Jump to content

Француска-Хрватска, финале ФИФА СП 2018-За кога (и да ли) навијате? [АНКЕТА]

Оцени ову тему


За репрезентацију које државе ћете навијати у финалу СП?  

29 члановâ је гласало

  1. 1. За репрезентацију које државе ћете навијати у финалу СП?

    • Француска
      18
    • Хрватска
      11


Препоручена порука

пре 2 минута, kordun рече

ja brate tezim da budem pametniji od ovih pametnih zena po forumu i onda pokusavam da pisem ko ducic pametno, a dje si vidio da ducic pise smajlije, aj ne zezaj, to je vise za djecu neg za normalne ljude, a na forumu nisam nikad ozbiljan do kraja

Ја сам "мали марко" и  могу да користим смајлиће :DВала баш,него ставите смајли када пишете самном да се не залетим као  мало пре. 

                        Човек планира Бог одлучује

Link to comment
Подели на овим сајтовима

  • Одговори 251
  • Креирано
  • Последњи одговор

Популарни чланови у овој теми

пре 8 часа, Mali Marko рече

Александар Ђорђевић селектор наше кошаркашке репрезентације је рекао да никада странац неће играти кошарку под Српском заставом,јер за то нема потребе и слажем се са њиме у том делу, након неког времена је позвао играча Стефан Пено отац Србин мајка Гвајанка и ни ту нисам видео проблем али сам видео проблем у будућности све више играча са балкана у било ком спорту  биће из других земаља родом или мешовитих бракова. Разлог политика.

Alexander Oxilos...otac mu Grk, majka Ruskinja, žive u Srbiji iz nekog razloga, sin im se rodio tu, stekao pravo na državljanstvo odrastao u srpskoj školi košarke i ima talenta. Sale Đorđević ga pozove u ekipu. Nešto pogrešno?

Српски менталитет карактеришу изненадни подвизи кратког даха, понесеност која прво улије наду, али капитулира у завршници, све се то после правда вишом силом и некаквом планетарном неправдом што само на нас вреба.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 3 минута, Justin Waters рече

Alexander Oxilos...otac mu Grk, majka Ruskinja, žive u Srbiji iz nekog razloga, sin im se rodio tu, stekao pravo na državljanstvo odrastao u srpskoj školi košarke i ima talenta. Sale Đorđević ga pozove u ekipu. Nešto pogrešno?

Aкценат сам ставио на одлазак људи са балкана. Написао сам горе у коментару да немам проблем са тим.

                        Човек планира Бог одлучује

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Cestitke Francuzima na osvajanju najvrednijeg trofeja u sportu !!! 

E sad sto se tice Mbapea i Francuske to je sasvim prosto ,bilo od kojih roditelja da je rodjen Mbape je pripadnik francuske nacije a ne francuskog naroda ! Da stvore nacije uspeo je samo mali broj naroda Francuzi ,Nemci ,Englezi ( Britanija komonvelt i Amerika ) i donekle Rusi ali jos uvek ne sasvim !

Mi Srbi i ostali nasi ( pokatoliceni Srbi ,islamizovani Srbi ) Hrvati ,Muslimani ,Makedonci konkretno juzni sloveni smo dva puta imali priliku da prerastemo iz naroda u jugoslovensku naciju koja nije i nebi iskljucivala pripadanje konkretnom narodu ali se pokazalo da za to nismo kadri niti imamo intelektualnih i moralnih kapaciteta za tako nesto . Da je to uspelo danas bi i mi mozda imali neku mesaniju reprezentaciju jer bi smo mogli ekonomski da to priustimo sebi asimilujuci one koji se kod nas nasele zbog ekonomskih i kulturnih zivotnih kvaliteta !! 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 3 часа, obi-wan рече

Mislio sam na zemlju porekla. Moze, naravno, i masa Kineza da se izjasne da su Srbi - nemam bas nista protiv - ali priznaces da bi to bilo prilicno apsurdno.

