Jump to content

Божије "искуство човека"

Оцени ову тему


Препоручена порука

пре 39 минута, Iulianus рече

зашто је, дакле, (било) потребно да Бог са свим тим особинама "постане човеком"?

Па, да би се чула Реч Божија. Није могао да постане лептир или храст, јер не би било корисно човеку. А и Он је Бог, тако да је свемогућ и може све што Му је по вољи. Све на спасење човека. 

 

пре 45 минута, Iulianus рече

када им на питање да ли верујеш у Бога одговорим - не, не у тако "описаног" као што стоји у СЗ/НЗ Бога (Аллах, Брахма, Ахура Мазда et al.)  . 

Како ти видиш Бога? Како га доживљаваш?  

Не одбаци ме од лица Твога и Духа Твога Светога не одузми од мене.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 6 минута, Iulianus рече

Auuuu... i još jednom, "auuuuu.."! 

Skontah to sa svemogućnošću kaj si rekla! :sunce: "Odnosi" su tu važni, tj. najvažniji. 

Hvala na prosvetljujiućem odgovoru :)

I onda uzmeš i čitaš malo SZ i kako Bog narušava tu priču o odnosima i slobodi.Druga Mojsijeva čini mi se.

Најдубља молитва јесте  молитва без икаквих речи када у тишини ума једноставно живимо у присуству Божијем. Архимандрит Сава Јањић

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 1 минут, Iulianus рече

Ajd` može i teološki, nije problem. :D 

A-ha, kad zagusti moze sve. :))

пре 16 минута, Iulianus рече

"Odnosi" su tu važni, tj. najvažniji. 

Dobro; i odnosi, ali i logika :D Jer je i Bogu nemoguce stvoriti Boga po blagodati, posto ovaj (blagodatni) mora oko toga da se pita (...da bi bio Bog(olik)), ne? :) Poludela mi tastatura:(

"You know something is messed up when you see it"

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 8 минута, AnaLaz рече

 

 

Како ти видиш Бога? Како га доживљаваш?  

Ne kao Ličnost, tako ne, nikako. Možda bih se približio panteizmu ako bih ti odgovorio, a to ne želim, jer, bojim se možda bi ti to tako razumela. 

Ništa, jedino mi "kao Ličnost" preostaje kao nekakva razumna (eh, taj razum) solucija. Ali potreban je tu veliki "rad", a ja ne znam imam li toliko vremena. :scratch_head:

 

 

 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Управо сада, Iulianus рече

Ne kao Ličnost, tako ne, nikako. Možda bih se približio panteizmu ako bih ti odgovorio, a to ne želim, jer, bojim se možda bi ti to tako razumela. 

Ništa, jedino mi "kao Ličnost" preostaje kao nekakva razumna (eh, taj razum) solucija. Ali potreban je tu veliki "rad", a ja ne znam imam li toliko vremena. :scratch_head:

 

Ka Vrhovni um recimo?

Најдубља молитва јесте  молитва без икаквих речи када у тишини ума једноставно живимо у присуству Божијем. Архимандрит Сава Јањић

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 19 минута, Џуманџи рече

A-ha, kad zagusti moze sve. :))

 

12:smeha: (Pa, nego..?!!?)

пре 19 минута, Џуманџи рече

 

Dobro; i odnosi, ali i logika :D 

Čuj, uvek sam smatrao da ima i logike, ali logike unutar tih konkretnih odnosa. (Jer inače mi to sve skupa odiše iracionalnošću koje se klonim k`o đavo od krsta). Moguće da se ne razumemo. Ono je (sa odnosima) stvarno bilo otrežnjavajuće. 

 

пре 19 минута, Џуманџи рече

Jer je i Bogu nemoguce stvoriti Boga po blagodati, posto ovaj (blagodatni) mora oko toga da se pita (...da bi bio Bog(olik)), ne? :) Poludela mi tastatura:(

Ne komplikuj mi sad život, aman! :D:D (I rođena tastatura ti poručuje isto :D)  

 

 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 33 минута, Кратос рече

I onda uzmeš i čitaš malo SZ i kako Bog narušava tu priču o odnosima i slobodi.Druga Mojsijeva čini mi se.

