Jump to content

Колизија двеју теологија на ПБФ-у у Београду: А зашто, уствари, ми умиремо?

Оцени ову тему


Препоручена порука

пре 12 часа, Desiderius Erasmus рече

Mislim da sam rekao šta mislim o tome, ali hajde jopet: daklem, mislim da su toj konkretnoj zmiji u Vrtu oduzete noge (ili krila, otkud znamo da to nije bio neki leteći gmizavac?) u smislu slike, kojom se verovatno želela pokazati niskost đavola i ograničavanje njegove moći na "ujedanje za petu". Što je, bajdvej, još jedna potvrda mog stava da su u Edemu i Vrtu vladali drugačiji uslovi nego na ostatku Zemlje; jer, u vreme pojave čoveka na sceni, zmije su, jelte, puzale kao i danas. A, ova u Vrtu je očigledno bila drugačija.

Дакле, сматраш да је то била змија а не ђаво у виду змије (јер је онда бесмислено говорити о губљењу ногу) нити ђаво који је опсео бесловесну змију (јер онда она ништа није крива па није смислено да због тога изгуби ноге)?

Иначе, мислим да идеја да је змија у врту била другачија од осталих не пије воду јер се опет у врт до пада ставља (у овом случају еволутивно) време (а нигде у тексту нема ни једне временске одреднице). Дакле, временским калкулацијама у врту нема места. Осим тога таква идеје није никако потврда да су услови у врту били специјални јер би испало да је Бог три пута стварао змије: први пут у шестодневу, други пут за именовање и трећи пут ову другачију. Мени то већ звучи неозбиљно да Бог мора змију да ствара три пута да би нешто у врту постигао.

 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 14 часа, Bokisd рече

Jednostavno odvajanjem od bozanskog zivota covek je prvi put okusio smrt , video je sta ona znaci

Онда није могао да разуме Бога који му је пре пада запретио: умрећеш.

пре 14 часа, Bokisd рече

Nesto od sv.Maksima

Св. Максим тумачи дрво Живота као Христа, то није спорно. Али то није одговор на питање зашто бесмртан мора да једе обичну траву и воће.

пре 9 часа, Bokisd рече

o kojoj travi i biljkama pricas .... 

О оној што су је јели Адам и животиње.

пре 8 часа, Bokisd рече

u dve recenice napisi koji su neki tvoji osnovni stavovi o stvaranju coveka,..

Сто пута већ писао на више тема...

пре 8 часа, Bokisd рече

Pa, mozda nesto ovako... ... to su sve neka moguca pitanja koja mogu da se razmatraju u smislu hranjenja biljkama pre pada....

Настави да их разматраш. Оно што си писао између ове две реченице је понављање твог ранијег "логичног" "одговора": будући да је био бесмртан требала му је храна да одржава тело у животу.

пре 6 часа, Bokisd рече
On 13.9.2019. at 10:08, Vladan :::. рече

Да ли су биљке живе?

(... kako zive, u kom smislu) .... .... ... .. .

:)) 

пре 4 часа, Bokisd рече

i, po tome izgleda da Adam nije znao za svoj pad...

Ако је размножавање нераздвојно везано за пад онда ако је Адам знао за размножавање знао је и за пад јер је оно (и све остало што има везе са њим) последица пада.

пре 4 часа, Bokisd рече

 jer je video posledicu onoga sto za svoj uzrok ima pad,i greh .... on nije video pad i greh kao uzrok, nego samo ono sto je taj uzrok i pad izazvao...i on je to smatrao kao nesto dobro, jer to je Bog i blagoslovio u sestodnevu

Овде и у осталим твојим сличним претпоставкама упадаш у више проблема:

- Ако је Адам у шестодневу добио заповест о размножавању онда је ваљда знао шта то значи (јер ако није знао онда не би могао ни да спроведе заповест у дело). А то онда значи да није о томе пророковао у врту као о нечему тек тада откривеном јер је то већ све знао. Не можеш себи да пророкујеш нешто што већ знаш, то није пророштво.

- Ако је размножавање последица пада онда не може Бог шестог дана да каже "множите се" а одмах затим да каже и "све је добро"; јер "множите се" подразумева пад; а пад (који је довео и до размножавања, и до опште смрти) не може да буде добар (и зато је довео до више проклетстава).

- Мислим да је Адам тешко могао у пророчкој визији да види размножавање као нешто добро а да не види свеопшту смрт и срамоту које су по таквом тумачењу суштински везане баш за размножавање.


Питања:

- зашто је бесмртном потребна обична храна,

- зашто је месо дозвољено тек од Ноја и

- да ли је трава жива

остају и даље отворена.

