Jump to content

Оглашени и да ли има смисла да у освећењу причешћа учествују они који сматрају да нису достојни да се причесте

Оцени ову тему


Препоручена порука

Ово питање је покренуто на теми о кашњењу на литургију тј. о литургијском реду.

Ја мислим да би, што се тиче литургијског реда, било боље да се уведе ред око оглашених. Поставља се питање: да ли има смисла да у освећењу причешћа учествују они који сматрају да нису достојни да се причесте? Јер ако је неко под епитимијом или сматра за себе да није достојан причешћа како онда уопште сматра да је достојан да са осталима освећује то исто причешће које неће или не сме да прими? Како неко стоји и на "пијте из ње сви" каже "амин" а после петнаестак минута када стигне причешће каже "нећу"?

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 11 минута, Vladan :::. рече

да ли има смисла да освећењу причешћа присуствују и у њему учествују они који сматрају да нису достојни да се причесте

Нико није достојан, али смо удостојени. Мислим да одговор на ово питање лежи у разлици између достојан и спреман. Значи нико није достојан, сви смо удостојени али ако смо спремни ( ако смо се спремали)  Е сад, што увек нисмо спремни, што увек нисмо хришћани " на готовс ", то је већ друга проблематика. Јер да смо увек спремни,  могли би увек да будемо причасници и да никада не кажемо " нећу ". Ја мислим да (највероватније грешим, али ми се јавља :smeh1: ) да је изостављено битно( требало би да се подразумева, јер драги Бог је рачунао на нашу колико толику интелигенцију ) " пијете из ње сви који се спремате " . 

                               :1321_womens:  Carpe Aeternitatem  :1321_womens:    

Заиста вам кажем, ако се не повратите и не будете као деца, нећете ући у царство небеско.

                                                      Јеванђеље по Матеју   глава 18:1-10

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Значи оглашени су и они који су крштени, живе литургијски, али, рецимо у петак из непредвиђених или нежељених разлога нису постили, па се због тога устручавају од причешћа ( не сматрају себе под ептимијом нити им је свештеник дао исту) ?

П.С. ја сам негде дебело пропустила час, мислила сам да су оглашени они који се припремају за крштење...

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Небитно је из ког разлога неко себе (или га неко други (ко га ставља под епитимију)) сматра недостојним или неспремним, питање је да ли да остаје на литургији ако зна да неће прићи. Ако је неспреман за причешће није спреман ни да га освећује јер сви заједно освећујемо дарове:

Свештеник: За предложене часне Дарове, Господу се помолимо.
Народ: Господе, помилуј.
...

Свештеник: За принесене и освећене часне Дарове, Господу се помолимо.
Народ: Господе, помилуј.

Дакле не освећује дарове свештеник (сам) него сви који су тада у цркви и моле се заједно.

А ако неко од тих присутних није достојан/спреман да се причести како онда такав може да освећује дарове својом молитвом?

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 8 минута, Milica Bajic рече

Значи оглашени су и они који су крштени, живе литургијски, али, рецимо у петак из непредвиђених или нежељених разлога нису постили, па се због тога устручавају од причешћа ( не сматрају себе под ептимијом нити им је свештеник дао исту) ?

На позив за оглашене би требало да излазе некрштени који се спремају за крштење и они под епитимијама. Данас ретко ко под епитимијом излази на оглашене него остају до краја али се не причешћују. Исто раде и они који су сами себе (из било ког разлога) ставили под привремену/трајну епитимију тј. практично под оглашене.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 11 минута, Рапсоди рече

Ја мислим да (највероватније грешим, али ми се јавља :smeh1: ) да је изостављено битно( требало би да се подразумева, јер драги Бог је рачунао на нашу колико толику интелигенцију ) " пијете из ње сви који се спремате " . 

Али не каже тако него:„Пијте из ње сви, јер је ово крв моја новога завета која ће се пролити за многе ради отпуштења грехова."

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Зар Дух Свети не освећује дарове ....????