 

Samo na prvi pogled, rekao bih.

Nisam teolog, al` mogu da pogledam na tome mestu :)) (Mis`im, kod Druge Mojsijeve, da ne bude zabune :D)

 

 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 8 минута, Iulianus рече

Moguće da se ne razumemo.

Ma, ne; razumemo se, nego je do mene, posto inace imam talenat da upropastim ono sto fantasticno zapocnem. 12:smeha: 

пре 8 минута, Iulianus рече

Čuj, uvek sam smatrao da ima i logike, ali logike unutar tih konkretnih odnosa.

Upravo sam na to ciljala (onim komplikovanjem :D ), ocigledno nespretno!  :D

Измењено од Џуманџи

"You know something is messed up when you see it"

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 11 минута, ana čarnojević рече

 samo nemoj to malo vremena sto ti je ostalo da roknes nekog,

Naravno da neću :)

пре 11 минута, ana čarnojević рече

 mojne da krades

Kao i gore.

пре 11 минута, ana čarnojević рече

popij po neko pivce nemoj zestinu.;)

E, ovo je teško izvodljivo. Više volim da sam "svoj na svome", bez pivca, a pogotov žestitne. Popiću čaj s medom, ak` ti ne smeta. :)

 

 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 9 минута, Iulianus рече

 

Samo na prvi pogled, rekao bih.

Nisam teolog, al` mogu da pogledam na tome mestu :)) (Mis`im, kod Druge Mojsijeve, da ne bude zabune :D)

Pogledaj,priča o faraonu i deset zala u idžiptu.

Најдубља молитва јесте  молитва без икаквих речи када у тишини ума једноставно живимо у присуству Божијем. Архимандрит Сава Јањић

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 6 минута, Џуманџи рече

Ma, ne; razumemo se, nego je do mene, posto inace imam talenat da upropastim ono sto fantasticno zapocnem. 12:smeha: 

 

Pa, dobro, ali imaš i izuzetan talenat da popravljaš. I to sasvim pristojno i na simpatičan način:)

пре 7 минута, Џуманџи рече

Upravo sam na to ciljala (onim komplikovanjem :D ), ocigledno nespretno!  :D

Vidiš, meni su dovoljne kratke i sažete rečenice da me potrefe tamo `de treba, i onda nema problema. 

Drago mi je da smo se skontali u toj misli. 

 

 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

1 hour ago, Кратос рече

Ka Vrhovni um recimo?

U tom smislu (um) bi bilo ono najbliže u što mogu (za sada?) da poverujem.

Recimo ukratko, to bi ovako izgledalo - Are You Living In a Computer Simulation?

The Simulation Argument 

https://www.simulation-argument.com/

Pretpostavljam da si čuo za ovako nešto. Pogledaj samo na kratko, pa ako te zainteresuje... 

I, naravno da to podrazumeva "ličnost" (kao takvu), ali daleko sam ja od Svete Trojice, mnijem. :stadaradim:

 

 

 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 10 минута, Iulianus рече

I, naravno da to podrazumeva "ličnost" (kao takvu) ali daleko sam ja od Svete Trojice, mnijem. :stadaradim:

Pa, recimo, tu licnost koju trazis, ....moze se naci, u Hristu, koji je i licnost, zar ne ? Jer, ipak je Hrist,  i Bog i covek , .....i, mora tu da postoji i neka licnost.  :!:

E , a, ( 0405_feel ).....sto se tice Trojice. Pa, preko licnosti Hristove, moze se doci i do nekog poimanja i Trojice. Sve u svoje vreme. 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

1 hour ago, Bokisd рече

Pa, recimo, tu licnost koju trazis, ....moze se naci, u Hristu, koji je i licnost, zar ne ? Jer, ipak je Hrist,  i Bog i covek , .....i, mora tu da postoji i neka licnost.  :!:

E , a, ( 0405_feel ).....sto se tice Trojice. Pa, preko licnosti Hristove, moze se doci i do nekog poimanja i Trojice. Sve u svoje vreme. 

