Jump to content

Селаковић и Ђурић свештенству СПЦ на Косову и Метохији: "Ви сте несрећни чланови цркве"

Оцени ову тему


Препоручена порука

Јесу ли се ови најели бунике?

Gravatar mali

 
"Упути ме на истину Твоју, и научи ме, јер си Ти Бог Спас мој" (Пс. 24.5)

https://sozercanje.wordpress.com/

 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Референдум на коме се грађани Србије изјасне тако да, КиМ остаје у саставу Србије. Је нешто, што нам обезбеђује прелазак из тренутног политичког конфликта у реално решење. Само тако можемо бриселски споразум да вратимо у УН. И тада Кина и Русија могу да се умешају у кризу који имамо, у складу са међународним правом. Ако треба и војним путем, јер за разлику од Милошевићеве политике сада имамо вољу грађана на папиру, где Н.В.О. контролишу дал има нерегуларности.

Дал сам ја добро схватио разлог за референдум, мсм. јел постоји нека клаузула која нас скреће са тог регуларног правног тока?

Вучић је најавио у свом политичком програму од самог почетка да ће исправити, Тадићеву грешку и преместити питање Косова и Метохије из Брисела у Уједињене Нације.

Тада би по закону који важи у свету (нпр.Француској, Русији, Албанији, Грчкој, С.А.Д. Турској...). КиМ требао да постане равноправан са Прешевом и Бујановцем, као саставни део републике Србије. И у Прешево и Бујановац су Албанци већина. Али је већина земље традиционално у рукама државе Србије. Што је случај и на КиМ-у ако неутралишемо тај нелегитимни државни апарат који контролише већински државну земљу, шуме, реке, ливаде, планине...

Кад слушам неке наше политичаре. Захвалим се Богу што нам у Југославији целу државу нису населили албанци. Да се десило такво надбројавање Срба, вероватно би морали са сплавовима преко Дунава право у Црно море, да напустимо Балкан и одемо за Русију или Украину. Обзиром какви нас воде ових последњих, несретних 100 година.

Изгледа Др. Селаковић не разликује околности где Срби тада пре 600 година. Нису више имали одраслих мушкараца, нити јаких војних савезника као данас, због битака које су биле пре исељења са КиМ. Па самим тим нису могли да се одбране од одмазде која је (најављено нама од грка) кренула из Турске. И зато су Срби под Патријархом Чарнојевићем отишли на земљу где су Срби били већина. Нису ишли на страну територију. Може да прича ко шта хоће, Крајина је по етничкој картографији из доба пре доласка КиМ-Срба, била већ доминантно насељена Србима исто као и Драча и Скадарске крајине.

За Селаковића би било корисније да погледа, као битно за свој политички став о КиМ, демографији и наталитету уопштено Срба. Прогон Срба из Крајине и БиХ. Где након рата, по дејтонском споразуму (који је остао тајан али је Србија међународни гарант за испуњавање) Хрватска има обавезу да Р.Српској уступи део приморја-обале (која није мале површине а на њој је све мање Срба). Значи Хрвати су добили земљу од Р.Српске, али и после 20 година, нису испоштовали свој део Дејтонског споразума и пустили Р.Српску на своју обалу.

Сличан развој догађаја може да се догоди са Албанцима ако имамо слабу политику.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 6 часа, Mиљан Л. рече

Референдум на коме се грађани Србије изјасне тако да, КиМ остаје у саставу Србије. Је нешто, што нам обезбеђује прелазак из тренутног политичког конфликта у реално решење.

Референдум је одржан и '98 када су се грађани Србије изјаснили да не желе учешће страних представника у решавању косовског питања. Сви знамо епилог.

пре 6 часа, Mиљан Л. рече

И тада Кина и Русија могу да се умешају у кризу који имамо, у складу са међународним правом. Ако треба и војним путем, јер за разлику од Милошевићеве политике сада имамо вољу грађана на папиру, где Н.В.О. контролишу дал има нерегуларности.

