Jump to content

Историјски пут светосавске Епархије зетске - од владике Илариона 1220. до митрополита Амфилохија 2020. године

Оцени ову тему


Препоручена порука

Поводом трагичних дешавања у Црној Гори сматрам да би било добро да се на Поукама обради ова тема. Да познаваоци црквене и историје уопште изнесу важне историјске чињенице око ове славне српске Епархије/Митрополије.

Црногорка и/или српска? Зетска и/или цетињска? Аутокефлана/аутономна? Цариградска/руска/пећка?

Епископи зетски

Митрополити

Портрет Име и презиме Вријеме службе Напомене
Danilo Ščepćević, The Mountain Wreath.jpg Данило Петровић 1697—1735. завладичен у Сечују на Дунаву 1700.
Vladika sava.jpg Сава Петровић 1735—1781. За живота митрополита Данила млади владика Сава био је његов коадјутор 1719—1735, и његов главни помагач у црквеним и народним пословима.

По одласку владике Саве из Црне Горе (1742) у Русију, Василије Петровић постаје његов коадјутор (заменик).

  Арсеније Пламенац 1781—1784.  
Saint Peter of Cetinje.jpg Петар I Петровић 1784—1830. хиротонисан у Сремским Карловцима, канонизован као Свети Петар Цетињски
Petar II Petrovic-Njegos.jpg Петар II Петровић 1830—1851. завладичио се у Петрограду тек 1833.
  Никанор Ивановић 1858—1860. Митрополија је била више од 7 година без митрополита.
хиротонисан у Русији децембра 1858.
Ilarion Roganović.jpg Иларион II Рогановић 1860—1882. у Петрограду хиротонисан за епископа 30. маја 1863. године
Visarion Ljubisa 1884 Vilimek.png Висарион Љубиша 1882—1884. 1878. хиротонисан на Цетињу за владику захумско-рашког, чин хиротоније обавили су митрополит Иларион и епископ бококоторски Герасим Петрановић. Када је 1882. умро митрополит Иларион, кнез је на упражњену митрополитску столицу "поставио" захумско-рашког епископа Висариона Љубишу, а за администратора захумско-рашке епархије архимандрита Митрофана Бана.
Mitrofan Ban.jpg Митрофан Бан 1885—1920. На упражњену столицу Цетињске епархије књаз Никола наименовао је 27. маја 1884. године, администратора Захумско-рашке епархије администратора Митрофана Бана, који је ту дужност и заузео 12. августа 1884. године, задржавши у исто доба и управу Захумско-рашке епархије. Идуће године архим. Бан отишао је у Русију, где је хиротонисан за епископа уз присуство цара Александра III.
Патријарх Гаврило (Дожић).jpg Гаврило Дожић 1920—1938. 1938. постао Патријарх српски
Иоанникий (Липовац).jpg Јоаникије Липовац 1940—1945. Страдао је послије окончања рата.

Проглашен је за свештеномученика

Mitropolitjosif.jpg митрополит скопски Јосиф Цвијовић администрирао — април 1945 — новембар 1946  
Епископ рашко-призренски Владимир Рајић.jpg епископ Владимир Рајић администрирао — новембар 1946 — мај 1947.  
  Арсеније Брадваревић 1947—1961. У которском затвору од 1954. до 1958. и у кућном притвору у манастирима Озрен у Босни и Веведење у Београду. Казна је истекла 1960.
  Данило Дајковић
(Данило II)
1961—1991.  
Amfilohije Radović.jpg Амфилохије Радовић од 1991.
Link to comment
Подели на овим сајтовима

(Овде има занимљив научни рад, по благослову САСинода СПЦ и митрополита Амфилохија, али он обрађује само новију историју.)

 

 

Др Љубомир Дурковић-Јакшић

Митрополија Црногорска никада није била аутокефална

 

"Не бојим се од вражјег кота, нека га је ка на гори листа, но се бојим од зла домаћега."

(+П.П. Његош)

 


 

Штампано издање

Удружени издавачи: Свети архијерејски синод Српске православне цркве и Митрополија Црногорско-приморска
Београд - Цетиње 1991.