Ja svakako smatram da je Isus bio istorijska ličnost. Ali ne "istorijska" u onom smislu u kakvom je to bio, recimo, Julije Cezar, Neron, Julijan Flavije, Muhamed, Erik Crveni ili Napoleon. Nego da je bio osoba, prava i živa, ali da je njegovo postojanje zaogrnuto tajanstvenošću, kao što je to kod Homera slučaj, naime ("pisac" Ilijade i Odiseje). Mi, praktično, ako smo iskreni, ne znamo ništa o njemu. Ono što znamo je - mit. Nekakav Yoshua ben Yosef ili Yoshua HaNotzri je zasigurno postojao. Mi čak znamo i kako je on izgledao. Kao nazirej sa dugom nešišanom kosom i razdeljkom po sredini. 

Ne smatram da je bio nekakva "sintetička ličnost" napravljena od više nepoznatih, tipskih, likova kao recimo ovi što smatraju - 

jesus never existed 

http://www.jesusneverexisted.com/index.html

To je po mom skromnom mišljenju potpuno sumanuto tvrditi. Ali, postoji jedna ličnost u starom judaizmu, Hilel Stariji ili Hilel Vavilonac se zvala, koji je bio rabin, živeo je neposredno pre samog Isusa. Mnoge reči, čitave rečeničke sklopove i misli njegove mogu se pročitati u NZ, a izgovara ih sam Isus. Što je stvarno čudno (ili nije). 

Isus je za mene bio uvek samo Sin Čovečiji, u doslovnom smislu. (Ovde sam biblijski bukvalista, očigledno).

 

 

 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

1 hour ago, Iulianus рече

Nego da je bio osoba, prava i živa, ali da je njegovo postojanje zaogrnuto tajanstvenošću, kao što je to kod Homera slučaj, naime ("pisac" Ilijade i Odiseje). Mi, praktično, ako smo iskreni, ne znamo ništa o njemu. Ono što znamo je - mit. Nekakav Yoshua ben Yosef ili Yoshua HaNotzri je zasigurno postojao. Mi čak znamo i kako je on izgledao. Kao nazirej sa dugom nešišanom kosom i razdeljkom po sredini. 

Ово и јесте тајна цркве која је Христова невеста. Христос је глава и темељ цркве и свагда је присутан у њој. Нама се даје у потпуности кроз тајну евхаристије у причешћу. Христос за нас није непознаница, о томе пише апостол Павле на много места. Ми Христов ум имамо и наш живот је сакривен са Христом у Богу. Ово и јесте крајњи циљ хришћана да се у потпуности сједине са Христом а тиме и са Светом Тројицом и тиме опитно кушају божије енергије и стичу богопознање. Без овога тајинственога сједињења у Духу Светоме и не можемо говорити о цркви и хришћанству,видећемо само форму и скуп правила и закона које се не могу разумети без реалног Богочовечанског општења. Христос јесте тајна,али тајна која нас позива да је откријемо и познамо и она ће нам отворити врата божанства и показати нам ствари небеске а тиме и разумевање тајне оваплоћења. Он сам каже да ће се настанити у нама са Оцем и Духом и та наша веза са Богом је приснија одсваке друге и извор благодати и реке знања ће потећи унутра у нама тј. вода жива од које се више не жедни. Значи све је на нивоу нашег личног односа са Богом, ми не можемо нашим разумом у потпуности обухватити сву пуноћу божанства као људи, једино у Христу можемо видети преображеног човека који у себи носе све енергије Божије телесно.

Не улазим у то колико сам лично достигао ово познање, вероватно врло мало, али без оваквога унутрашњег познања благодати Божије нема ни цркве ни хришћанства.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Придружите се разговору

Можете одговорити сада, а касније да се региструјете на Поуке.орг Ако имате налог, пријавите се сада да бисте објавили на свом налогу.

Guest
Имаш нешто да додаш? Одговори на ову тему

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Креирај ново...