Jump to content

Зоран Ђуровић: Преегзистенција Исуса Христа

Оцени ову тему


Препоручена порука

пре 58 минута, Матусал рече

Кумим вас Богом да ми објасните пошто ја заиста желим да будем разуман и нормалан човек и да разумем ствари правилно да ми објасните ваш став о логосима и преднацртима, јер ово што наводите је шупље са свих страна. Чиме ви надоместите те шупљине и како објасните самима себи могућност тих ствари када по редоследу који наводите оне једноставно не могу да се образложе. Ви пишете као они који имају убеђење а не као они који могу ствари да образложе и зато упорно понављате једне исте цитате тј. трубите а не умете да објасните. Пишете у стилу то је рекао тај и тај светитељ и његов ауторитет оправдава наш став а не можете ни да докажете да је он сагласан са вама. Зато бих вас сада лепо замолио да систематски изложите учење отаца о логосима тј. парадигмама и да објасните да ли Бог творевину познаје само као своју мисао и жељу а тек када је приведе у постојање созерцава је као актуелизовану стварност. По вашем ставу ја закључујем да Бог има само план о стварању а не само познање ствари као реалних и битујућих и да их тек касније спознаје што уводи промене у Богу, и не показује га као свезнајућег него као непотпуног који ће тек прошавши тог свога делања ући у своју коначну вечност и непромењљивост. Значи ако желите нормалан разговор наведите ваше ставове и тумачење и не вадите неке засебне ванконтекстуалне цитате без појашњења јер је то искривљавање отаца и учења цркве.

 

:navijanje::navijanje::navijanje:

 

"Лажно смирење је смирење које има потребу да се покаже. На првом месту, то је смирени изглед (кад кроз понашање и изглед глумимо смиреног човека). Као друго, то је коришћење "смирених" речи и фраза: човек говори о себи да је велики грешник и гори од свих, а ако га у реалности неко увреди он се одмах буни и врло ревносно брани своја права. Као треће, лажно смирење се показује у томе што човек понавља неке научене смирене фразе, рецимо изреке Светих о смирењу, сматрајући да он мисли тако искрено, док смисао тих изрека уопште не долази до његовог срца."

Схиархимандрит Авраам

Link to comment
Подели на овим сајтовима

  • Одговори 8.1k
  • Креирано
  • Последњи одговор

Популарни чланови у овој теми

  • Ведран*

    1409

  • Volim_Sina_Bozjeg

    1106

  • Zoran Đurović

    1107

  • Bokisd

    697

пре 3 минута, Ведран* рече

Него не рече ми. Можеш ли ти бити беспочетан?

Наравно да могу бити беспочетан, у промишљу Божијој и Његовој нествореној светлости. Када ту светлост напуни у сасуд мога тела, чему се надам, тада ћу и ја просијати Његовом светлошћу. Не верујем да је моје тело још на другом месту, не верујем да је моје тело већ у наднебесном блаженству. Једно је тело у моме времену, а сада само верујем да Бог већ дарује Своје просијање из наших тела, када се на Литургији причестимо и сјединимо у љубави.

Наука верујућих каже:

Апсолутан је само Бог

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 3 минута, Milan Nikolic рече

Ти се не секирај. Ја не верујем да сам већ тамо, коначно спашен. Свака вама част, али на толикој лудости, да прихватите могућност да се већ тамо башкарите. Ваљда зато и сада проводиш тако време. :)

Еј Миланусе, ко је убачио у Писмо ону "лудост" да је Царство у нама? :0205_whistling:

Gravatar mali

 
"Упути ме на истину Твоју, и научи ме, јер си Ти Бог Спас мој" (Пс. 24.5)

https://sozercanje.wordpress.com/

 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Царство у нама је Царство у нашим срцима, а не у већ башкарењу у наднебесном блаженству.

