Jump to content

Зоран Ђуровић: Шта има Амфилохије против Степинца?

Оцени ову тему


Препоручена порука

пре 22 часа, Zoran Đurović рече

Мени говорио (за мене прорекао шта ћу бити), а рекао и убеђивао ме да је 2Ватикански концил био 8. ВасСаб! 

Стицајем околности имам много пријатеља и познаника који су били духовна чада о. Тадеја, тако да о.Тадеја врло добро познајем преко њих. Лично га, нажалост, нисам познавао. 

Св. Тадеј је гајио симпатије према РКЦ, тако да није чудо да је тако нешто изјавио тада. Онда, имао је тврдњу да су Католици Црква и да ће се обични људи спасити, а да ће сви католички свештеници и папа изгинути због јереси и осталога. Онда, налазимо његове тврње да је само у Православљу спасење, то јест да ће сви одговарати пред Богом зато што нису православни (https://www.youtube.com/watch?v=rrn5ZcyqAnE). 

Тако да је тешко закључити шта је Старац мислио, то јест шта је било његово људско мишљење, а тиме и заблуда која се налази код свакога човека.

2. Ват. Концил никако не може да буде 8. Сабор. Јер, ни у РКЦ није осми, а ни у Православној Цркви - која званично има седам Светих Сабора, а незванично девет. Тако да је та тврдња свакако погрешна.

  • Свиђа ми се 1
Link to comment
Подели на овим сајтовима

  • Одговори 1k
  • Креирано
  • Последњи одговор

Популарни чланови у овој теми

пре 8 минута, Васијан рече

2. Ват. Концил никако не може да буде 8. Сабор

E, Vaske,...... koliko se secam, 2.Vatik. koncil je oko 20. Vaseljenski sabor za RC ( oni racunaju svoje velike Sabore za vaseljenske.... )..

Tako da i starac Tadej je malko' pogresio,... :smeh1:

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 11 часа, Zayron рече

U pravoslavlju znači Svete Tajne obavljaju samo ljudi a ne i Bog, Hristos a ni Duh Sveti s njima jer se ne opterećuju "silaziti" na oltar? Pa ovo nema ni kod Jevreja, ni kod njih se nijedan jevrejski bogoslužbeni čin ne ostvaruje samo pričinjenim ljudi a bez Boga. Probaj tako nešto objasniti njima da svijeće na Chanuku i Tefilin su samo ljudska izmišljotina! Jesi li ti svjestan kakve zablude i jeresi zastupaš i izlažeš? Sveštenstvo nije "čin" kao u vojsci koji možeš nekom dati pa oduzeti, rasčiniti ga kad ti se to zamane. Nije mi jasno kako neko ko filozofira o ipostasima može potom izvaliti ovakvu do neba vapijuću besmislicu osim ako od preučenosti i drveta više ne vidi šumu. Dobro neko reče, Grci su od hrišćanstva napravili filozofiju, pretvorili ga u niz sofizama i nadmudrivanja bez ikakvog značaja za mirjane, laike. Latini od hrišćanstva napraviše trgovinu i uspješan job a protestanti, naročito ti američki od hrišćanstva konačno napraviše TV show i zabavu za mase! Dosta dobar opis stanja!

Нажалост, изгледа Твој ум не може да изађе из оквира у којима размишљате, па оно што други пишу первертираш и опако резонујеш. 

Наравно да свакога рукополаже Бог, али не силази Бог директно (надам се да ћеш правилно разумети у ком контексту ово мислим), већ то чини кроз своје Тело у коме је присутан Духом Светим. То Тело је видљива и реална Црква Његова. Епископи рукополажу и преко Њих дејствује Христос! Тако исто ти Епископи, то јест Црква, рашчињава тога истога кога је рукоположила, јер Бог идентично делује и кроз рукоположење и кроз рашчињење. То је Вера и Предање Цркве, а то што Ти више верујете у ваше латинске новотарије, Твоја је ствар. Тако да молим Т, немој на православном форуму да оптужујтеш Православну Цркву, која догматски држи да рашчињени Свештеник није Свештеник, износећи нам те ваше латинске бесмислице које су директно супротне са Св. Писмом и Св. Предањем. Узми лепо прочешљај Светих Седам Сабора и видећеш да тамо те нечасне јереси о немогућности рашчињења нигде нећеш наћи. Тако да, молим Те, остави та инославља за себе. Ово је ипак православни Форум, а ми верници СПЦркве - која тврди да рашчињени Артемије више није Епископ! .

