Jump to content

Новине НОВОСТИ: Пијани поп упадао у раку, губио кандило, на последње опело га одвезли у приколици поред покојника

Оцени ову тему


Препоручена порука

пре 1 сат, Вилер Текс рече

Има и те како. Само што ти нажалост брате то не капираш. Чист моралистички присту без разумевања Бога и човека. 

Ни ја не капирам. Свештеник итекако треба да буде узор верницима, не да буде безгрешан већ треба да буде узор. О томе говори већ апосотла Павле у пастирским посланицама. Невазоно за ову вест, која се испоставила као лажна, није нормално да свештеник буде пијан, поготово не на "радном месту". 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

  • Одговори 111
  • Креирано
  • Последњи одговор

Популарни чланови у овој теми

пре 1 минут, obi-wan рече

Upravo zato Hristos i kaze da ce da bude "tesko onom koji sablazni jednog od ovih malih", misleci upravo na te slabe i lako sablaznjive.

Jer, ne zaboravimo to, Hristos je i zbog takvih dosao i pretrpeo sve, bas kao i zbog onih koji su vec verujuci.

Zato su Apostoli i Oci do u detalje razradili "profil" svestenosluzenja, tu treba bas mudrosti, i opet kazem - ako nesto bas ne ide, bolje penzija, nego jos veca steta.

Ovo sve govorim uopsteno, ne samo za ovaj slucaj, koji se - eto - pokaao netacnim.

Све је то ок. Не треба саблажњавати слабе, али не требају ни слаби да пљују грешнике. 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 1 минут, Вилер Текс рече

Све је то ок. Не треба саблажњавати слабе, али не требају ни слаби да пљују грешнике. 

Naravno, ali pred Bogom, slabi uvek imaju izvesnu prednost, tj. olaksanje. To je jevandjelski etos.

"Ви морате упознати земаљско да би сте га волели, а Божанско се мора волети да би се упознало." Паскал "Свако искључиво логичко размишљање је застрашујуће: без живота је и без плода. Рационална и логична особа се тешко каје." Шмеман "Always remember - your focus determines your reality." Qui-Gon Jinn

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Управо сада, NemanjaVa рече

Ни ја не капирам. Свештеник итекако треба да буде узор верницима, не да буде безгрешан већ треба да буде узор. О томе говори већ апосотла Павле у пастирским посланицама. Невазоно за ову вест, која се испоставила као лажна, није нормално да свештеник буде пијан, поготово не на "радном месту". 

А где сам ја рекао да треба да буде пијан? Рекао сам да не треба да моралишемо и да ми савршени паметујемо о туђој несрћи но да се молимо и ако имамо шта један на један да кажемо.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 1 минут, Muramasa рече

Nisi pohvatao elementarne koncepte oko ljudske slobode. Nisi ti nikakav autoritet, pa da je bilo kod dužan da ti se pravda zato što ne ide u crkvu.

Eto, ja prvi ne bih kročio ni da dođe najsavršeniji i najmoralniji pop da propoveda i nemam se kome šta pravdati.

Не кажем да треба неко да ми се правда мени нити било шта слично. Кажем какве изговоре људи користе.

Ти се не правдаш, ти ниси у поменутој категорији.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 4 минута, obi-wan рече

Naravno, ali pred Bogom, slabi uvek imaju izvesnu prednost, tj. olaksanje. To je jevandjelski etos.

А шта ако неког саблажњава објављивање туђих грехова?

Сви смо слаби и то говорим све време, прихватимо то као чињеницу и боримо се. Уз Божју помоћ .

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 5 минута, Вилер Текс рече

А шта ако неког саблажњава објављивање туђих грехова?

Сви смо слаби и то говорим све време, прихватимо то као чињеницу и боримо се. Уз Божју помоћ .

Sve ja tebe razumem. Ali Pavle jasno govori da se zbog nehriscanskog vladanja samih hriscana (svih, ne samo popova), huli na ime Bozije medju neznaboscima.

Nositi na sebi ime hriscansko je povelika odgovornost, mi smo tu da budemo so svetu, i tesko nama ako obljutavimo.

