Jump to content

Jedno protestantsko bogosluzenje

Оцени ову тему


Препоручена порука

пре 4 минута, Desiderius Erasmus рече

Uostalom, mnogo pre Konstantina Crkva je imala prakse koje ti verovatno smatraš jeresima. Na primer, imamo sačuvanu molitvu iz sredine drugog veka, u kojoj se progonjena Crkva moli Bogorodici za zaštitu...

Pa, postovanje svetitelja tj. molitveno spominjanje na grobovima mucenika i ispovednika...itd...

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 1 минут, Desiderius Erasmus рече

1.Super. Zašto ne prepoznaješ kao istinu poslanice Ignjatija Antiohijskog, Polikarpa Smirnskog, Klimenta Rimskog? Poznavali apostole, teološki ispravno...

2.E, ali kanon Pisma je ustanovljen nakon što je Konstantin pobedio pod znakom križa.

3.Naravno da jesu. Misliš da jevanđelisti i pisci poslanica nisu bili pravoslavni? :) Ali, uzmimo i da nisu, te da su pravoslavni samo sakupili i kanonizovali Pismo. Zašto im veruješ da su taj posao obavili kako treba? Zašto veruješ da su bili u pravu kada su za kanon proglasili samo ova jevanđelja, poslanice i apokalipsu, koje danas imamo? 

4.Zašto misliš da Ignjatije, Kliment i Polikarp nisu pouzdani? Uostalo, zašto uopšte veruješ "paloj", postkonstantinovskoj, Crkvi da je ispravno procenila koji spis je pouzdan, a koji nije?

5.Sad, ne znam šta smatraš za drugu generaciju... Marko je bio druga generacija u odnosu na Petra, kao i Luka u odnosu na Pavla. Kao i Polikarp i Ignjatije u odnosu na Jovana.

6.Ne znam na šta misliš. U 4. veku Crkva je već uveliko imala praksu molitvenog obraćanja Bogorodici i Svetiteljima, imala je liturgijsko bogosluženje, verovala je da je Evharistija istinsko Telo i Krv Gospodnja. E, sad, to su za tebe sve teške jeresi, ali upravo ti "jeretici" su ti dali taj kanon Biblije u koji se kuneš. ;) 

1.Ne kažem da oni nisu pouzdani, nisam čitao jednostavno, ne mogu komentirati.

2Nakon sam i rekao, ili ?

3.Pa eto, odradili su dobar posao, a možda je trebalo još nekaj da se nadje unutra, ne znam.

4. Ne mislim da je crkva odmah potonula, već da su mnoge jeresi ušle u crkvu, koje si već spomenuo. Nisam ih čitao, ne znam.

5.Znači ljudi koji nisu slušali apostole uživo.

6.Ne kunem se ja u ništa, i ne kažem da je sve bilo pogrešno, ali te prakse koje navodiš su jasno pogrešne, po meni da, po tebi ne. Za pričest ne znam. To kaj ste sakupili pravilno, ne znači da je sve ostalo pravilno.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 1 минут, Bokisd рече

Pa, postovanje svetitelja tj. molitveno spominjanje na grobovima mucenika i ispovednika...itd...

Da, ili kad Polikarpovi učenici, početkom 2. veka, sakupljaju Polikarpove ostatke iz arene i kažu da su njegove mošti dragocenije od svakog dragog kamenja...

  • Свиђа ми се 1

porukom-dobrote-nahrani-gladnog.thumb.jpg.e6722ef9e536dc201ac006f5bb88acb0.jpg

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 9 минута, Desiderius Erasmus рече

Uostalom, mnogo pre Konstantina Crkva je imala prakse koje ti verovatno smatraš jeresima. Na primer, imamo sačuvanu molitvu iz sredine drugog veka, u kojoj se progonjena Crkva moli Bogorodici za zaštitu...

Dobro, opet, ne znači da je ta osoba pravilno postupila kaj se molila bogorodici. Ako čovjek može da se moli Bogu, zakaj bi se molil Mariji, ili bog mu ne odgovara, ne znam kaj drugo. Zapravo u Ivanovom evandjelju Krist kaže da se molimo njemu i Ocu, i da bude odgovorio, zakaj bi onda molio Mariju, ali dobro, svatko nek radi kako misli, ako to tako funkcionira, ne znam, meni nema smisla, ne osudjujem, samo eto, došao sam do drugih zaključaka.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 6 минута, Аристарх рече

мислиш да то није пре рата било? ја колико сам схватио Краљевина Југославија је била екуменистичка, заједно су православни и римокатолички свештеници вршили благосиљање армије, неких објеката...

