Jump to content

Trgovinski rat

Оцени ову тему


Trgovinski rat SAD i Kine  

11 члановâ је гласало

  1. 1. Ko će pobediti u ovom ratu?

    • Niko. Obe strane samo gube.
    • SAD
      0
    • Kina
    • Niko, jer će brzo proći i ništa bitno se neće promeniti.


Препоручена порука

пре 13 минута, Avocado рече

Svi.

U slučaju carina mislim da utvrđuje i Svetska trgovinska organizacija...

 

Nije ti to mnogo isplativo... država subvencioniše uglavnom samo one grane koje bi bez toga propale...

 

Nisam rekao da su sve kineske carine razumne... nemam pojma o tome... ali znam da je ono što balvan priča (gledanje samo finalnog skora i teza da je strašno ako imaš trgovinski deficit sa nekom zemljom) potpuno nelegitimno... kada bi svi to uradili uništili bi svetsku trgovinu i samim tim obogaljili sve privrede... jednostavno, ako je to ok, onda svi koji imaju trgovinski deficit sa SAD treba SAD-u da uvedu carine... pa svi koji sa takvima imaju deficit da njima uvedu carine... i tako sve dok niko ništa ne uvozi i izvozi, osim onih gde se međusobna vrednost izvoza i uvoza slučajno poklopila... ludost...

 

Pojma nemam.

 

Nemam ništa protiv da im bilo ko uvede carine od 25% na el. automobile... ili neku sličnu legitimnu kontra meru...

 

Gledanje deficita je totalna glupost to se slazem, time se opterecuju samo kvaziekonomisti kao Nebojsa Katic. Ne kazem ja da je Trampova politika racionalna i ispravna, daleko od toga, mislim da je budalasta. Ja cak mislim da da on odrzava te industrijski vjestacki, umjesto da prebace kapital u nesto profitabilnije. Ili jos gore, tjera industrije iz svoje zemljekao Harli koji je najavio selidbu. Takodje mislim da USA mora razumjeti zasto Kina to radi jer je drzava u kojoj i dalje imamo veliki broj tehnoloski " primitivnih" poslova i koja se djelimicno ekonomski liberalizovala, moraju imati strpljenja. Medjutim kao opomena ovim predsednicima iz drugih zemalja nije losa, da se okrenu slobodnoj trgovini i globalizaciji, a ne da samo pricaju o njoj, da oni vrse pritisak u tom smjeru, kroz smanjivanje nameta cija se efikasnost ne moze ni utvrditi. Opravdan nacin bi bio da pritisnu Kina da se vise politicki liberalizuje jer je Tramp tu par godina a kineski predsednik potebcijalno daleko duze.

E sad oko ovih grana koje drzava subvencionise, zasto ne bi uvozili sa strane ako vec mozemo da ulazemo kapital u nesto profitabilnije. Jer onda bi drzava legitimitet proizvoda mogla da stavi na sve prehrambene proizvode i ko zna sta jos i da ih stiti. Ko ce nas odbraniti od populizma ako politicari pocnu o tome da odlucuju kao sto odlucuju i truju ljude lazima. Upravo lobiji iz pojedinih industrija na taj nacin vrse pritisak na politicare tokom istorije USA i dobijaju ono sto traze. Tako su u USA 80-ih stitili tekstilnu industriju dok nije postalo besmisleno proizvoditi tamo.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

@Ronald

Sve se slažemo osim 2 stvari:

1. Ovo što Balvan radi ne opominje druge zemlje da se okrenu slobodnoj trgovini, nego radi upravo suprotno... plaši nerazvijene zemlje da će razvijeni koji promovišu slobodnu trgovinu sutra uvoditi carine ako ih ovi sustignu i u trgovinskoj razmeni prestignu... prosto, poruka koju on šalje je 100% takva i 100% protiv slobodne trgovine. Poruka koju Balvan šalje je da je SAD za slobodnu trgovinu samo kada to odgovara interesima SAD, a protiv slobodne trgovine kada im to ne odgovara. Time pomaže svim takvim populističkim balvanima u drugim državama koji imaju slične retardirane ideje.

2. Skroz sam protiv subvencionisanja u svim granama, osim što imam razumevanje za subvencionisanje najosnovnijih poljoprivrednih proizvoda... opasno je dovesti se u situaciju da u toj oblasti zavisiš od drugih... jer ako dođe neki novi svetski rat i stane svetska razmena, a ti više nemaš automobilsku ili tekstilnu industriju, pa ok, voziće se stari automobili i nosiće se stare stvari dok se te industrije ne naprave ponovo... a ako ostaneš bez poljoprivrede i prestane razmena, dok poljoprivredu ponovo uspostaviš crkava ti pola stanovništva...

