Jump to content

ДАНАС: Игуман манастира Високи Дечани о. Сава мета интернет тима СНС-а

Оцени ову тему


Препоручена порука

„Onlajn rat“ na društvenim mrežama između članova internet tima Srpske napredne stranke, takozvanih „botova“ na jednoj, i igumana manastira Visoki Dečani Save Janjića na drugoj ne jenjava.

0501-5-678x381.jpg

Foto/ Fonet AP

Situacija je kulminirala u četvrtak, kada je Slaviša Mićanović Mićan, koji važi za šefa „internet tima“ Srpske napredne stranke, tačnije slovio je za predsednika Saveta SNS za društvene mreže i internet, na Tviteru objavio tvit sa uvredljivim sadržajem protiv Janjića.

Naime, Mićanovića je iznervirao Janjićev tvit u kome je objavio da su ljudi u školama na Kosovu zabrinuti, jer ih teraju da šalju spiskove svojih radnika zbog odlaska na predstojeći miting u Zubinom Potoku zakazan za deveti novembar, na kome će predsednik Vučić održati „najteži govor u svom životu“.

– Zovu nas zabrinuti ljudi iz škola. Moraju da pošalju spisak svih radnika svojih škola zbog odlaska na predstojeći miting, devetog septembra u Zubinom Potoku. U ponedeljak se šalju spiskovi svih koji neće da idu. Naredba stiže iz jedne važne državne institucije. Ljudi, pa ovo je povratak u komunizam – napisao je Janjić, koga inače zovu „sajber monah“ zbog svog velikog prisustva na društvenim mrežama. Mićanović je odgovorio igumanu manastira Visoki Dečani, nazvavši ga „šiptarskim megafonom koji nema veze sa crkvom“.

– Ti si davnih dana postao samo bezlična lažovčina u crnoj mantiji koja nema nikakve veze ni sa crkvom, ni sa hrišćanstvom. Samo prljavi megafon šiptarskih terorista i njihove lažne države koju ne smeš da nazoveš srpskom – poručio je Mićanović Savi Janjiću.

Kao po komandi, u dobro poznatom maniru, ispod tvita monaha Janjića, krenule su da se ređaju najogavnije uvrede botova sakrivenih iza profila sa lažnim imenom i „nikom“, te lažnom profilnom fotografijom.

„Kaže nečovek koji pokušava da cepa Srpsku pravoslavnu crkvu na KiM i koji je glavni kandidat da bude poglavar neke nove crkve koju će finansirati takozvano Kosovo! Ili da pričamo o Vašoj sklonosti ka pedofiliji?“; „Sad ste dokazali i pokazali za koga radite i sa kim ste u dosluhu. Pravi uzbunjivač! Samica je za Vas da se povratite Bogu ako vere još ima u Vama!“; „Ljudi su jedino zabrinuti zbog tebe i takvih kao što si ti, koji bi izdali i državu i veru radi ličnog interesa!“; „Ma opasan si dasa. I Olbrajtovoj si držao kišobran“, samo su neke od uvreda kojima su se valjda članovi „SNS internet tima“ utrkivali da „šefu“ pokažu ko bolje „radi posao“.

Kako se datum posete predsednika Vučića Kosovu bliži, može se očekivati eskalacija aktivnosti botova vladajuće partije, te će javni i prostor na društveni mrežama zagaditi još kreativnije uvrede upućene neistomišljenicima, koje su u javnom diskursu Srbije do dolaska SNS-a na vlast bile gotovo nezamislive.

