pravoslavna crkva usvojila ista.

Drugo pitanje: u pismu piše, ne branite jedan drugome osim po dogovoru da se posvetite postu i molitvi.

Oko drugog pitanja opet ima podela, neki mi govore kako ne sme nikako odnosi za vreme posta a drugi koji su u većini da je dozvoljeno jer ne smeš reći neću obzirom da ljudi u braku trebaju biti jedno telo i jedna želja.

Razumem da kada je reč o veri ima mnogo tema i nije lako da neki pa i sveštenik zna sve ali zato me zanima vaše mišljenje loje naravno da uvažam.

Oprosti brate meni neznalici i velikom grešniku ako sam pogrešno išta napisao. Nisam imao nikakve loše namere samo bih zamolio makar za malo vašeg dragocenog vremena radi mene nedostojnog i nepotrebnog Božjeg sluge. Svako dobro.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

×
×
  • Креирај ново...