Jump to content

Божије "искуство човека"

Оцени ову тему


Препоручена порука

Бог је, знамо (или не знамо), свемогућ, свезнајућ, свеприсутан, праведан, итд. Да издвојим само један атрибут, свемогућност, и да поставим питање с тим у вези, зашто је, дакле, (било) потребно да Бог са свим тим особинама "постане човеком"? (Сувопарна теолошка сматрања и разматрања овога питања, за сада, ме не интересују, него најједноставнији одговори који долазе "из срца"). 

Телеолошки програм, како бих ја то назвао, илити "домострој спасења" (?), показује да Бог, ако и поседује све горе побројане атрибуте (и још по неке, вероватно) осим "свемогућности", ипак није оно што хришћани "замишљају" (верују-не верују) и како Га доживљавају. 

"Притиснух само тастер један и оздрави створ мој вољени" било би довољно да је рекао (и урадио).

Јер, ако је свемогућ, чему сва та драма...?  (THE GOSPEL ACCORDING TO SENECA http://metrum.org/gosen/index.htm

...да неког импресионира? (Девојку, можда? :smeh1:)

...

Да разјасним још мало своју позицију овде. Ја сам атеиста зато што ми тај назив приписују хришћански (и ини) верници када им на питање да ли верујеш у Бога одговорим - не, не у тако "описаног" као што стоји у СЗ/НЗ Бога (Аллах, Брахма, Ахура Мазда et al.)  . 

С друге стране, ако ми атеиста постави исто питање, одговарам дакле и њему негацијом, и он ме онда, с правом, сврстава у своје редове. 

Агностик такође нисам јер сматрам, по речима pape Ratzingera, да је "стајалиште агностика кукавичко и опортунистичко", и ја би` додао, издајничкo :ani_biggrin: И, рекох једном негде, такав живот, живот који се живи с главом у песку а стражњицом у ваздуху не приличи бићу које размишља. 

Не сматрам се ни деистом нити пантеистом, такође. (А бејах некад фидеиста, сачувај ме Боже и саклони :cheesy3:)

(Дакле могао бих да себе именујем /некаквим/ скептиком, тј. то би било најближе одређење онога шта сам "по себи и за себе". Неологизам један "насушни" би овде добро лег`о )


 

 

 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 8 минута, Iulianus рече

Бог је, знамо (или не знамо), свемогућ, свезнајућ, свеприсутан, праведан, итд. Да издвојим само један атрибут, свемогућност, и да поставим питање с тим у вези, зашто је, дакле, (било) потребно да Бог са свим тим особинама "постане човеком"? (Сувопарна теолошка сматрања и разматрања овога питања, за сада, ме не интересују, него најједноставнији одговори који долазе "из срца"). 

. . . 

"Притиснух само тастер један и оздрави створ мој вољени" било би довољно да је рекао (и урадио).

Ajde da uprostim zbog podvucenog: nije svemoguc. :D Jos nesto, ili ostajes u "today, I'm no fun" modu? :D

"You know something is messed up when you see it"

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 2 минута, Џуманџи рече

 nije svemoguc.

Onda nije Bog.

Најдубља молитва јесте  молитва без икаквих речи када у тишини ума једноставно живимо у присуству Божијем. Архимандрит Сава Јањић

Link to comment
Подели на овим сајтовима

 Да би испоштавао свачију слободу. Дрво живота и познања је опет присутно и постоји могућност покајања и спасења али по избору сваког појединца.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 19 минута, Iulianus рече

Бог је, знамо (или не знамо), свемогућ, свезнајућ, свеприсутан, праведан, итд. Да издвојим само један атрибут, свемогућност, и да поставим питање с тим у вези, зашто је, дакле, (било) потребно да Бог са свим тим особинама "постане човеком"? (Сувопарна теолошка сматрања и разматрања овога питања, за сада, ме не интересују, него најједноставнији одговори који долазе "из срца"). 

Телеолошки програм, како бих ја то назвао, илити "домострој спасења" (?), показује да Бог, ако и поседује све горе побројане атрибуте (и још по неке, вероватно) осим "свемогућности", ипак није оно што хришћани "замишљају" (верују-не верују) и како Га доживљавају. 

"Притиснух само тастер један и оздрави створ мој вољени" било би довољно да је рекао (и урадио).

Јер, ако је свемогућ, чему сва та драма...?  (THE GOSPEL ACCORDING TO SENECA http://metrum.org/gosen/index.htm

...да неког импресионира? (Девојку, можда? :smeh1:)

...

Да разјасним још мало своју позицију овде. Ја сам атеиста зато што ми тај назив приписују хришћански (и ини) верници када им на питање да ли верујеш у Бога одговорим - не, не у тако "описаног" као што стоји у СЗ/НЗ Бога (Аллах, Брахма, Ахура Мазда et al.)  . 

С друге стране, ако ми атеиста постави исто питање, одговарам дакле и њему негацијом, и он ме онда, с правом, сврстава у своје редове. 

