Jump to content

Агресија, бес, јарост или незгодан темперамент?


Препоручена порука

 

Nego, hajdete malo o tome kako raditi na sebi. Da li ste ikada bili agresivni, imali problema sa besom, kako ste sa tim izasli na kraj?

Ne pitam zbog poradi znatizelje, ali znam nekolicinu muskih osoba koji imaju problem sa besom, a sramota ih je o tome da pricaju, pogotovo sa drugim muskarcima. Sramota ih je osude, epiteta nasilnika. Da se razumemo nemam nista protiv toga da se nasilnik tako nazove al znam i verujem da to nije trajno stanje i epitet i da se sa tim cudovistem moze izaci na kraj. Pricala sam vec o onom decaku nasilniku iz parka koji je maltretirao nekad ostale jer je bio zanemareno dete ali kada smo ga mi roditelji zaustavili i prihvatili iako smo jasno postavili granice neprihvatljivog ponasanja to je sad drugo dete potpuno. Mogli smo (s pravom) reci ma mali je nasilnik, da, to je epitet al sta s tim kako to pomaze njemu?

Volela bih da cujem sta biste vi rekli kako kontrolisete bes, sta vas provocira, sta zadrzava da ne puknete i kad puknete kako se smirujete. Da od citave ove klime zadnjih dana i stalne price o nekom nasilju proistekne neka konstruktivna prica bez osude nego sa konkretnim savetima, idejama. Bez opstih mesta tipa ma to je neprihvatljivo itd nego bas konkretno kano vi to cinite. Iako nisu u pitanju drasticni primeri.

Путници, нема пута, путеви се стварају ходањем!

А.М.

 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

  • Одговори 79
  • Креирано
  • Последњи одговор

Популарни чланови у овој теми

Понукана темом о убиству у Грчкој, Јеца је замолила за отварање теме о агресији, бесу и њиховој контроли, уз та питања мене занима бес као теолошка категорија, бес као један од смртних грехова.

Изволи Јецо изволите момци.

 

 

Путници, нема пута, путеви се стварају ходањем!

А.М.

 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Управо сада, Снежана рече

Понукана темом о убиству у Грчкој, Јеца је замолила за отварање теме о агресији

То у Грчкој није нормална агресија, инстинкт за борбу који имају сви мушкарци.

То је психопатско понашање, тотално одсуство емпатије и основне човечности. Не треба уопште "поводом" онога постављати то питање. Мушкарци нису звери.

ΜΟΛΩΝ ΛΑΒΕ

Link to comment
Подели на овим сајтовима

 

Grizli opet u pravu....

Evo ja se smerno prijavljujem da patim od slicne boljke. Kada mi proradi "zuta minuta" - zaista se ponasam kao psihopata, premda nemam zvanicno tu dijagnozu.

Supruga nisam nikada napala fizicki, ali decu ponekad jesam. :0222_shocked: 

Sta reci osim da se uzasno toga stidim I da mi je ta osobina napravila haos u dusi, kao I drugima oko mene... Svaki put se nadam I molim Bogu da se nece ponoviti, ali mogu reci da tek sada u ovim godinama pocinje da jenjava, tj. da se redje manifestuje. No, ipak kada se desi, a desilo se pre dva dana u odnosu sa srednjom cerkom koja ima 18godina, bolje da ne pricam kako se zavrsilo... :-(

Pomaze mi molitva Sv. Kseniji Petrogradskoj, kao I citanje Akatista Bogorodici - vaspitanje.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

ја гајим само равнатељски, праведнички бес :D

Путници, нема пута, путеви се стварају ходањем!

А.М.

 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Управо сада, Grizzly Adams рече

То у Грчкој није нормална агресија, инстинкт за борбу који имају сви мушкарци.

То је психопатско понашање, тотално одсуство емпатије и основне човечности. Не треба уопште "поводом" онога постављати то питање. Мушкарци нису звери.

Nije Jeca mislila niti misli da su muskarci zveri :) Daleko od toga!!!

