Jump to content
  • Милан Ракић
    Милан Ракић

    ПАТРИЈАРХ ИРИНЕЈ: Никада нећемо против Русије која је увек била наша подршка и нада (ВИДЕО)

      Поглавар Српске православне цркве Патријарх Иринеј говорио је екслузивно за “Раша Тудеј” о односима Србије и Русије.

       

    Он је рекао да високо цени пријатељство са Русијом која је увек долазила да спасе Србе.

    “Живимо у времену када наше односе са Русијом критикују многи. Ипак, ми одговарамо да никада нећемо против Русије, која је увек била наша подршка и нада, посебно када смо били под Отомаском чизмом”, рекао је Иринеј.

     

    Он је нагласио да је сарадња руске и српске православне цркве на нивоу дубоке историјске повезаности два народа.

    “Ми морамо да запамтимо да смо Словени. Још у 12. веку почела је сарадња наших цркава. Од тада наши односи само су јачани”, рекао је Иринеј.

    РТ




    Повратне информације корисника

    Recommended Comments



    пре 4 часа, Кратос рече

    Staljin da je teo izgazio bi i njega i celu Jugoslaviju.Takva podela je dogovorena ranije između Britanaca i Sovjeta.

    Колико знам, постојао је неки тајни дил између Тита и Запада да НАТО уђе у рат на нашој страни ако СССР покуша инвазију Југославије. Мислим конкретно да би Турска и Грчка прве пружиле војну помоћ.

    А чисто са војног становишта, ово што си написао је тачно. Црвена Армија би нас сигурно прегазила да је Стаљин то хтео, под условом да нам нико не помогне.

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    пре 38 минута, Милан Ракић рече

    То је за дијагнозу.

    Опрости, да појасним, ако коме није јасно. Моји материјални интереси, за ово што проповедам, су минорни, дрхћем за душе, првенствено својих најближих.

    Ми Срби смо, несебичним залагањем, довели себе, на свим нивоима, у једну крајње тешку, и готово безизлазну ситуацију, корак до очајања. Постали смо земља фолираната, од могуће три опције изабрали смо најпогубнију, појединачно и колективно, част ретким изузетцима. По мени опције су следеће;1. схватам да сам немоћан, и молим помоћ од свих, 2. схватим да сам јунак, и трпим све до краја. 3. правим се да сам јунак али не схватам док ме не притисну.

    Изабрао сам прву и растеретио се.

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    пре 3 часа, Justin Waters рече

    https://en.wikipedia.org/wiki/Tehran_Conference

    Citiraj mi gdje je dogovoreno da ce Grcka biti u zoni uticaja SSSR. 

    Imas jedino Grcki gradjanski rat izmedju 1946-49 gdje su komunisti porazeni. 

    Nije na teheranskoj konferenciji ali jeste na nekoj cini mi se na Krimu. U Srbiji 50 50, u Rumuniji 90 prema 10 za Sovjete spram engleza, u BUgarskoj 75 prema 25 isto za Sovjete, i u grckoj 90 spram 10 za Britance

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    пре 15 минута, GeniusAtWork рече

    Колико знам, постојао је неки тајни дил између Тита и Запада да НАТО уђе у рат на нашој страни ако СССР покуша инвазију Југославије. Мислим конкретно да би Турска и Грчка прве пружиле војну помоћ.

    Није био тајни и не би (тек тако) Совјети могли да "раде" овде "шта `оће"...

    Након година изолације, почетком 50-их, политика СФРЈ се окреће Западу. После посете тадашњег Начелника ГШЈА, генерала Коче Поповића САД, СФРЈ „улази“ у Програм помоћи за заједничку одбрану, која је требала да износи око 750 милиона тадашњих долара, и која је у том тренутку превазишла сву дотадашњу економску помоћ (Труманова јаја), а и превазишла је и ту цифру свакако, што је именује највећом помоћи коју је САД дала некој земљи која није била чланица НАТО савеза.

    Помоћ се тицала целокупне војске, али је ипак највећи део отишао на РВ (авиони) и ПВО (развој радарске мреже).

    Треба рећи да су прве испоруке садржавале лифероване британске и америчке авионе свих намена, који су често били и у горем стању од оних које је војска већ имала у својим редовима.

    Међутим, касније испоруке и пренаоружавање је подразумевало читаве пукове нових или мало коришћених (до 100 сати налета) млазних авиона, који се ни по чему нису разликовали од оних у Америци, а чак су неки авиони испоручивани нама и пре него земљама чланицама НАТО-а.