  • Свиђа ми се 1

"Ви морате упознати земаљско да би сте га волели, а Божанско се мора волети да би се упознало." Паскал "Свако искључиво логичко размишљање је застрашујуће: без живота је и без плода. Рационална и логична особа се тешко каје." Шмеман "Always remember - your focus determines your reality." Qui-Gon Jinn

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 11 минута, obi-wan рече

Sve ja tebe razumem. Ali Pavle jasno govori da se zbog nehriscanskog vladanja samih hriscana (svih, ne samo popova), huli na ime Bozije medju neznaboscima.

Nositi na sebi ime hriscansko je povelika odgovornost, mi smo tu da budemo so svetu, i tesko nama ako obljutavimo.

Потпуно се салажем. Акценат није био на томе, јер је то неоспорно.Акценат је био на разумевању човека који греши.

  • Свиђа ми се 1
Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 4 минута, ana čarnojević рече

Pa zivimo u vremenu u kome zivimo i nista se ne moze sakriti. Svasta. Pa ozbiljne kompanije imaju timove koji sluze samo za onlajn komunikaciju i narocito za kriznu komunikaciju. 

Samo sto to neko shvati a neko ne. Ako se ti ne bavis internetom to ne znaci da se internet ne bavi tobom. Bavi se jos kako i to 24h.

4 milijarde ljudi kaci slike i komentare bez pauze.

A mi se bavimo ovde osudjivanjem onih koji osudjuju al kao pravimo se da ne sudimo nikome.

 Bzvz.

 

Ја говорим о малограђанштини. Ако је то личност онда сам погрешио, ако је појава и стање свести и нешто што се ради онда нисам погрешио.

То што ти кажеш значи да је малограђанштина одавно постала "онлајн" и ништа друго.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

1 hour ago, obi-wan рече

Ovo sve govorim uopsteno, ne samo za ovaj slucaj, koji se - eto - pokazao netacnim.

Нисам сигуран у то. Оно што је прво писало на фб објави, затим по новинама, затим од Животија Утешановића, и ово задње објашњење свештеника мени све заједно не пије воду. Има ваздан контрадикција и нешто од свега тога није тачно.

Рецимо онај који је снимио и ставио на фб, мештани које су новинари испитивали и Животије кажу да је човек алкохоличар и да се ово већ дешавало. Само он каже да није (што је за алкохоличаре уобичајено).

Каже да је имао асматични напад јер није имао пумпицу, а у чланку пише да је након вожње трактором одслужио опело и то испада у току асматичног напада. То је скоро немогуће јер асматични напад тешко или никад не пролази сам од себе поготову онај који те обори на земљу и морају да те возе. Ја сам имао благу алергијску астму и нема шансе у нападу да одслужиш опело ако не набавиш пумпицу, мораш кући по лек или код лекара.

Каже да га након објаве људи још радије примају у куће... ОК, могуће, али то онда нису они исти који одлазе у друга села за крштења и венчања...

Ово пишем због онога што сам већ написао: морамо да знамо тачно ко, шта, зашто пре суђења, оправдавања и дељења лекција учесницима.

Мене интересују чињенице у причи а тек онда могу да доносим неки суд или мишљење. А моје тренутно мишљење је да се ствари не поклапају и не знамо довољно ни о свештенику ни сниматељу ни мештанима ни владики да би износили неко мишљење или оправдавање или суд.

Дотле ја могу само да се молим за све њих и то је то.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

POP O KOME BRUJI REGION Posle opela pevao narodnjake, na krštenju izjavljivao saučešće; Pop: Sve mi je namešteno. Šta je za mene jedno pivo?

Jelena ILIĆ | 16. mart 2018. 08:01 |

Reporteri "Novosti" u Drugovcu kod Smedereva, sa sveštenikom Nenadom Obradovićem, o kojem bruji cela Srbija. Pola sela brani popa, mnogi ga kritikuju zbog vožnje "pod gasom" kraj pokojnika

Sveštenik Nenad Obradović

Sveštenik Nenad Obradović

SVE mi je namešteno. Ti što su me slikali, ne podnose me. Pozlilo mi je, pao sam, jer imam astmu. Jesam popio, ali jedno pivo. Šta je za mene jedne pivo? Imam 110 kilograma.