Potpuno se slazem sa tobom, Huanom i ostalima koji kazu da normalan covek ma kako "isprovociran", pijan ovakav onakav bio nece da zgazi nekoga na mrtvo u rulji. Tu se potpuno slazemo :)

Ali, Jeca je vako videla da vi na preko dvadeset strana cedite komarca, sta bi bilo kad bi bilo, fokus vam je potpuno na analizi necega sto apsolutno nema nikakvu logiku (zlo i bezumlje nije logicno) da je ti analiziras. I jeca je htela da promenite fokus. Iskreno toliko isforsiranom pricom o tome, pustamo svi da bes raste u nama i da se kaci za svasta nesto.

Ima sasvim dovoljno, i previse ljudi koji se bore sa besom, "nezgodnim karakterom", "teskim" covekom u sebi, to se od mesta do mesta umanjeno zove na razne nacine.

A to je kada vas zena, deca, kolega, posao, vesti o Vucicu ili bilo sta drugo toliko "izbace iz koloseka" da reagujete preterano agresivno spram datih okolnosti.

Jedno je biti iznerviran, ljut, drugo je u toj ljutnji napadati sagovornika vredjanjem, ponizavanjem, nipodastavanjem, psovkama, da ne pricam o fizickoj sili, lomljenju stvari i svime tako redom, od "bezazlene" uvrede, do ovakvih zverskih stvari.

Ono sto znam je da muskarci nazalost imaju problema sa tim, ali da cute o tome da ne bi dobili epitet nasilnika da ih ne bi odbacili, osudili, a ne znaju kako da se sa tim izbore.

Negde negde postoje radionice za kontrolu besa, ali ovo su tabu teme gde je najlakse lupiti etiketu koja ama bas nikome nece pomoci da resi svoj problem.

Postoje i zene koje imaju taj problem, retko se prica o tome tek, ali itekako sam videla da majke male dece imaju te epizode "jaoj iznervirala me je ubila sam je od batina.."

Ali ja zaista verujem da se nacin na koji covek reaguje itekako moze nauciti, utrenirati i da se covek moze promeniti.

To je obrazac ponasanja koga smo pokupili u detinjstvu i mislimo da je deo naseg karaktera, ali to je samo nauceno ponasanje.

Kao i uvek postoji stimulus, postoji tzv sedam sekundi vremena od stimulusa do reakcije u kojem mozak obradjuje sve te informacije i nezgodno je sto on ide po sablonu i po tome sta je naucio i onda ide utrenirana reakcija. Ali upravo tu lezi i potencijalno resenje, da ljudi, ne kad su nervozni nego posle toga, krenu da vezbaju, treniraju drugacije ponasanje, prvo na sitnicama pa sve krupnijim stvarima i znam da je promena moguca. Bila svedok :)

Najlakse je reci ma histericna zena, nasilnik. Ali dobro pa sta i da je tako? Ok nasilnik, nasilnk, jer Bog ne voli nasilnika? On voli coveka, a njegovo ponasanje moze biti svakako. Osudom i nametanjem osecaja krivice samo teramo ljude da cute o tome i da nastavljaju da se ponasaju tako. Urade nesto zbog cega se osecaju posle lose, "kaju", onda posto su toliko ubijeni u pojam da su oni losi, zli, da ako neko sazna kako oni reaguju da ce ih osuditi i eto pri sledecoj situaciji iste reakcije. Pa bilo bi cudno da ona izostane zaista.

Eto moj predlog je dakle bio da vidimo kako se vi borite sa tim preteranim agresivnim ispadima, da li ste ih imali, kada, kako, sta vam je pomoglo da se promenite, sta biste preporucili drugima. Malo podrske i razumevanja drugima. Onda ce se ljudi osnaziti i da nesto preduzmu, da nesto promene, kad vide da nisu sami i odbaceni i samo sa etiketom.

To je bila moja ideja ;)

Nikako Grizli da kazem da su svi muskarci zli i varvari. Izvini ako si stekao takav utisak.

 

Mi obicno procenjujemo sebe na osnovu namera, a druge na osnovu akcija

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 3 минута, "Tamo daleko" рече

.

