Jump to content

Прогон Православне Охридске Архиепископије у Р. Македонији

Оцени ову тему


Guest свештеник Иван

Препоручена порука

Баш сам пријатно изненађен од поступак дијаспоре знајући да дијаспора из Р. Македоније није много воцрковљена и не интересује се много за духовно a за земаљско (уосталом у Аустралији имате раскол - расколу, где појединци нису послушни расколничког митрополита Петра а не припадају ни у коју другу цркву). Елем уверите се сами:

Link to comment
Подели на овим сајтовима

  • Одговори 3.1k
  • Креирано
  • Последњи одговор

Популарни чланови у овој теми

Колико ја могу да препознам ..овај глас који се боље чује на снимку горе... припада расколничком Митрополиту Тимотеју ..

чувеном Славету ... или грешим...?

Изгледа да ипак грешим..

А јел може мало појаснење, ко су актери ове интересантне аудио ''драме''..

;)

.. Нек пропадне није штета !..

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Колико ја могу да препознам ..овај глас који се боље чује на снимку горе... припада расколничком Митрополиту Тимотеју ..

чувеном Славету ... или грешим...?

Изгледа да ипак грешим..

А јел може мало појаснење, ко су актери ове интересантне аудио ''драме''..

;)

Не није Славе у питању. То је само један новинар из македонске дијаспоре у Аустралији који пита једног ангосаксонског (по порекла) монаха или јеромонаха зашто је МПЦ расколничка кад је она "најстарија од свих" :) Иначе не бих волио да знате какав је Славе кад се разбесни, поготово новинарима по телефону.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Иначе дијаспора из Р. Македоније у Аустралији је подељена по питању црквена имовина, управљавање новцем итд... Елем судски спорови између расколничке МПЦ и појединих одметнулих црквених општина мислим да још увек траје. Појединци од ових "одметнутих" општина питали су ариепископа Јована (незнам дали су се срели) како би могли да буду дел од цркве итд... али кад су медији овде сазнали кренула је харанга како у Македонији тако и у Аустралији и то се завршило како се завршило, они су сада раскол у расколу (одметнути од МПЦ-а, а МПЦ одметнута од православља). Али мислим да овоме и није место овде, стога молим админима ако ово моје мишљење није за овде да га метну.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Иначе дијаспора из Р. Македоније у Аустралији је подељена по питању црквена имовина, управљавање новцем итд... Елем судски спорови између расколничке МПЦ и појединих одметнулих црквених општина мислим да још увек траје. Појединци од ових "одметнутих" општина питали су ариепископа Јована (незнам дали су се срели) како би могли да буду дел од цркве итд... али кад су медији овде сазнали кренула је харанга како у Македонији тако и у Аустралији и то се завршило како се завршило, они су сада раскол у расколу (одметнути од МПЦ-а, а МПЦ одметнута од православља). Али мислим да овоме и није место овде, стога молим админима ако ово моје мишљење није за овде да га метну.

Hvala brate na informacijama.. i ne samo da je ovom tvom pisanju mesto ovde, nego i treba $to vi$e da se ovakvih stvari iznosi.. jer Crkvena javnost u Srbiji jako malo poznaje situaciju u kojoj se na$la P.O.Arhiepiskopija ... a kakvo su ZLO sa druge strane oni koji se izdaju da zele u jedionstvo t.j raskolnichka udruga "mpc"...

To tek sada pocinje da biva jasno mnogima..

.. Нек пропадне није штета !..

Link to comment
Подели на овим сајтовима

  • Гости

04.06.2012

Руската Православна Црква со подршка за Православната Охридска Архиепископија

Во издание на Даниловскиот машки манастир од Руската Православна Црква, деновиве, во превод на руски јазик, излезе книгата на Неговото Блаженство Архиепископот охридски и Митрополит скопски г.г. Јован - „Слобода во затворот“. Со преводот на книгата и со спотот, снимен во продукција на споменатиот манастир, руската јавност се повеќе се запознава со прогонот, којшто во организација на државно спонзорираната расколничка МПЦ се спроведува врз Православната Охридска Архиепископија.