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 2 минута, Bokisd рече

E, Vaske,...... koliko se secam, 2.Vatik. koncil je oko 20. Vaseljenski sabor za RC ( oni racunaju svoje velike Sabore za vaseljenske.... )..

Tako da i starac Tadej je malko' pogresio,... :smeh1:

Знао сам да је неки двоцифрени број у питању :D

  • Хахаха 1
Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 12 часа, Жика рече

Ја ти рекох, а ти упорно тераш своје. Све пише у тексту. Ако не можеш да разумеш шта да ти радим.

То се брате Жико зове некултура. Када нас неко пита нешто, а то питање је једноставно, онда смо ми или одговарамо, или кажемо да то нећемо. Ово што си ти урадио је ван сваког нормалног и цивилизованог оквира. Да си прво дао било какав одговор, па се онда надовезао на текст, то би било сасвим ОК, овако си сам себе осрамотио. Али, добро...сви грешимо.

Значи, по узору на Флоровског, ти тврдиш да Артемије припада Цркви и да су све његове Тајне валидне и ако је од стране Цркве рашчињен. Дакле, рашчињење, као харизматска радња Цркве, не постоји, а "Егзилци" су и даље у Цркви. 

пре 12 часа, Жика рече

Код тебе је све црно-бело, изгледа да мало компликованије ствари не можеш или нећеш да разумеш.

Управо такав коцкасти резон видим код Тебе. Наравно, тако нешто видим и код Зорана. 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 12 часа, Zoran Đurović рече

Мали Перице, Павле је био иконоборац, и по нежитијским изворима Ирина га је натерала да се повуче. Није дејствовао као православни Пт. Напустио је престо и примио схиму, што онемогућава да буде владика, отишао је у пензију. Тарасија су могли да рукоположе само иконоборци, јер све др. патријаршије су Анатемисале Цариград и нису биле у општењу са истим. Чак и прозелотски аутори навгоде да су га рукоположили иконоборци. Као кад би умро Папа а онда Кирило Московски дошао да рукоположи новог Папу!

Није на одмет да цитирате те тврдње, или бар да их наведете. Овако ови тврде, они тврде...

Ништа не тврдим, али мени тренутно није јасно по каквој је логици онда Св. Тарасије прво примио рукоположење од њих, па онда све те исте извео пред суд Цркве на Св. Сабору, на коме су одлучивали да ли ће их примити у Цркву или рашчинити? То је мало нелогично. Јер, на Сабору је Тарасије са осталим православнима судио тим истим Епископима. Тарасије је од почетка дошао на Трон као православан. Није био покајани иконоборац.

Цитат

 1. Данас наста увод у радост читавоме свету; данас почињу да изгревају целој васељени словесни зраци сунца мира; данас уди Господњега Тела, раније за много времена разбијени и отргнути једни од других... 

Да, сви знамо за ово обраћање. Крајње је болесно и чудно да на основу свечаног обраћања, које је имало смисао, јер је био у питању дијалог који је имао за циљ сједњење отпалог Запада са правоверним Истоком, доносите закључак о Вери Св. Марка, а сам Вас Св. Марко директно разобличава и демантује у свим својим списима против Латина. Ја не знам како то да објасним такав приступ, када поред јасних Светитељевих тврдњи неко оповргава самог Светитеља.

Цитат

Дакле, примени закључак који си дао на основу Тарасија, па ћеш укапирати да су Католици за Марка били Црква. И то после Фотијевог "Вас"Саб и анатемисања КЦ! Ти се нон-стоп самоубијаш. Настави сам у том богоугодном делу

Ја не могу да примењујем никакве закључке, када сам Св. Марко говори да нису Црква. Не могу ја, као што то Ви радите, да оповргавам Светитељеве речи које је изнео после обраћања Папи (које је имало у том тренутку смисао и сврху). Он је јасан, то што Ви то не прихватате, или шта ја знам, Ваша је ствар и слобода...