Svaka cast na hrabrosti i iskrenosti sto ste to ovde izneli. Mislim da nikada ne treba da prestanemo da se izvinjavamo i trazimo oprostaj zrtvi ako se to desi i da guramo dalje preuzimajuci puno odgovornost za svoje postupke, ta odgovornost, to vlasnistvo nad sobom je po meni najlekovitije i pre ili kasnije ce uciniti da se promenimo. 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 15 минута, Grizzly Adams рече

То у Грчкој није нормална агресија, инстинкт за борбу који имају сви мушкарци.

То је психопатско понашање, тотално одсуство емпатије и основне човечности. Не треба уопште "поводом" онога постављати то питање. Мушкарци нису звери.

Тотално се слажем да мушкарци нису "природно" звери.

Сви имамо нагон за самоодржањем.

И сви имамо искушење да прекорачимо нужну самоодбрану - и ово је кључно - често кад су у питању слабији и мање моћни од нас. За жене деца, за мушкарце жене и деца, па они који се не бране, или су оборени, или су у несвести...

Ретко ко одалами полицајца, шефа, професора. Није то толико неконтролисано као елементарна непогода. Него се фрустрације истресају где смеју. Осим ако нисмо од рођења у породици и окружењу и друштву и примером експлицитно научени да било које друго биће није прихватљива мета, чак и ако нервира, провоцира, безобразно је, итд.

 

 

paradoks_zpsjpf2fhnf.jpg

Lilies that fester smell far worse than weeds.

Shakespeare

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 1 минут, Јелена011 рече

To je obrazac ponasanja koga smo pokupili u detinjstvu i mislimo da je deo naseg karaktera, ali to je samo nauceno ponasanje

100% tacno po mom misljenju! Bravo za ovu identifikaciju problema!

пре 2 минута, Јелена011 рече

Kao i uvek postoji stimulus, postoji tzv sedam sekundi vremena od stimulusa do reakcije u kojem mozak obradjuje sve te informacije i nezgodno je sto on ide po sablonu i po tome sta je naucio i onda ide utrenirana reakcija. Ali upravo tu lezi i potencijalno resenje, da ljudi, ne kad su nervozni nego posle toga, krenu da vezbaju, treniraju drugacije ponasanje, prvo na sitnicama pa sve krupnijim stvarima i znam da je promena moguca. Bila svedok :)

Meni licno pre dva dana pomenuto vezbanje drugacijeg ponasanja nije uspelo, a ispoljilo se u delicu sekunde! Nisam cak mogla ni da predvidim jasno da li ce do toga uopste doci! Uzas! Dakle posle verbalnog sukoba, cekala sam 3 minuta sama sa sobom I molitveno, misleno, da bi na koncu tih 3 minuta- prasla kao eksplodirana bomba. Izazvana - da - ali me ubi mali nivo samokontrole! Onaj s leve strane zaista zna gde da I kako da me navuce na tanak led I ja kao idiot prihvatim! Sada bih da puknem od muke, ali steta je napravljena... Sasvim sam sigurna da me Gospod uci, pored drugih stvari - da prigrlim strpljenje I mir u dusi po svaku cenu..

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Tamo daleko hvala na ispovesti :)

Ti mora da si izuzetno i fizicki jaka ipak ti je cerka velika :) mene sin od sest vala stize uveliko :D

Volela bih da ne moras da se stidis jer racionalno gledano ama bas nikakve koristi od toga nemas :) 

Stid te i drzi u tom zacaranom krugu jer pretpostavicu smelo mislis da si zbog povremenih naleta agresije "manje vredna", "losa majka", "los covek" i sta sve obicno ljudi ne pomisle. A onda upravo odatle i reakcija koja je preterana. Stid nije kajanje.

Da budem prosta jbg niko od nas nije savrsen roditelj, ni nasi roditelji nisu savrseni pa pretekosmo.

Da li je lepo sto to  radis? Pa nije. Al ajd sad da te lincujemo?!

Da je srece i da to nije neki bauk, postojao bi nacin da se ljudi nauce kako da reaguju i da izadju na kraj sa tim i da u svakoj sredini imaju dostupno resenje ako zele.

