Jump to content

Trgovinski rat

Оцени ову тему


Trgovinski rat SAD i Kine  

11 члановâ је гласало

  1. 1. Ko će pobediti u ovom ratu?

    • Niko. Obe strane samo gube.
    • SAD
      0
    • Kina
    • Niko, jer će brzo proći i ništa bitno se neće promeniti.


Препоручена порука

Počeo trgovinski rat SAD i Kine: Takse i kontramere na snazi

Ko će ovim trgovinskim ratom više dobiti/izgubiti?

Da li se Tramo preračunao?

Da li su mere opravdane?

Iznesite mišljenja i prognoze... tu je i anketa...

https://www.youtube.com/watch?v=oJePpN90j1M

А роб твој и робиња твоја што ћеш имати нека буду од онијех народа који ће бити око вас, од њих купујте роба и робињу.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Kad videh ovu vest setio sam se Gerald Celentea (Trends Journal).

Posle svetske ekonomske krize 2008. često je davao prognoze praveći analogiju sa krizom 1929. godine.

Predviđao je ovaj redosled: ekonomska kriza > valutni ratovi > trgoviniski ratovi > pravi (svetski) rat

Jeste da je do sad u pravu ali ne verujem da ćemo zaći i u poslednju fazu. Nerealno je brt xD

U svakom slučaju pozdravimo čoveka, vrlo je simpa i harizmatičan Italijan iz Bronksa. :D

 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Jedan deo sveta je vec u ratu. Ne verujem da ce bas izbiti globalni svetski rat, kao sto je to bio drugi, jer ovog puta stvarno ne bi bilo pobednika. U drugom ratu, Ameri npr nisu imali nikakve stete na svojoj teritoriji i stoga su profitirali. Ista prica vazi i za australiju i jos par zemalja. Ovaj put sam siguran da bi Ameri dobili po svojoj teritoriji i to dobrano, isto vazi i za druge zemlje. Verovatnije izgledaju sukobi kao sto je ovaj u Siriji, gde se velike svetske sile kao Amerika i Rusija razracunavanju preko tudjih ledja i opipavaju puls jedna drugoj, a neko treci nagrabusi. Ako bi Amerika i Kina zaratili, nisam siguran da bi Kina bas pobedila Amerikance, ali ih Amerikanci nikako ne bi mogli satrti, kao sto su to uradili sa Irakom i ostalim zemljama koje su mnogo slabije od njih. Da ne pricam da takav sukob ne bi ostao samo na te 2 zemlje. Evo npr sa Severnom Korejom, rat je bio mnogo izgledniji, pa se Amerika odlucila da ne napadne (iz ko zna kojih razloga, pored Kimovih nuklearnih bombi). 

Izgleda da je trenutno mnogo je prakticnije ekonomski i valutno se prepucavati.

Eto mojih razmisljanja na ovu temu.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Treba traziti odgovor na pitanje ko vise gubi, posto iz trgovinskog rata svi izlaze sa gubitkom, narocito kupci u inostranstvu koji moraju da placaju dimace skuplje i cesto subvencionisane proizvode. Na srecu, kao sto Douglas Irwin lijepo objasnjava u "Clashing over commerce: history US trade" protekcionizam i pored toga sto napuni budzet drzave,  zasticene industrije odrzi na zivotu samo par godina. Narocito ako pogledamo detaljnije studije kao Mckinsey koje se bave AI, robotis i automation, o transformaciji labor market u narednimim godinama. Na kraju ovo je sitan trgovinski rat jer je Obama uvodio tarife i do 500% samo sto mediji nisu napravili senzaciju od toga. Mislim Tramp nista ne dobija ali je dobra opomena ovim predsednicima kojima su puna usta slobodne trgovine a na sve imaju ogromne tarife. Na primer Kanada na mlijecne prozvode u prosjeku 270%. Jedino su ekonomisti u preko 90% ostali dosledno za slobodnu trgovinu bez obzira na politicko opredeljenje.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

@Avocado 

Ajd` ukratko - sta su to sad Ameri zak...li? Da ne citam sad kilometre clanaka, vid`o samo da su oni poceli. Zasto? Koj` im je pendrek?

Kapiram da im se drma fotelja, ali ko bi rek`o da su tako ocajni da drmaju drvo na kom i sami sede.

"Ви морате упознати земаљско да би сте га волели, а Божанско се мора волети да би се упознало." Паскал "Свако искључиво логичко размишљање је застрашујуће: без живота је и без плода. Рационална и логична особа се тешко каје." Шмеман "Always remember - your focus determines your reality." Qui-Gon Jinn

Link to comment
Подели на овим сајтовима

@GeniusAtWork, не стоји теби џабе да си домаћи плаћеник. Колико год сендвича да ти дају за овај маркетинг, мало је. 

Спојлер

Шалим се.. немо' случајно да се љутиш :)))

 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 1 сат, obi-wan рече

@Avocado 

Ajd` ukratko - sta su to sad Ameri zak...li? Da ne citam sad kilometre clanaka, vid`o samo da su oni poceli. Zasto? Koj` im je pendrek?