Написао сам Вам и изложио због чега су то две различите ствари...али Ви и даље понављате једно те исто. 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 12 часа, Zoran Đurović рече

Узима да тврди како монотелити нису били анатемисани, а кад га суочиш са Максимом, онда каже да Максим се не разуме у теологију

Крајње безобразне клевете. Свако може да провери шта је тамо писано. Ако је некога разобличио Св. Максим, онако суштински, то сте онда Ви. Јер је Св. Максим јасно оповргао Вашу херетичку латинску тезу о "неизгладивој благодати". 

пре 12 часа, Zoran Đurović рече

Тарасије говори о раздељеној Цркви, Марко Ефески исто. И назива половином 15 века КЦ Црквом! А гнусне херезе католика су већ били анатемисали Фотије и Палама! Да је то било тако, Ефески не би могао да КЦ зове Црквом.

Још када би ствари биле такве какве их представљате. По Вама је Св. Марко шизофреник који своје догматске тврдње мења како ветар дува и ситуација налаже. Не можете да разумете шта је снисходљивост са којој приступа Св. Евгеник. Тај приступ је сасвим нормалан и коректан, јер је био у питању Сабор у коме су католици требали да се одрекну својих заблуда и да се оправославе, ствар је отворена, приступа се као равноправнима.

Анатемисане су биле јереси, нису конкретне личности - папе и папски епископи. Православна Црква никада није организовала Сабор на коме је рашчинила бискупе латинске цркве.

пре 12 часа, Zoran Đurović рече

То што је он после почео да мења говор је из тога што су узели да праве опозицију Флоренци, а онда је Сиропулос, који је потписао Унију и саслуживао са Папом "јеретиком", постао Марков партизан. Патријархом је постао Митрофан II, који се исто причешћивао са Папом.

Није он ништа мењао. То је срамота шта пишете. Он је само изнео став Православне Цркве. Црква је касније Саборно прихватила Марково виђење и дан-данас га држимо, иако неки појединци одступају од њега. После сабора је виде да латинска црква задрто држи своје јереси и свима је објавио да то више није Црква Божија. То није политика, већ Теологија. Са овима који су ушли у унују са Римом Св. Марко, и његови следбеници, није општио!

пре 12 часа, Zoran Đurović рече

На крају, и после Флоренце ми немамо ВасСаб који је осудио католике као јеретике.

Нико од личности РКЦ није осуђен. Само јереси. Анатеме 8. и 9. Сабора, као и Анатеме источних Патријараха, још увек стоје.

пре 12 часа, Zoran Đurović рече

Васијану је остало само да замишља како се та грана сасвим осушила, ја пак видим да није сува, него чак можда здравија од нас.

Не замишља то Васијан, већ хиљаде православних ауторитета и светитеља којима се свакодневно молимо. То да су Вама латини здравији од православних, ништа ме не чуди...свако се својима радује :)

пре 12 часа, Zoran Đurović рече

И на сав свој ужас, Васијан не може објективно и без икакве разумне сумње да докаже да су католици јеретици и да нису Црква!

Није то математика, па да се доказује. То је вера. Или у нешто верујеш, или не верујеш. Моја маленкост само следи мишљење Светих људи и великих теолога наше Цркве.

Владика Данило Будимски је, на пример, увек волео да говори да латини нису Црква, због тога што свети људи, који су имали дар да виде силазак Духа који освећује дарове на Литургији, нису виђали Светог Духа како освећује дарове код Латина :). Ја Вам наведох и историјски пример да Св. Огањ само једампут није хтео да сиђе, баш онда када га латини призиваху... и то само коју годину после раскола.

пре 12 часа, Zoran Đurović рече

Зато Митр. Порфирије, духовно чадо вл. Иринеја, узима благослов од Папе. Биће да он боље познаје шта мисли Иринеј него овај слепац код очију, Васијан, који силује Буловићеве текстове. 

