Jump to content

Верници узнемирени одузимањем од сестринства благајне манастира Раковица

Оцени ову тему


Препоручена порука

пре 41 минута, Итака рече

Уопште не мислим да је излазак у јавност преко јутјуба решење. Чак шта више, мислим да је погрешан корак. Али од коментара појединаца се јежим. И не могу да схватим чиме су инспирисани да потежу питање завета које су монахиње положиле. Питам се коме су они положили завет. Христу нису, јер тако Христов војник не говори.

Ја сам стеко утисак као да не могу да дођу до надлежног епископа од мирјанских свештеника.

Жича је женски манастир који има игуманију, као и Студеница али студеница има Игумана Тихона Ракићевића који није мирјански свештеник. То је неки локални пример мени где видим да нема мирјанских свештеника да воде манастире. Зато сам питао дал је у исправно по закону СПЦ, да мирјански свештеник управља са манастриском Црквом и благајном јер оне тврде да то није баш по прописима. мсм. ако није по правилу и благослову СПЦ, онда имају право да дигну глас или да сумљају да ће бит неких других злоупотреба...

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Цитат

 Žele da mati Evgeniji oduzmu pečate i tokove novca, da postave blagajnika i sveštenike da upletu u to. Mati je do sada sve to obavljala i sve je bilo u redu, sada kad je podignuta Crkva Svetog Nikole, postavlja se pitanje šta je sa novcem. Mi smatramo da je ona glava, da to ne treba da budu sveštenici. Žele da joj oduzmu vlast, a posle će je proterati, tako to obično biva - kaže jedna od pristunih žena koja je došla da spreči sprovođenje navedene odluke.

:)))

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Па то и јесте главна тема, чини ми се да по устаљеној пракси, иде са на ово одузимање надлежности игуманији која ће тамо очигледно бити само икебана, а онда у случају да се неко побуни а већ јесу вероватно и прогон сестринства из манастира уз наравно доказа и доказа о некој финансијској проневери што неће бити тешко с обзиром да ће сви папири бити у њиховим рукама.

Ја Артемију свашта спочитавам и сматрам да су данас у заиста проблематично позицији у односу на све, али јел доказана финансијска проневера епархијског новца? јел осуђен ико а то је био главни моменат њиховог прогона из епархије Рашко-Призренске? а где је 2009 година и покретање тог процеса? Тај случај гази дакле 11 годину, а било је афера те ово те оно, на крају?

 

Христос воскресе из мертвих,смертију смерт поправ и сушчим во гробјех живот даровав

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 6 часа, Аристарх рече

Ја сам стеко утисак као да не могу да дођу до надлежног епископа од мирјанских свештеника.

Жича је женски манастир који има игуманију, као и Студеница али студеница има Игумана Тихона Ракићевића који није мирјански свештеник. То је неки локални пример мени где видим да нема мирјанских свештеника да воде манастире. Зато сам питао дал је у исправно по закону СПЦ, да мирјански свештеник управља са манастриском Црквом и благајном јер оне тврде да то није баш по прописима. мсм. ако није по правилу и благослову СПЦ, онда имају право да дигну глас или да сумљају да ће бит неких других злоупотреба...

Нема то везе са тим и мислим да сестре монахиње то онако офрље кажу, главни проблем је што су београдски свештеници част изузетцима алави за новцем, виде они гради се нова црква, откад је патријарх Павле ту сахрањен мноштво народа свакодневно долази и то боде очи њима, једноставно. Новац их је преузео.

Да сам на месту монахиња дао би све што траже и склонио се у страну, али опет и разумем што се буне,  неправда увек боли.

Христос воскресе из мертвих,смертију смерт поправ и сушчим во гробјех живот даровав

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 34 минута, МилошБГ рече

Да сам на месту монахиња дао би све што траже и склонио се у странy

Jedan episkop je pricao kako se igumani u toj mjeri pitaju u svom manastiru da bi episkop ukoliko zeli da posjeti manastir trebalo da pita igumana za dozvolu. Doduse, rece da je to staro pravilo. Valjda nije lagao.

Ako se povuku dovode sebe u situaciju da ce za svaku sitnicu morati da traze novac i polazu racune za svoje troskove. To su sve zene tamo, pritom igumanija boluje od kancera, koliko shvatam. Zamisli samo koliko mjesecno treba novca makar za higijenske stvari kod zena? Hoce li doci u situaciju da moraju pitati svestenika za kupovinu higijenskih ulozaka (da budem prost), ali cinjenica je da i to treba zavesti u knjige kao troskove? Pa za lijecenje... Ako ima nepravilnosti (zloupotrebe novca) sa njihove strane, u redu, same su trazile, postavi se nova igumanija... Ali ako nije dokazana nikakva zloupotreba, sta onda?

Vidim da nisu odmah reagovale, nego cekale 10 mjeseci i za njih je ova situacija po njihovom opisu ponizavajuca. Ne vjerujem da nisu trazile rjesenje zakonskim putem, ima igumanijino pismo Patrijarhu, ali izgleda bez efekta. You tube je danas sasvim normalno sredstvo komunikacije. Ja ne mogu da dodjem do Trampa, ali ako mu nesto uputim preko you tuba mozda nekako i dodje do njega, pogotovo ako je iole tehnoloski pismen. U buducnosti ce i ovo biti primitivan nacin opstenja medju ljudima. 