Наука верујућих каже:

Апсолутан је само Бог

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Управо сада, Milan Nikolic рече

Наравно да могу бити беспочетан, у промишљу Божијој и Његовој нествореној светлости. Када ту светлост напуни у сасуд мога тела, чему се надам, тада ћу и ја просијати Његовом светлошћу. Не верујем да је моје тело још на другом месту, не верујем да је моје тело већ у наднебесном блаженству. Једно је тело у моме времену, а сада само верујем да Бог већ дарује Своје просијање из наших тела, када се на Литургији причестимо и сјединимо у љубави.

Ако ти можеш бити беспочетан, може ли и Богочовек Христос бити беспочетан или не? Можда само ти можеш, а Он не може?

Или је Он ипак на скици само преднацртан док си ти беспочетан? :))

Gravatar mali

 
"Упути ме на истину Твоју, и научи ме, јер си Ти Бог Спас мој" (Пс. 24.5)

https://sozercanje.wordpress.com/

 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 7 минута, Ведран* рече

"А што воли да лаже! Да не поверује човек!"

( @Trifke дај убачи Шојића у оригиналу) :))

 

 

"Лажно смирење је смирење које има потребу да се покаже. На првом месту, то је смирени изглед (кад кроз понашање и изглед глумимо смиреног човека). Као друго, то је коришћење "смирених" речи и фраза: човек говори о себи да је велики грешник и гори од свих, а ако га у реалности неко увреди он се одмах буни и врло ревносно брани своја права. Као треће, лажно смирење се показује у томе што човек понавља неке научене смирене фразе, рецимо изреке Светих о смирењу, сматрајући да он мисли тако искрено, док смисао тих изрека уопште не долази до његовог срца."

Схиархимандрит Авраам

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 58 минута, Матусал рече

Кумим вас Богом да ми објасните пошто ја заиста желим да будем разуман и нормалан човек и да разумем ствари правилно да ми објасните ваш став о логосима и преднацртима, јер ово што наводите је шупље са свих страна. Чиме ви надоместите те шупљине и како објасните самима себи могућност тих ствари када по редоследу који наводите оне једноставно не могу да се образложе. 

ti sam potvrđuješ da upravo zagovaranje teze o fizičkoj preegzistenciji uvodi nelogičnost:

 

пре 21 часа, Матусал рече

 

Сулудо је да ми можемо разумети вољу Божију али је још луђе да га ми ограничимо зато што нам је нејасан. Један велики човек и духовник који је обиловао даровима божијим ми рече када човек овде на земљи достигне највише врхове духовног напретка дотакао је само рубове божанске логике. 

Христос је Бог, Јединородни и Јединосушни рођен од Оца пре свих векова и он као Бог све познаје као већ завршено у вечности и зато ми верујемо да се он из есхатона могао јављати у времену као вечно исти јер нам је нејасно како је он то ,, сишао ,, са неба из вечности као голи Логос а вратио се као Богочовек, једноставно се не уклапа у ону логику по којој разумемо Бога.

da li se slažeš da je paradoks očigledan?

Tom prilikom sam naveo krajnje pojednostavljen primer nelogičnosti fizičke preegzistencije:

пре 22 часа, dragisa рече

ja sad ne govorim o onome što kaže Milan ili što kaže Bokisd.

ja govorim o tome da tema kaže da Bog svoju Volju vidi (poznaje) kao fizički aktuelizovanu.

i iznosim ti primer: Milana. 

ako je milanovo uzrastanje u Hristu bez granice, kako milan koji je sad ovde i ovakav može fizički biti aktuelizovan odnosno pregzistentan (kao savršen)? 

pazi ovde pravim razliku: Bog zaista vidi/poznaje milana u savršenstvu (u Hristu) ali to ne znači da Milan fizički preegzistira jer je takva božija volja o njemu.

dakle kako po tebi Bog vidi aktuelizovanu krajnju stvarnost ukoliko ta krajnja stvarnost zavisi od slobode?

