Jump to content

Хришћанство и јога

Оцени ову тему


Препоручена порука

пре 7 часа, GeniusAtWork рече

Лик је иначе у посту пре овог разбио Хокинга и целокупну науку уопште :ani_biggrin:

пре 6 часа, Tragalac рече

onda i dosta svestenika i monaha ume da osporava i odbacuje nauku

Наши свештеници и монаси то раде из незнања и углавном је то везано за теорије завере и слично (вакцине, равна земља, кемтрејлси итд. итд.) али нико од њих не чита Хокинга и онда због једне реченице одбаци целу књигу и све што је овај радио и као научник и као мислилац.

Наравно да је у реду критиковати Хокингове метафизичке и теолошке изјаве али у критику његовог научног домена могу да уђу само научници слични њему по калибру и знању.

Овај хиндуиста то ради из потпуно другачије позиције. Он очигледно сматра да је у директном контакту са "космичким умом" и зато има на располагању сво знање и Знање. Зато у својим коментарима и наступа као мулти-дисциплинарни познавалац свега. Подсећа ме на гностике који су имали тајна знања о свему. А будући да "космички ум" боље зна физику од Хокинга, онда јогин на основу једне реченице може да шутне Хокинга и као физичара и као метафизичара. Не само Хокинга него свакога. Е такву врсту космичког свезнања и уображености немаш код хришћана.

 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

  • Одговори 47
  • Креирано
  • Последњи одговор

Популарни чланови у овој теми

пре 38 минута, Ćiriličar рече

Само данас се не сме говорити ништа...не сме човек да позове своје вернике да се н ебаве тиме, камоли да критикује...и ми причамо о "деликту мишљења"...

Па да, ја сам у емисији јасно рекао да је то хришћански став и упућен као савет хришћанима. Да то не значи ругање Индији, стигматизацију било кога, забрану било чега... Али видео си како реагују. Не сме човек да каже - ја као хришћанин не могу ово да практикујем јер сам хришћанин. Чак сам и рекао да то не значи да мислим да је сво зло овога света на другој страни. Али не вреди. Код нас људи не трпе другачији став. Они под толеранцијом очигледно подразумевају да сви будемо исти. Они који највише говоре о разликама и потреби поштовања истих, у пракси не подносе разлике.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

@Александар Милојков Ма слушао сам Александре...на страну зеза, бре емисија је набијена "политичком коректношћу"...знамо да ти ниси сисао весло, да си бистар момак...шта можеш рећи у 3-4 наврата по 2 минута...лепо си рекао суштину. Срж си такнуо и изрекао...јер то је све лудо бре. Ови што жмуре и увијају се ко јегуље појма немају, наоштрена гордост и глупост, а ови као "зналци" што то натурају људима хватају се на...онај лик, бре, одма' како није лепо и коректно...чуј да моје дете неко зове у змијско гнездо то је лепо, а ја да кажем детету "не иди тамо", то је некоректно...ђавоља работа.

Него, ето...мене највише нервира тај наметнути норматив да је све дозвољено осим да се критикује то што је дозвољено - па то има фашисоидне обрисе. Ал' ајде, друга и тешка прича...чуј јога. Узгред цела Москва је облепљена тиме...имају инструктори, курсеви...велика лова се окреће ту првенствено.

 

Мораш бити фин, смирен, насмејан, опрезан ... као са јајима да причаш, јер ако покажеш мрву неке ревности прогласе те лудаком, фанатиком...бре генерално, тако је кад лаж заседне на пијадестал истине и онда јој самоо долазе разни и клањају се...ако зуцне неко против лажи која је постала друштвена норма - па да могу на коље би набијали. Сад се само речима "ратује"...али доћи ће и прогони...не треба да бринемо да неће. Јога је један од пипака лажи ђавоље...

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 27 минута, Жичанин рече

Ко ти даде тапију над Христом? Дух дише где хоће.

Потребно је све религијске прехришћанске свете списе тумачити у хришћанском духу, тј. христоцентрично и онда не би било никаквог проблема. Видећемо да је Дух Божији свуда присутан, и у Ведама, Авести, Типитаки, Упанишадама, Бхагавад Гити, и другим светим списима. Дакле, нарочито је важан прилаз свему томе. Лако је етикетирати све нехришћанске вернике јеретицима, али тиме се ништа не постиже. Сасвим је друго то што они своје свете списе погрешно тумаче, дакле, не христоцентрично.

Brate Zicanine, za pocetak kreni od Zicke besede Svetog Save.

 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 3 минута, Жичанин рече

Хоћу! А ти крени од св. Владике Николаја који на једном месту вели:

 

"Грешите ако мислите да Лао Це и Конфучије, Буда и Заратустра, нису имали значаја за хришћанство. На несрећу, садашње хришћанство је њих изгубило али, надам се, не заувек. У наше време постоји велики интерес за проучавање источне мудрости. И ја се надам да ће ускоро хришћанство опет открити какве су дарове мудраци са Истока донели Христу."

 

 

Pazi da ne pohulis na pedesetnicu. 

Nesto slicno ovom citatu je i Aleksandar besedio sinoc, ali nije izjednacavao istocnu filozofsku misao sa spasenjem.  

Misao da se kroz praktikovanje "izvorne" joge moze doci do Tvorca i ocistiti se od greha je hula i kosi se sa nasom verom.