Колку властите, само за домашна употреба, и да сакаат да прикажат дека го прогонуваат Архиепископот Јован и Православната Охридска Архиепископија за кривични дела, во Руската Православна Црква, и насекаде во Православието, свесни се, како што се истакнува и во споменатиот спот, дека, за жал, во денешно време, во срцето на современа Европа, во Македонија, се врши државен прогон врз верска основа на Православната Охридска Архиепископија, само заради спротивставувањето на расколот во Црквата.

Како што предочува ѓаконот Георгиј Максимов, и во посочените услови на државен прогон, Архиепископот Јован „останува вистински Христијанин и дава пример на таква мажественост и исповедништво, какви што имаме видено кај руските новомаченици и исповедници.“

На расколничката МПЦ многупати ѝ е укажувано дека, со прогонот на Архиепископот Јован, на Епископите, свештеномонасите, монахињите и верниот народ на Православната Охридска Архиепископија не само што не постигнува решение за нејзиниот проблем, туку, на наша голема и искрена жал, расколничката МПЦ се повеќе ја зацрнува претставата за себе во христијанскиот свет.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Hvala brate na informacijama.. i ne samo da je ovom tvom pisanju mesto ovde, nego i treba $to vi$e da se ovakvih stvari iznosi.. jer Crkvena javnost u Srbiji jako malo poznaje situaciju u kojoj se na$la P.O.Arhiepiskopija ... a kakvo su ZLO sa druge strane oni koji se izdaju da zele u jedionstvo t.j raskolnichka udruga "mpc"...

To tek sada pocinje da biva jasno mnogima..

Многима још није јасно да такозвана МПЦ функционира као испостава бивше УДБЕ. Унутар Македонији користи се за дневно-политичке догађаје, каткад за изборе - чуо сам да прошле године, неки "отац" из Бигорског манастира наводно казивао је верницима који су били у посету за кога да гласају. Око старих манастира цвета светски живот: роштиљ, турбофолк музика, пиће. Од оно мало што може да наликује на духовни живот имате рецимо један гуру пристап према верницима у ретких манастира где има монаха и то је то. Казују верницима: не идите код ових у ПОА, они су паметни, хитри могу да вас "преведе" и тако то... Логика им је на нивоу амебе, као да иоле паметан човек хте да иде да увек код "простих" пре него код "паметних".

Епархије у дијаспори су засебна прича и управо тамо бивша УДБА има своје можда најјаче испоставе. Кад је био расчињени Кирило у Америци, ФБИ је најмио људе да га прате шта ради, где се креће. Резултат је био доста компромитирајућих фотографија погореспоменутог у стриптиз клубовима итд...

И још много има да се прича али чему користи кад доста од обичног народа ове пикантерије зна а уједињује се кад треба да "брани" раскол пошто је ухваћен на етнофилетистичкој карти.

  • Волим 1
Link to comment
Подели на овим сајтовима

Други пишу: Православие.ру

У Сједињеним Америчким Државама одржан је митинг за заштиту ухпшеног духовништва

61004.p.jpg?rnd=699955

Вашингтон, 4. јуна 2012.

31. маја у Вашингтону испред амбасаде Републике Македоније, одржан је протестни митинг на коме је затражено безусловно ослобођење Његовог Блаженства Ариепископа Охридског и Митрополита Скопског Јована (Вранишковског) из затвора и брзо обустављање судских процеса на религиозној основи против осталих епископа, јеромонаха, монахиња и верника, а такође и захтев за дражавну регистрацију Православне Охридске Архиепископије.

Митинг је био одобрен од стране градских власти. Људи, који су дошли на митинг, стајали су са запаљеним свећама за време молебана за вернике Охридске Архиепископије, који су мета прогона од стране државних власти. Пролазницима су дељени листићи у којим је укратко описан десетогодишњи прогон власти Македоније и расколничке Македонске Православне Цркве против верујућих канонске Цркве у земљи. Следећи сличан митинг одржаће се пред зградом америчког Стејт департмента.

Подсећамо, да је крајем маја пресс-служба СПЦ обавестила о таласу хапшења духовништва аутономне Охридске Архиепископије на територији Републике Македоније.