 

Ovako govori sveštenik Nenad Obradović (65), iz Drugovca kod Smedereva, nakon što je fotografija na kojoj leži na traktorskoj prikolici pored sanduka pokojnika na putu do groblja izazvala "lavinu" komentara u Srbiji.

Drugovac je vest dana, i to se seljanima uglavnom dopalo. Prvi utisak po dolasku u selo jeste da je slučaj oca Neše većinu dobro zabavio.

- Bolje bi bilo da je sve ostalo u našem selu, da se samo mi zabavljamo, a ne da cela Srbija gleda - kaže nam jedan meštanin.

- Imamo najpoznatijeg popa u državi - dočekuju nas u seoskoj prodavnici, iako se nismo ni predstavili.

- Sa popom nam je uvek zabavno. Dođe na krštenje i kaže: Primi moje saučešće - kroz smeh priča jedan od seljana, koji ne želi da se fotografiše za novine, kao ni većina Drugovčana. Ali zato se gotovo svi utrkuju da nešto izjave.

Odmah shvatamo da je selo podeljeno na dva suprotstavljena tabora - one koji osuđuju popa i one koji osuđuju novinare.

Drugovčani pred seoskom crkvom, Foto N. Živanović

11pop-03-Smedere.jpg

- Šta ste vi, novinari, odmah pojurili da ocrnite čoveka? Ko ste vi da sudite? To je fina porodica - dobacuje namrgođeni meštanin ispred prodavnice.

Žena sa malim detetom se sa njim ne slaže.

- Pop je sam sebe ocrnio. I nije mu prvi put. Sa sahrane su ga već terali, izbacivali su ga sa slave. Mi smo krstili dete prošlog meseca u manastiru Rajinovac jer nam je on tražio puno para. Posle se naljutio, pa nije hteo da nam sveti vodicu - tvrdi ova meštanka.

U seoskoj kafani su, logično, svi na popovoj strani. Makar ovi glasni. A najglasnija je gazdarica Rajka.

EPARHIJA BEZ STAVA Predsednik Crkvene opštine Smederevo Dobrica Kostić odbio je juče da komentariše slučaj sveštenika Nenada Obradovića iz Drugovca jer je u bolnici, ali je ipak ocenio da novinari dolivaju ulje na vatru radeći "ovu laku temu". Komentar slučaja zatražili smo i od Eparhije braničevske, koja nam je zatražila zvaničan dopis, na koji do zatvaranja ovog izdanja "Novosti" nisu dobile odgovor.

- Pa šta ako je popio? Dobar pop, dobar čovek, šta fali. Ko je taj što ne popije? I žene popiju pa se unerede. Nikad ga nisam videla pijanog u kafani - kaže Rajka, koja je bila i na "spornoj" sahrani, i dodaje da je popu pripala muka od sunca.

Ko ga pravda, za to ne bira način, pa će čak i krivicu da prebaci na pokojnika iz prikolice.

- Pokojnik nije verovao popovima. Da li ste videli kako je bila mala sahrana? - pita Živoslav Jocić, koji ne negira da pop voli kapljicu, ali i on smatra da su "drugi krivi". - Popije on poneku, ali ga mangupi nutkaju stalno na tim sahranama i slavljima i napiju ga, a čovek bolestan...

Dok se meštani zabavljaju neočekivanom popularnošću, porodici pokojnog Borisava Stojića najmanje je do zabave i smeha.

- Osećam se povređeno, poniženo i osramoćeno - kaže nam pokojnikov unuk Marjan Stojić. - Razumem da se popije, ali za sve postoje vreme i mesto. Ovo je bilo baš nedolično.

Kaže da mu je deda umro u Sokobanji i da mu je kuća u selu izgorela. Zato je zamolio oca Nešu da iz kapele telo bude doneto u crkvu, gde bi organizovali posluženje:

- Tu je već pio. Video sam da je popio tri-četiri rakije, a mislim da je pio i vino koje je doneto uz koljivo za pokojnika.

Marjan svedoči da je, verujući da će sve dobro proći, svešteniku pre sahrane platio za opelo 100 evra.