Resenje postoji, psihoterapija u ovakvim slucajevima je dokazano delotvorna, pogotovo one metode koje se baziraju na kognitivno bihejvioralnim teorijama, al nazalost kod nas je to moguce samo u sopstvenoj rezi tj iz naseg dzepa i to u velikim gradovima. Pomaze prica o tome i kako se to kaze, grupe samopomoci, jer smanjuju osecaj stida, stigme koji je jak u ovim slucajevima, grupna terapija takodje radi posao.

Samo treba imati volje za tim, pristupa i naci dobrog terapeuta. Nazalost to je ravno cudu u Srbiji.

Iskreno mislim da tu vera malo pomaze jer mi se cini da se tu stvara dodatni pritisak. Eto kao moli se, procice te, moli se, vidi ove svetitelje kako su se promenili a kako ne mozes ti i da to stvara dodatnu krivicu kod coveka. Ali dobro, u svakom slucaju nekom mozda i to pomogne.

Mozda je dobro pomeriti fokus, sa kazne, sa greha, sa "buha al sam zla", i premestiti ga na ljubav Boziju, na prastanje, na redovno pricescivanje...I kada "se zarazimo ljubavlju" drugacije cemo pristupati i sebi. 

Mi obicno procenjujemo sebe na osnovu namera, a druge na osnovu akcija

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 8 минута, "Tamo daleko" рече

100% tacno po mom misljenju! Bravo za ovu identifikaciju problema!

Meni licno pre dva dana pomenuto vezbanje drugacijeg ponasanja nije uspelo, a ispoljilo se u delicu sekunde! Nisam cak mogla ni da predvidim jasno da li ce do toga uopste doci! Uzas! Dakle posle verbalnog sukoba, cekala sam 3 minuta sama sa sobom I molitveno, misleno, da bi na koncu tih 3 minuta- prasla kao eksplodirana bomba. Izazvana - da - ali me ubi mali nivo samokontrole! Onaj s leve strane zaista zna gde da I kako da me navuce na tanak led I ja kao idiot prihvatim! Sada bih da puknem od muke, ali steta je napravljena... Sasvim sam sigurna da me Gospod uci, pored drugih stvari - da prigrlim strpljenje I mir u dusi po svaku cenu..

Познато ми је твоје искуство и мени се дешавало. Мислим да је најбоље не враћати се мислима на тај догађај, тј. бити у садашњем тренутку. Кад не мислимо о томе смањимо нервозу. Кад се мало примиримо не мислећи ништа можемо почети лагано молитву.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Ja sam se sklonio recimo sa ulice onog momenta kada sam počeo da uviđam da ne umem da stanem više kad treba.

Tako mislim da se desilo recimo i u slučaju koji se dogodio u grčkoj.

Ja sam sebe srećom okvalifikovao kao nasilnika i morao sam nešto da uradim po tom pitanju.

Slažem se recimo i sa onim da u mislima ranije zamišljaš razne situacije, tako sam dok sam bio nemirnog duha razmišljao razne neprijatelje i razne situacije, što sam više goreg neprijatelja zamislio tako su moji postupci u nekoj kvazi samoodbrani bili isuviše drastični da bi ih opšte mogao nazvati samoodbrana.

Tako mi se nekoliko puta i u stvarnosti desilo da sam se baš malo preterano branio, nekako i u odbrani odeš predaleko... ( nema opravdanja)

Pa sam kasnije (pošto sam nosio i vatreno oružje) zamišljao kako se više ne moram mučiti, šta ima sad da se mučim ako mi neko lupi šamar ima da mu ispucam metak u nogu i gotovo....

Srečom tu sam stao.

Zaista sam stao, jer sam shvatio da jednom ako preteraš i sam počinješ da izmišljaš kazne za nekoga ko je možda čak i zaslužuje može da ode predaleko jer ti u realnoj situaciji nemaš vremena da vidiš baš sve najbolje. šta ako pogrešiš u proceni i učini ti se da ispred tebe stoji zver koju si ranije zamišljao samo, recimo ima fizički izgled odaje znake nekog bahatog ponašanja lupa itd... Ja bi ga ubio bez problema u to sam siguran sada. Da, tada bi ga ubio bez problema.

Danas nemam nijednu sliku agresije u glavi, slike agresije koje su i ranije bile se postepeno stvaraju u čoveku nije to patološki urodjeno, kako su došle tako su i otišle.