Садржај:

ПРЕДГОВОР

СИЛОМ ТУРСКЕ ВЛАСТИ РАЗОРЕНА ЈЕ 1766. ОРГАНИЗАЦИЈА ПЕЋКЕ ПАТРИЈАРШИЈЕ (Њено обезглављење, прогон српских епископа и довођење на њихова места грчких епископа)

1. Насиљем потчињавање Пећке патријаршије 1766. године
2. Mитрополит Сава моли Русе да помогну Србима да успоставе редовно стање у Пећкој патријаршији
3. Супростављање Руском синоду да се меша у послове Епископије Црне Горе
4. План о ослобођењу од Турака и успостављању редовног стања у Пећкој патријаршији са Његошем на челу

НЕКАНОНСКО УНОШЕЊЕ ЕПАРХИЈЕ ЦРНЕ ГОРЕ У РАНГ ЛИСТУ АУТОКЕФАЛНИХ ЦРКАВА

1. Руска црква је неканонски унела Епархију Црне Горе у своју листу аутокефалних цркава
2. Епархија Црне Горе под влашћу самодржца кнеза Николе неканонски је представљена као "аутокефална"
3. Епархија Црне Горе није никад канонски ни од кога тражила аутокефалију нити јој је ико то право канонски дао, и зато је није никад ни имала.

УСПОСТАВЉАЊЕ РЕДОВНОГ СТАЊА У ПЕЋКОЈ ПАТРИЈАРШИЈИ 1920. ГОДИНЕ

Link to comment
Подели на овим сајтовима

On 2.1.2020. at 5:25, Ćiriličar рече

Поводом трагичних дешавања у Црној Гори сматрам да би било добро да се на Поукама обради ова тема. Да познаваоци црквене и историје уопште изнесу важне историјске чињенице око ове славне српске Епархије/Митрополије.

Црногорка и/или српска? Зетска и/или цетињска? Аутокефлана/аутономна? Цариградска/руска/пећка?

Зетска је исправнији назив, Црногорска је као име настала у време Османског Царства током владавине над тим простором.

Црногорци као етничка група, сматрају да назив садашње Митрополије почива на измишљеној аутокефалној Митрополији Црногорске Православне Цркве, на Цетиње која је по њима била у време Црнојевића!

нисам схватио дал Црногорци под аутокефалност сматрају то што су као били део Цариградске Патриајршије или то што су као имали свог Патријарха. Рачунам, да поседују било какви доказ, тада би то било објављено и доступно у дигиталном формату свима нама.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 4 минута, Аристарх рече

Зетска је исправнији назив, Црногорска је као име настала у време Османског Царства током владавине над тим простором.

Нема тежину кориштење тог назива, у даншње време када је Бока и остатак доње Зете у саставу епархије, па и Херцеговина, север ЦГ...

Они нису били део ЦГ вијалета, већ су сви заједно чинили Зетску Митрополију пре пада Зете и уништења Митрополије у Теоду (данас Тиват).

Link to comment
Подели на овим сајтовима

@Аристарх Pa...kad idemo u drevnost onda da idemo u istinsku drevnost. Posebno kada je crnogorsko-primorska, nenamerno, podstrek Montenegrinima da se kite tuđim cvećem. Lakše je preimenovati jednu eparhiju/mitropoliju, nego promeniti Ustav cele pomesne Crkve...Zetska mitropolija! Može li lepše, drevnije, izvornije i svetosavskije?  

U Predlogu ustava SPC hteše, neki, ime promeniti...pa, što ne bi za početak, crnogorsko-primorskoj vratili ilme u Zetska?

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 45 минута, Ćiriličar рече

@Аристарх Pa...kad idemo u drevnost onda da idemo u istinsku drevnost. Posebno kada je crnogorsko-primorska, nenamerno, podstrek Montenegrinima da se kite tuđim cbećem. Lakše je preimenovati jednu eparhiju/mitropoliju, nego promeniti Ustav cele pomesne Crkve...Zetska mitropolija! Može li lepše, drevnije, izvornije i svetosavskije?  

Зетска Митрополија Српске Православне Цркве је назив који се држао од Цара Душана у чије време је та епархија подигнута на ниво Митрополије. Надам се да ће назив да се обнови. У Будву, Тиват... видимо да аутентичну Заставу Зетске Митрополије, носе протестанти, не носе заставу ове Митрополије Црногорско приморске, сада:). А била је на трибини уз Српску заставу, сад код Звездиних навијача у Арену као знак подршке протестантима... То је овај грб на средини плаката подсећа на 4С, извор слике

270073.p.jpg

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 7 минута, Ćiriličar рече

Jesu kanonozovani kaludjeri sa Prevlake? Ništa dole nisam ispratio sto godina...dole je kako se zvaše onaj otac...on je arheolog mislim, ili?

Доле је Архимандрит Јовановић Бенедихт, ако се није нешто променило...

који археолог? није ваљда разчињени Архимандрит Никодим? он је доле био неко време и археолог је по струци био пре.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Управо сада, Аристарх рече

који археолог? није ваљда разчињени Архимандрит Никодим? он је доле био неко време и археолог је по струци био пре.