Моја маленкост Вам је на самом почетку теме представила став Вл. Иринеја о овим стварима. То да оповргнете не можете, ма колико то хтели. Ту Вас је +Иринеј демантовао.

Ма колико се трудили, нећете моћи тако лако да укапирате курс којим иде +Иринеј. Када би знали какво он заиста мишљење има о Латинима, анатемисали би сте га. Сада га само анатемишу "зилоти", а када би знали његов прави курс и размишљање, Ви би им сте се придружили. Зато нећу о томе. Он ради несхватљиве ствари и то му је мисија. 

Ја познајем неке од духовних чада Вл. Порфирија. Изложићу Вам један случај који ми је причао један од старијих јеромонаха ковиљског Манастира. Наиме, била је једна особа, жена, која је хтела из латинске вере да пређе у православну. Они су је крстили тамо у Ковиљу. Мислим баш да су је крстили, трократним погружењем, али не могу стопостотно да тврдим. Када су дошли до оног дела када је она требала да изрекне Символ Вере без филиокве, она се онесвећивала... и тако се дешавало неколико пута...док нису успели да је доврше чин. То ми је јеромонах причао у контексту да су они сви тада опитно видели колико је демонска јерес "филиокве".

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 16 минута, Васијан рече
Цитат

 1. Данас наста увод у радост читавоме свету; данас почињу да изгревају целој васељени словесни зраци сунца мира; данас уди Господњега Тела, раније за много времена разбијени и отргнути једни од других... 

Да, сви знамо за ово обраћање

Otvaranje sabora, Marko uzima rec ( koliko se secam, ne sam po svom nahodjenju nego kao predstavnik Istocne crkve ) i obraca se papi i prisutnima tkz. uvodnim ili pozdravnim govorom, kojim se ( govorom ),.... nije cilj , da se odmah krene u raspravu i dijalog na skupu ( saboru ),...nego, da kako se kaze na jednom mestu ( nauka o govoru ),.... stvori atmosfera naklonosti publike i zanimanje za temu ...( omeksati papino srce za razgovor ... :D )

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 4 часа, Васијан рече

Нажалост, изгледа Твој ум не може да изађе из оквира у којима размишљате, па оно што други пишу первертираш и опако резонујеш. 

Наравно да свакога рукополаже Бог, али не силази Бог директно (надам се да ћеш правилно разумети у ком контексту ово мислим), већ то чини кроз своје Тело у коме је присутан Духом Светим. То Тело је видљива и реална Црква Његова. Епископи рукополажу и преко Њих дејствује Христос! Тако исто ти Епископи, то јест Црква, рашчињава тога истога кога је рукоположила, јер Бог идентично делује и кроз рукоположење и кроз рашчињење. То је Вера и Предање Цркве, а то што Ти више верујете у ваше латинске новотарије, Твоја је ствар. Тако да молим Т, немој на православном форуму да оптужујтеш Православну Цркву, која догматски држи да рашчињени Свештеник није Свештеник, износећи нам те ваше латинске бесмислице које су директно супротне са Св. Писмом и Св. Предањем. Узми лепо прочешљај Светих Седам Сабора и видећеш да тамо те нечасне јереси о немогућности рашчињења нигде нећеш наћи. Тако да, молим Те, остави та инославља за себе. Ово је ипак православни Форум, а ми верници СПЦркве - која тврди да рашчињени Артемије више није Епископ! .