Drugim rijecima, ako sam iguman imam neka svoja prava i obaveze, ako mi ih oduzimas oduzmi i zvanje.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

A sto se novca tice, on je bio veliko iskusenje i za Apostola koji je sve darove primio od Hrista kao i svi ostali, gledao ga i slusao, pa na kraju prodao. Gdje smo tek mi. 

Kad citas kako su drevni manastiri zivjeli i opstajali, i vidis ove kasnije... Kazu da je sveti Pahomije Veliki plakao danima i odbijao da jede kad je imao viziju kako ce da zive poslednje generacije monaha. O mirjanima ne pise da mu se otkrilo, vjerovatno bi pao mrtav od tog prizora.

 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 10 часа, МилошБГ рече

Нема то везе са тим и мислим да сестре монахиње то онако офрље кажу, главни проблем је што су београдски свештеници част изузетцима алави за новцем, виде они гради се нова црква, откад је патријарх Павле ту сахрањен мноштво народа свакодневно долази и то боде очи њима, једноставно. Новац их је преузео.

Да сам на месту монахиња дао би све што траже и склонио се у страну, али опет и разумем што се буне,  неправда увек боли.

Što tako negativno odmah? Verovatno je da priliv novca prevazilazi potrebe sestara i manastira, možda je ideja da se iskoristi za neke fondove, misiju, pomoć...što odmah trpaju popovi u džepove?

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 8 минута, Вукашин рече

Što tako negativno odmah? Verovatno je da priliv novca prevazilazi potrebe sestara i manastira, možda je ideja da se iskoristi za neke fondove, misiju, pomoć...što odmah trpaju popovi u džepove?

Ваљда оне саме умеју да донирају вишак новца, као што то раде братства из Дечана и Острога нпр. Не треба нико да им се меша у то. Као што не треба нико да им гради нелегалне објекте у дворишту.

Spes mihi prima Deus.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 10 минута, Н И Н Е рече

Ваљда оне саме умеју да донирају вишак новца, као што то раде братства из Дечана и Острога нпр. Не треба нико да им се меша у то. Као што не треба нико да им гради нелегалне објекте у дворишту.

Ако се новац троши на градњу Цркве која је стопирана, под оптужбом о крађи. Ако крађа није пронађена у целој истрази...па су ти мирјански свештеници променили тим радника и архитекту..

поставља се питање, Али ако нема крађе, немају шта ту да остају мирјански свештеници са ђаконима да воде манастирска питања, мсм. ако је већ све у реду:scratch_head:.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Пре сат времена, Жељко рече

Па каже:

 

Највећа претња за НАТО снаге у Србији је Артемије, непокајани саборни расколник а овај манастир је доказ да кешоловац влада Црквом:)).

Link to comment
Подели на овим сајтовима

I samo sestrinstvo kaze da je patrika izmanipulisan. Sve ovo lici na isprovociranu akciju u jeku previranja na PBF. ( naravno Ameriku vise niko i ne pominje, jer je toliko spinova na dnevnom nivou, a cilj je nepromenjen - da se sakriju pucisticke i separatisticke teznje biznismena Irineja Dobrojevica ). Ovo oko Rakovice je sve namesteno, krenuli su iznutra da rovare Sando i ekipa - na to mi lici ( puni su ko brod i ne prezaju ni od cega )

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 2 минута, Аристарх рече

Највећа претња за НАТО снаге у Србији је Артемије, непокајани саборни расколник а овај манастир је доказ да кешоловац влада Црквом:)).

Ови изрази типа кешоловац су њихови 100%.

Након раскола су почели исти да усавршавају. Па су "својој екипи верника" обрисали границу између мирјанског живота и благословеног монашког подвига. Вероватно је то била последица убеђивања људи да не постоји разлика ни између једног гласа и већине на СПЦ сабору.

Приметио сам у Рашки део, да су одреда ти секташи имали обичај да се прекрсте на раскрснице кад прелазе или се возе по њима, то никад нисам разумео. На интернет кад укуцам, нема нити један текст или тумачење, да ико пише о томе.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 13 минута, ekdikos_apomahis рече

Чекај, нешто ми ништа није јасно. Надлежни епископ, тј. Патријарх одлучује да стави управу финансијских послова у манастиру под своју контролу. Наравно, он има пуно канонско, административно и законско право на то. Онда неки недефинсани вијерници долазе и кажу да су незаинтерсовани... Опет ми говоримо о женском манастиру који самим тим нема своју парохију... Аман заман, па шта је ово? Патријарх ради оно што је у опису његових послова и онда се неко буни...

Изгледа да није по традицији Цркве да мирјански свештеник води манастир и благајну поред монаштва и игумана. Оне још тврде да је Патријарх преварен и да их малтретирају.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 5 минута, ekdikos_apomahis рече

Епископ може да делегира кога год хоће. Сем тога, неко горе прича о Острогу, све финансије су под управом митрополита. Он тамо шаље парохијске свештенике да обављају требе чредом.

Ја подржавам што су дигле глас, јер имају основу да то ураде. Па како каже Иринеј тако ће им бит. 

А за острог, то несам стручан, то је већ и Амфилохије који Његоша држи за свеца а не пострадалу децу Радоњића и ове који нису хтели куће да напусте од тог убице. Па сутра кад некога вежу као Радоњића у Цетињски манастир у губернадурницу, то ће бит свети чин

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Придружите се разговору

Можете одговорити сада, а касније да се региструјете на Поуке.орг Ако имате налог, пријавите се сада да бисте објавили на свом налогу.

Guest
Имаш нешто да додаш? Одговори на ову тему

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Креирај ново...