Jump to content

"Danas" у акцији уочи прославе: Отказан позив сестринским црквама, неке владике изостављене?

Оцени ову тему


Препоручена порука

116934_vucic01-tanjug-predsednistvo-srbi
WWW.REPUBLIKA.RS

Predsednik Srbije Aleksandar Vučić biće odlikovan ordenom Svetog Save na svečanoj akademiji u Sava centru 8. oktobra, prilikom obeležavanja...

 

 

Ово је српски телеграф објавио, значи дешава се, бухаха

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 50 минута, Жељко рече

А Вучић ће бити иницијатор великог раскола јер је добио медаљу од патријарха сербског.

:smeh1:

Rekoh "ne samo zbog njega". Dakle, imamo 3 (poznate) tacke podele:

1. Darvil

2. Vartolomej

3. Vucic

Mogli smo makar ovu 3. izbeci, potpuno je nebitan kao i 1.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

U manastiru Žiča počinje centralna proslava jubileja SPC

IZVOR: Tanjug

subota, 5. 10. 2019.| 16:35

Srpska pravoslavna crkva ove godine obeležava najveći događaj u svojoj istoriji - 800 godina autokefalnosti, a centralna proslava u Srbiji počeće sutra svetom liturgijom u manastiru Žiča, a nastaviće se narednih dana različitim manifestacijama.

 
72463_zica_f.jpg?1570285950youtube.com/ zlita
Foto: Ilustracija

Veliki jubilej SPC obeležava se pod pokroviteljstvom predsednika Srbije Aleleksandra Vučića.

Manastir Žiča odabran je za početak centralne proslave, jer je nakon dobijanja autokefalnosti 1219. godine Žiča bila sedište arhiepiskopije i prvog arhiepiskopa srpskog Svetog Save, koji je izabran za poglavara i ustoličen u Žiči.
 

Sveta saborna arhijherejska liturgija će početi u devet sati, a služiće je patrijarh Irinej sa svim arhijerejima SPC, nakon čega će uslediti i kulturno umetnički program.

Besedu će odrzati akademik Matija Bećković. Liturgiji u manastiru Žiča će prisustvovati Prvi potpredsednik Vlade i ministar spoljnih poslova Ivica Dačić.

 @Жељко Значи и Крунски савет и антивесићевска апазиција ће бити присутна:)

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 8 минута, Жељко рече

Svetog Save na svečanoj akademiji u Sava centru 8. oktobra

kakva simbolika,... orden sv.Save i svecanost u Sava centru.... koliki je megaloman ovaj nas Vucko, ce' pomisli da je neki mesija... :smeh1:

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 52 минута, Жељко рече

Коме је све додељен орден од СПЦ мислим да то нити увећава нити умањује значај тих значака ако га добије и Вучић.

 

Не знам ни која је понета тог ордења у Цркви?

Орден, победнички венац је спасење а ово не знам чему служи...Без везе.

 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

DIREKTNO.RS SAZNAJE Lompar i Bećković otkazali govor na proslavi SPC

Milo Lompar, srpski istoričar književnosti, filozof, profesor na Filološkom fakultetu u Beogradu i predsednik Zadužbine Miloša Crnjanskog i akademik i književnik Matija Bećković odbili su da održe govor u utorak na centralnoj proslavi SPC u Sava centru, zato što je Sveti arhijerejski sinod odlučio da najvišim priznanjem SPC - Ordenom Svetog Save Prvog reda nagradi Aleksandra Vučića, predsednika Srbije.

Sabornom arhijerejskom liturgijom u manastiru Žiča, sedištu prvih srpskih arhiepiskopa, u nedelju će početi centralna proslava obeležavanja 800 godina samostalnosti Srpske pravoslavne crkve.

 

U ponedeljak, zatim, srpski arhijereji će posetiti drevno sedište srpskih patrijarha - Pećku patrijaršiju, kao i svetinje Kosova i Metohije.

Mitropolit Porfirije, Foto: Printscreen / YoutubeMitropolit Porfirije, Foto: Printscreen / Youtube

Iako je mitropolit zagrebačko-ljubljanski Porfirije, inače predsednik Organizacionog odbora proslave, najavio da će na centralnoj proslavi, u utorak, u Sava centru jedan od glavnih govornika biti i prof. dr Milo Lompar, kako Direktno.rs saznaje, to se neće dogoditi.

Razlog je taj što je Sveti arhijerejski sinod doneo odluku da najvišim priznanjem SPC - Ordenom Svetog Save Prvog reda nagradi Aleksandra Vučića, predsedniku Srbije.

Aleksandar Vučić, Foto: BetaAleksandar Vučić, Foto: Beta

Takođe, Orden Svetog Save Drugog reda trebalo bi da dobije predsednikov generalni sekretar, Nikola Selaković.