„Обавештавамо нашу и домаћу јавност, каже се у саопштењу, да су многобројне полицијске снаге јуче, 21. маја 2012. око седам часова ујутро, организовано и насилно провалили у многе манастире и куће верника Православне Охридске Архиепископије.“

По саопштењу пресс-службе, у Штипу је полиција тражића епископа брегалничког Марка, и не нашавши га, ухапсила монахињу Пелагију. У Скопљу, полиција је дошла у манастир Успења Пресвете Богородице са циљем да нађе епископа Стобијског Давида. Када нису могли да га нађу, ухапшена је игуманија манастира Кирана. При томе су се полицајци грубо односили према моахињама, отели им мобилне телефоне и спровели детаљан претрес целог манастира, снимајући пролазнике камером.

Полиција је такође упала у манастир Св. Јована Златоустог у Битољу, тражећи настојницу манастира монахињу Олимпијаду, коју нису успели да ухапсе. При томе су иследни органи дозволили груб однос ка другим монахињама. У манастиру Успења Пресвете Богородице у Прилепу, ухапшен је јеромонах Мојсије.

Аутономна Охридска Архиепископија се налази под јурисдикцијом Српске Православне Цркве и врши службу на територији садашње Републике Македоније. Њен представник митроплоит Јован (Вранишковски) је такође ухапшен.

Православие.Ru

Превод с руског: Оља

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Саопштење за домаћу и међународну јавност поводом најновијег државног терора на верској основи у Р.Македонији против Православне Охридске Архиепископије:

http://www.poa-info.org/arhiepiskop/soopstenija/20120606.html

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Саопштење за домаћу и међународну јавност поводом

најновијег државног терора на верској основи у

Р. Македонији против Православне Охридске Архиепископије

+ О најновијем државном терору на верској основи који се спроводи према Православној Охридској Архиепископији, домаћа јавност је информисана једнострано и идентично од полиције и медија, који су пак, према најновијем извештају о људским правима америчког Стејт Департмента, заједно са судством, означени као најпроблематичнији делови македонског друштва.

+ У наставку, укратко ћемо скренути пажњу на разлоге најновијих полицијских претреса и малтретирања, као и на судске мере против Епископа, свештеномонаха, монахиња и верног народа Православне Охридске Архиепископије.

Православној Охридској Архиепископији, у два наврата, и по старом и по новом закону, били су одбијени захтеви за регистрацију у судски регистар цркви и верских заједница. У том случају је и Тужилаштво одбило да заштити законитост. Православна Охридска Архиепископија је свеправославно призната Црква која има своју структуру у којој људи имају своје делатности и активности и, једноставно, није могуће да ти грађани престану да постоје само зато што их држава, у последњих десет година, неправедно тероризује на верској основи и одбија да региструје Цркву.

+ Из тих разлога, легално је било регистровано удружење грађана „Анастасија“, чија је основна делатност унапређење верских права и слобода у Р. Македонији (Преко остваривања свог законом гарантованог права, само формирање удружења грађана и деловање истог је у сагласности са Законом о удружењима грађана и фондација, те следствено, према чл. 2, удружење има право на доходак, на донације намењене остваривању циљева и активности, сагласно Статуту и Закону). Да је суд дозволио регистрацију, онда Православна Охридска Архиепископија не би имала разлога да своје делатности обавља преко удружења грађана. Удружење „Анастасија“ (које су основале монахиње), уговорило је куповину простора где ће припадници Православне Охридске Архиепископије моћи да остварују своје верске потребе. Са тим циљем су донатори, припадници Православне Охридске Архиепископије одлучили да помогну удружење са искључиво сопственим, личним средствима. Јавно тужилаштво пак, потпуно неосновано, противзаконски и без постојања икаквог доказа на коме би се засновало постојање основане сумње за кривично дело „прање новца“, жели да представи да су средства донатора средства која је Архиепископ охридски Јован присвојио од расколничке Македонске православне цркве (МПЦ)! Но, да је реч о државном терору на верској основи, јасно указује и чињеница да је у судском процесу против Архиепископа Јована било инсистирано на инструкцијама Апелационог суда, да кривично дело утаје не подразумева да је неко стекао имовинску корист за себе, а вештачења и ослобађајуће пресуде за Архиепископа Јована су показале да он није присвојио никаква средства. Коначно, суду је познато да епархијски аутомобил, библиотека, мермерни стубови у битољском храму „Свети Димитрије“, зграда „Малина“ у Велесу, црквена економија „Васкрсење“ и сва покретна и непокретна имовина, за коју расколничка МПЦ оптужује Архиепископа Јована, нити у једном моменту нису били у његовом приватном власништву већ су и дан данас у неотуђивом власништву расколничке МПЦ, ради чега су и Основни суд у Велесу, који је два пута ослобађао Архиепископа Јована, и суд у Софији, Р. Бугарска, који је одбио екстрадицију Архиепископа Јована у Р. Македонију, остали запитани и зачуђени, како је уопште могуће да је Архиепископ Јован „проневерио“ чак и она средства која је, као надлежни Епископ, исплаћивао запошљенима као личне дохотке и како је могуће да је проневерио чак и исплаћене епрхијске рачуне за струју и комуналије! Управо зато, бугарски суд је одбио његову екстрадицију са образложењем да: „финансијске малверзације за које је оптужен Архиепископ Јован нису ништа друго до политички прогон на верској основи“