I nije bas da je nacija socijalni konstrukt, ona je izrasla prevashodno na plemenskim temeljima, a to bi vec bilo nesto skroz drugo. Pleme je izrastalo iz prirodnih, porodicnih veza - ili jesi bio clan plemena, ili nisi, nije postojalo "slobodno izjasnjavanje" u tom pogledu. I nesporno je da postojece "prirodne" nacije imaju svoj karakteristike, i da se jedna od druge solidno razlikuju, cak i unutar istih narodnih grupa (npr. Slovena). Naravno, vremenom je dolazilo i do delimicnih mesanja i medjuuticaja medju narodima, ali to nimalo nije ukinulo posebnost svakog naroda za sebe.

I da se razumemo - poenta ove price jeste da je upravo ta raznorodnost ljudi odlicna stvar, i da treba da se ocuva i podstice, tako da narodi nadopunjuju jedni druge u tim svojim razlicitostima, a ne da se na silu ide na nekakve "unifikacije". Raznorodnost nije mana, nego upravo bogatstvo ljudskog roda. I stoga je smesno da se covek iz Afrike izjasnjava kao Francuz (a to, bez ikakve sumnje, cini samo i iskljucivo zbog polozaja i pogodnosti tog drustva, koje mu je omogucilo licni prosperitet), kad je i njegovo pravo poreklo sasvim normalno i pozeljno, i predstavlja jedan vazan komad u mozaiku celog covecanstva. Da je npr. Tesla isao ovom "logikom", on bi bez ikakve sumnje imao svaku osnovu da se izjasni kao Amerikanac, i da sasvim zanemari i zaboravi svoje poreklo. Jer, sta ce mu to, ako je vec nacija socijalni konstrukt? On se, medjutim, kako i sam kaze, itekako dicio svojim srpskim poreklom. Analogno, Mbape bi itekako trebao da istakne ko je on u stvari, iako zivi u Francuskoj, i da se itekako dici svojim africkim poreklom. Jedino sto onda ne bi igrao za "nacionalni tim". A to nas opet vraca na pocetak price, i ono sto sam rekao na tom pocetku: Francuska se ovde kiti tudjim perjem. Oni jesu osvojili prvenstvo i ranije, sa bas svojim timom, ali ga mozda ne bi uopste osvojili sad, bez dosljaka koji cine glavnicu ovog sad tima. S druge strane, Hrvati su dosli dokle su dosli sa svojim timom, tj. sa ljudima ovog podneblja, koje mogu bez problema da zovu svojim.

I jos ovo: jedini pravi socijalni konstrukt u ovom pogledu je americka "nacija" - koja to fakticki nije. Tu je u pitanju prosta mesavina raznih dosljaka, koji su stvorili jednu organizacionu celinu kao svoju novu drzavu. "Amerikanac" je prosto geografska odrednica, kao sto bi bila i "Sumadinac" ili "Crnogorac", a ne nacionalna. Ali je jasno da oni kao drzava sasvim verovatno ne bi ni opstali da nisu stvorili tu vestacku "naciju" - pojam nacije tu je posluzio kao vazno sredstvo kohezije i vezivanja. I to je samo po sebi OK. Ako tako zele ljudi koji tamo zive, niko to ne moze da im brani. Ali to ne menja cinjenicu da su oni poreklom iz nekog sasvim drugog, konretnog naroda, koji postoji sam za sebe.

Edit: o rodjenim Amerikancima - Indijancima - posebna prica, naravno. :)

Mislim da se ja i ti manje više slažemo. 

Prva stvar je da je jako ružno kad neko negira svoje porijeklo, odričega se na bilo koji način. Kada smo kod Mbapea on je po većini parametara Francuz, jer je i tamo rođen i odrastao, vjerovatno mu je to i prvi i jedini jezik koji govori (ne znam da li govori neki od plemenskih jezika Kameruna, ili arapski). Baš iz te činjenice da je on iz miješanog braka rođen u trećoj zemlji daje jako težak kriteriu gdje povući crtu kod određivanja nečije nacionalnosti. Francuska se ni počemu ne kiti tuđim perijem jer on je i rođen u toj zemlji, ona mu je sve dala naročito što se tiče fudbala. Tu ne treba da bude nikakve dileme. Sasvim je drugo da je on recimo neka megazvijezda (Recimo Mesi ili Ronaldo) i naprosto se odluči naturalizovati i početi igrati za drugu reprezentaciju. O tome se dati diskutovati da li takvi potezi mogu imati neku vezu sa prihvatanjem etosa od strane dotične osobe ili neka sušta korist. 