                               :1321_womens:  Carpe Aeternitatem  :1321_womens:    

Заиста вам кажем, ако се не повратите и не будете као деца, нећете ући у царство небеско.

                                                      Јеванђеље по Матеју   глава 18:1-10

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 3 минута, Lady Godiva рече

Али не каже тако него:„Пијте из ње сви, јер је ово крв моја новога завета која ће се пролити за многе ради отпуштења грехова."

Која ће се пролити за многе, али  не за све. 

  • Волим 1

                               :1321_womens:  Carpe Aeternitatem  :1321_womens:    

Заиста вам кажем, ако се не повратите и не будете као деца, нећете ући у царство небеско.

                                                      Јеванђеље по Матеју   глава 18:1-10

Link to comment
Подели на овим сајтовима

@Vladan :::. Нешто ми се јавља (Рапсоди :) ) да си ти радикалнији по том питању од оца Рафаила чији ти се став по питању кашњења није свидео...

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 17 минута, Рапсоди рече

Нико није достојан, али смо удостојени. Мислим да одговор на ово питање лежи у разлици између достојан и спреман. Значи нико није достојан, сви смо удостојени али ако смо спремни ( ако смо се спремали)  Е сад, што увек нисмо спремни, што увек нисмо хришћани " на готовс ", то је већ друга проблематика. Јер да смо увек спремни,  могли би увек да будемо причасници и да никада не кажемо " нећу ".

На страно то око сличности и разлика између достојан и спреман... То свако гледа за себе како већ има благослов или сам расуђује.

Али зашто кажеш "господе помилуј" и "амин" ако знаш да то не мислиш? И знаш да ћеш после да кажеш "нећу"?

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 3 минута, Milica Bajic рече

@Vladan :::. Нешто ми се јавља (Рапсоди :) ) да си ти радикалнији по том питању од оца Рафаила чији ти се став по питању кашњења није свидео...

ја само постављам питања а рекох на претходној теми да ми је то прихватљиво као неки прелазни период тако да нисам радикалан и искључив :) 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Управо сада, Vladan :::. рече

На страно то око сличности и разлика између достојан и спреман... То свако гледа за себе како већ има благослов или сам расуђује.

Али зашто кажеш "господе помилуј" и "амин" ако знаш да то не мислиш? И знаш да ћеш после да кажеш "нећу"?

Желела бих, али не смем, не нећу,....нисам спремна, нисам увек хришћанка каква бих требало да будем.  

                               :1321_womens:  Carpe Aeternitatem  :1321_womens:    

Заиста вам кажем, ако се не повратите и не будете као деца, нећете ући у царство небеско.

                                                      Јеванђеље по Матеју   глава 18:1-10

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 5 минута, Рапсоди рече

Зар Дух Свети не освећује дарове ....????

Па онда нам не требају свештеници а и ми можемо и да не служимо литургију него само да се сакупимо у одређено време у цркви када је већ све готово... :) 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Пијте из ње сви, јер је ово крв моја новога завета која ће се пролити за многе ради отпуштења грехова."

Дискутабилно...

Да ли је први део реченице  императив или жеља Господња, а други део  пророчки  ??? И ја се питам ? 

                               :1321_womens:  Carpe Aeternitatem  :1321_womens:    

Заиста вам кажем, ако се не повратите и не будете као деца, нећете ући у царство небеско.

                                                      Јеванђеље по Матеју   глава 18:1-10

Link to comment
Подели на овим сајтовима

 

Hajmo se podsetiti ucenju Otaca o Epiklezi

I meni se javi Rapsodi :-)  Molimo se da Duh Sveti osveti darove; ko se moli? zajednica vernih (slabih I jakih ), angela, svetitelja I cele Crkve!

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Придружите се разговору

Можете одговорити сада, а касније да се региструјете на Поуке.орг Ако имате налог, пријавите се сада да бисте објавили на свом налогу.

Guest
Имаш нешто да додаш? Одговори на ову тему

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Креирај ново...