 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

@Жичанин Контекст Жики, контекст...контекст је следећи: да је (псеудо)хришћанска Европа постала гора од Индуса и Кинеза, да ови потоњи, упркос религиозности која је крајња супротнсот хришћанству имају морал, макар њега, који их одржава. Контекст је и тај да су они, Индуси и Кинези "упознали" Христа преко империјалистичких евро-псеудо-хришћана који су испред Крста носили мач - то је контекст тих Николајевих речи. Његов велик жал, и велика љубав свечовечанска за те народа, иначе мирољубиве, али који су у крви гушили хришћанство у Индији и Кини баш ради погрешне слике о хришћанству створене због империјалиста.

И да, вера и визија Николаја је да ће Крст засијати међу тим народима....погледајмо само геополитички контекст данас (блискост са Русијом). И речи Гандија - парафраза - да су Енглези дошли са Христом из Јеванђеља да би Индија била хришћанска, али нису, дошли су са мачем иза којега је ишао крст.

Те речи нису прикладне овом контексту, обрнут је. Имамо парадокс - у односу на Николајеве речи - уместо да Правсолавље "осваја" Индију, јога осваја цео хришћански свет...зато је то мало шкаљиво што кажеш. Све има свој контекст...своју форму и своју суштину...а твоје речи су овде форма.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Пре сат времена, Вукашин рече

Dobar je bio Milojkov. Ako ga pozovu sledeci put, mogao bi biti manje korektan, a vise direktan.

Па видиш да и овако хоће да ме млате. :)

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Пре сат времена, Ćiriličar рече

 

Јога учи, ти си Бог но ниси знао  :)):))

Управо је и томе поента. То сам покушао јуче да објасним као супротност хришћанству.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 4 часа, Жичанин рече

На једном месту у Бхагавад Гити пише:

"Јогу је тешко стећи оном ко дух свој не укроти. Ко дух свој сузда, тај је стече- подвигом и путем правим. Јер највиша радост стиже јогину  што ум свој смири, страсти угаси, чист остаде, и са Богом једно поста. И кротећи дух свој вазда, слободан од свих грехова, лако вечној  срећи стиже, лако додиру са Богом. Када се мисао смири, обуздана вежбом Јоге, тада дух људски Дух Божији посматра, и у Њему  радост налази."

Е сад упоредите значење ове исконске Јоге са овим данас што се зове "Јога".

Мислите о томе!

Pa, jeste ovo Ziko ..... ovo jeste dobro i pozeljno, duh ukrotiti kroz podvig i taj neki put pravi, dostici radost i um smiriti i strasti ugasiti i cisti postati kako bi sa Bogom jedno postali....i tako slobodan od grehova vecnoj sreci stici i dodiru sa Bogom kada duh ljudski Duh Boziji posmatra i u njemu radost nalazi....

Ali, je pitanje da li covek sam po sebi moze da nadje istinskog Boga ili kroz taj sistem Bhagavad Gite i kroz to neko praktikovanje samo joge, .... jer koliko citam :

http://www.astrozmaj.com/system/izborposla/drustvo/religija/BhagavadGita/BhagavadGita.html

Joga nije samo vezba, kao sto je primetio Aca Milojkov da joga nije samo sport, nego je to jedna cela filozofija i religija koja je vezana za neke hinduse...... (ne sve, jer je Bhagavad knjiga, deo vece knjige Mahabharata koji je najveci svetski ep nastao u Indiji.....  jer ne treba zaboraviti da tamo u Indiji postoji postovanje mnogih bogova, tamo je jos uvek zivo mnogobostvo koje je i nastalo tako da svaka grupa hindusa tumaci na neki svoj nacin ovu za njih svetu knjigu Mahabharata) ..... koji postuju ovu Bhagavad kao njihovu svetu knjigu i tumace je po nekom svom kljucu po tim jogi vezbama....

Tako da, stvarno je pitanje za ove jogije,.....koje je njihovo tacno ucenje o Bogu i svetu i coveku i zivotu i dusi, .... da li veruju u reinkarnaciju i slicno, da li veruju da je svet samo jedna iluzija u nasem umu i slicno ....  jednostavno, moze ovo sve da bude po formi slicno hriscanstvu, ali je pitanje kakva je tacna sustina koja se sipa u tu formu....(kao sto se voda sipa u casu), .... pa da ne bude da je ta casa koju ima joga, nesto napukla i propusta tu vodu ili da je voda nesto necista... :D

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 13 часа, Вукашин рече

Dirnuo si u osinjak :smeh1:

Nalupetali su se za sve pare u komentaru. Poslusacu emisiju pred spavanje.

A gdje mogu da se vide ovi komentari? Trazio sam na Aleksandrovom fejsu i na stranici rts ali bez uspjeha

Link to comment
Подели на овим сајтовима

On 17.9.2019. at 14:05, cant_feel рече

A gdje mogu da se vide ovi komentari? Trazio sam na Aleksandrovom fejsu i na stranici rts ali bez uspjeha

Поставио сам линк ка фејсбуку, види на почетку теме.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Придружите се разговору

Можете одговорити сада, а касније да се региструјете на Поуке.орг Ако имате налог, пријавите се сада да бисте објавили на свом налогу.

Guest
Имаш нешто да додаш? Одговори на ову тему

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Креирај ново...