Jump to content
  • александар живаљев
    александар живаљев

    Јм. Макарије, нови старешина Привине Главе: Пушачи више неће моћи да се причешћују

      Ова вест новосадског "Дневника" из неког разлога привукла је, накнадну пажњу портала Борба за веру, познатог по тражењу апокалиптичких знакова међу православном јерархијом. Несумњиво, вест је занимљива, а у погледу здравственог просвећивања, може да се слободно каже, и корисна. Разуме се, поставиће се питање, да ли је став оца Макарија и општи став Цркве?

      Вашем модератору, који је летос имао ту срећу да буде у Привиној глави, и да види огроман мисијски и градитељски успех, сада почившег игумана Гаврила, упало је у очи нешто друго: огромно сиромаштво и запуштеност самог села Привина глава, какву човек тешко може да очекује у једном сремском селу. Отворено ћу рећи, и резигнираност преосталих мештана у биртији због напретка манастира, а стагнације села. Такви проблеми, знамо из историје наше Свете Фрушке горе, могу да доведу до тешких спорова и грехова. 

      Надајмо се, да ће се уз Божију помоћ, новом настојатељу дати да и на том пољу социјалног служења помогне.

      Познавајући племенито срце и пастирску бригу Преосвећеног Владике сремског Василија, за сав поверен му народ, искрено очекујем акцију за спашавање и реланог живота у овом сремском селу, које има чиме да се поноси и поново да заживи.

      А.Ж.

       

       

    У МАНАСТИРУ ПРИВИНА ГЛАВА Пушачи не могу на причест

    02.02.2018 • 16:2016:21
    Извор: Dnevnik.rs
         
    ПРИВИНА ГЛАВА: На дан преподобног светог Макарија свечану литургију у манастиру Светих Архангела и Михајла, служио је нови старешина манастира Макарије уз саслужење бројног братства и искушеника манастира Светог Саве из Кувеждина.
    makarije
    Фото: Dnevnik.rs

    Монашко име Макарију је дао владика сремски Василије, по великом светитељу којег је красила смиреност.

    „ Ово је моја прва литургија у манастиру у Привиној глави. Сабрали се данас људи са свих страна, а највише је дошло из Кувеждина. Они долазе код мене да ме мало бодре и подржавају. Жао им је што сам отишао из Кувеждина“, рекао нам је Макарије након службе.

    Нови старешина манастира увео је правила која се неће свима допасти, али се морају поштовати. Забрањено је пушење у комплексу манастира и служење меса.

    „Пушење је грех и црква тражи да се њени верници одрекну пушења. Пушачи неће моћи примити причест. Трпеза љубави остаје и даље али у складу са правилима цркве. На менију неће бити заступљено месо. Типик налаже када је риба, када је дозвољено уље оно се примењује, а када је пост онда се све кува на води. Кување на води и придржавање правила цркве захтева и више радника у кухињи. Сада нас је овде десеторо“, појаснио је јеромонах Макарије.

    Д. Савичин




    Повратне информације корисника

    Recommended Comments



    пре 2 минута, Милан Ракић рече

    А што је секс проблем? Ако све остало је? 

    koliko znam pred pricest se treba uzdrzavati od svih poroka i strasti, losih misli i dela ...nisam izdvojio seks nego nabrojio

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    пре 2 минута, Djapa рече

    koliko znam pred pricest se treba uzdrzavati od svih poroka i strasti, losih misli i dela ...nisam izdvojio seks nego nabrojio

    Pa nisi pomenuo u tom kontekstu. Premda nisam video jos takvog koji pijan i navaren od duvana, a nakon rostilja i posle provoda sa seksom dodje da se pricesti. No, sve je moguce

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    пре 1 минут, Милан Ракић рече

    Pa nisi pomenuo u tom kontekstu. Premda nisam video jos takvog koji pijan i navaren od duvana, a nakon rostilja i posle provoda sa seksom dodje da se pricesti. No, sve je moguce

    U kontekstu da ne zelimo i da nam je tesko da se odreknemo poroka i strasti, lakse je reci da je svestenik strog. Pa vecina ljudi bas zbog toga i ne dolazi, tesko je odreci se toga. 

    • Свиђа ми се 1

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    пре 4 минута, Djapa рече

    U kontekstu da ne zelimo i da nam je tesko da se odreknemo poroka i strasti, lakse je reci da je svestenik strog. Pa vecina ljudi bas zbog toga i ne dolazi, tesko je odreci se toga. 

    Pa sad opet moram da te pitam. Ako je rostilj, alkohol, duvan i provod porok i strast, otkud i otkad je to seks i zasto da ga se odrekne, sem pre pricescivanja kako si naveo. 

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    пре 15 минута, Милан Ракић рече

    Premda nisam video jos takvog koji pijan i navaren od duvana, a nakon rostilja i posle provoda sa seksom dodje da se pricesti. No, sve je moguce

    Нажалост могуће је. У једном месту у унутрашњости  укинули Божићну Литургију у поноћ, баш због оваких разлога (алкохолисаних стања ).

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    Управо сада, Рапсоди рече

    Нажалост могуће је. У једном месту у унутрашњости  укинули Божићну Литургију у поноћ, баш због оваких разлога (алкохолисаних стања ).

    nedostaje seks i rostilj :)))

     

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    Управо сада, Милан Ракић рече

    Pa sad opet moram da te pitam. Ako je rostilj, alkohol, duvan i provod porok i strast, otkud i otkad je to seks i zasto da ga se odrekne, sem pre pricescivanja kako si naveo. 