 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

On 13.9.2019. at 10:08, Vladan :::. рече
On 12.9.2019. at 13:27, Bokisd рече

. Тамо се о мушком и женском говори не као да је Ева већ ту, него као да постоји у ребру Адамовом и сапостоји Адаму....i da se u sesti dan nije dovrsilo stvaranje same Eve kao zene Adama

Не може тако јер на почетку друге главе каже да је Бог завршио стварање свих живих бића и сва дела своја, дакле и стварање Еве, и да је починуо од свих дела својих. Осим тога у 27. стиху се говори о човеку са чланом и о мушком и женском у једнини дакле тешко је да закључимо да није реч о конкретним јединкама тј. (касније описаним) Адаму и Еви. Преко свега тога у обе главе се и за човека као збирне именице без члана и за човека као јединке са чланом у обе главе Постања користе потпуно исте речи. Забуну уводе преводи који не преводе дословно него тумаче текст.

Ево овако изгледају из прве главе 26. 27. стих и из друге главе 5-7.:

"26 И рече Бог: „Да направимо земљанина по нашој слици, као наш налик, и нека завладају рибама морским, и летачицама небеским, и стоком и целокупном земљом и сваким гмизавцем што пузи по земљи“. 27 И направи Бог земљанина по својој слици, по слици Божијој створи га; мушко и женско створи их."

"5 и ниједан грм пољски још не беше на земљи, и ниједна трава пољска још не ницаше – јер још не пусти Јахве Бог дажда на земљу, и не беше земљанина да ради земљу, 6 али се пара са земље подизала и натапала сво лице земље. 7 И направи Јахве Бог земљанина [од] праха од земље, и дуну му у нос дах живота и поста земљанин живо биће."

Дакле потпуно су исти називи што говори о истим бићима тј. истим људима у обе главе.

Uf, ovde kod ove price mora bude bas dosta concetracion i odgovarajuca kontekstualizacija teksta :idea:,.... kako bi kao nesto probali da odmrsimo nesto od ovoga sto se tice stvaranja coveka,..... ustvari ako je nama to i moguce Just_Cuz_19........ u stvari, ima to sve vec objasnjeno i protumaceno u mnogobrojnim raznim pisanijama svetitelja, ali glavna fora je da treba sve to probrati i uzeti,....  nesto od jednog o necemu i o od drugog uzeti o tome istome receno na neki drugi nacin i opet od treceg nesto uzeti koji je opet o tome istome pricao na neki svoj poseban nacin,..... gde je svaki od njih posebno i na neki svoj specifican nacin osvetljavao i nudio moguce odgovore na neka naizgled nejasna pitanja i stvari u tekstu pisma.... i kada od svih njih skupimo to pojedinacno pisano na jedno mesto i malo uoblicimo mozemo dobiti mnogo jasniju i skoro potpunu sliku i objasnjenje datog pitanja,..... jer da ne zaboravimo kako stoje stvari, ipak su u pitanju i pricamo o nekim stvarima i  misterijama stvaranja sveta od jednog najuzvisenog Bica koje su zapisane ovim nasim ogranicenim ljudskim jezikom, koje su tajne primljene duhovno kroz otkrovenja od strane Mojsija, ...... koji je te sve stvari koje se ticu stvaranja  trebao opet na jedan odgovarajuci i poseban nacin i stil pisanja trebao preneti ljudima koji to (trebaju) probati razumeti umom i dusom i  sozeracanjem (koje se opet daje ako se covek trudi u duhovnom zivotu)....

....i to na kraju krajeva sve treba desifrovati, koju mogucnost tog otkrivanja tajni pisma, mislim da imaju.... jedino ovi nasi svetitelji  koji imaju blagodat i cistotu u srcima i um na nebesima, putem kojih pronicu blagodacu u te misterije Bozijeg stvaranja sveta i coveka.

...tako da to cu nesto sutra pokusati da skupim neke stvari na jednom mestu....

(al' sam napravio uvod ... mamma mia....:smeh1:)

 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

I, ne zaboravi my Vlado,.... da je vec opstim saglasjem izmedju otaca i opet prihvatanjem toga predanja od strane sabora crkve, besmrtnost Adama prihvacena kao deo bogootkrivenske i vaseljenske vere .... i, onda, mislim, ono, trebamo to prvo imati u vidu kod svih ovih nasih prica, kako ne bi nesto mi sami pogresno shvatili u tekstu postanja ili mozda nekog ko cita sve ovo naveli na pogresni put .... (ako neko valjda ovo i cita...:D)

Link to comment
Подели на овим сајтовима

i, samo ovo bih hteo da kazem za javnost :D  .... eh, ovaj nas razgovor bi bio mnogo lepsi i bolji i plodotvorniji,.... samo ako bi se drzali ove osnovne o istini postanja o stvaranju coveka u besmrtnosti vecnog zivota.... pa, da onda polako pricamo o svim tim stvarima koje se ticu tog besmrtnog zivota.... ovako.... 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 12 часа, Vladan :::. рече
пре 13 часа, Bokisd рече

nesto mi smesno ovo... :D... trava ziva...