Sve nacije kako ih danas doživljavamo su socijalni konstrukt ne samo američka. Ali na suprot tome američka nacija je itekako nacija. To što su oni potomci bivših evropljana i drugih naroda ne briše činjenicu da su izgradili svoj sopstveni identitet koji ima neka temeljna načela kojih se oni kao društvo nastoje pridržavati. S jedne strane naciju možeš isključivo gledati kroz prizmu istorije-tradicije gdje su temeljni faktori te nacije samo jezik i običaji, te kultura izrasla iz tih običaja - plemenski koncept, a možeš naciju i posmatrati kao građansko društvo koje teži ravnopravnosti, slobodi, prosperitetu itd...koje je sve nadograđeno naravno na jezik, običaje i kulturu. U tom pogledu američka nacija mi je naprotiv nacija kako bi ona trebala da izgleda u svojoj zreloj dobi (mada razumije se imaju oni svojih mana puno, a gdje ih nema). 

Ja svoju djeci ne pišem nigdje koje su nacionalnosti...jer to pitanje me pitaju samo na balkanu. Inače kad ispunjavam dokumente i papire iz druge zemlje tamo gdje stoji (Nationality) to onda podrazumjeva "Bosnian", tj oni su Bosanci zemlja čije državljanstvo imaju. Inače izuzetno sam strog prema tome da moraju da znaju i svoje srpsko porijeklo i bengalsko, to podrazumjeva da moraju znati perfektno srpski i bengali dok ne odrastu, kao i upoznati se sa običajima i jedne i druge zemlje i cijeniti i baštiniti sve ono što je dobro i s jedne i s druge strane. Izuzetak je naravno samo vjera gdje pravoslavlje dolazi u obzir. 

 

Српски менталитет карактеришу изненадни подвизи кратког даха, понесеност која прво улије наду, али капитулира у завршници, све се то после правда вишом силом и некаквом планетарном неправдом што само на нас вреба.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 2 часа, Вилер Текс рече

Јесте, док је фудбалер. Да ради у пекари била би друга прича. 

To stoji, ali nažalost to je crna mrlja svakog društva i iz takvog nastrojenja nastaje rasizam, i šovinizam dve vrlo malgine bolesti ljudskog društva. 

Српски менталитет карактеришу изненадни подвизи кратког даха, понесеност која прво улије наду, али капитулира у завршници, све се то после правда вишом силом и некаквом планетарном неправдом што само на нас вреба.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 6 минута, Justin Waters рече

Ja svoju djeci ne pišem nigdje koje su nacionalnosti...jer to pitanje me pitaju samo na balkanu. Inače kad ispunjavam dokumente i papire iz druge zemlje tamo gdje stoji (Nationality) to onda podrazumjeva "Bosnian", tj oni su Bosanci zemlja čije državljanstvo imaju. Inače izuzetno sam strog prema tome da moraju da znaju i svoje srpsko porijeklo i bengalsko, to podrazumjeva da moraju znati perfektno srpski i bengali dok ne odrastu, kao i upoznati se sa običajima i jedne i druge zemlje u pogledu i cijeniti sve ono što je dobro i s jedne i s druge strane. Izuzetak je naravno samo vjera gdje pravoslavlje dolazi u obzir. 

Moguce je da i Mbape funkcionise slicno, tj. da svoje poreklo neguje za sebe, mimo dnevnih novina i fudbala, i ako je tako - onda je to OK bar donekle.

"Ви морате упознати земаљско да би сте га волели, а Божанско се мора волети да би се упознало." Паскал "Свако искључиво логичко размишљање је застрашујуће: без живота је и без плода. Рационална и логична особа се тешко каје." Шмеман "Always remember - your focus determines your reality." Qui-Gon Jinn

Link to comment
Подели на овим сајтовима

@nikola888 , pravimo grešku sto isključujemo iz svogetosa neke Srbe, nismo dovoljno brojcano bogati da možemo sebi taj luksuz da dozvolimo! Srbi su i Srbi katolici i Srbi muslimani i Srbi protestanti! A mi žestoko i rađe "udarimo" po svojima nego po tuđinima, koji u našoj zemlji imaju najveća prava na svetu ( sa izuzetnom možda Amerike koja je specifična po tom pitanju). Proucavala sam status jedne nacionalne manjine kao i Srba protestanata i te razlike u odnosu države, ne možete ni zamisliti!