+ Да је реч о монтираном државном прогону, јасно се види из судског решења о истражном постуку у коме чак ни при једној оптужби појединачно не стоји израз да се претпоставља да постоји „прање новца“, већ решење за прогон изгледа, као да су истражни органи већ написали пресуду. При томе, Министарсво унутрашњих послова (МУП), све информације, супротно закону, пласира у јавност и тиме се прејудицира контрадикторни поступак који треба да се води пред судом. Исто тако, МУП ни у једном случају није смео са сигурношћу да тврди да је постојала намера да се опере новац, зато што се докази за то тек прикупљају и гради се оптужница. Истовремено, суд и полиција не поштују претпоставку невиности и, јавним приказивањем личних података и привођењем са лисицама на рукама пред камерама, као да су већ осудили дародавце Православне Охридске Архиепископије! И још горе од тога, полиција је малтретирала и ударала монахиње. При претресу су одузели матичне књиге крштених и венчаних, деловодне књиге са укупном коресподенцијом Православне Охридске Архиепископије које су искључиво црквеног карактера, и много других докумената и предмета, такође искључиво црквеног карактера! Какве то везе има са „прањем новца“! Утисак је недвосмислен да државни апарат, тоталитарним методама, гони припаднике Православне Охридске Архиепископије без закона и без суда.

+ У европском законодавству, што се тиче прања новца, постоји још један допунски, прецизнији израз: прање прљавог новца. То су средства стечена продајом дроге, проституцијом и другим недозвољеним активностима. У македонском законодавству чак и сам закон гласи: Закон за спречавање прања новца и других добити од кривичних дела и финансирање тероризма.

+ У овом случају, нити постоје таква средства, ниту су ''испрана'' таква средства. Ради се о личним средствима донатора, која су уговором о донацији, по сопственој вољи и личној жељи била уплаћена на рачун удружења „Анастасија“, искључиво ради остваривања својих верских потреба. У том циљу удружење „Анастасија“ има потписан уговор за куповину простора.

+ У Р. Македонији постоје и многи други дародавци који су у сваком моменту спремни да донирају средства Православној Охридској Архиепископији! Обзиром на новонасталу ситуацију, очекујемо да власт започне и са њиховим прогоном и затварањем као и са терорисањем свих оних који су припадници Православне Охридске Архиепископије.

