Jump to content

Raskol se zahuktava

Оцени ову тему


Препоручена порука

  • Одговори 11.6k
  • Креирано
  • Последњи одговор

Популарни чланови у овој теми

наравно да ова прича има везе са теологијом, макар као алатом да се покрије ово безакоње (мада прича ипак сеже дубље у прошлост), али ипак тешко да ту може да се угура еволуција и велики прасак...

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 1 минут, Milan Nikolic рече

Само си каменовао сваку реч о томе.

Ја ти лепо дајем савет попричај са својим парохијским свештеником и исповеди се.Људи занемарују исповест,а то је велика тајна.Ево исповедио сам се у суботу прошлу.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Управо сада, Vladan :::. рече

наравно да ова прича има везе са теологијом, макар као алатом да се покрије ово безакоње (мада прича ипак сеже дубље у прошлост), али ипак тешко да ту може да се угура еволуција и велики прасак...

Нема везе са теологијом .Ниси у праву.Јер рећи да је стамбул мајка свих цркава који није постојао прва 4 века нема везе ни са мозгом.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 3 минута, Августин рече

мајка свих цркава

па то је теолошка изјава а на њој се зида даље уз помоћ зизиуласа итд. а да би се имало чиме покрити ово што се ради на терену политике и власти...

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 1 минут, Vladan :::. рече

па то је теолошка изјава а на њој се зида даље уз помоћ зизиуласа итд. а да би се имало чиме покрити ово што се ради на терену политике и власти...

То је пре свега несусвисла изјава.Непријатељ Цркве и хоће да његово насиље схватимо као теологију и упустимо се у теолошке расправе и да заборавимо да се не ради о теологији него о субверзивној црквенорушилачкој операцији потпомогнутој тајним службама.Да не мислиш и ЦИу да теолошки тумачиш.Немој пасти у искушење да од теологије или квази теологије не видиш Цркву и Бога.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 3 минута, Августин рече

теологије или квази теологије

зато и мора да им се да одговор и на квази теологију и на канонске проблеме и Црквене и политичке... све су то спаковали у један пакет и тако мора и да им се то и растури, са свих аспеката, а наравно да није само и искључиво реч о академској теологији

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 1 минут, Vladan :::. рече

зато и мора да им се да одговор и на квази теологију и на канонске проблеме и Црквене и политичке... све су то спаковали у један пакет и тако мора и да им се то и растури, са свих аспеката, а наравно да није само и искључиво реч о академској теологији

Није баш упутно расправљати се са нечастивим.Који сасвим сигурно стоји иза овога.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 4 минута, Vladan :::. рече

наравно да ова прича има везе са теологијом, макар као алатом да се покрије ово безакоње (мада прича ипак сеже дубље у прошлост), али ипак тешко да ту може да се угура еволуција и велики прасак...

Сложио бих се са тобом. Али када узмеш у руке Зизјуласову теологију, наићи ћеш на еволуцију и Велики прасак као методе за одређена оправдања.

На пример, у чувеној књизи Заједница и другост, у самом уводу, на првом месту се спомиње могућност да је смрт природна и једнака стварању. Одмах се намеће смрт у пробитно постојање, са објашњењем да Адамов пад није био промашај који је актуелизовао смрт, него који није надвладао већ актелизовану смрт.

Ево питам ја тебе, зашто се то напомиње као прво у учењу које оправдава цариградски примат, а реч је о главним онтолошким излагањима Зизјуласа? Па како не схватамо? Нормалан свет ће подржати чињеницу научне еволуције и Великог праска као почетка смртног постојања.

Али ту се крије опасност и припремање за напад на православље. Као у доба геоцентризма, сада се намеће Велики прасак као библијски почетак творевине.

Суштина проблема је у томе што учење о личности које је круцијално за савремену теологију, постаје изопачено и неправославно кроз учење и тријадологију Зизјуласа. Многи се томе нису надали, али то се у старту могло наслутити, а што ће довести до највећих изазова за Цркву.

Наука верујућих каже:

Апсолутан је само Бог

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 7 минута, Августин рече

Није баш упутно расправљати се са нечастивим.Који сасвим сигурно стоји иза овога.

па сад... и оци су то радили и пре и током и након сабора када су се борили са јеретицима, а и тада је због јереси било и политичких и економских и војних сукоба међу странама слично као и сада, али је основа била (углавном) теолошка

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 1 минут, Vladan :::. рече

па сад... и оци су то радили и пре и током и након сабора када су се борили са јеретицима, а и тада је због јереси било и политичких и економских и војних сукоба међу странама слично као и сада, али је основа била (углавном) теолошка

Велика је разлика између ових и јеретика .Јеретици су веровали у оно што су говорили, а ови не верују ни у шта.Чак нису ни своја лупетања поставили као неку догму.Бог ће их избрисати као гумицом.Онај који је у СПЦ био главни промотер Зизиуласа ћути,а затровао је генерације поштених и добрих људи.При том не мислим на Игњатија Мидића.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

@Milan Nikolic нисам читао заједницу и другост али и ако јесте з. тако то тумачио око стварања не видим везу са приматом, мајком црквом, васељенскошћу итд. итд.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Управо сада, Vladan :::. рече

@Milan Nikolic нисам читао заједницу и другост али и ако јесте з. тако то тумачио око стварања не видим везу са приматом, мајком црквом, васељенскошћу итд. итд.

Тај сав релационизам који није само у тој збирци чланака него и у другима Зизиулас је преписивао од Бубера и Левинаса који су као припадници народа каоји је осудио Спаситеља били подобни да помоћу њих постане прихватљив као политички коректан.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 33 минута, Августин рече

Ја ти лепо дајем савет попричај са својим парохијским свештеником и исповеди се.Људи занемарују исповест,а то је велика тајна.Ево исповедио сам се у суботу прошлу.

Па шта си ти имао да исповедиш?

Наука верујућих каже:

Апсолутан је само Бог

Link to comment
Подели на овим сајтовима

На снимку се види побожни народ који на хришћански начин покушава да уђе у своју цркву! А да, цркву су закључали Путин и Кирил (ко би други), да ова богобојажљива чеда не могу да се спасу! 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

×
×
  • Креирај ново...