U prenesenom značenju, „stranačkim botovima“ se u zemljama bivše Jugoslavije nazivaju članovi političkih partija (obično oni nižerazredni), koji za malu nadoknadu kucaju afirmativne komentare u korist svoje partije ili njenog lidera na veb-portalima i društvenim mrežama. Poslednjih godina trend je i da kucaju negativne komentare na račun političkih protivnika, ali u skladu sa partijskim nalogom. „Stranačko botovanje“, pored kucanja afirmativnih komentara, uključuje i veštački uticaj na odnos ocena ispod komentara („pluseva“ i „minuseva“), tako što jedna osoba više puta oceni isti komentar uz pomoć softvera za skrivanje korisnikove IP adrese. Iako političke stranke odbijaju da priznaju ovakve aktivnosti, one se najčešće pripisuju vladajućim partijama. Inače, originalan naziv „bot“ označava softverskog robota sa veštačkom inteligencijom.

Vranjski naprednjaci nezadovoljni radom „botova“

Gradski odbor Srpske napredne stranke u Vranju, na vanrednoj sednici održanoj u sredu, 29. avgusta, u večernjim satima, kritikovao je rad i učinak internet tima, tačnije, botova, zahtevajući da na tabeli uspešnosti u Srbiji na kojoj su prenisko plasirani, skoče do desetog mesta, saznaju InfoVranjske iz izvora u Gradskom odboru SNS u Vranju.

– Vrh GO SNS, pre svih, Slaviša Bulatović, predsednik i narodni poslanik, kritikovali su rad i učinak internet tima, to jest botova, poručujući da nisu zadovoljni njihovim komentarima na sajtovima i društvenim mrežama i zato što spadaju u slabije internet ekipe u stranci na nivou Srbije, dakle, slabo mogu kao takvi da neutrališu pisanje nepoželjnih i neprijateljskih medija, pa moraju za toliko da poprave svoj rad i stignu do desetog mesta na tabeli uspešnosti SNS botova – navodi sagovornik InfoVranjskih iz GO SNS.

Po navodima izvora InfoVranjskih, najkonkretniji u rešavanju problema slabog rada internet tima bio je Dušan Aritonović, načelnik Gradske uprave Vranja.

Đurić: Vučić i u enklavama

Poseta predsednika Srbije Aleksandra Vučića Kosovu 8. i 9. septembra biće najsveobuhvatnija, a po političkom značaju i temama o kojima će govoriti najznačajnija, ocenio je u petak vršilac dužnosti direktora Kancelarije Vlade Srbije za Kosovo i Metohiju Marko Đurić, prenosi FoNet. Po broju lokacija koje će obići, na severu Kosova i delovima južno od Ibra, biće to najobimnija poseta, a po broju ljudi sa kojima će razgovarati i temama biće najsadržajnija, rekao je Đurić na konferenciji za novinare. On je ponovio da će Vučić na velikom skupu na trgu u Kosovskoj Mitrovici saopštiti neke od najznačajnijih stavova po pitanju odnosa Srbije prema Kosovu i „vizije i viđenja rešavanja ovog pitanja u prelomnim trenucima u mesecima koji su pred nama“. Vučić će, najavio je on, boraviti u srpskim enklavama južno od Ibra u koje nijedan predsednik Srbije nije došao, kao ni „gotovo nijedan zvaničnik“.

https://www.danas.rs/politika/janjic-meta-internet-tima-naprednjaka/

Link to comment
Подели на овим сајтовима

A ono gore nije stav Janjića nego patriaršije i time naše pomesne pravoslavne Crkve.

Ja kao Pravoslavac mogu da se složim sa tim ili ne, i imam pravo da objavim da sam drugačijeg mišljenja, ali moram da prihvatim odluku a ne njoj da se suprostavljam. Ako teram kontra i radim protiv nje - znamo, svaka kuća i svako carstvo, te i svaka demokratija koja se u sebe deli, propada!

Milost i istina neka te ne ostavlja; priveži ih sebi na grlo, upiši ih na ploči srca svojega!