Ево, све трче и Кина и Русија ко ће први да зарати са НАТО и ризикује 3. светски рат због нас. Исто као што се убише да нам помогну '99.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Ситуација постаје све јаснија: Европа тражи компромисно решење, значи поделу или признање или неку врсту веће аутономије за шиптаре, као услов за наш улазак у ЕУ и даље напредовање. До тога неће доћи све и да ми хоћемо, јер Албанци неће, они чак хоће и Прешево и Бујановац, значи референдума никада неће ни бити. Наши политичари су дали обећања својим пријатељима из Брисела која сада не могу да испуне и постају нервознији, као и Албанци који не добијају давно обећану и на папиру завршену државу. Мене сада интересује, да ли ћемо ми као народ дозволити да ови сада политичари, који учествују у заговарању поделе или предаје Косова, остану после овога на власти? Да ли смо као народ тако глупи? Искрено сам мислио да ће ова влада применити систем модерних земаља: дај им паре и сигурност па тражи да се одрекну свега светог. Али ми не видесмо ни паре ни стабилност. Што не значи да до тога неће доћи једног дана, да продамо светињу за вечеру што би реко народ...

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 37 минута, Predrag iz sela Banje рече

Ситуација постаје све јаснија: Европа тражи компромисно решење, значи поделу или признање или неку врсту веће аутономије за шиптаре, као услов за наш улазак у ЕУ и даље напредовање.

У то могу да верују само они који нису баш информисани о преговарачком процесу. Нама главна препрека није поглавље 35 (КиМ), већ поглавља 25 и 26 (безбедност и правосуђе) и 31 (спољна политика). Судови су нам у катастрофалној ситуацији, а са новим уставним променама које се најављују биће још и горе ако се усвоје, а спољна политика нам све више одскаче од спољне политике ЕУ. Ако се узме да је Макрон пре који дан рекао да у суштини овакве ЕУ неће ни бити у догледно време, у ЕУ ћемо да уђемо никад. Чак и да тога нема, само због ова три поглавља бисмо чекали још једно 10-12 година.

Нико неће због ЕУ да пристане на било какво решење око КиМ. Можда због неких других ствари, али ЕУ је само бајка.

57ed8623960a6_banerRylah_zpsqgjjkx0v1.jpg.8a2fd97cd3aa7dcd0237c412e2234aee_zpsut3tszcy.jpg

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Samo ne smemo da zaboravimo da su i Albanci deca Božija. Malo bezveze, znam. Ne što ne želim da budu deca Božija, naprotiv, Bog ne dao.. nego što danas imamo situaciju da se u mnogim stvarima sudaramo i zbog toga mrzimo.

Svi bi mi hteli jednu veliku i jaku Srbiju, ali ne zaboravimo ni ono Jakovljevo da ko hoće svetu prijatelj da bude neprijatelj Božiji postaje. No imamo i ono Pavlovo: Ako li ko za svoje a osobito za domaće ne promišlja, odrekao se vere i gori je od neznabošca. Čini mi se da valja naći zlatnu sredinu između ovog i onog sveta. Jer teško da je pravednik onaj koji se ne trudi da svim ljudima a naročito svojima i svojoj deci bude dobro, da imaju hranu, odeću, bezbednost, da nemaju tugu itd. Ali ni "nebeska Srbija" neće biti ono "i odvede ga na goru visoku i pokaza mu sva carstva ovog sveta i slavu njihovu"...

  • Свиђа ми се 1

Milost i istina neka te ne ostavlja; priveži ih sebi na grlo, upiši ih na ploči srca svojega!

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 3 часа, GeniusAtWork рече

Референдум је одржан и '98 када су се грађани Србије изјаснили да не желе учешће страних представника у решавању косовског питања. Сви знамо епилог.

пре 9 часа, Mиљан Л. рече

Увек је могућ негативан развој догађаја. Зато поменух обалу Р. Српске. Али епилог овог референдума би требало да буде, повратак питања КиМ на дневни ред у Уједине Нације. Вучић је рекао ра ће референдум бити јасно дефинисан. Без питања да ли желимо да признамо независност Косова и желимо ли да уђемо у Европску Унију. Значи човек је нагласио да смо завршили са том политиком о Бриселској доминацији и идемо поново на Уједињене Нације.