Zato vam kažem o ovom problemu nije tako jednostavno govoriti, pogotovo ne tako što ćeš iskoristiti svaku situaciju na način da optužiš drugoga bez da čuješ šsta on zapravo ima o odredjenoj stvari ili incidentu da kaže.

Najlakše je reći ti ljudi su zveri nisu normalni oduvek su bili takvi. Ja znam zasigurno ako nije patološki poremećaj da to nije istina, da su u pitanju i razne okolnosti a jedna od najvećih zabluda jeste, nisam ja takav to ne može meni da se desi ja se kontrolišem.

Ljubav se u duši ogleda, nebo je još nesagledivo.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

dugo sam se borio sa gnevom u sebi a jedan događaj mi je promenio život, mogu slobodno  tako reći, život u smislu da sam dobio novo usmerenje, blagodatni vetar u jedra života. posle toga se dosta stvari umirilo što se tiče gneva i mogu samo reći da ništa ja tu sad ne kontrolišem ili posebno radim već sve to doživljavam kao dar Božiji od Boga mira.

jednom prilikom sam bio pod navalom vređanja i ponižavanja bez razloga i u jednom momentu se desio klik. čovek je bljuvao vatru a ja sam uspeo iskreno da blagodarim u sebi na svemu, kao da mi je Bog dao znak da evo baš sad imam tu priliku da odradimo i to, da se izvrši blagodatna intervencija na mojoj bolesnoj duši. nekad bi odreagovao i nastao bi problem a i ako ne bi, mučio bi se i nosio i prerađivao to dugo vremena. znači čovek me rastura  od vređanja, psovki i ponižavanja a ja ko da me je Bog pogledao. posle toga su mi se javljale misli, neka logika da sam trebao drugačije odreagirati.uvideo sam da  to preispitivanje ne vodi smirenju već da produbljuje nemir tako da sam se vratio metodu iskrene blagodarnosti Bogu za to što mi se desilo i mir se opet vratio.

od tad takva vrsta unutrašnjeg nemira, besa i konflikta više ne posećuje moju dušu. ne mogu reći da sam ja za to zaslužan. mogu reći da sam se uspeo odazvati na Božji predlog o zahvalnosti na svemu. podnošenje težine života, uvreda, nasilja i besa drugih mi je lakše ako se smirenjem uzdignem iznad situacije dajući Bogu svoje breme.

evo ukratko :)

 

 

 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 37 минута, Жика рече

Познато ми је твоје искуство и мени се дешавало. Мислим да је најбоље не враћати се мислима на тај догађај, тј. бити у садашњем тренутку. Кад не мислимо о томе смањимо нервозу. Кад се мало примиримо не мислећи ништа можемо почети лагано молитву.

Iskrena da budem, nisam se misleno vracala na nemili dogadjaj, barem ne u detalje koji su najbolniji, medjutim ono sto me brine je da sam odgovorna za ponasanje svog deteta, jer je od mene naucila ovakvim ispadima! Moj pokojni otac je bio najdivniji covek na svetu (to ne mislim samo ja vec puno ljudi), ali je imao I tu "zutu minutu" od koje perje bukvalno leti... brz, snazan, temperamentan I sl. Zivot ga nije mazio u detinjstvu nimalo, no imao je ljubavi u sebi za citavu vasionu! Dakle, da ne duzim, skoro sve mi je teorijski jasno po pitanju ovog problema, ali na delu sam tanka. Ipak ta gordost zauzme puno mesta u meni jer mora da je zbog toga tesko ukljuciti samokontrolu I stisavati stari, a ne suprotno...

пре 44 минута, Жика рече

Кад не мислимо о томе смањимо нервозу. Кад се мало примиримо не мислећи ништа можемо почети лагано молитву.

Ziko, moj problem je I bio u tome, sto sam bila ubedjena da sam se primirila posle verbalnog sukoba, medjutim to je bila zabluda--ocigledno da nisam, cim je erupcija nastupila posle novog izazova koji se desio neposredno posle toga. Trebalo mi je oko 2 sata da se saberem I opustim jer nikada ovako nije iskusenje bilo tj ne ove zestine.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

×
×
  • Креирај ново...