No, to je ta suspenzija, u ljudskoj moći je pozastaviti samo tu ljudsku, materijalnu, vremensku, privremenu, dočasnu pozemnu složku, komponentu, jer se rukopolaganje konalo istovremeno na svim razinama Crkve, a o toj vječnoj, perpetualnoj koja je u ingerenciji Svete Trojice odlučuje sam Bog tj. Presveta Trojica. Ni kod nas nadbiskup Lefebvre nije bio više dejstvujućim nakon što je suspendiran i exkomuniciran, bilo mu je pozastavljeno ono na što smo mi bili sposobni utjecati. Problem je u tome što mi ljudi iako smo udovi Hristovog Tijela kojim je Crkva nismo Njegovom Glavom kojom je isključivo  On sam i nemamo ovlasti donositi takve dalekosežne odluke o nečijoj istini i neistini, pravdi i nepravdi u ime Isusa Hrista jer nismo mi Glava već samo udovi Tijela kojem je on Glava. I exkomunikacija kod nas nema značenje nekakvog definitivnog, rezolutnog, odlučnog, odlučujućeg i sigurnog suda nad grješnikom već samo njegovo isključivanje iz Comunia  respektivno Svetih Tajni, glavno Svetog Pričešća i predajemo ga dakle tim Bogu tj. njegovoj milosti i sudu da On odluči o njemu. Jer odnos s Bogom koji neka osoba uspostavi kroz krštenje, neizbrisivi znak te veze (i sveštenstvo je tome slično, takodjer neizbrisivo ali sa drugim smislom i poslanjem) ne može opozvati i uništiti jednostrano nikakva exkomunikacija ni suspenzija već samo ta druga strana u tom odnosu čovjeka i Boga koja je Bog sam i koji je istovremeno Glavom Crkve. Bog nas pri krštenju prima ne na nekoliko godina, privremeno, dok nam to ne dosadi, nama ili Njemu već na vječnost a mi ljudi nismo sposobni izreći bilo kakav sud nad bilo kim koiji se tiče te vječnosti i tog odnosa te osobe s Bogom. Bog nas ne informiše o svojim namjerama ogledno bilo koga niti o svojim sudovima nad bilo kim ni o tome šta si o kome misli a mi nemamo pravo domišljati si to i stvarati takve dalekosežne i konačne sudove u Božije ime o bilo kome koji se tiču spasenja i budućeg života u Eshatonu. To može samo Bog. Takve imamo pravo samo isključiti iz onog dijela Crkve kojem i mi sami pripadamo a to je Crkva militans, vojujuća, pozemna. Mi istina jesmo udovima Crkve - Tijela Hristovog (pod pretpostavkom da se nalazimo na ispravnom mjestu :D ) ali ne odlučuju udovi o svojoj Glavi već Glava o udovima mili Vasijane! 

 

  • Волим 1
Link to comment
Подели на овим сајтовима

Наравно, Патер @Zoran Đurović и брат @Жика се нису осврнули на Барберинијев евхологиј.

Тамо смо могли да видимо како је изледало последовање примања јеретика у Цркву. 

Тамо је тај пријем изједначен са Св. Тајном Крштења и у свему се поклапа са оним што сам на самом почетку писао.

Посебно онај део у коме пише да Свештеник приводи "пред Св. бању Крштења", а не крштава га, већ уздиже његово име међу православна имена. После се тај понаша као новокрштени и не купа се седам дана. 

Мислим да је после тога непотребно даље дискутовати.

  • Свиђа ми се 1
Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 7 минута, Васијан рече

Наравно, Патер @Zoran Đurović и брат @Жика се нису осврнули на Барберинијев евхологиј.

Тамо смо могли да видимо како је изледало последовање примања јеретика у Цркву. 

Тамо је тај пријем изједначен са Св. Тајном Крштења и у свему се поклапа са оним што сам на самом почетку писао.

Посебно онај део у коме пише да Свештеник приводи "пред Св. бању Крштења", а не крштава га, већ уздиже његово име међу православна имена. После се тај понаша као новокрштени и не купа се седам дана. 

Мислим да је после тога непотребно даље дискутовати.

Da, ( odlicno si primetio ),.... nije fora, ajd, priznajemo vam obred krstenja ili svestenstva , vama Arijancima ( a, znamo koliko je zloglasna i opasna bila ova jeres po veru i crkvu ), pa, da ne mislite kako niste daleko od vere,..... zbog toga i sledi ovakav poredak stvari koji propisuje evhologij, da bi se neki arijanac dostojno priveo pravoj veri.

Inace, i samo miropomazanje poseduje veliku ulogu i silu kod primanja u Crkvu, jer, evo sta kaze sv.Marko,.....Зашто помазујемо миром оне између њих који прилазе к нама? Зар није очигледно да их помазујемо као јеретике?....