Nemam pojma da je Nikodim (njega sam posle ispratio), a negde, ne secam se kada, kad je to mitropolit obnavljao čuh ga tada, davno, kako su potrovani drevni monasi, kako je dole (imena se ne secam) otac ta-i-taj, arheolog i da se to obnavlja...to je sve sto znam...ako je on arheolog, onda je valda on...ja sam pratio mitropolita, predavanja i to, pa načuh...

Pošto je mitropolit svaku čuku dole istražio, obnovio, prepričao...teško je to ispratiti sve...još sve anegdote i plemena...

Nikodima sam pratio kad je počeo da bude slobodni strelac i zilotiše (ne po razumu). Mitroljubac. Inače, pored Cetinja i Ostroga, Dajbaba, bio sam na Skadru na svim manastirima (Kom, Moračnik,, Vranjina, Starčeva Gorica i Beška).

Da bio sam i...Petrovac na Moru beše li...Reževići...dole je bio Mardarije stari, duhovno čedo Vladike Nikolaja....tu sam prvi put čuo kako vrišti žena (demonizovana) na molitvu sveštenika i šokirao se i uplašio...ništa ne znam dole o Prevlaci i okolini...

 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

П аколко ја бар схватам у Црној Гори није реч само о Митрополитији, има тамо и других Епархија

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 12 минута, Миле Бајшев рече

П аколко ја бар схватам у Црној Гори није реч само о Митрополитији, има тамо и других Епархија

овим законом и оне морају да се региструју у ЦГ као епархије, ако то већ нису урадили а ја мислим да нису...  јер је Јоаникије скоро у неком говору поводом ове теме, говорио како се нека имовина у његову епархију води на Митрополију а нека се води на СПЦ

Link to comment
Подели на овим сајтовима

@Миле Бајшев Pod Mitropoliju crnogorsko-primorsku spadaju eparhije: budimljnsko-nikšićka; zahumsko-hercegovačka i mileševska.

Mitropolija je geografski prostor na kome se nalazi više eparhija, prostor objedinjen u jednu celinu. Ma čelu mitropolije je mitropolit. Mitropolit je episkop kao i ostali episkopi, to je titula više po časti, nego po vlasti, ali ima i vlast nad ostalim episkopima po istom principu kao i što Patrijarh ima, tipa "prvi medju jednakima". U Crnoj Gori to su ti: Mitropolit Amfilohije, kao glava mitropolije, vladika Joankije (budibljansko-nikšička), vladika Dimitrije (zahumsko-hercegovačka) i vladika Atanasije Rakita (mileševska).

Vladika Atanasije Jevtić je penzionisan, i on je iz zahumsko-hercegovačke, deluje više savetodavno, recimo na Episkopskom savetu kada on zaseda u mitropoliji. Na Sabor svih episkopa u beograd ga ne zovu, sem kao eksperta za neku oblast ili problematiku kada se pojavi na dnevnom redu  (na stranu sad prepucavanja).

Tako da u Mitropoliju crnogorsko-primorsku spadaju eparhije iz danas dve susedne države: BiH i Srbija. Zato Milo hoće da granice njegove "crkve" budu u okvirima Crne Gore. A možda mu ne bi smetalo da se njegova mitropolija proteže i van CG, samo da on bude gazda i da bude sve montenegrinsko.

 

image.png.1073937bcaae11b667954b60c20a5339.png

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Пре сат времена, Ćiriličar рече

Nemam pojma da je Nikodim (njega sam posle ispratio), a negde, ne secam se kada, kad je to mitropolit obnavljao čuh ga tada, davno, kako su potrovani drevni monasi, kako je dole (imena se ne secam) otac ta-i-taj, arheolog i da se to obnavlja...to je sve sto znam...ako je on arheolog, onda je valda on...ja sam pratio mitropolita, predavanja i to, pa načuh...

Pošto je mitropolit svaku čuku dole istražio, obnovio, prepričao...teško je to ispratiti sve...još sve anegdote i plemena...

Nikodima sam pratio kad je počeo da bude slobodni strelac i zilotiše (ne po razumu). Mitroljubac. Inače, pored Cetinja i Ostroga, Dajbaba, bio sam na Skadru na svim manastirima (Kom, Moračnik,, Vranjina, Starčeva Gorica i Beška).

Da bio sam i...Petrovac na Moru beše li...Reževići...dole je bio Mardarije stari, duhovno čedo Vladike Nikolaja....tu sam prvi put čuo kako vrišti žena (demonizovana) na molitvu sveštenika i šokirao se i uplašio...ništa ne znam dole o Prevlaci i okolini...

Ове године је Амфилохије покренуо причу да се обнови манастир и благословио је друштво за обнову манастира.