Kapiram da im se drma fotelja, ali ko bi rek`o da su tako ocajni da drmaju drvo na kom i sami sede.

Nisam siguran zasto. Jednostavnija hipoteza je da onom balvanu ipak niko nije uspeo da objasni da losiji rezultat u medjusobnoj razmeni ne znaci da te neko krade, unistava i slicno. Komplikovanija hipoteza je da SAD zele da zaustave ili uspore razvoj i rast Kine dok jos mogu i da samo koriste balvanovu tupost za to. Problem sa drugom hipotezom je sto je balvan usao u trgovinski rat i sa drugim zemljama.

  • Свиђа ми се 1

А роб твој и робиња твоја што ћеш имати нека буду од онијех народа који ће бити око вас, од њих купујте роба и робињу.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 3 часа, Ronald рече

Na kraju ovo je sitan trgovinski rat jer je Obama uvodio tarife i do 500% samo sto mediji nisu napravili senzaciju od toga. Mislim Tramp nista ne dobija ali je dobra opomena ovim predsednicima kojima su puna usta slobodne trgovine a na sve imaju ogromne tarife. Na primer Kanada na mlijecne prozvode u prosjeku 270%. Jedino su ekonomisti u preko 90% ostali dosledno za slobodnu trgovinu bez obzira na politicko opredeljenje.

Uvođenje carina kao mera protiv nečega nije samo po sebi nelegitinmo i loše i obično kada je legitimno ne dovodi do carinskog rata... kada je Obama uvodio carine na čelik Kini, tada je i EU uvela carine Kini, a razlog je bio što je Kina izvozila čelik po damping cenama... tada se obično i jasno stavi do znanja uslov za ukidanje carina, u smislu sve dok ti radiš X, biće ovolike carine i zbog toga to često kratko traje...

Takođe, kad pominješ mleko, osnovne prehrambene namirnice su veoma često zaštićene carinama i/ili subvencijama... tu se smatra da je protekcionizam ok... jer je realno opasno da zavisiš od uvoza hrane...

Ono što je unikatno kod Trampa i što dovodi do trgovinskog rata je to što on nikakve legitimne razloge nema za uvođenje ovih carina... prosto je u fazonu kako SAD više uvozi nego što izvozi i to je kao loše i to kao mora da prestane i zbog toga uvodi carine... to onda nije legitimna protiv-mera nego čist protekcionizam...

А роб твој и робиња твоја што ћеш имати нека буду од онијех народа који ће бити око вас, од њих купујте роба и робињу.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 2 часа, Avocado рече

Uvođenje carina kao mera protiv nečega nije samo po sebi nelegitinmo i loše i obično kada je legitimno ne dovodi do carinskog rata... kada je Obama uvodio carine na čelik Kini, tada je i EU uvela carine Kini, a razlog je bio što je Kina izvozila čelik po damping cenama... tada se obično i jasno stavi do znanja uslov za ukidanje carina, u smislu sve dok ti radiš X, biće ovolike carine i zbog toga to često kratko traje...

Takođe, kad pominješ mleko, osnovne prehrambene namirnice su veoma često zaštićene carinama i/ili subvencijama... tu se smatra da je protekcionizam ok... jer je realno opasno da zavisiš od uvoza hrane...

Ono što je unikatno kod Trampa i što dovodi do trgovinskog rata je to što on nikakve legitimne razloge nema za uvođenje ovih carina... prosto je u fazonu kako SAD više uvozi nego što izvozi i to je kao loše i to kao mora da prestane i zbog toga uvodi carine... to onda nije legitimna protiv-mera nego čist protekcionizam...

A sta to Kina ne izvozi po damping cijenama? Nije nelegitimno, medjutim legitimitet carina odredjuje komparativne prednosti zemlje,odnosno da li su efikasne u ekonomskom smislu. Evo ako su te carine bile ekonomski isplative ja bih rado pogledao cost benefit analizu u vezi dobitaka i gubitaka. 

Tesko da su u kanadi carine uvedene u tom kontekstu koji pominjes, malo je i bez smisla govoriti o autarkiji kada nje odavno nema osim u par zemalja, vise se radi o cisto politickim razlozima jer treba opravdati ogromne troskove subvencija koje dobijaju odredjene djelatnosti.To se desava i Trampu, zeli opravdati popularni proteksionizam koji je sirio kroz kampanju. Kod automobila kao sto je naveo Musk oni izvoze po 25% skupljoj cijeni a u uvoze cijeni koja je veca za 2.5%. Takodje su te kompanije u Kini u vlasnistvu drzave i oni ne mare mnogo za ekonomsku isplativost, tako da tu nema konkurencije.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Ako cemo gledati ovako relativno bez da idemo proizvod po proizvod vecina drzava koje trguju sa USA u velikom obimu su daleko vise protekcionisticke, a pozivaju se na slobodnu trgovinu. 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 16 минута, Ronald рече

A sta to Kina ne izvozi po damping cijenama?

Sve tj. ne znam sta trenutno izvozi po damping cenama.

 

Цитат

 Nije nelegitimno, medjutim legitimitet carina odredjuje komparativne prednosti zemlje,odnosno da li su efikasne u ekonomskom smislu.