А роб твој и робиња твоја што ћеш имати нека буду од онијех народа који ће бити око вас, од њих купујте роба и робињу.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 20 минута, Avocado рече

@Ronald

Sve se slažemo osim 2 stvari:

1. Ovo što Balvan radi ne opominje druge zemlje da se okrenu slobodnoj trgovini, nego radi upravo suprotno... plaši nerazvijene zemlje da će razvijeni koji promovišu slobodnu trgovinu sutra uvoditi carine ako ih ovi sustignu i u trgovinskoj razmeni prestignu... prosto, poruka koju on šalje je 100% takva i 100% protiv slobodne trgovine. Poruka koju Balvan šalje je da je SAD za slobodnu trgovinu samo kada to odgovara interesima SAD, a protiv slobodne trgovine kada im to ne odgovara. Time pomaže svim takvim populističkim balvanima u drugim državama koji imaju slične retardirane ideje.

2. Skroz sam protiv subvencionisanja u svim granama, osim što imam razumevanje za subvencionisanje najosnovnijih poljoprivrednih proizvoda... opasno je dovesti se u situaciju da u toj oblasti zavisiš od drugih... jer ako dođe neki novi svetski rat i stane svetska razmena, a ti više nemaš automobilsku ili tekstilnu industriju, pa ok, voziće se stari automobili i nosiće se stare stvari dok se te industrije ne naprave ponovo... a ako ostaneš bez poljoprivrede i prestane razmena, dok poljoprivredu ponovo uspostaviš crkava ti pola stanovništva...

ne moras bas predsjednika zvati balvan, ni jedan predsjednik nije balvan. 

sto se tice subvencionisanja poljoprivrede, evropska unija upravo u tom sektoru vrsi ekonomsku agresiju prema slabije razvijenim zemljama, tako sto pretace novac iz drugih industrijskih sektora u poljoprivredu, izvozi to u trece zemlje i rusi poljoprivredu u trecim zemljama koje vise nisu konkurentne, zato bi bilo odlicno da ni u poljoprivredi nema subvencija vec realne cijene

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 54 минута, kordun рече

ne moras bas predsjednika zvati balvan, ni jedan predsjednik nije balvan. 

Ovaj jeste.

Ne moram ali mu je to najbolji opis... uostalom tako sam ga zvao dok je bio kandidat... valjda mogu zvezdu reality programa da tako zovem?

 

Цитат

sto se tice subvencionisanja poljoprivrede, evropska unija upravo u tom sektoru vrsi ekonomsku agresiju prema slabije razvijenim zemljama, tako sto pretace novac iz drugih industrijskih sektora u poljoprivredu, izvozi to u trece zemlje i rusi poljoprivredu u trecim zemljama koje vise nisu konkurentne, zato bi bilo odlicno da ni u poljoprivredi nema subvencija vec realne cijene

Kada tuđa subvencionisana grana ugrožava tvoju, carine su sasvim legitimne... a obično se taj koji subvencioniše i ne ljuti na carine jer ne ubacuje pare svojih poreskih obveznika u poljoprivredu da bi ti jeo jeftiniju hranu koju uvezeš od njih, nego da njegovo stanovništvo jede jeftiniju hranu i da mu ne nestane poljoprivreda... ne znam gde je to EU srušila poljoprivredu nerazvijenih zemalja, ali naša poljoprivreda (posmatrano kao celina) je od liberalizacije trgovine poljoprivrednih proizvoda sa EU samo ozbiljno profitirala...

А роб твој и робиња твоја што ћеш имати нека буду од онијех народа који ће бити око вас, од њих купујте роба и робињу.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 1 минут, Avocado рече

Ovaj jeste.

Ne moram ali mu je to najbolji opis... uostalom tako sam ga zvao dok je bio kandidat...