На тај начин, власти Р. Македоније врше селективну примену закона. Свештеници спонзорисани од државе и расколничке МПЦ, за своја чинодејства, крштења, венчања, службе на гробљима, продају свећа и сл., грађанима не издају фискалне рачуне, тако да држава нема никакав увид и контролу над њиховим средствима, приходима и начином на који су исти остварени, но нико од њих није био на спектакуларан начин затваран као припадници Православне Охридске Архиепископије, који дарују своја лична средства на потпуно легалан начин! Исто тако, пред секуларном власти све религије треба да буду равноправне, док у овом случају, МУП-Македоније своју ''акцију'' против Архиепископа Јована, Епископа, свештеномонаха, монахиња и верног народа именује са „Расколник“, чиме свесно и недвосмислено стаје у службу расколничке МПЦ, јер само ''она'' види Архиепископа Јована расколником; притом, треба истаћи да расколничка МПЦ нема доктринално и евхаристијско јединство са православним црквама у свету, које МПЦ сматрају расколничком црквом, за разлику од Архиепископа Јована и Православне Охридске Архиепископије, који пак имају доктриналното и евхаристијско јединство са свим помесним православним црквама.

+ Р. Македонија је јединствената земља у Европи, која, наносећи огромну неправду, у последњих десет година већ по шести пут затвара једног Претстојатеља признате православне или било које друге хришћанске Цркве, у датом случају Архиепископа Јована. И, док је он у затвору, по ко зна који пут покреће нове оптужбе против њега! Сада, настављајући да наноси неправду, одузимањем пасоша и отварањем нових процеса у којима прети затворским казнама још двојици Јерараха, Епископима Марку и Давиду, свештеномонасима Мојсеју и Иринеју, игуманији Кирани, настојатељки Олимпијади, монахињама Магдалини и Пелагији те и не малом броју грађана припадницима Православне Охридске Архиепископије.

+ Државни погром на верској основи, у 21. веку, у Европи, у Р. Македонији се наставља.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Унапред се извињавам ако је овај документарац био већ постављен али свакако неће да шкоди.

Документарац РТС-а говори о нестанку свега српског у БЈР Македонији па тако и српских православних цркава још из доба Немањића.И оно што сам приметио кад комуницирам са људим из Грчке,често због својих уверења неће да поставе или да се тагују на слику на којој је Владика Јован из разлога што пише само Македонија уместо БЈРМ а знамо колико њима значи име Македонија које ови наводни потомци Александра присвајају себи.

http://www.rts.rs/page/tv/ci/story/17/%D0%A0%D0%A2%D0%A1+1/1089392/%D0%9A%D0%B2%D0%B0%D0%B4%D1%80%D0%B0%D1%82%D1%83%D1%80%D0%B0+%D0%BA%D1%80%D1%83%D0%B3%D0%B0.html

  • Волим 1

Равно,нигде брда све је равно...

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Унапред се извињавам ако је овај документарац био већ постављен али свакако неће да шкоди.

Документарац РТС-а говори о нестанку свега српског у БЈР Македонији па тако и српских православних цркава још из доба Немањића.И оно што сам приметио кад комуницирам са људим из Грчке,често због својих уверења неће да поставе или да се тагују на слику на којој је Владика Јован из разлога што пише само Македонија уместо БЈРМ а знамо колико њима значи име Македонија које ови наводни потомци Александра присвајају себи.

http://www.rts.rs/pa...тура круга.html

Нисам још погледао емисију, али ми је пало на памет: штета, кад је већ ишао доле да снима могао је да се сретне и упозна са П.О.А. па да гледаоци његове емисије, коју и ја ценим, могу да добију и дубљи увид и да се мало заинтересују за ту компликовану ситуацију везану за Цркву Христову али и за живот срба у Р. Македонији.

  • Волим 1
Link to comment
Подели на овим сајтовима

Снажан утисак је оставила монахиња са пиштољем која чува манастир и каже да је политика не занима,мислећи вероватно на односе СПЦ и ткз мпц.

Равно,нигде брда све је равно...

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Снажан утисак је оставила монахиња са пиштољем која чува манастир и каже да је политика не занима,мислећи вероватно на односе СПЦ и ткз мпц.

Полако гледам емисију и све ми се мање свиђа... Мислим да ова "монахиња" Стојка са пиштољем прича неповезано и не знам одакле ти идеја да "вероватно мисли на односе СПЦ и ткз мпц".

Гледаћу још мало али ако се аутор није срео и разговарао ни са Милутином Станчићем (ако се не варам за презиме), онда тешка работа...

Link to comment
Подели на овим сајтовима

×
×
  • Креирај ново...