пре 3 часа, GeniusAtWork рече

Ево, све трче и Кина и Русија ко ће први да зарати са НАТО и ризикује 3. светски рат због нас. Исто као што се убише да нам помогну '99.

Имамо споразуме о војној сарадњи са Кином и Русијом. Што би данас НАТО ризиковао да започне 3. светски рат због нас ако не може у УН да добије основу за рат???

У Русији је 99 био на власти Јељцин, а Бережовски је био бр.1 од утицаја. Бережовски је заговарао поделу Русије а не само Србије. То је време када је у Русији владала ткз. јеврејска олигархија, која доласком Путина на власт, бежи из државе због најављене истраге о пљачки и корупцији.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Vulin: Haradinaj u Srbiji ima brojne saveznike, Vučić samo narod

...Kako kaže, protiv zaustavljanja širenja velike Albanije oglasili su se brojni političari u Srbiji.

"Od Save Janjića koji, dok ga Kfor čuva od nasilja Albanaca, pretnju vidi u borbi Vučića, pa preko Nataše Kandić i Sonje Biserko, raznih nevladinih organizacija i analitičara koji o Kosmetu znaju samo ono to im je rečeno kada primaju donacije. Svi su zabrinuti šta bi razgraničenje značilo za nezavisno Kosovo ali nisu ni malo zabrinuti zbog najave da ce Kosovo i Albanija imati jednog predsednika ili da neće imati međusobnu granicu", kaže Vulin.

http://www.rtv.rs/sr_lat/politika/vulin-haradinaj-u-srbiji-ima-brojne-saveznike-vucic-samo-narod_940987.html

  • Зачуђен 1
Link to comment
Подели на овим сајтовима

Јуловац Вулин да ћути. Подрепаш Мире Марковић нашао да прича нешто.

Што се тиче референдума, то је тек погрешно. Уопште не треба ни посмислити да се то стави на дневни ред. Да ли да се одрекнемо себе или не?! 

Уосталом не сумњам да би мегаломан А.В. и тај референдум наместио.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 9 часа, АлександраВ рече

Vulin: Haradinaj u Srbiji ima brojne saveznike, Vučić samo narod

12:smeha:  И даље нису мрднули од агитпроповских саопштења из '50 и неке

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Đurić: Srbi na KiM mogu da imaju samo više nego danas

Ukazao je da postoji jak front protiv predloga predsednika Srbije Aleksandra Vučića, a da su u njemu zajedno "i Nataša Kandić i neki predstavnici crkve, kao i različiti predstavnici opozicionih stranaka čije su stranke vodile Srbiju kada su se dešavali pogromi, a koji nisu reagovali na to".

- Nama je sada najviše potrebna sloga. A oni su se udružili u stavu da do razgraničenja i do dogovora ne dođe. To u prevodu znači da stvari ne ostanu ni onakve kako danas stoje na papiru, a Srbi dobro znaju da to što piše nije stvarno stanje, već se zalažu da Albanci dobiju sve na celoj teritoriji Kosova i Metohije. Mi to ne prihvatamo i borićemo se protiv toga svim silama - naglasio je Đurić.

https://www.blic.rs/vesti/politika/djuric-srbi-na-kim-mogu-da-imaju-samo-vise-nego-danas/c3k4vn4

Link to comment
Подели на овим сајтовима

  • 4 weeks later...

Говор и ћутња

03.09.2018.