Sveto Miropomazanje kada se sv.Duhom zapecatuje za vecni zivot, svako ko prilazi Crkvi Hristovoj.

 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 36 минута, Zayron рече

No, to je ta suspenzija, u ljudskoj moći je pozastaviti samo tu ljudsku, materijalnu, vremensku, privremenu, dočasnu pozemnu složku, komponentu, jer se rukopolaganje konalo istovremeno na svim razinama Crkve, a o toj vječnoj, perpetualnoj koja je u ingerenci Svete Trojice odlučuje sam Bog tj. Presveta Trojica. Ni kod nas nadbiskup Lefebvre nije bio više dejstvujućim nakon što je suspendiran i exkomuniciran, bilo mu pozastavljeno ono na što smo mi bili sposobni utjecati. Problem je u tome što mi ljudi iako smo udovi Hristovog Tijela kojim je Crkva nismo Njegovom Glavom kojom je isključivo  On sam i nemamo ovasti donositi takve dalekosežne odluke o nečijoj istini i neistini, pravdi i nepravvdi u ime Isusa Hrista jer nismo mi Glava već samo udovi Tijela kojem je on Glava. I exkomunikacija kod nas nema značenje nekakvog definitivnog, rezolutnog, odlučnog, odlučujućeg i sigurnog suda nad grješnikom već samo njegovo isključivanje iz Comunia  respektivno Svetih Tajni, glavno Svetog Pričešća i predajemo ga dakle tim Bogu tj. njegovoj milosti i sudu da On odluči o njemu. Jer odnos s Bogom koji neka osoba uspostavi kroz krštenje, neizbrisivi znak te veze (i sveštenstvo je tome slično, takodjer neizbrisivo ali sa drugim smislom i poslanjem) ne može opozvati i uništiti jednostrano nikakva exkomunikacija ni suspenzija već samo ta druga strana u tom odnosu čovjeka i Boga koja je Bog sam i koji je istovremeno Glavom Crkve. Bog nas pri krštenju prima ne na nekoliko godina, privremeno, dok nam to ne dosadi, nama ili Njemu već na vječnost a mi ljudi nismo sposobni izreći bilo kakav sud nad bilo kim koiji se tiče te vječnosti i tog odnosa te osobe s Bogom. Bog nas ne informiše o svojim namjerama ogledno bilo koga niti o svojim sudovima nad bilo kim ni o tome šta si o kome misli a mi nemamo pravo domišljati si to i stvarati takve dalekosežne i konačne sudove u Božije ime o bilo kome koji se tiču spasenja i budućeg života u Eshatonu. To može samo Bog. Takve imamo pravo samo isključiti iz onog dijela Crkve kojem i mi sami pripadamo a to je Crkva militans, vojujuća, pozemna. Mi istina jesmo udovima Crkve - Tijela Hristovog (pod pretpostavkom da se nalazimo na ispravnom mjestu :D ) ali ne odlučuju udovi o svojoj Glavi već Glava o udovima mili Vasijane! 

 

Svaka čast Zaki za ovo, sad mi je potpuno jasno kolike posljedice mogu napraviti ljudi uzimajući sebi pravo da mogu određivati ono što prelazi naše granice te pokušavaju upravljati s onim što je vječno i neopozivo.

Krist  i njegovo Tijelo je tajna koja nadilazi naša svaćanja i niko nema pravo da sudi i predaje prokletstvu nekoga .

Najviše što može je da ga upozori da se nalazi u neposlušnosti Crkvi i da ga preda Božjoj milosti .

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 13 часа, kopitar рече

Svaka čast Zaki za ovo, sad mi je potpuno jasno kolike posljedice mogu napraviti ljudi uzimajući sebi pravo da mogu određivati ono što prelazi naše granice te pokušavaju upravljati s onim što je vječno i neopozivo.

Krist  i njegovo Tijelo je tajna koja nadilazi naša svaćanja i niko nema pravo da sudi i predaje prokletstvu nekoga .

Najviše što može je da ga upozori da se nalazi u neposlušnosti Crkvi i da ga preda Božjoj milosti .