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 57 минута, Поуке.орг инфо рече

 

Ma kad bagra ovako pise, to je dobar znak, posto se oni boje istine.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Citam sad komentare i ne mogu vjerovati koliko su ovi ljudi zavedeni lazima. Pa otac Sava je jedan od najrazumnijih ljudi u zadnjih 30 godina u SPC( a mogu reci iskreno i medju najrazumnijim ikad u istoriji SPC s obzirom na okolnosti u kojima sazrijeva i djeluje), intervjui, pisanja itd. cak se i od mnogih episkopa moglo cuti svasta pod uticajem emotivnog naboja, ali od oca Save nikad. Poznajem ljude, visoko, visoko obrazovane, ateiste, agnostike, pa i vjernike koji episkope u Crkvu optuzuju za sve i svasta u proteklih 25. godina kada je u pitanju Srbija i nesretna desavanja, ali oca Savu odvoje i vide kao najsvjetliji primer. Licno bih najvise volio da on jednog dana bude patrijarh!

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Јел да плачем, ил да се смејем?

Радуј се, Нектарије, велики Архијереју Божји!

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 4 минута, Ronald рече

Citam sad komentare i ne mogu vjerovati koliko su ovi ljudi zavedeni lazima. Pa otac Sava je jedan od najrazumnijih ljudi u zadnjih 30 godina u SPC( a mogu reci iskreno i medju najrazumnijim ikad u istoriji SPC s obzirom na okolnosti u kojima sazrijeva i djeluje), intervjui, pisanja itd. cak se i od mnogih episkopa moglo cuti svasta pod uticajem emotivnog naboja, ali od oca Save nikad. Poznajem ljude, visoko, visoko obrazovane, ateiste, agnostike, pa i vjernike koji episkope u Crkvu optuzuju za sve i svasta u proteklih 25. godina kada je u pitanju Srbija i nesretna desavanja, ali oca Savu odvoje i vide kao najsvjetliji primer. Licno bih najvise volio da on jednog dana bude patrijarh!

Отац Сава неће нити жели да буде ни Владика а камоли било шта више. Они који га лично познају, знају да он и не иде нигде из манастира, него баш кад мора.

А ови паћеници што пљују по њему знају да то што причају је лаж у коју ни они не верују, али је фора да се прави таква прича јер им је таква директива стигла.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Камо лепе среће да све исплива на видело.

Зарад оваквих коментара људи се питају кад ће да рашчине оца.

Радуј се, Нектарије, велики Архијереју Божји!

Link to comment
Подели на овим сајтовима

 

пре 1 минут, Поуке.орг инфо рече

Отац Сава неће нити жели да буде ни Владика а камоли било шта више. Они који га лично познају, знају да он и не иде нигде из манастира, него баш кад мора.

А ови паћеници што пљују по њему знају да то што причају је лаж у коју ни они не верују, али је фора да се прави таква прича јер им је таква директива стигла.

Znam da nece, ali bih ja volio:)

Pa ne bih ja bas rekao da neko moze po direktivi tako lako djelovati bez da u lazi koje direktiva siri ne vjeruje. Ako je tako, zasto vjeruju u Vuciceve lazi i glasaju za njega? Hoces da mi kazes da su ljudi po ovom pitanju racionalno iracionalni? Ja mislim da nisu nego su iracionalni zavedeni ideologijom, neznanjem i mrznjom jer ne bi mogli ovako pisati.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Радуј се, Нектарије, велики Архијереју Божји!

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 49 минута, Ronald рече

Ma kad bagra ovako pise, to je dobar znak, posto se oni boje istine.

Тај Мићан им је ваљда неки шеф. Сећам се кад су постављали скриншотове из неке њихове скривене групе на фејсу где им он даје инструкције шта и како да коментаришу по медијима кад се дешава нешто битно.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 1 минут, GeniusAtWork рече

Тај Мићан им је ваљда неки шеф. Сећам се кад су постављали скриншотове из неке њихове скривене групе на фејсу где им он даје инструкције шта и како да коментаришу по медијима кад се дешава нешто битно.

To je najbolji pokazatelj koliko su ti ljudi bez racia i koliko su izgubili dodir sa realnoscu. 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

×
×
  • Креирај ново...