Ne znam zasto mesas legitimitet i isplativost. (možda nisam dobro razumeo... nadam se da ne misliš da su carine legitimne ako su isplative)

 

Цитат

Tesko da su u kanadi carine uvedene u tom kontekstu koji pominjes, malo je i bez smisla govoriti o autarkiji kada nje odavno nema osim u par zemalja,

Ne govorim o opstoj autarkiji... cak ni o potpunoj prehrambenoj... ali ni jedna ozbiljna zemlja nece sebe dovesti u situaciju da joj populacija crkne od gladi ako dodje do rata i prestane uvoz hrane. Ameri prvi imaju ogromne subvencije u poljoprivredi. 

 

Цитат

Takodje su te kompanije u Kini u vlasnistvu drzave i oni ne mare mnogo za ekonomsku isplativost, tako da tu nema konkurencije.

S obzirom na rast i razvoj kineske privrede rekao bih da su te kompanije prilicno isplative.

А роб твој и робиња твоја што ћеш имати нека буду од онијех народа који ће бити око вас, од њих купујте роба и робињу.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 11 минута, Avocado рече

Sve tj. ne znam sta trenutno izvozi po damping cenama.

 

Ne znam zasto mesas legitimitet i isplativost.

 

Ne govorim o opstoj autarkiji... cak ni o potpunoj prehrambenoj... ali ni jedna ozbiljna zemlja nece sebe dovesti u situaciju da joj populacija crkne od gladi ako dodje do rata i prestane uvoz hrane. Ameri prvi imaju ogromne subvencije u poljoprivredi. 

 

S obzirom na rast i razvoj kineske privrede rekao bih da su te kompanije prilicno isplative.

A ko odredjuje legitimitet i cega, to me zanima? Znaci ja trebam otvoriti farmu jer znam da ce me drzava stititi da ljudi ne umru od gladi bez obzira da li je ekonomski isplativo? Drzava ne mora da suvencionise, uglavnom me moze stitit od konkurencije sa strane.

Nisam ja rekao da Ameri nemaju, imaju sve drzave na svijetu, ja samo trazim analizu ekonomske isplativosti? Ne vidim zasto su Kineske carine na sve i svasta razumne a Trampove nisu?

Pa gdje se moze naci ekonomska analiza kineskih drzavnih kompanija, ali od strane nezavisnih tijela? Na kraju ako postoji rast i razvoj( koji postoji, ja nisam rekao da ga nema od 70-ih, to svako vidi) zasto stite odredjene djelatnosti, evo kao proizvodnju elektricnih automobila? Mogu smanjiti carine na 2.5% ili zasto su godinama subvencionisali proizvodnju solarnih panela? 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 21 минута, Ronald рече

A ko odredjuje legitimitet i cega, to me zanima?

Svi.

U slučaju carina mislim da utvrđuje i Svetska trgovinska organizacija...

 

Цитат

Znaci ja trebam otvoriti farmu jer znam da ce me drzava stititi da ljudi ne umru od gladi bez obzira da li je ekonomski isplativo? Drzava ne mora da suvencionise, uglavnom me moze stitit od konkurencije sa strane.

Nije ti to mnogo isplativo... država subvencioniše uglavnom samo one grane koje bi bez toga propale...

 

Цитат

Nisam ja rekao da Ameri nemaju, imaju sve drzave na svijetu, ja samo trazim analizu ekonomske isplativosti? Ne vidim zasto su Kineske carine na sve i svasta razumne a Trampove nisu?

Nisam rekao da su sve kineske carine razumne... nemam pojma o tome... ali znam da je ono što balvan priča (gledanje samo finalnog skora i teza da je strašno ako imaš trgovinski deficit sa nekom zemljom) potpuno nelegitimno... kada bi svi to uradili uništili bi svetsku trgovinu i samim tim obogaljili sve privrede... jednostavno, ako je to ok, onda svi koji imaju trgovinski deficit sa SAD treba SAD-u da uvedu carine... pa svi koji sa takvima imaju deficit da njima uvedu carine... i tako sve dok niko ništa ne uvozi i izvozi, osim onih gde se međusobna vrednost izvoza i uvoza slučajno poklopila... ludost...

 

Цитат

Pa gdje se moze naci ekonomska analiza kineskih drzavnih kompanija, ali od strane nezavisnih tijela?

Pojma nemam.

 

Цитат

Na kraju ako postoji rast i razvoj( koji postoji, ja nisam rekao da ga nema od 70-ih, to svako vidi) zasto stite odredjene djelatnosti, evo kao proizvodnju elektricnih automobila?

Nemam ništa protiv da im bilo ko uvede carine od 25% na el. automobile... ili neku sličnu legitimnu kontra meru...

 

А роб твој и робиња твоја што ћеш имати нека буду од онијех народа који ће бити око вас, од њих купујте роба и робињу.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Придружите се разговору

Можете одговорити сада, а касније да се региструјете на Поуке.орг Ако имате налог, пријавите се сада да бисте објавили на свом налогу.

Guest
Имаш нешто да додаш? Одговори на ову тему

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Креирај ново...