Slika oca Nenada na traktoru zbog koje su se usijale društvene mreže,

Foto Fejsbuk

11pop-drugovac2.jpg

- Pao je na putu do groblja. Kad smo ga podigli, videli smo da ne može da hoda, pa smo ga stavili na prikolicu da sedi. Međutim, on je odmah legao i zaspao. Morali smo stranicu prikolice da zatvorimo, što je mimo običaja, da ne bi ispao. Nije ni okadio leš pokojnika, jer je polomio kandilo kad je pao. Šta je pevao, pojma nemam, jer ga nisam razumeo... Ne znam sad da li je moja duša grešna, da li je deda opevan kako treba - sa teskobom priča jedan od dva jedina srodnika pokojnika.

Unuk tvrdi da su posle sahrane popa dugo ubeđivali da ode sa groblja.

- Jedva smo ga namolili da sedne u kombi. Odmah je legao na zadnje sedište i pevao do kuće, ali ne crkvene, već narodne pesme - kaže Marjan.

U potrazi za ocem Nenadom pokucali smo i na njegova vrata. Otvorila ih je njegova supruga, koja tvrdi da mu je sve namešteno.

- To na slici jeste on, ali da li se to desilo ili nije, ne znam. Doneo mi je novine i samo rekao: "Gle, vidi me!" Njega potražite po selu pa sa njim raspravite - rekla nam je popadija.

Posle potrage, pronašli smo i oca Nenada, ne baš raspoloženog za razgovor.

- To mi je namešteno, i kraj - kaže nam nevoljno. - Ta dvojica što su me slikala me ne podnose. Popio jesam, jedno pivo. Astmatičar sam, pozlilo mi je, nisam poneo pumpicu. Da sam imao pumpicu, to se ne bi desilo - kaže sveštenik.

Na priče o tome da su mu se slične situacije i ranije dešavale, kaže da su to samo ogovaranja.

- Kolege i poznanici jedni druge ogovaraju, kao i svuda. A ove sam pustio u crkvu, iako oni nisu puštali sveštenika u kuću. Nije trebalo to da uradim. Sažalio sam se, mislim sirotinja, kuća im izgorela. Na kraju ispadoh ja kriv. Moram sad da idem, imam sahranu, a u penziju idem 1. maja, i to je kraj - stavio je tačku na razgovor sveštenik Nenad Obradović iz Drugovca.

PREMEŠTEN IZ KOLARA

SVEŠTENIK je na službi u Drugovcu četiri godine. Pre toga službovao je 24 godine u Kolarima, odakle je izmešten, kako neki tvrde, po kazni. A on tvrdi drugačije.

- Prebacili su me jer sam došao u sukob sa jednim čovekom iz Vodnja. Počeo sam da pravim crkvu, dobio sam plac od seoske zadruge, a mesna zajednica je htela da ga uzme. Taj što sam sa njim došao u sukob je doktor, a to ti je više od popa i vladike - veli sveštenik Nenad.

http://www.novosti.rs/vesti/naslovna/drustvo/aktuelno.290.html:716977-Posle-opela-pevao-narodnjake-na-krstenju-izjavljivao-saucesce-Pop-Sve-mi-je-namesteno-Sta-je-za-mene-jedno-pivo

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Шта онда? Велики је успех оцрнити свештеника. Еј, па нисте видели себе и своје грешке а нашли сте да моралишете за свештеника. Можда је човек болестан има астму, онесвестио се од пада притиска а мислио да ће којом ракијицом да подигне притисак и нађу се неки да искористе ситуацију и оцрне га. Страшно. Сматрам да је ова тема заиста непотребна. Пост је људи. А и да није, нисте позвани да рушите православље. Толико!

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Постоје и овакве вести, знате:

 

Кроз школу гитаре и певања коју бесплатно води свештеник Милован Вујовић прошло више стотина младих Пожежана

Svestenik-Milovan-Vujovic-sa-polaznicima

 

http://www.politika.rs/scc/clanak/373589/Pop-muzika-pozeskog-popa

Ако си пао, немој да се каљаш; ако си се укаљао, немој да се ваљаш! —Св. Јустин Ћелијски
Link to comment
Подели на овим сајтовима

×
×
  • Креирај ново...