Inače, Milo Lompar, srpski istoričar književnosti, filozof, profesor na Filološkom fakultetu u Beogradu i predsednik Zadužbine Miloša Crnjanskog, oštar je kritičar aktuelne vlasti u Srbiji.

Milo Lompar, Foto: Printscreen / Youtube / Balkan infoMilo Lompar, Foto: Printscreen / Youtube / Balkan info

- Ne kritikujem ovu vlast zato što od nje nešto očekujem ili zato što očekujem nešto od njenih naslednika nego zato što se ne slažem sa njihovom politikom. Aktuelni protesti su demokratski i opravdani. Vlast se s pravom osporava sa civilizacijskog stanovišta, jer je ona unazadila mnoge vidove društva: medijski, kulturni, bezbednosni, zakonski - rekao je Lompar u jednom intervjuu februara 2019. godine.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 3 часа, feeble рече

Rekoh "ne samo zbog njega". Dakle, imamo 3 (poznate) tacke podele:

1. Darvil

2. Vartolomej

3. Vucic

Mogli smo makar ovu 3. izbeci, potpuno je nebitan kao i 1.

Слажем се. Да сам ја патријарх, ескивирао бих борбеног лава и медаљу за лава. Али превише је да очекујем од човека који има 89 година да разуме савремени политички маркетинг.

С друге стране Вучић има свој народ, тј СНС. а знамо и само колико СПЦ "има" народ. Црква не може без народа па макар он био и СНС. Наравно, то прави поделе јер прихватамо једну партију и њене присталице за изабрани народ а ове који су апстиненти или опозиција губимо из вида, није баш да их одбацујемо али их на овај начин занемарујемо. Но с друге стране АВ је ипак некакав председник Србије без обзира на његов СНС народ и политику.

Негде се опет и поклапа та АВ прича и ова патријархова, мада се негде и разилази. Као што се негде поклапа и прича Вука Јеремића и владике Григорија, или рецимо Амфилохијева и Милова.

Мислим да је патријарх довољно мудар да зна шта ради. Ја бих избегао ову медаљу али као што рекох ја нисам патријарх.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 30 минута, Жељко рече

Ја бих избегао ову медаљу али као што рекох ја нисам патријарх.

Има ли начина да те часком изаберемо за патријарха, да нас спасиш од бруке и срамоте... :osmeh:

"Господ је неизрециво милосрдан, али нам се даје у мери у којој смо ми, надарени неограниченом слободом, спремни да Га примимо"

Архимандрит Софроније

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 3 минута, Golub рече

Има ли начина да те часком изаберемо за патријарха, да нас спасиш од бруке и срамоте... :osmeh:

То морамо да видимо са пророком Авом. Он је надлежан за избор новог патријарха, ја сам ту само да увесељавам масу.

 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 4 часа, Bokisd рече

kakva simbolika,... orden sv.Save i svecanost u Sava centru.... koliki je megaloman ovaj nas Vucko, ce' pomisli da je neki mesija... :smeh1:

Ја већ мислим

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 3 часа, александар живаљев рече

Milo Lompar, srpski istoričar književnosti, filozof, profesor na Filološkom fakultetu u Beogradu i predsednik Zadužbine Miloša Crnjanskog i akademik i književnik Matija Bećković odbili su da održe govor u utorak na centralnoj proslavi SPC u Sava centru, zato što je Sveti arhijerejski sinod odlučio da najvišim priznanjem SPC - Ordenom Svetog Save Prvog reda nagradi Aleksandra Vučića, predsednika Srbije.

Мислим да је ово за Ломпара фејк њуз. За Мантију ме не би изненадило јер он је увек на линији већине.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

"Данас" ради свој посао, ништа им не замерам. Али, прилично безуспешно. У том послу су много успешније саме поједине владике, са својим отвореним и затвореним писмима, одговорима на писма, песмицама, прилозима светачнику, саопштењима на веб-сајтовима епархија, интервјуима итд итд. Колику незрелост за управљање Црквом неки показују, немам речи. Срећом, превалих пола живота па их нећу још дуго гледати и слушати. 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 48 минута, stevanjuric рече

"Данас" ради свој посао, ништа им не замерам. Али, прилично безуспешно. У том послу су много успешније саме поједине владике, са својим отвореним и затвореним писмима, одговорима на писма, песмицама, прилозима светачнику, саопштењима на веб-сајтовима епархија, интервјуима итд итд. Колику незрелост за управљање Црквом неки показују, немам речи. Срећом, превалих пола живота па их нећу још дуго гледати и слушати. 

Misliš tamo na onom svetu nema vladika?

Link to comment
Подели на овим сајтовима

×
×
  • Креирај ново...