Jump to content

Избори 2020 (21. Јун)

Оцени ову тему


Препоручена порука

пре 11 часа, Дејан рече

I sokolovi, kad dodju izbori, kome dajete glas?

Ја бих потенцијално дао дсс-у иако смрде на снс дериват (није ми јасно зашто Ковић и још пар људи пристаје на то), али с обзиром на целокупну ситуацију не бих да саучествујем у целокупној накарадној фарси названој избори. Од свих опозиционих опција Ного ми је тренутно најприближнији, јер је превише грађанистичких фракција са крајње сумњивим визијама Србије. Све у свему још 4 године туге муке и јада. Ако Бог не интервенише неким чудом, мада за то је потребно двоје..

За кога ћеш ти?

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 12 часа, Дејан рече

I sokolovi, kad dodju izbori, kome dajete glas?

Роки, на чијој листи буде Ђорђе Вукадиновић, за њих гласам. :tongue:

Блажени гладни и жедни правде, јер ће се наситити;

Link to comment
Подели на овим сајтовима

1 hour ago, sampaganini92 said:

За кога ћеш ти?

Хммм, добро питање. Чисто ме занима за кога ће Деки да гласа  :smeh1:

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 13 часа, Ćiriličar рече

Ko je lud da ti kaže, pa da ga banuješ ko mene.

Stare, udbaške fore... "ej, komšo, a šta večliš ti za nešeg preCednika"? ...pa Goli otok :)) 

Ljudi su ovde prozivali Patrijarha da je SNS-Patrijarh, i ja sam ih kritikovao, to puštaš, a kad tebe neko nazove da si SNS-admin odmah ban. I sad da ti se potpišu za koga su....

A ti si znaci stradao na 7 dana:D mogu da ti kazem da si dobro prosao, a i brzeg pokajanja ko u Dejana, davno ne videh. Sa 14 dana, smanjio ti na 7 i to u roku od par minuta, znaci da nije toliko tvrd koliko ga ti provociras:D 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 3 часа, sampaganini92 рече

Ја бих потенцијално дао дсс-у

isto takodje

nadam se da ovo "naginjanje" ka sns-u je privremeni vetar

videcemo

obrazov_zpsdsretmxk.jpg

"Верујем Господе, помози мом неверју"

"О жено, велика је вера твоја, нека ти буде како хоћеш"

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 6 часа, gavrosaurus рече

За оне који су ме својим поштењем и добрим делима уверили да заиста брину о слози, јединству и бољитку свих нас.
За храбре и непоткупљиве.
За оне којима је покретач добротољубље, квалитетни планови и енергичан кадар.
За темељите, одговорне који увек имају пред собом светлу прошлост али и светлију будућност.

Ajd da sačekamo da se Arhangel Mihajlo kandiduje...

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Mora se priznati, ma koliko kritika da se SNS-u uputi, da je opozicija užas. Ali to ne sme da nas pokoleba da kritikujemo vlast, da popravi što treba.

 

Kad je Tiiiito oženio Jovanku, Ličanku, onda, priča se, sazvala njena majka komšinice seljanke na kafu i rakiju da nazdarve za udaju ćerke. I sad, svi su tada poltronni bili i laskali Idolu, pa komšinke oplele, jedna preko druge (ko Marić i ona opajdara ujutro na Hepiju): Te blago Jovaki udade se za TitU; te blago tebi imaš prJEsednika za zeta. A, naravno, da majci laska. Ali ne da da se potceni ćerka, pa im kaže: "Ma...imala je moja Joka i boljih mušterija, ali eto, ode za onog Tiitu".

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Да сви изађу на изборе,треба бојкотовати,јер суштина је у томе да се промени цео избори систем,да се гласа за људе,а не странке,у противном имаћемо ристичевиће,вулине,палме,мартиновићеве,шешеље,мају и сличне дебиле...

СНС је тренутно највеће зло у историји срба ,од лепенског вира до дана данашњег...Они ће на све могуће начине тражити да се одрже на  власти,јер у противном знају шта им следи,толико их је огрезло у корупцији,криминалу лоповолуку,да ће бити мало сви ови сајмови и хале што су били за корона пацијенте, да се напуне...

