Jump to content

Sveštenik objasnio zašto je greh uključiti i mašinu za veš


Препоручена порука

Inace isto mislim da se Bogu moze moliti i dok se pegla, pere ves, beru visnje, brise prasina, pliva, sadi cvece, hoda, sedi u busu...itd

I mislim da se Bog vise slavi i postuje ako ne vredjamo jedni druge a samim tim sebe a i Boga, ako ne osudjujemo, ako se ne gordimo, ako ne lazemo, ne klevetamo, ako pomognemo drugome koliko mozemo kada mozemo...nego ako ne peremo ves nedeljom. 

Covek samo srcem dobro vidi, sustina se ocima ne moze sagledati.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 7 часа, Adelaida рече

Inace isto mislim da se Bogu moze moliti i dok se pegla, pere ves, beru visnje, brise prasina, pliva, sadi cvece, hoda, sedi u busu...itd

Istina, al mislim da malo ko to radi a da nije samo puko ponavljanje molitve. Cak i to ako radi dobro je. Ovo zbog sebe kazem, meni to nikad nije islo za rukom. Pa svaka cast onome ko moze.

A generalno mislim da ako neko misli da je vrlo bitno ne ukljuciti masinu na crveno slovo i to postuje, da je to njegov nacin verovanja i da tu nema sta da se komentarise. Nismo svi isti i nismo svi na istom nivou. Ovde izuzimam one kod kojih je "ne valja se" postalo uobicajeno za svasta nesto...tipa ne valja se penjati na drvo za svetog Vartolomeja i sl.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 47 минута, Lenka88 рече

Istina, al mislim da malo ko to radi a da nije samo puko ponavljanje molitve. Cak i to ako radi dobro je. Ovo zbog sebe kazem, meni to nikad nije islo za rukom. Pa svaka cast onome ko moze.

Zasto? Zar ne mozes da recimo da beres visnje i da se molis? Sta ti treba za molitvu? 

Dok radimo neki posao za koji nam nije potrebno da ukljucimo mozak, tj dok radimo nesto sto odmara mozak, misli nam slobodno lutaju, ovamo onamo...umesto da razmisljamo o svakodnevnim stvarima ili o necemu sta je bilo, sta ce biti, sta je sa ovim onim, sta je rekao ovaj onaj, sta da obucem sutra...bolje je te misli usmeriti na molitvu nego da lutaju besciljno. 

Covek samo srcem dobro vidi, sustina se ocima ne moze sagledati.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 9 часа, Adelaida рече

Mozda zbog velikog Petka...raspeca Hristovog...ako je svaka nedelja Vaskrs, onda je i svaki petak dan stradanja Hristovog...niste o tome razmisljali?

Наравно да јесам. Чекао сам да се још неко укључи. Него, видиш, од суштине се свело на форму. 

Не брините се, дакле, за сутра; јер сутра бринуће се за се. Доста је сваком дану зла свога.

(Мт.6, 34)

Link to comment
Подели на овим сајтовима

иако може да се разуме којом линијом расуђивања је највероватније дошло до тога да неко упакује (сваки) петак ка нерадан дан уместо недеље то није суштина тј. не би требало да буде јер би на исти начин тј. по сличном кључу поштовања из својих специфичних разлога могли нерадом да се испоштују и субота и четвртак и среда... среда која се пости због јудине издаје и која је довела до петка, суботе и недеље, четвртак због тајне вечере, субота због боравка у аду итд. и тако би се радила два дана а не-радом одало поштовање током пет дана...

што и није тако лоше ако мало боље размислим... :smeh1:

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 12 минута, Vladan :::. рече

што и није тако лоше ако мало боље размислим... :smeh1:

Šest dana nemoj raditi svoje poslove a sedmi dan odmori od truda tvojego. :D

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Moram da priznam da mi ni jednog trenutk anije pala n apamet ta mogućnost d aje petak neradni dan zbog Velikog petka. Ne kažem da nije tako ali bi mi bilo jako čudno da je sećanje na taj dan do te mere potisnulo značaj nedelje. Skloniji sam da mislim onako kako je i Rakić komentarisao - ostalo od Turaka.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 12 часа, БанеЛ рече

Што би рекао владика Григорије: Неки би се и данас потурчили да им ко понуди. Тако некако. То је из оног чувеног клипа "Ми смо неспособан народ". Петак, турски светац. Код нас у петак пред веће празнике људи не раде веће послове. Е, сад, кад би неко знао детаљније то да ми објасни... 

Петак није само турски светац, него и апокрифни. Постоје два врло популарна апокрифа повезани са поштовање петка. Први је „Повест о 12 Великих Петака у години“, који баш као што си навео прича о поштовање 12 петака прије 12 великих празника. Одавно сам га читао и не сеќам се баш који су били ти тачно 12 петака, али јасно стоји да ти дани мора да се строго посте. Други апокриф је „Писмо Господа Иисуса Христа, наѓено у Јерусалимског Храма“ у њему стоји да људи чине велики грех радеќи у недељу, петку и на великих празника. Колико се сеќам Христос у то писмо најављује сулфур и угаљ, смолу и нафту, за све они који не поштују светињу празника, недељу и петку.
Да будемо реални у не тако давној прошлости више су били раширени разни апокрифи и због то су ушли и у народно(-црквено) предање. Потрудиќу се да пронаѓем ова два апокрифа и да их поставим.