 

Kada tuđa subvencionisana grana ugrožava tvoju, carine su sasvim legitimne... a obično se taj koji subvencioniše i ne ljuti na carine jer ne ubacuje pare svojih poreskih obveznika u poljoprivredu da bi ti jeo jeftiniju hranu koju uvezeš od njih, nego da njegovo stanovništvo jede jeftiniju hranu... ne znam gde je to EU srušila poljoprivredu nerazvijenih zemalja, ali naša poljoprivreda (posmatrano kao celina) je od liberalizacije trgovine poljoprivrednim proizvodima sa EU samo ozbiljno profitirala...

srusila je stocarstvo u srbiji, ja koliko znam brdo cisterni mlijeka pici iz holandije za srbiju

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 53 минута, kordun рече

nijedan predsjednik nije balvan

:0212_rolleyes: :0205_whistling:

"Ви морате упознати земаљско да би сте га волели, а Божанско се мора волети да би се упознало." Паскал "Свако искључиво логичко размишљање је застрашујуће: без живота је и без плода. Рационална и логична особа се тешко каје." Шмеман "Always remember - your focus determines your reality." Qui-Gon Jinn

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 1 сат, Avocado рече

@Ronald

Sve se slažemo osim 2 stvari:

1. Ovo što Balvan radi ne opominje druge zemlje da se okrenu slobodnoj trgovini, nego radi upravo suprotno... plaši nerazvijene zemlje da će razvijeni koji promovišu slobodnu trgovinu sutra uvoditi carine ako ih ovi sustignu i u trgovinskoj razmeni prestignu... prosto, poruka koju on šalje je 100% takva i 100% protiv slobodne trgovine. Poruka koju Balvan šalje je da je SAD za slobodnu trgovinu samo kada to odgovara interesima SAD, a protiv slobodne trgovine kada im to ne odgovara. Time pomaže svim takvim populističkim balvanima u drugim državama koji imaju slične retardirane ideje.

2. Skroz sam protiv subvencionisanja u svim granama, osim što imam razumevanje za subvencionisanje najosnovnijih poljoprivrednih proizvoda... opasno je dovesti se u situaciju da u toj oblasti zavisiš od drugih... jer ako dođe neki novi svetski rat i stane svetska razmena, a ti više nemaš automobilsku ili tekstilnu industriju, pa ok, voziće se stari automobili i nosiće se stare stvari dok se te industrije ne naprave ponovo... a ako ostaneš bez poljoprivrede i prestane razmena, dok poljoprivredu ponovo uspostaviš crkava ti pola stanovništva...

Slazemo se, nisi me shvatio, dobar pritisak je opomena ako je u dobrom pravcu, njegova nije,  medjutim moze i ovo da ih otrijezni da se okrenu vise ka free trade, jer ce svakako onda industrije koje on stiti pobjeci kod njih. A njihova privreda ce imati korist od toga.  Privrede stranih zemalja kvalitetnijim uslovima mogu uticati na te industrije da dodju kod njih. On puca sam u sopstvenu nogu jer koci USA privredu da se modernizuje brze, stiti industrije koje vise ne mogu uci u konkurecniju sa kineskim i ne dopusta realokaciju resursa jer ih zaustavlja u vec propalim trzistima, pri tom prijeti tim kompanijama koje ce svakako otici iz USA. Trgovinski deficit je posledica kupovine inostranih proizvoda u USA ili bilo gdje, ali zasto sprecavati kupce da kupuju strano jeftinije kako bi zastitili daleko manju industriju da prodaje skuplje. Uzmi primer Srbije, ona nema potrebe da se stiti jer kao sto Vladimir Gligorov kaze sve sto proizvede ona ce izvesti zato sto je mala zemlja koja izvozi na ogromno trziste. Svijet se globalizovao i jedini nacin za uspjeh svih je sto vece otvaranje, ali i pored toga mislim da je potrebno nesto kako bi se glasaci u USA malo osvjestili po pitanju slobodne trgovine i mozda skinuli ovog klovna, ali i rezimi u svijetu koji su pogodjeni ovim mjerama nazalost.

Avokado mislim da posledice bilo kog narednog svetskog rata ili rata vecih razmjera ne da bi zbrisale industriju, nego bi vjerovatno zbrisale i dobar dio populacije, tako da ne vidim koliko bi sad nesto trebali da brinemo o prehrambenoj industriji, ako bi se vratili na daleko primitivniji nivo. Mozda je najbitnije da brinemo da do rata ne dodje. Prehrambena industrija mesa, mlijeka i jaja ovakvu kakvu poznajemo nece jos dugo jer je lab meat na pragu, ogroman broj start upova se otvorio u svijeti i cijena drasticno pada. I okolinu moramo paziti ako hocemo da opstanemo kao vrsta. Racionalno je subvencionisati ali oslobadjanjem od poreza, ne davanjem nepovratnog novca, na primer oblasti kojima se Elon bavi, u vezi naseljavanja Marsa ili kao Danska koja ce uskoro prestati subvencionisati obnovljive izvore energije jer su procjenili da toj industriji vise nije potrebno i da se moze razviti profitabilna konkurencija. Nakon cetiri decenije podsticaja oni su to uspjeli. Subvencije mogu biti za oblasti koje nisu kratkorocno isplative, a od krucijalnog znacaja su narocito kada se radi o najvaznijem pitanju obezbedjenju energije iz obnovljivih izvora i smanjenju zagadjenja i opstanku ljudi.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Takodje subvencije mogu biti korisne u popravljanju stete nakon krize, monetarna ekspanzija zbog propalih projekata, kolicina novca u opticaju pada i neophodno je pokrenuti privredu. Ali ne subvencije radi kreiranja trzisnog ambijenta, i jos selektivno kao sto kod nas rade.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 13 минута, kordun рече