Једноставно је: Шта ти мислиш јесу ли биљке живе или нису? 

pa, my friend, moze da ispadne da su zive po kontekstu stvari,.... evo, probaj da ne jedes jedno mesec dana .... :D

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 2 часа, Bokisd рече

moze da ispadne da su zive po kontekstu stvari,...

Ма какви контексти ствари?? Толико си се заробио у своје контексте логике и цитате да ниси у стању да јасно одговориш ни на питање за 3. разред основне школе...

Јесу ли биљке живе или нису?

(у крајњој линији, може и неки цитат отаца, ако већ сам "не знаш"...)

 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 2 минута, Vladan :::. рече
пре 2 часа, Bokisd рече

moze da ispadne da su zive po kontekstu stvari,...

Ма какви контексти ствари?? Толико си се заробио у своје контексте логике и цитате да ниси у стању да јасно одговориш ни на питање за 3. разред основне школе...

Јесу ли биљке живе или нису?

(у крајњој линији, може и неки цитат отаца, ако већ сам "не знаш"...)

Ma, ajde ti Vlado blago meni da mi kazes koja je tvoja poenta sa tim zivim biljkama, jer te ne razumem sta 'oces tacno da ti kazem, ......nikako ne mogu da te pohvatam koji su ti tacno stavovi , cas pricas jedno, pa drugo i kada te pitam da se izjasnis , sve nesto izbegavas i zbog toga te i pitam da mi objasnis poentu 'zive trave' i da znam na osnovu toga sta da ti odgovorim...:dedica:

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 6 минута, Bokisd рече

da mi objasnis poentu 'zive trave' i da znam na osnovu toga sta da ti odgovorim...:dedica:

Значи твој одговор о томе да ли је трава жива или није ће се разликовати у зависности од тога зашто ја то питам?

Ти без мог разлога за питање не знаш је ли трава жива или није?

То је неискрено, дволично и лишено жеље да се говори или тражи истина.

 

Ево ти план и програм образовања и васпитања за трећи разред основне школе да читаш у међувремену док се не ослободиш лицемерја:

2-Nastavni-program-za-treci-razred-osnovnog-obrazovanja-i-vaspitanja.pdf

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 1 минут, Vladan :::. рече

Значи твој одговор о томе да ли је трава жива или није ће се разликовати у зависности од тога зашто ја то питам?

Ти без мог разлога за питање не знаш је ли трава жива или није?

То је неискрено, дволично и лишено жеље да се говори или тражи истина.

 

Pa, ne, nego da vidim u kojem kontekstu pitas, pa ako smatram da nije u skladu sa tim sto sam dosad pisao na temi , onda da napisem kako ja to vidim, ... pa, ako ti smatras da nesto po tvome nije okey, onda napises,.... pa, onda ja,... i tako do Nove godine...:smeh1:

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 19 минута, Vladan :::. рече

Ево ти план и програм образовања и васпитања за трећи разред основне школе да читаш у међувремену док се не ослободиш лицемерја:

:spam:   .... :D

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 2 минута, Bokisd рече

Pa, ne, nego da vidim u kojem kontekstu pitas, pa ako smatram da nije u skladu sa tim sto sam dosad pisao na temi , onda da napisem kako ja to vidim, ...

И даље се држиш лицемерја: писаћеш да су биљке живе или нису живе у зависности од тога шта се уклапа у твоју "логику" и "контекст" а баш те брига за истину.

Џаба Боки цитирање Отаца, мораш прво назад у трећи основне школе.

 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 1 минут, Vladan :::. рече

И даље се држиш лицемерја: писаћеш да су биљке живе или нису живе у зависности од тога шта се уклапа у твоју "логику" и "контекст" а баш те брига за истину.

Џаба Боки цитирање Отаца, мораш прво назад у трећи основне школе.

 

nesto zurim,... ali Vlado bre brate,  .... gde sam ja to pisao da su .... biljke zive... nesto si pogresno shvatio i zbog toga te i pitam sta mislis po time da su biljke zive, ...da bi mogao da odgovorim...

Link to comment
Подели на овим сајтовима

×
×
  • Креирај ново...