    Упоредо са наоружавањем, текла је и преобука наших пилота и техничара прво у НАТО базама, да би они после преобучавали људство у обједињеном школском центру на аеродрому Батајница.

    Докле је ишла та политика „отворености“ говори и податак да је командни брод 6. флоте, са тада највећим носачем авиона „Корал Си“ у пратњи неколико крстарица и разарача упловио у ратну луку „Лора“ у Сплиту и неколико дана демонстрирао своје могућности (што нам је итекако постало познато 1999. године).

    До "помирења" Тита и Руса, у оквиру те помоћи, НАТО је испоручио на стотине авиона са комплет резервним деловима и ремонтном подршком. Од тога ћу поменути неке познатије:

    - 140 Москитоса,

    - 150 Ф-47 Тандрболт,

    - 125 Т-33 Шутинг Стар,

    - 230 Фантом Ф-84 Тандрџет,

    - 35 Даглас Ц-47,

    - 250 Фантом Ф-86 Сејбр,

    - 40 хеликоптера С-55

    и још на десетине других типова и намена.

    За исто време домаћа ваздухопловна индустрија је испоручила војсци више од 450 авиона (522Аеро-2 и Курир).

    И тако...

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    пре 29 минута, Августин рече

    Да ли су се тамо позивали на св.Гору као неоспорни ауторитет?Јесу.Да ли овде величају руско царство као идеал?Да.Па зато наводим примере јер не знате историју и схватате све црно -бело.Само је један Добар каже и Спаситељ.

    Da, ali, Sveta Gora kao duhovni autoritet i kao nosioc tog duhovnog predanja Crkve. Ako navodis neke administrativne i civilne  odluke vezane za upravljanje Sv. Gorom, ...kakve to' ima veze sa crkvenim stvarima i poslovima ? Mislim, ne bi trebalo da bude nista sporno. Samo  da definisemo oblasti delovanja.

    Isto i ovde oko stvari koje se ticu odnosa Rusije i Srbije. Da odvojimo delovanje , kada mislimo na pravoslavlje i duhovnost, kada mislimo na istorijske cinjenice i kada mislimo na ljudske i poslovne odnose. Moje misljenje je da nije ista situacija i da treba odvojiti ove stvari.

    Preterani idealizam sigurno nije dobar , ni u jednoj stvari, tako da se ovde slazemo.
     

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    пре 4 часа, Kristijan рече

    Уопште Русију не покушавам да прикажем у неком ружном светлу.

    Обзиром да нисмо расположени да се окренемо себи, шта ти предлажеш, изузев превентиве, која се не брани чак ни према најрођенијима.? Коме да се окренемо?

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    пре 2 часа, Justin Waters рече

    Pa glede toga sto pocivaju na trgu, pazi nije realno ako su osudili staljinove zlocine da on i dalje bude na trgu. Ne mogu da ga uklone zato sto jos mnogo komunista ima u Rusiji. To je moje misljenje. E sad ti imas svoje i to je sta je. 

    Лепо си рекао, то је твоји мишљење. Него, ниси ми конкретно одговорио-шта би по теби Руси требали да ураде са Лењином и Стаљином? Да их минирају? Да ли то исто сматраш и за Титов гроб? 

    пре 2 часа, Justin Waters рече

    Ne mislim ja ni i da svi Rusi pretjerano vole komunizam. To je istorija. Ali sam isto i misljenja da Rusi masovno nisu ni ljubitelji pravoslavlja. Pravoslavlje je i tamo kao i u svim zemljama, tradicionalna vjera koja identifikuje obicaje,a ne sustinski nacin zivota vecine ljudi. 

     

    То је питање појединаца. То да ли је неко искрено православац, или је то само традиционално-то зна он лично и Бог. То је између појединца и Бога. И зато ја никада не бих давао такве оцене.

    пре 2 часа, Justin Waters рече

    Ali Srbi kada je u pitanju rusko i Rusi previse idealizuju. I ovaj tekst patrijarha pomalo vuce na tu stranu. Ali stvar je u tome sto Srbi ne zive rusku kulturu niti su komnzumenti ruskih proizovda niti bilo cega. S te strane po meni je to licemjerno da se toliko uzdizu Rusi i velicaju kao bratski narodi, a zapravo imamo malo dodirnih tacaka s njima osim ideala poput pravoslavlja, slovenstva itd....Trebamo se vise ili okrenuti tome ili prestati vec jednom velicati Rusiju. 