Ukoliko bi to čak i na neki volšeban način prošlo kako možemo reći da nešto postoji vanvremeno (večno) ako ono u nekom trenutku doživljava izmenu, onda nije vanvremeno i nepromenljivo. Mislim na primer Ovaploćenja, jer ako ovaploćenje IH čini da bog poznaje "kompleksnog" kako je onda uglaviti međukorak silazak "prostog", dakle izmena je očigledna jer ako "kompleksni" postoji vanvremeno kako onda Bog šalje "prostog". Silazak "prostog" je uslov "kompleksnog".

Everyone’s got a plan until they get hit.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 5 минута, Ведран* рече

Ако ти можеш бити беспочетан, може ли и Богочовек Христос бити беспочетан или не? Можда само ти можеш, а Он не може?

Или је Он ипак на скици само преднацртан док си ти беспочетан? :))

Зато нису изједначене наше личности са природом. Личност постоји само ако имаш однос са Богом, однос љубави. Тада добијаш живот какав је предзамишљен од Бога, пре стварања. Али природа наша, односно наше конкретно биће, није већ постојало пре стварања, јер то је немогуће, јер прво треба да настанемо из небића, а управо нас то разликује од беспочетности Бића Божијег. Дакле, наша беспочетност ,,по благодати'', није беспочетност нашега бића, какву беспочетност има једино Биће Божије.

  • Свиђа ми се 1

Наука верујућих каже:

Апсолутан је само Бог

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Управо сада, Milan Nikolic рече

Да ли човечанска природа Исуса Христа настала из небића? Ето кључног питања.

Knjigu u šake.

Eto ključnog odgovora.

Ljubav se u duši ogleda, nebo je još nesagledivo.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 2 минута, Milan Nikolic рече

Зато нису изједначене наше личности са природом. Личност постоји само ако имаш однос са Богом, однос љубави. Тада добијаш живот какав је предзамишљен од Бога, пре стварања. Али природа наша, односно наше конкретно биће, није већ постојало пре стварања, јер то је немогуће, јер прво треба да настанемо из небића, а управо нас то разликује од беспочетности Бића Божијег. Дакле, наша беспочетност ,,по благодати'', није беспочетност нашега бића, какву беспочетност има једино Биће Божије.

:0426_feel:

Препуштам те Аслану многомилостивом, Ави богочежњивом, Матуслу многотрпељивом, ВСБ-у благоглагољивом, Трифкету безсребренику и осталим свецима чијим молитвама да те Бог помилује.

Gravatar mali

 
"Упути ме на истину Твоју, и научи ме, јер си Ти Бог Спас мој" (Пс. 24.5)

https://sozercanje.wordpress.com/

 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Управо сада, Ведран* рече

:0426_feel:

Препуштам те Аслану многомилостивом, Ави богочежњивом, Матуслу многотрпељивом, ВСБ-у благоглагољивом, Трифкету безсребренику и осталим свецима чијим молитвама да те Бог помилује.

Tju se molim, samo da prestanem da se smejem. :))

Ljubav se u duši ogleda, nebo je još nesagledivo.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 1 минут, Ведран* рече

:0426_feel:

Препуштам те Аслану многомилостивом, Ави богочежњивом, Матуслу многотрпељивом, ВСБ-у благоглагољивом, Трифкету безсребренику и осталим свецима чијим молитвама да те Бог помилује.

Ах. Заборавих Гајића јуродивог! 

Gravatar mali

 
"Упути ме на истину Твоју, и научи ме, јер си Ти Бог Спас мој" (Пс. 24.5)

https://sozercanje.wordpress.com/

 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Управо сада, Ведран* рече

Ах. Заборавих Гајића јуродивог! 

Probudiću decu, prestani dalje nećeš moći..

 

Ljubav se u duši ogleda, nebo je još nesagledivo.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

×
×
  • Креирај ново...