smanji gordost, pojacaj rakiju, mir s tobom

I duhovi tvojemu!

"Ви морате упознати земаљско да би сте га волели, а Божанско се мора волети да би се упознало." Паскал "Свако искључиво логичко размишљање је застрашујуће: без живота је и без плода. Рационална и логична особа се тешко каје." Шмеман "Always remember - your focus determines your reality." Qui-Gon Jinn

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 48 минута, kordun рече

srusila je stocarstvo u srbiji, ja koliko znam brdo cisterni mlijeka pici iz holandije za srbiju

Nije još srušeno stočarstvo ali je u popriličnoj krizi... ne izvozi se skoro ništa, dosta se uvozi... smanjila se proizvodnja... ima i nekih poljoprivrednih proizvoda u sličnoj situaciji... ali to je sasvim normalno kada trguješ... negde (gde si bolji i efikasniji) ćeš imati povećanje, negde (gde si manje efikasan) ćeš imati smanjenje... poenta je da li je povećanje veće od smanjenja kada gledaš u globalu i što se tiče naše trgovine poljoprivrednim proizvodima sa EU, u velikom smo suficitu... najviše na osnovu kukuruza.

Poenta je da:

- nećemo sigurno biti gladni ako bi sutra i prestala sva trgovina i u međuvremenu potpuno nestalo stočarstvo (ješćemo svi kukuruz, ima na uši da nam izađe),

- besmisleno je pričati o tome kako EU uništava našu poljoprivredu kada gledajući ukupne cifre ispada da mi "uništavamo" njihovu, a zapravo niko nikog ne uništava, mi kupujemo od njih ono što oni prave bolje i jeftinije, oni kupuju od nas ono što mi pravimo bolje i jeftinije... i bar u poljoprivredi oni kupuju više od nas nego mi od njih i taj suficit se povećava

A ako neko smatra da je baš važno ne samo da budemo sigurni da ćemo u slučaju neke kataklizme imati svoju hranu (bilo kakvu), nego da moramo da imamo i ozbiljnu količinu mesa, uvek možemo da i mi deo novca uložimo u stočarstvo, ne brani nam to EU... (a Ronald nek ti objašnjava zašto to nije dobro i efikasno)

Pošto sumnjam da će država da odvoji lovu za to, našim stočarima ostaje da učine svoju proizvodnju efikasnijom. Tu je uvek pravo rešenje, a ne u carinama...

А роб твој и робиња твоја што ћеш имати нека буду од онијех народа који ће бити око вас, од њих купујте роба и робињу.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 26 минута, Ronald рече

Avokado mislim da posledice bilo kog narednog svetskog rata ili rata vecih razmjera ne da bi zbrisale industriju, nego bi vjerovatno zbrisale i dobar dio populacije, tako da ne vidim koliko bi sad nesto trebali da brinemo o prehrambenoj industriji, ako bi se vratili na daleko primitivniji nivo.

Mi ne moramo da brinemo uopšte jer nam je poljoprivreda konkurentna i isplativa (jer nam je standard nizak, pa su niske i nadnice radnika, a ne zato što smo efikasni). Neke zapadne i bogate zemlje bi ostale skroz bez poljoprivrede da je ne subvencionišu... i sad, po svim ekonomskim teorijama, isplativije im je da ostanu bez poljoprivrede... ako prave dobre telefone i automobile, isplati im se da se fokusiraju na to i da to prodaju, a da kupuju (uvoze) hranu... isplativije je... ali te ekonomske teorije padaju u vodu kada dođe do nekog sranja i prestane trgovina... a hrana mora da se jede...

 

Цитат

Mozda je najbitnije da brinemo da do rata ne dodje.

To se podrazumeva.