    Шта је, конкретно, спорно у том тексту? Срби и Руси јесу доста слични, Срби и Руси имају много тога заједничког, Срби и Руси су често били на истим странама у историји, а никада једни против других, итд. Могао бих до сутра да наводим. Не видим ништа спорно у речима Патријарха, а ти ако видиш, могао би да напишеш шта је он то конкретно спорно рекао. 

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    пре 2 минута, Православни Србин рече

    Лепо си рекао, то је твоји мишљење. Него, ниси ми конкретно одговорио-шта би по теби Руси требали да ураде са Лењином и Стаљином? Да их минирају? Да ли то исто сматраш и за Титов гроб? 

    :dobro::aplauz::navijanje:

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    пре 23 минута, Grizzly Adams рече

    Себи?

    Треба да будемо окренути себи, али једну ствар треба да знаш-у овој геополитичкој ситуацији, Србија и Срби не могу без једног великог савезника, значи велике и утицајне државе. Нити мали народи могу без великих савезника. Можда се то теби свиђа или не, али то да будемо само ми и да не улазимо у савез ни са ким, по мени је, нерално. То чак ни за време Тита није било могуће, јер је сва његова ,,несврстаност", заправо била у америчком интересу.

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    пре 25 минута, Grizzly Adams рече

    Себи?

    Себи се окрени, уз Русе се приклони(наслони) . Једна сламка међу вихорове, мора имат вихора за друга и то најачег...а зна се ко је најачи....joooj   

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    пре 2 минута, Православни Србин рече

    Треба да будемо окренути себи, али једну ствар треба да знаш-у овој геополитичкој ситуацији, Србија и Срби не могу без једног великог савезника, значи велике и утицајне државе. Нити мали народи могу без великих савезника. Можда се то теби свиђа или не, али то да будемо само ми и да не улазимо у савез ни са ким, по мени је, нерално. То чак ни за време Тита није било могуће, јер је сва његова ,,несврстаност", заправо била у америчком интересу.

    А што би неко улазио у савез са Србијом, леба ти? Посебно нека велика сила... :)

    Ми смо жива комедија...

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    пре 2 часа, Снежана рече

    Некако волим да посматрам Русију једино кроз призму православља, они су наша православна браћа и то је то, пројектовати ту слику  и тај однос на међудржавне, дипломатске и пословне односе је убитачно за нас, али нису они криви због тога, извините али ја заиста не могу да схватим тај наш полтронски и поданички однос према Русији, не могу да се жива начудим нашим људима који у (мајчицу) Русију гледају као у Бога... 

     

    Не знам о каквом полтронском и поданичком односу причаш кад ми данас у Србији, а тако је већ од Јосипа Броза Тита, имамо полтронски и поданички однос према Западу. А љубав према ,,мајци Русији" је наш српски идеализам, темељио се на заједничком пореклу, вери и тежњи да будемо заједно. Највећи људи нашег народа (па и Свети владика Николај) имали су такав однос према Русији и рускоме народу. То није ,,полтронски", нити ,,поданички" однос (мада не спорим да код неких ,,русофила", постоји и то), већ љубав према једноверној браћи и њиховој држави, коју некада нисмо ни разумели, нисмо ни схватали, али смо их увек волели и сматрали својима. 

     

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    пре 29 минута, Grizzly Adams рече

    Себи?

    Ја предлажем да се окренемо себи, на начин који је препоручио Свети Сава Иринеју. А њега сам питао шта он препоручује, јер ако би да лечимо дијагноза није довољна.

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    пре 26 минута, елТорнеро рече

    Обзиром да нисмо расположени да се окренемо себи, шта ти предлажеш, изузев превентиве, која се не брани чак ни према најрођенијима.? Коме да се окренемо?

    Увек сматрам да је боље да радимо на себи, да покушамо да нађемо инспирацију уместо да се вазда ослањамо на неког другог.

    Ја генерално имам проблем са тим окретањем ка било којој империји. То никад није савезништво. То је протекторат. Сматрам да нико са мрвицом самопоштовања не сме да се задовољи са тиме.

    Дакле ако уочавамо да постоји мањак расположења да се окренемо ка себи онда да видимо шта може да се уради по том питању. Знаш, моја баба је потомак белогардејског избеглиштва, а толико их је било овде да су били држава у држави, ишла је у руску гимназију, и данас, мада има 91 годину и даље прича са уочљивим руским акцентом. Ако нешто треба од Руса да научимо то је како се води рачуна о свом корену, како се то негује и не запоставља. Само утолико треба да се угледамо на њих, а онда да терамо своју причу.

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима




    Please sign in to comment

    You will be able to leave a comment after signing in



    Пријави се одмах

×
×
  • Креирај ново...