Агностик такође нисам јер сматрам, по речима pape Ratzingera, да је "стајалиште агностика кукавичко и опортунистичко", и ја би` додао, издајничкo :ani_biggrin: И, рекох једном негде, такав живот, живот који се живи с главом у песку а стражњицом у ваздуху не приличи бићу које размишља. 

Не сматрам се ни деистом нити пантеистом, такође. (А бејах некад фидеиста, сачувај ме Боже и саклони :cheesy3:)

(Дакле могао бих да себе именујем /некаквим/ скептиком, тј. то би било најближе одређење онога шта сам "по себи и за себе". Неологизам један "насушни" би овде добро лег`о )


 

Zato što je čovek ,,spoj neba i zemlje,, i kroz ovaploćenje Bog je obuhvatio oba sveta,i duhovni i materijalni,jer želi da se ceo svet spase.

Na ovo što ti u suštini pitaš odgovoreno je u Svetom Pismu:

Jer i Jevreji znake ištu, i Grci premudrosti traže. 23 A mi propovedamo Hrista razapetog, Jevrejima, dakle, sablazan a Grcima bezumlje; 24 Onima pak koji su pozvani, i Jevrejima i Grcima, Hrista, Božiju silu i Božiju premudrost. 25 Jer je ludost Božija mudrija od ljudi, i slabost je Božija jača od ljudi.

    26 Jer pogledajte znanje svoje, braćo, da nema ni mnogo premudrih po telu, ni mnogo silnih ni mnogo plemenitih; 27 Nego što je ludo pred svetom ono izabra Bog da posrami premudre; i što je slabo pred svetom ono izabra Bog da posrami jako; 28 I što je neplemenito pred svetom i uništeno izabra Bog, i što nije, da uništi ono što jeste, 29 Da se ne pohvali nijedno telo pred Bogom. 30 Iz kog ste vi u Hristu Isusu, koji nam posta premudrost od Boga i pravda i osvećenje i izbavljenje. 31 Da (kao što se piše) ko se hvali, Gospodom da se hvali.

Најдубља молитва јесте  молитва без икаквих речи када у тишини ума једноставно живимо у присуству Божијем. Архимандрит Сава Јањић

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 5 минута, Iulianus рече

:unbelieveble: 

Isto kao i u medjuljudskim odnosima: 

On 6/27/2012 at 1:43, nishizawa рече

не може се помоћи ономе ко не жели да му се помогне.

:dobro:

"You know something is messed up when you see it"

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 15 минута, Џуманџи рече

Ajde da uprostim zbog podvucenog: nije svemoguc.

Ajd` može i teološki, nije problem. :D (Kako sad to "nije svemoguć", WTF??? Mene su drugačije na veronauku "izobražavali")

 

 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 9 минута, ana čarnojević рече

okej sad mi je jasno to sa tobom.

ti samo sve previse intelektualizujes. tvoj mozak zahteva odgovor jer misli da ima pravo na njega.

pa nema. Bog kaze...sta te boli uvo. moze mi se. od tebe trazim da mi poverujes.

slobodan. i bez dokaza.

Pa, je l` vidiš ti gde je moj problem?! E, aj` sad ti to kaži mozgu! Kako, bre?! :D

 

 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 36 минута, Iulianus рече

Да издвојим само један атрибут, свемогућност, и да поставим питање с тим у вези, зашто је, дакле, (било) потребно да Бог са свим тим особинама "постане човеком"?

Voli izazove...

Mongol General: Wrong! Conan! What is best in life?
Conan: To crush your enemies, see them driven before you, and to hear the lamentation of their women.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 6 минута, Џуманџи рече

Isto kao i u medjuljudskim odnosima: 

:dobro:

Auuuu... i još jednom, "auuuuu.."! 

Skontah to sa svemogućnošću kaj si rekla! :sunce: "Odnosi" su tu važni, tj. najvažniji. 

Hvala na prosvetljujiućem odgovoru :)

 

 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 6 минута, ana čarnojević рече

ne kazes ti mozgu. ti kazes Bogu da kaze mozgu. zamolis ga...kao dete mamu...:D

A, zar ne bi trebao, za početak, da poverujem u Njega? (Ovo pitanje je daleko od smislenog, ali zaista ne znam kako da ga drugačije formulišem) 

 

 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 4 минута, drvce рече

Voli izazove...

Adrenalin đanki :))

Најдубља молитва јесте  молитва без икаквих речи када у тишини ума једноставно живимо у присуству Божијем. Архимандрит Сава Јањић

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Управо сада, Кратос рече

Adrenalin đanki :))

Altimativni ikstrimista

Mongol General: Wrong! Conan! What is best in life?
Conan: To crush your enemies, see them driven before you, and to hear the lamentation of their women.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Придружите се разговору

Можете одговорити сада, а касније да се региструјете на Поуке.орг Ако имате налог, пријавите се сада да бисте објавили на свом налогу.

Guest
Имаш нешто да додаш? Одговори на ову тему

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Креирај ново...