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 14 часа, kordun рече

@Broken drago mi da si promjenio misljenje, valjda si nesto naucio...

Otkud ti to da sam menjao mišljenje ?

Jako se dobro sećam šta sam pisao na početku prvenstva prilikom prve utakmice Hrvata. Pitao sam se zašto bi navijali protiv Hrvata  i nisam mario mnogo za to što je možda neko uneo zastavu sa ustaškim obeležjima na stadion. To meože da bude pojedinačni slučaj. Ono što mene brine je naveo  @Срђан Шијакињић u svom postu pa sam zato lajkovao.Čovek pita isto ono što i ja ne razumem - Kakve veze ima Tompson sa fudbalom da bi se vozio sa fudbalerima u tom slavljeničkom autobusu ? koliko su ideje iz Tompsonovih pesmama prisutne u hrvatskom narodu ? da li je većina Hrvata ravnodušna prema tome kad taj lik peva pesmu Jasenovac i Gradiška stara ? To ne znam i to me brine.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 16 часа, Sva imena su vec zauzeta рече

Ne mogu da navijam za tim koji u svlačionici peva pesmu Čavoglave i to objavljuje na netu , čiji su stihovi izmedjuostalog

Baci bombu, goni bandu preko izvora
Čujte srpski dobrovoljci, bando, četnici
Stići će vas naša ruka i u Srbiji

 

plus pevača koji pesmama poziva u boj na srbe zovu da peva na dočeku. Gde je tu sport koji treba ostati čist od politike. Mi smo naše sporiste x puta dočekivali na trgu i nije nikom palo napamet da se pevaju pesme Baje Malog Knindže. 

 

Imaju hrvati dovoljno navijača i bez vas srba..cijeli svijet je navijao za Hrvatsku..:sunce:

  • Хахаха 1
Link to comment
Подели на овим сајтовима

On 17.7.2018. at 12:29, kopitar рече

Drug Tito je rekao da svako ima pravo da bude ono što osjeća.

 

3.jpg

Za vreme prvog svetskog rata osećao se ovako i pucao na Srbe.

2.jpg

Za vreme drugog svetskog rata osećao se ovako i Srbi se masovno borili za njega.

4.jpg

U grob je otišao bez petokrake, tako se mnogo bolje oseća. Čistokrvni ljevičar!

Lucerna corporis tui est oculus tuus. Si oculus tuus fuerit simplex, totum corpus tuum lucidum erit. Si autem oculus tuus fuerit nequam, totum corpus tuum tenebrosum erit. Evangelium Secundum Matthaeum 6, 22-23

In nomine + Patris, et + Filii, et Spiritus + Sancti. Amen.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

1 hour ago, Bernard рече

3.jpg

Za vreme prvog svetskog rata osećao se ovako i pucao na Srbe.

2.jpg

Za vreme drugog svetskog rata osećao se ovako i Srbi se masovno borili za njega.

4.jpg

U grob je otišao bez petokrake, tako se mnogo bolje oseća. Čistokrvni ljevičar!

Ne želim se spuštati na tvoj nivo ...mi i vi Srbi i Hrvati. Već sam rekao da gledam samo čovjeka kao takvog.

 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 3 часа, kopitar рече

čovjeka kao takvog.

Ајде? Молим те, немој са тим апатридним флоскулама. Да би ти видео човека тај треба да престане да буде припадник одређеног народа?  Једно не искључује друго.

  • Свиђа ми се 1
Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 22 минута, Вилер Текс рече

 Да би ти видео човека тај треба да престане да буде припадник одређеног народа? 

Po njegovom ovo važi samo za Srbe, za Ukrajince i Albance nikako.

Lucerna corporis tui est oculus tuus. Si oculus tuus fuerit simplex, totum corpus tuum lucidum erit. Si autem oculus tuus fuerit nequam, totum corpus tuum tenebrosum erit. Evangelium Secundum Matthaeum 6, 22-23

In nomine + Patris, et + Filii, et Spiritus + Sancti. Amen.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

×
×
  • Креирај ново...