Ти ме волиш, ал ја не осећам.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 14 минута, Orthophill рече

Одавно сам га читао и не сеќам се баш који су били ти тачно 12 петака, али јасно стоји да ти дани мора да се строго посте.

Da se poste. U liturgičkom smislu, ostalo je valda "sećanje" na tri. Kako god, suština je da se poste, ali ne i da se ne radi.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 1 минут, Милан Ракић рече

Da se poste. U liturgičkom smislu, ostalo je valda "sećanje" na tri. Kako god, suština je da se poste, ali ne i da se ne radi.

Не знам да ли сам се добро изразио, али јасно сам написао да се ради о апокрифе, који су били врло распрострањени. 

Ти ме волиш, ал ја не осећам.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 34 минута, Broken рече

Moram da priznam da mi ni jednog trenutk anije pala n apamet ta mogućnost d aje petak neradni dan zbog Velikog petka. Ne kažem da nije tako ali bi mi bilo jako čudno da je sećanje na taj dan do te mere potisnulo značaj nedelje. Skloniji sam da mislim onako kako je i Rakić komentarisao - ostalo od Turaka.

Моје неко мишљење да су наши тај нерадни дан Турака лукаво искористили да би се сећали Христовог страдања, а да Турци не могу да им приговоре, што не би био случај са недељом. Негде раније сам читао писање неког свештеника о нерадним петковима пред веће празнике и он је баш говорио да се то ради у знак сећања на Христово страдање и да то црква не захтева, али и не брани. Пошто се код већине народа изгубило да посте средом и петком, у расинском и жупском крају, одакле су и моји, остало је да се петак пред славу обавезно пости. Код Топличана то и није присутно. 

Не брините се, дакле, за сутра; јер сутра бринуће се за се. Доста је сваком дану зла свога.

(Мт.6, 34)

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 17 минута, Orthophill рече

Не знам да ли сам се добро изразио, али јасно сам написао да се ради о апокрифе, који су били врло распрострањени. 

Брате, замолио бих те нешто, ако ти није тешко. Излазим ван теме, али сам се сад сетио. Треба ми исправан превод Разумне молитве. Превео сам како сам умео, а волео бих да то буде скроз исправно. Могу ли да ти пошаљем на пп текст и превод?

Не брините се, дакле, за сутра; јер сутра бринуће се за се. Доста је сваком дану зла свога.

(Мт.6, 34)

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Wow!

Tema ima preko 1000 pregleda.

Upravo o tome pricamo.

Радуј се, Нектарије, велики Архијереју Божји!

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 5 часа, Adelaida рече

Zasto? Zar ne mozes da recimo da beres visnje i da se molis? Sta ti treba za molitvu? 

Dok radimo neki posao za koji nam nije potrebno da ukljucimo mozak, tj dok radimo nesto sto odmara mozak, misli nam slobodno lutaju, ovamo onamo...umesto da razmisljamo o svakodnevnim stvarima ili o necemu sta je bilo, sta ce biti, sta je sa ovim onim, sta je rekao ovaj onaj, sta da obucem sutra...bolje je te misli usmeriti na molitvu nego da lutaju besciljno. 

Slazem se da je bolje, al je u praksi tesko izvodljivo. Ako npr peglas ne mozes a da ne razmisljas jesi li to dovoljno uradio, jel dobro ispalo, treba li sta popraviti i slicno

...negde sam citala da pre svake molitve covek treba da smiri misli i da npr malo posedi ne radeci nista da ih sabere...

Ne kazem da nisi u pravu, svakako je bolje moliti se, samo da je to lakse reci nego uraditi a da to bude smisleno a ne samo puko ponavljanje reci molitve.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 8 часа, Adelaida рече

Zasto? Zar ne mozes da recimo da beres visnje i da se molis? Sta ti treba za molitvu? 

Dok radimo neki posao za koji nam nije potrebno da ukljucimo mozak, tj dok radimo nesto sto odmara mozak, misli nam slobodno lutaju, ovamo onamo...umesto da razmisljamo o svakodnevnim stvarima ili o necemu sta je bilo, sta ce biti, sta je sa ovim onim, sta je rekao ovaj onaj, sta da obucem sutra...bolje je te misli usmeriti na molitvu nego da lutaju besciljno. 

мислим да се св. антонију (или неком другом од отаца) анђео јавио и рекао да се не моли док ради него да се на молитви потпуно посвети богу тако да је од тада наизменично радио и устајао на молитву

са друге стране током рада се можемо бавити оним што се у духовној литератури зове богомислије тј. размишљање о богу нама свету односима делима итд.

а са треће стране богомислије често повуче на молитву тако да је ту нека танка индивидуална граница за свакога од нас како се ко уклапа

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Придружите се разговору

Можете одговорити сада, а касније да се региструјете на Поуке.орг Ако имате налог, пријавите се сада да бисте објавили на свом налогу.

Guest
Имаш нешто да додаш? Одговори на ову тему

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Креирај ново...