ово за племена што говориш... Катунска нахија или ти стара Црна Гора, се у историјски у литературу наше Цркве и народа називала Зетске планине, иако су се раширили на део доње Зете око Бара... Ту су зећани имали катуне и водили стоку на испашу током лета и пролећа, иако су реке једним делом постале подземне па данас то изгледа као не претерано плодна земља. Племенско устројство друштва је уведено под Петровићима, то није стање које су они затекли и ту већина нема заједничког биолошког претка, али су имали сердара који је био вођа племена... Значи то под Петровићима, је био неки фазон друштвеног уређења инспирисан Светим писмом и османским законима.

Стару зграду Зетске Миторполије је сигурно тешко истражит, они су дошли до зграде из времена Светог Цара Константина. Кртолани су чували неке саркофаге да ја знам, као и друге неке предмете са тог простора... Интересантна је прича, калуђери су отровани од човека којем је мајка оставила новац да купи звона за Цркву која се градила под Митрополијом. Али након њене смрти се он договорио са млетачким бирократама да му препишу већи део земље која је припадала Метоху манастира ако их убије. Зато их је отровао једног дана кад је спремао ручак, после су Моровлашки пирати опљачкали место и уништили га по тим списима који су сачувани. А тај није имао потомства превише, па је земља даље бива продавана сругима, док се није дошло да се полако откупљује од појединих Срба, и враће Цркви до првог великог рата кад се укида Михољски Збор после традиције постојања више од 7 векова.

Ситуација у ЦГ је прилично тешка... Срећа па су бокељи 90-их година све битније Црквене књиге, родослове и књиге од историјске важности послали Патријарху Павлу да се сачува у Патријаршију од монтенегрина који доле владају данас

Link to comment
Подели на овим сајтовима

@Аристарх 

Крену прича случајно, на оној другој теми...па ме баш баци у радозналост....ево сад сам мало кликао...имају добар сајт, и вероватно су поставили тамо већину онога што је митрополија истражила и сазнала...баш ћу да мало ишчитам с врмена на време ових дана...да ти не покрену причу не бих ништа о томе скоро ни сазнао...а занимљиво је...ово око њихове "аутокефалије" и Петровића, макар површно, чули смо...

WWW.MANASTIRPREVLAKA.ME

 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 53 минута, Аристарх рече

овим законом и оне морају да се региструју у ЦГ као епархије, ако то већ нису урадили а ја мислим да нису...  јер је Јоаникије скоро у неком говору поводом ове теме, говорио како се нека имовина у његову епархију води на Митрополију а нека се води на СПЦ

 

пре 51 минута, Ćiriličar рече

@Миле Бајшев Pod Mitropoliju crnogorsko-primorsku spadaju eparhije: budimljnsko-nikšićka; zahumsko-hercegovačka i mileševska.

Mitropolija je geografski prostor na kome se nalazi više eparhija, prostor objedinjen u jednu celinu. Ma čelu mitropolije je mitropolit. Mitropolit je episkop kao i ostali episkopi, to je titula više po časti, nego po vlasti, ali ima i vlast nad ostalim episkopima po istom principu kao i što Patrijarh ima, tipa "prvi medju jednakima". U Crnoj Gori to su ti: Mitropolit Amfilohije, kao glava mitropolije, vladika Joankije (budibljansko-nikšička), vladika Dimitrije (zahumsko-hercegovačka) i vladika Atanasije Rakita (mileševska).

Vladika Atanasije Jevtić je penzionisan, i on je iz zahumsko-hercegovačke, deluje više savetodavno, recimo na Episkopskom savetu kada on zaseda u mitropoliji. Na Sabor svih episkopa u beograd ga ne zovu, sem kao eksperta za neku oblast ili problematiku kada se pojavi na dnevnom redu  (na stranu sad prepucavanja).

Tako da u Mitropoliju crnogorsko-primorsku spadaju eparhije iz danas dve susedne države: BiH i Srbija. Zato Milo hoće da granice njegove "crkve" budu u okvirima Crne Gore. A možda mu ne bi smetalo da se njegova mitropolija proteže i van CG, samo da on bude gazda i da bude sve montenegrinsko.

 

image.png.1073937bcaae11b667954b60c20a5339.png

све ја то рзаумем и одма сам схватио него ми је нејасно шпто у ситоријском контексут онда се помиње стално Митроплитија, ан и остале како се се развијале и коме су када припадале.А то је изузетно битно да би се показало баш код овог закона да нису то вековна уалгања"народа Црне Горе"

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Придружите се разговору

Можете одговорити сада, а касније да се региструјете на Поуке.орг Ако имате налог, пријавите се сада да бисте објавили на свом налогу.

Guest
Имаш нешто да додаш? Одговори на ову тему

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Креирај ново...