Осим што ме сваки пут изнова злокобно враћа на мисао како би то могао бити завршни вербализовани чин наше нововековне косовске трагедије – започет једним другим говором од пре непуних тридесет година – ништа друго не разабирам у вези предстојећег говора Александра Вучића на Косову који се, као какав концерт и естрадни наступ, помпезно данима најављује и промовише. Само што још не иду кајрони на телевизији и секвенце у рекламним блоковима али сачекајмо тај фамозни 9.септембар- биће и тога. Испада – у тој тизер кампањи која зналачки дозирано подиже тензију и прави фаму – да је сам говор битнији од проблема који му је повод а и од Косова самог. У суштини, за говорника и ове који му саслужују у тој промоцији „историјског обраћања“ (коме?) он то и јесте.

ranko-pivljanin.jpgВероватно се и конципира тако да његов крајњи домет и резултат буде политички капитал у беспоштедној и перманентној изборној кампањи: речи, речи, само речи које ништа не коштају али могу добро да се конвертују у рејтинг са ове стране административне (или праве) границе. Биће изговорене са оне стране Брњака и Јариња а мегафон је подешен да одјекују ка Нишу и Београду. Приштина ионако одавно ништа не слуша, осим ако није изговорено на енглеском са америчким нагласком.

Слободан Милошевић се говором на Газиместану устоличио као неприкосновени лидер Србије и српства, Александар Вучић би да се сличним говором као лидер потврди. С том разликом, што је јуче горљиве фразе о колевци српства изговарао комунистички апартчик маскиран у националисту, а сутра ће их изговорити националиста одбегао у либерале и европејце. Различити играчи, резултат – исти!

Ако апстрахујемо овај ситношићарџијски мотив, чему онда још тај говор? Појма немам, као што о томе појма немају ни ови његови најављивачи и промотери а понајмање народ, како онај на Косову и Метохији тако и овај у Србији. Они тамо једино знају да од говора вајде нема – а штету да направи може, нама овамо су већ почели на нос да излазе и већина је толико огуглала на ту логореју да би остали равнодушни таман да тамо Вучић огласи почетак новог Косовског боја или, пак, озваничи предају Косова. Ма дај, рекли би многи и наручили још једно пиво.

У суштини, истинске потребе за било каквим великим говором, нарочито оним коме је друго име историја – нема. Ствари са Косовом су одавно са пољана, тргова и газиместана померене за, какве-такве, преговарачке столове где се говори тихо и без великих речи, натеже се, затеже и попушта, цинцулира и тргује и никакве велике речи на отвореном неког новог говорника са ветром у коси, не могу анулирати прозаично и, најчешће, недостојанствено цигањење по аулама бриселских бирократских тврђава. У којима, јуче нека Кетрин а данас нека Федерика, секундира балканским поглавицама уз намештени осмех и хладне сендвиче. А њима, види се и са Газиместана, није више ни до смеха ни до сендвича већ би некако да опосле тај незахвални посао који им је припао у агенду па да се коначно разилазе, сваки у свој пашалук.

Ако је, такође бучно најављиван, унутрашњи дијалог о Косову неславно завршио у јаловом вагању патриотизма и издајништва, шта може урадити један монолог истог оног који је опструирао широку и квалитетну расправу о косовском питању, свесно или несвесно преузимајући ризик да тако крупну ствар сам решава и прелама. Као све ће нам рећи у Великом говору а годинама нас оставља без иједне валидне информације о томе са каквим зачинима се кува косовска чорба на рингли бриселских преговора. Него нам као коске на кашичицу дозира понеку метафоричну пикантерију и по принципу топло-хладно, час се јуначи и патриотизира а час нам саопштава како је све пропало али се он, ето, бори свим снагама да пропаст ублажи. О ономе што би требало да нам овде и сада каже – ћути, а говориће у Косовској Митовици, рачунајући, ваљда, да ће ће те речи добити на специфичној тежини због тога што ће бити изговорене на светој косовској земљи. Неће. Кад имаш и хоћеш нешто да кажеш можеш то рећи и са жардињере у Кнез Михајловој. Кад немаш џаба је и да ти микрофон поставе на врх оног газиместанског споменика.

Ранко Пивљанин

"Господ је неизрециво милосрдан, али нам се даје у мери у којој смо ми, надарени неограниченом слободом, спремни да Га примимо"

Архимандрит Софроније

Link to comment
Подели на овим сајтовима

×
×
  • Креирај ново...