Ovdje su zanimljivosti iz crkvenog prava CIC Katoličke Crkve, najzanimljiviji su paragrafi koji govore o tome da se nijedan katolik ustvari ni ne može sasvim, u potpunosti isključiti iz Crkve (kad je jednom primljen u Crkvu krštenjem, validnim krštenjem to potom važi až na věky věku, objasnio sam u postu iznad zašto) ali može biti na privremenu dobu odlučen (privremena doba je ta koja potraje do opoziva te odluke, može potrajati par godina ali takodjer i sve do smrti, dakle doživotno, to zavisi od volje penitenta za popravkom), dakle ne iz-lučen već od-lučen (to je ono pravo značenje exkomunikacije, od-luka, odvajanje od primanja Svetih Sakramenata, Svetih Tajni i opštinstva vjerujućih, společenstva věřicích. Ustvari i dalje je u Crkvi ali na odredjene ključne stvari nema više pravo, ne može se npr. pričešćivati,  obnašati nikakve dužnosti i funkcije u Crkvi, naučavati, raditi kao kateheta, predavati vjeronauk itd. Još je zanimljivo i to da se i nekrštene osobe smatraju članovima Crkve ako su katihumeni i nekršteni supruzi, supruge katolika. A katolik može biti exkomunikovan (tim se misli na to privremeno, ne definitivno isključenje, to ustvari ni ne postoji) sam svojim činom koji povlači takvu kaznu dakle latae sententiae (abortus, sakrilegij - osrknavljenje Evharistije, fizički napad na Papu, članstvo u masoneriji i sličnim udruženjima, bavljenje magijom i satanizmom i sl), interdiktom (klatbom), suspenzijom (to je ustvari kanonska kazna za klirike, ne za laike, mirjane). Takodjer se iz Crkve može istupiti dobrovoljno javnim proglašenjem (i takvo istupanje ima isti značaj kao i exkomunikacija (privremeni). A sa napunjenih 14 godina nekrštena osoba može samostalno odlučiti da li da se pokrsti ako do tada nije bila krštena i to u crkvi bilo kojeg (katoličkog) obreda. Svi u Crkvi su jednaki i mogu vršiti razne službe.

https://www.epravo.cz/top/clanky/zajimavosti-cirkevniho-prava-i-18750.html

https://www.epravo.cz/top/clanky/zajimavosti-cirkevniho-prava-ii-18753.html

https://stoky-farnosti-3.webnode.cz/cirkevni-pravo/

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 10 часа, Васијан рече

То се брате Жико зове некултура. Када нас неко пита нешто, а то питање је једноставно, онда смо ми или одговарамо, или кажемо да то нећемо. Ово што си ти урадио је ван сваког нормалног и цивилизованог оквира. Да си прво дао било какав одговор, па се онда надовезао на текст, то би било сасвим ОК, овако си сам себе осрамотио. Али, добро...сви грешимо.

Значи, по узору на Флоровског, ти тврдиш да Артемије припада Цркви и да су све његове Тајне валидне и ако је од стране Цркве рашчињен. Дакле, рашчињење, као харизматска радња Цркве, не постоји, а "Егзилци" су и даље у Цркви. 

Управо такав коцкасти резон видим код Тебе. Наравно, тако нешто видим и код Зорана. 

Вешто си ово извео. Хоћеш да изведеш да ако кажем да немају Тајне онда испада да нисам доследан, а ако кажем да имају онда ћеш рећи да сам против Сабора СПЦ. Ако ниси заборавио ја се позивам на седми канон Другог Васељенског Сабора а ту се неки јеретици не крштавају а за неке је одређено да се крсте. Сад ми реци да ли су артемијевци јеретици? Ако јесу(што ти тврдиш) зар није могуће да им Сабор не призна Тајне као и овим јеретицима који се помињу у седмом канону Другог Васељенског.

Сад да ја теби поставим питање: Да ли је Руска Загранична Црква имала Свете Тајне и да ли је била Црква до 2007? По твом резону испада да нису Црква и да Свети Јован Шангајски није светитељ пошто нису имали општење скоро ни са једном Помесном Црквом, а једно време су били у општењу и са старокалендарцима.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

×
×
  • Креирај ново...