 

А роб твој и робиња твоја што ћеш имати нека буду од онијех народа који ће бити око вас, од њих купујте роба и робињу.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Zapadne visokorazvijene zemlje subvencionišu svoju poljoprivredu zato što svojom snagom mogu da određuju cenu namirnica na svetskom tržištu. Ogromna ulaganja u tehniku i hemiju tokom druge polovine XX veka, podigla su produktivnost njihovih proizvođača, što znači da nisu uludo bačena, a svakako je oborilo troškove po kilogramu hrane i po litri pića. Tako se stvara prostor da zapadne kompanije spuste tržišne cene iz čega slede nekoliko strateških benefita po kapitalističku klasu imperijalnih država:

  1. Ostatak sveta ne može tako brzo da parira u povećanju produktivnosti u poljoprivredi, što znači da seljaci širom Indije, Bangladeša, Vijetnama, Južne Amerike i Afrike brzo propadaju, sklanjaju se u gradove gde vrše dodatni pritisak na i onako niske tržišne cene nadnica, a to je idealna situacija za multinacionalne korporacije da eksploatišu jeftinu radnu snagu i ostvare ekstraprofit.
  2. Državama koje su bazirale svoj izvoz na poljoprivredi, pogoršava se putanja u opadajućim prinosima, pa da bi nastavile svoj razvoj moraju da traže kredite od zapadnih banaka, a to znači obilne kamate od kojih će kapitalisti imperijalnih zemalja moći da nastave dalju akumulaciju kapitala u industriji, uprkos tendencijskom padu profitne stope koji je 70-tih uzeo maha.
  3. Tako zapadne ekonomije stiču dodatnu i trajnu prednost zbog nesmetanog tehnološkog razvoja, koji siromašne privrede neće moći da priušte. Uvek će zbog toga visokorazvijeni izlaziti kao pobednici u trgovini, jer će im paritet cena u unakrsnoj razmeni različitih dobara ići na ruku. 
  4. Obezbeđuje se klasno-socijalni mir kod kuće. Pokazano je da kada ljudi imaju šta da jedu i obuku gube spremnost na velike političke sukobe. S obzirom da većina visokorazvijenih kapitalističkih država ima progresivni porez, najniže slojeve društva neće značajno pogoditi odvajanje za subvencije koje idu poljoprivredi. Naprotiv, imaju očiglednu korist u lako dostupnoj jeftinoj hrani, a viši slojevi deo dohotka, koji su ranije odvajali za namirnice, mogu sada da odvoje za zabavu, putovanja ili kupovinu tehničke robe luksuznijeg karaktera, čime se proširije promet poslovnim granama koje pružaju taj segmen dobara i usluga. Dakle, otklanja se opasnost od krupnijih socijalno-političkih previranja, kojima je zapadni svet bio izložen u Velikoj depresiji 30-tih godina XX veka, a što je kulminiralo u pojavi fašizma i nacizma.

Dakle, u pitanju je mreža interesa, zato najrazvijenije kapitalističke države Amerike i Evrope vode agresivnu politiku subvencioniranja poljoprivrede, jer tako dobijaju mnogo veće koristi od trenutnih "gubitaka" zbog "neracionalnih" subvencija u plug i motiku.  

εργασία (грч. ергасија) - рад, занимање, посао. 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Још једна поента америчког трговинског рата је да се послови врате из Кине у САД, тачније да америчким фирмама коке послују у Кини направи пословање у Кини довољно скупим да се врате на своје највеће тржиште - САД. Да ли ће да успеју у томе, остаје да се види.

Амерички трговински дефицит са Кином је вештачки, јер највећи број извозника из Кине у САД чине америчке фирме које раде у Кини. Поента је у томе где они плаћају порез, а и у будућности ко ће да плаћа америчке раднике.

Свођење САД на Трампа је помало наивно, јер је систем такав да не може један човек било шта толико велико да изгура ако би се томе противио цео систем. Трамп спроводи доктрину рахметли Бжежинског, који је овако нешто одавно писао, а то значи доктрину која има подршку једног доброг дела америчке администрације. Кад год је пробао било шта самостално, није успео.

57ed8623960a6_banerRylah_zpsqgjjkx0v1.jpg.8a2fd97cd3aa7dcd0237c412e2234aee_zpsut3tszcy.jpg

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Придружите се разговору

Можете одговорити сада, а касније да се региструјете на Поуке.орг Ако имате налог, пријавите се сада да бисте објавили на свом налогу.

Guest
Имаш нешто да додаш? Одговори на ову тему

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Креирај ново...