Jump to content

Нема бриге због очајне књиге

Оцени ову тему


Препоручена порука

Видим, подигли се духови јер је на сајму књига најпопуларнији неки квази-писац. То је и раније бивало и биће опет. Плитки људи слави творце ружичастих илузијâ јер се плаше да тумаче опомене освешћених. Страх их је да се ухвате у коштац са својим животом. Желе инстант –рај, снолик живот, брзу и лагодну забаву. Она се брзо конзумира и брзо се свари. Затим, и даље празни и неутољених апетитâ, прождирачи сензације траже нову храну, нове идоле који би их забављали.
Добри уметници стварају здраву храну. Ону од које се теже огладни. Ону која остане у нама уткана вавек. Највећи Уметник је, свакако, сам Бог, који је рекао да је Извор воде живе (Јн.4,10). Уметници Његову енергију усмеравају, приближавају, обликују за себе и друге.

Ако неко не препознаје лепоту и смисао кад их види, то само значи да он то не жели. Да је у њему толики мрак да га светлост плаши и заслепљује. Да су његова чула којима поима стварности дубоко оболела.
„Светиљка тијелу је око. Ако, дакле, око твоје буде здраво, и све тело твоје биће светло; ако ли око твоје буде кварно, и тело ће твоје бити тамно.“ (Лк. 11, 34-36)
Док је писао, Кафка никад није сматран великим писцем. Ван Гог није за живота продао ниједну своју слику. Али њихова дела су остала. Данас нико не зна за опус неког назови-уметника који је у своје време био популаран и наводно вољен, само зато јер је народу испуњавао жеље.
Ако нешто у себи има вредност, дубину и лепоту , биће пре или касније препознато, памћено и неговано. Ако је нешто испразно – биће заборављено. Историја је то показала.
Највећи проблем је што младе уметнике заболи наводни успех неталентованих. Па се поколебају и одустану. Али то не смеју да учине. То је закопавање дарова које им је Сам Бог дао. Они не стварају само за себе и свој лични успех. Стварају да би друге такли лепотом, смислом, утехом.
Пискарала склапају речи. Они су пајаци који на пар тренутака развесељавају масу.
Писци дирају душу и покрећу људе на дела. Њихове приче, идеје, жеље, део њих самих – настављају да живе вековима после њихове смрти. Њихова реч опстаје, јер су успели да пронађу нешто вредно борбе у човеку и човечанству. Јер препознају и именују многе ствари које други не умеју. И људи схвате да нису усамљени у својим трагањима за смислом.
Желим свима да прочитају још много добрих књига.
И да се не замарају оним лошим.
На крају крајева, и лоша књига има неку своју сврху. Због лоше књиге можете написати текст о добрим књигама.
Лошу књигу можете искористити да потпалите ватру. Или да њене листове ставите под пилиће. Можете је искористити за декупаж. Листовима можете обложити полице у шпајзу. Или њима прекрити намештај и под док кречите кућу. Можете учинити племенито дело и дати да се рециклира.
Само је немојте дати пријатељу или непријатељу. Нисмо толико окрутни.

Шта ви мислите?

 

flying-books-steve-dininno.jpg

Link to comment
Подели на овим сајтовима

У једном врло осетљивом пубертетском периоду, како сам читала све што ми падне под руку, десило се да за редом, у кратком периоду прочитам - За ким звона звоне ( Хемингвеј), Самртно пролеће (Зилахи) па Вода нешто носи (исто Зилахи, била је дупла књига). Толико несреће и трагедије дуго нисам могла да "сварим" , требало ми је неколико година, буквално, да опет узмем књигу у руке. Не кажем никако да наведене књиге видим као лоше, само да треба бити опрезан и са добрим књигама, у ком тренутку ћемо моћи да их прихватимо и ухватимо њихов смисао на прави начин.

А што се лоших тиче, налетела сам и на пар таквих, није да ме није болела глава, али некако смо се мимоишле... :)

 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 3 часа, ............. рече

Желим свима да прочитају још много добрих књига.
И да се не замарају оним лошим.

takodje...samo mi je veoma zao kada vidim redove srednjoskolaca ispred standova na kojima 

 

пре 3 часа, ............. рече

Пискарала склапају речи

:(

''Старајте се да имате љубав. Иштите свакодневно од Бога љубав. Заједно са љубављу долази сво богатство добара и врлина. Волите, да бисте били вољени од других.''
(Св.Нектарије Егински)

ЖИВА ДЕЛА УТЕХЕ - искрено се надам да ће ова акција пробудити оно најбоље у нама

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 3 часа, Milica Bajic рече

У једном врло осетљивом пубертетском периоду, како сам читала све што ми падне под руку, десило се да за редом, у кратком периоду прочитам - За ким звона звоне ( Хемингвеј), Самртно пролеће (Зилахи) па Вода нешто носи (исто Зилахи, била је дупла књига). Толико несреће и трагедије дуго нисам могла да "сварим" , требало ми је неколико година, буквално, да опет узмем књигу у руке. Не кажем никако да наведене књиге видим као лоше, само да треба бити опрезан и са добрим књигама, у ком тренутку ћемо моћи да их прихватимо и ухватимо њихов смисао на прави начин.

А што се лоших тиче, налетела сам и на пар таквих, није да ме није болела глава, али некако смо се мимоишле... :)

 

Ovo me podsjetilo na mene.. meni je sa 19 pod ruke došlo jedno dijelo koje me je toliko promjenilo da sam s vremenom izmjenio sopstvenu ćud.. neumitan je uticaj dobre knjige, a vrlo je interesantna različitost u kakvoći uticaja određenih knjiga..

Link to comment
Подели на овим сајтовима

1 hour ago, Alegzandar рече

Ovo me podsjetilo na mene.. meni je sa 19 pod ruke došlo jedno dijelo koje me je toliko promjenilo da sam s vremenom izmjenio sopstvenu ćud.. neumitan je uticaj dobre knjige, a vrlo je interesantna različitost u kakvoći uticaja određenih knjiga..

Смемо ли да знамо која је књига у питању?

За себе могу да кажем да су ме све редом обликовале и мењале, али највише од свих - Какве су ти мисли такав ти је живот, оца Тадеја. Дошла је до мене када ми је највише требала.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

1 hour ago, Milica Bajic рече

Смемо ли да знамо која је књига у питању?

За себе могу да кажем да су ме све редом обликовале и мењале, али највише од свих - Какве су ти мисли такав ти је живот, оца Тадеја. Дошла је до мене када ми је највише требала.

Maldororova pevanja.. mada je možda i glupo za reći da je devetaestogodišnjak promjenio ćud, ali eto, tako sam istrpio

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 6 минута, Alegzandar рече

Maldororova pevanja.. mada je možda i glupo za reći da je devetaestogodišnjak promjenio ćud, ali eto, tako sam istrpio

Зашто глупо? Напротив. Хвала ти на одговору. Имам једног малог дечака, требаће ми да знам какве су то књиге дечацима интересантне у том узрасту ;)

Нисам нажалост прочитала, али потрудићу се да је нађем.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Zauvijek mi je interesantna, moje iskustvo čitanja tog djela je jedan iznimno bogat psihički pakao. Ali što mi je i sada smješno jeste da poslije toliko knjiga ta je zaista na mom pijedestalu književnosti. Svakako problematična 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Придружите се разговору

Можете одговорити сада, а касније да се региструјете на Поуке.орг Ако имате налог, пријавите се сада да бисте објавили на свом налогу.

Guest
Имаш нешто да додаш? Одговори на ову тему

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Креирај ново...