    Nisam bio toliko opsiran da navedem kad se cega odricati i koliko dugo, niti znam to, samo sam kratko naveo primere ..pred pricest naravno seks a inace seks u smislu seks van veze i braka i tako ta zadovoljstva koja su nasa svakodnevnica. To i nije bitno niti sustina onogo sto sam hteo da kazem ali nema veze, napisao sam moje misljenje pa ko razume i slaze se ok, ko ne razume opet ok . 

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    пре 17 минута, Рапсоди рече

    Нажалост могуће је. У једном месту у унутрашњости  укинули Божићну Литургију у поноћ, баш због оваких разлога (алкохолисаних стања ).

    Ако се не варам због тога је уведена пракса евхаристијског поста, као дисциплинска ствар?

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    Ljudi, greh je ontološke prirode nije moralne.

    Zašto to govorim sada?

    Zato što je Hrišćanska dužnost da se zadrži na grehu u propovedi kao ontološku kategoriju, kao kategoriju da je čoveku nemoguće spasenje bez Boga.

    Kad čovek prvenstveno to shvati on će na kraju popraviti i svoj moralni život i poroci mu neće pretstavljati ni problem ni poentu života, takav čovek će sam uz Božju pomoć odlučiti i razlučiti šta i kakav pred Bogom i u Bogu hoće da hodi, da postoji, da živi..

    To je proces, ako se shvati prvenstveno ontološka slika greha, onda neko u tom procesu, prvo ostavi duvan, posle toga manje laže, posle ne laže više nikako jer ljubi istinu, posle ne gleda tuđe, ne krade, ne juri žene, ne...itd..

    Nekome je proces obrnut, pa prvo ne želi više tuđe, pa prestane da krade, pa prestane da se drogira, pa prestane.. i na kraju prestane i da puši ako je sve drugo prestao, ni to pušenje ga neće ubiti...

    Dakle pamet u glavu kad pričamo o grehu, jer greh je ontološka kategorija.

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    пре 8 минута, Милан Ракић рече

    nedostaje seks i rostilj :)))

     

    Uhvatio si se samo za seks i rostilj a ispade da duvan nije bas tako los i da je svestenik strog. Mom drugaru koji je pusac je nas svestenik inace i on pusac rekao da je bolje da dodje na pricest nego da ne dodje zbog toga sto je pusac. Tako da i u tom smislu podrzavam to i ne osudjujem nikog, ali uvek cu da stanem na stranu onoga sto je po meni ispravno jer iz iskustva znam kakvo je to zlo.

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    пре 5 минута, Djapa рече

    Uhvatio si se samo za seks i rostilj a ispade da duvan nije bas tako los i da je svestenik strog. Mom drugaru koji je pusac je nas svestenik inace i on pusac rekao da je bolje da dodje na pricest nego da ne dodje zbog toga sto je pusac. Tako da i u tom smislu podrzavam to i ne osudjujem nikog, ali uvek cu da stanem na stranu onoga sto je po meni ispravno jer iz iskustva znam kakvo je to zlo.

    Брате, нико не каже да је пушење дувана супер. Страст ко и свака друга. И лепо каже тај свештеник.

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    И ја сам порочан човек и ја сам себе Причешћем лечио од својих грехова и Богу хвала што ме ослободио и ослобађа али то не значи да сам се чешкао иза ушију и говорио себи како то није ништа и како данас постоје и много горе ствари које бих могао да радим.

    Те много горе ствари раде неки други и нек им је Бог у помоћ а за мене је моја најгора ствар оно чему (највише) робујем.

    И то што има горих ствари пушење не чини ништа мање лошим а сигурно га не чини добрим како год да се упакује.

    А ја сам три пута написао да нисам за аутоматско одлучење јер је, између осталог, то компликована страст и потребна је велика пажња и духовника и верника око тога како, шта и којим темпом раде и јер нисмо сви исти. Као што неко рече, можда је то некоме једини или неопходан вентил, мање зло, све је то људски.

    На крају крајева мислиш да пушење није ништа? ОК онда је једноставно: настави да пушиш и сам ћеш видети јеси ли у праву. Али током свог експеримента учини хришћански напор и заштити друге од себе и немој да пениш када ти кажу да трујеш и сметаш... Или ни то за хришћанина није ништа?

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    пре 11 минута, Djapa рече

    Uhvatio si se samo za seks i rostilj a ispade da duvan nije bas tako los i da je svestenik strog. Mom drugaru koji je pusac je nas svestenik inace i on pusac rekao da je bolje da dodje na pricest nego da ne dodje zbog toga sto je pusac. Tako da i u tom smislu podrzavam to i ne osudjujem nikog, ali uvek cu da stanem na stranu onoga sto je po meni ispravno jer iz iskustva znam kakvo je to zlo.

    Нисам се ја ухватио за секс него за твој коментар.

    Сексом се Црква бави, у канонском смислу само када га забрањује служабном свештенику ноћ пред служење Литургије. Мирјанима је према договору брачника. 

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима




    Please sign in to comment

    You will be able to leave a comment after signing in



    Пријави се одмах

×
×
  • Креирај ново...