И још једна ствар,овде се стално потенцира ,како су и  "жути" били исти или гори...тотална небулоза,снс је  гори бар десет пута...

Трамп vs глобалисти, ће пресудно утицати и на наш политички живот,ако оде сорош, гејц, клинтони и екипа,иду и ови наши...

 

"Све оно што ми можемо да одлучимо јесте шта да урадимо са временом које нам је дато"

Гандалф

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 1 сат, Зосима рече

Да сви изађу на изборе,треба бојкотовати,јер суштина је у томе да се промени цео избори систем,да се гласа за људе,а не странке,у противном имаћемо ристичевиће,вулине,палме,мартиновићеве,шешеље,мају и сличне дебиле...

СНС је тренутно највеће зло у историји срба ,од лепенског вира до дана данашњег...Они ће на све могуће начине тражити да се одрже на  власти,јер у противном знају шта им следи,толико их је огрезло у корупцији,криминалу лоповолуку,да ће бити мало сви ови сајмови и хале што су били за корона пацијенте, да се напуне...

И још једна ствар,овде се стално потенцира ,како су и  "жути" били исти или гори...тотална небулоза,снс је  гори бар десет пута...

Трамп vs глобалисти, ће пресудно утицати и на наш политички живот,ако оде сорош, гејц, клинтони и екипа,иду и ови наши...

 

Shodno tome da će SNS biti realnost u Srbiji dugi niz godina, a to evidentno vama iz "kruga dvojke" teško pada, pa kad te slomi realnost, kad te slome emocije, kad te slome sve samoće, tvoj brat Deki će uvek biti tu ako ti treba rame za plakanje :drugarstvo:

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 4 часа, Драшко рече

isto takodje

nadam se da ovo "naginjanje" ka sns-u je privremeni vetar

videcemo

Teško, naginjanje stranaka sa malim brojem glasača ka većima traje sve dok im se ne poveća izborno telo.Stranački program je jedno, interesi su ipak prioritetni. I sam vidiš da opozicija u Srbiji je spoj nespojivih. I biće tako dok god im biračko telo stane u kombi. Kada se to promeni , razdvojice se ko što Mojsije razdvoji more. Gledaj to ovako, živiš sa tastom i taštom koju mrziš iz dna duše jer nemaš para za svoj krov nad glavom . Čim se stvore uslovi , onda možeš da je mrziš iz svog stana , čak imaš mogućnost to i da joj kažeš.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Мишa Ђурковић: Куда нас све ово води

image.png.b4432f5fe454373640551f2be2c7ee97.png

Сваком иоле пажљивијем посматрачу јасно је да овај систем нема никакве везе с функционалном либералном демократијом. Оно што је посебно занимљиво и што је већ неколико теоретича приметило, јесте да је суштина система измењена без озбиљнијег дирања уставноправног оквира. То је остварено повратком на системе контроле из деведесетих: контрола безбедносног сектора уз употребу података о противницима који се не процесуирају него развлаче по медијима, затим готово потпуна централизација и контрола економских токова (тако да не могу постојати озбиљнији финансијери других партија) и савршена медијска контрола у којој се за опозицију остављају безначајни џепови.

 
Аутор: Мишa Ђурковић уторак, 12.05.2020. у 18:00

У септембру ове године навршиће се тридесет година од како је Република Србија усвојила нови Устав и тиме променила државни и уставноправни систем. Вратили су се вишепартијски систем и подела власти, независно судство, загарантована основна права и други институти савремене либералне демократије. Но, ни три деценије после тога Србија још није уређена либерална, односно уставна демократија.

Чини се да за протеклих тридесет година тек за период између 2003. и 2012. можемо да кажемо да је у одређеној мери испуњавао неке од основних предуслова постојања либералне демократије. Основни узрок је било стварно постојање поделе моћи у друштву, као и одређеног нивоа функционалне децентрализације у којој су постојали јаки градоначелници, а да нису били чланови ниједне владајуће странке. Тада је постојало пет до шест релевантних странака са независним изворима финансирања, богати људи су подржавали различите странке, постојала је јака опозиција, медијски простор је био доста разноврсан и подељен. Наравно, постојали су бројни проблеми, попут корупције, нефункционалног правосуђа, проблематичног правца економске политике, подривања система образовања, породичне политике и друге „реформе” које су странци наметали, али суштински је постојало политичко тржиште, надметање и међусобна контрола. Чак се дешавало и да унутар једне странке (ДС, повремено и СПС) постоји озбиљна конкуренција и децентрализација.

Што се тиче деведесетих година 20. века, својевремено су вођене озбиљне теоријске расправе о томе како се тај систем може дефинисати: од диктатуре, султанизма, до ауторитарне, нелибералне или изборне демократије, итд. Мој прилог изнет у књизи „Диктатура, нација, глобализација” говорио је о систему владавине преко симулакрума. Основна идеја је да је Милошевић, знајући да мора да уведе партијски плурализам, конструисао систем у којем су заиста номинално уведени готово сви топоси функционалне либералне демократије, али уместо да пусти да се системи и актери аутентично и аутохтоно развијају, он је на свим кључним местима конструисао и поставио актере који симулирају свој посао, односно симулакруме. Тако је режим правио своје опозиционе партије, своје синдикате, своје бизнисмене, своје медије и своје независне медије итд. Контрола опстајања система симулакрума обезбеђивана је преко директног управљања системом силе (тајна и јавна полиција), највећим делом економских активности и владавином над медијским простором.

После Дејтона Милошевић је чак и од сопствене партије направио симулакрум, да би сву реалну моћ извукао и преместио у интересну групу на чијем је челу била његова супруга. Мира Марковић је често указивала на кинески модел развоја као на правац у којем би Србија требало да иде.

Ако се изузме номинални и све мање обавезујући дискурс о европским интеграцијама, много од тог система је обновљено после 2012. године. Занимљиво је да су многи од тадашњих актера који имају искуство вођења нелибеларне, изборне демократије и данас на кључним местима (председник државе, први потпредседник владе, водећи медијски могул, министар одбране), а да се кинески модел примата ефикасности и економског развоја науштрб владавине права и партијског плурализма поново истиче као вредан пажње.

Сваком иоле пажљивијем посматрачу јасно је да овај систем нема никакве везе с функционалном либералном демократијом. Оно што је посебно занимљиво и што је већ неколико теоретича приметило, јесте да је суштина система измењена без озбиљнијег дирања уставноправног оквира. То је остварено повратком на системе контроле из деведесетих: контрола безбедносног сектора уз употребу података о противницима који се не процесуирају него развлаче по медијима, затим готово потпуна централизација и контрола економских токова (тако да не могу постојати озбиљнији финансијери других партија) и савршена медијска контрола у којој се за опозицију остављају безначајни џепови.

Тако је у потпуности оживљен онај систем симулакрума: номинално све постоји, али у реалности ништа од тога не функционише. Не треба, на пример, да подсећам на бројне агенције попут РЕМ-а, антикорупцијске или повереника за информације, довољно је само подсетити се да Републичко јавно тужилаштво не ради баш ништа. Подела власти апсолутно не постоји у реалности: не само скупштина, него је чак и влада претворена у помоћни орган председништва Србије, где је концентрисана сва моћ данас. Колико је партијски систем сведен на симулакруме, говори чињеница да је власт морала да промени изборни закон како би било ко сем њих ушао у парламент. У Србији након осам година власти СНС-а не постоји ниједна опозициона странка која би по досадашњем закону сама могла да уђе у парламент. А ако нездовољство грађана не може да се реализује кроз институције система, бојим се да нас све више очекују немиле сцене које прете и физичким сукобима.

Питам се постоје ли данас у друштву уопште услови и воља да се слободно и озбиљно промисли где смо после три деценије и куда нас све ово води.

Научни саветник Института за европске студије

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 26 минута, Дејан рече

Shodno tome da će SNS biti realnost u Srbiji dugi niz godina, a to evidentno vama iz "kruga dvojke" teško pada, pa kad te slomi realnost, kad te slome emocije, kad te slome sve samoće, tvoj brat Deki će uvek biti tu ako ti treba rame za plakanje :drugarstvo:

Имао би право да сеириш.кад би били фер избори и фер борба. Овако, у ситуацији кад ретко ко из опозиције има приступ телевизијама са националном фреквенцијом, то је јадно.

Блажени гладни и жедни правде, јер ће се наситити;

Link to comment
Подели на овим сајтовима

×
×
  • Креирај ново...