Или мислиш у контексту овог екуменизма који Вартоломеј помиње пре неколико година, када је рекао да планира Ају Софију да претвори у неки мултиверски храм ако би је Турци вратили... мсм. не знам дал је то била лажна вест, али то сам упамтио..

Govorimo o svetskom ekumenizmu kao crkvenoj i teoloskoj pojavi, mislim da je ovo oko KJ bilo jedan vid nekog 'politickog' ekumenizma.

Da, mislim na ekumenizam koji propagira Vaseljenska i Vartolomej ciji je kontekst i to sto si naveo.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

имају споразум о питању раскола са Ватиканом.. То ми се свидело, да верници више не могу да буду расколници, већ само Црквене вође.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 5 минута, SerbCro рече

1.Ne kažem da oni nisu pouzdani, nisam čitao jednostavno, ne mogu komentirati.

To i jeste žalosno, što čitate raznorazne američke puritance i fundamentaliste, a ne čitate jednog Ignjatila, Polikarpa ili Klimenta. ;) 

пре 6 минута, SerbCro рече

2Nakon sam i rekao, ili ?

Da, nakon Konstantina, dakle "pala" Crkva. Pala Crkva ustanovila ispravan kanon Pisma. Misli o tome. :) 

пре 7 минута, SerbCro рече

4. Ne mislim da je crkva odmah potonula, već da su mnoge jeresi ušle u crkvu, koje si već spomenuo. Nisam ih čitao, ne znam.

E, pa kanon Biblije je, dakle, ustanovljen, nakon što su te "jeresi" ušle u Crkvu.

пре 9 минута, SerbCro рече

5.Znači ljudi koji nisu slušali apostole uživo.

Jesu, Ignjatije, Polikarp i Kliment su slušali apostole uživo.

пре 10 минута, SerbCro рече

6.Ne kunem se ja u ništa, i ne kažem da je sve bilo pogrešno, 

Kako se ne kunete, pa Sola Scriptura vam je osnovno načelo, a Scripturu ste preuzeli od "pale" Crkve. :) 

пре 13 минута, SerbCro рече

ali te prakse koje navodiš su jasno pogrešne, po meni da, po tebi ne. 

Ok, ali ljudi koji su imali te jasno pogrešne prakse su ti dali Bibliju. ;) 

пре 14 минута, SerbCro рече

To kaj ste sakupili pravilno, ne znači da je sve ostalo pravilno.

Ne znači, ali je fascinantno vaše poverenje u postkonstantinovsku Crkvu da je taj posao kanonizovanja Pisma odradila baš kako treba. :) 

porukom-dobrote-nahrani-gladnog.thumb.jpg.e6722ef9e536dc201ac006f5bb88acb0.jpg

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 10 минута, SerbCro рече

Ako čovjek može da se moli Bogu, zakaj bi se molil Mariji, ili bog mu ne odgovara, ne znam kaj drugo.

Iz istog razloga iz kog i tebi mogu da kažem: "Ej, hajde se moli za mene". ;) 

  • Зачуђен 1

porukom-dobrote-nahrani-gladnog.thumb.jpg.e6722ef9e536dc201ac006f5bb88acb0.jpg

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 18 минута, Tumaralo. рече

Kada je ustanovljen kanon SZ-a ?

Isto kada i NZ?

Koliko znam, Biblija apostola je bila Septuaginta, koja je sadržavala i devterokanonske knjige. Onda su Jevreji na sabou u Jamniji ustanovili "uži" kanon, bez tih knjiga (što je verovatno bila reakcija na pojavu Hrišćanstva). Pa je kasnije Crkva prihvatila te knjige kao "drugokanonske". Luter je kasnije odbacio te knjige jer mu se nisu uklapale u teologiju. Iz istog razloga je Jakova i Otkrivenje stavio na kraj Novog Zaveta, jer mu se isto nisu uklapale, ali nije mogao baš da ih otfikari.

  • Свиђа ми се 1

porukom-dobrote-nahrani-gladnog.thumb.jpg.e6722ef9e536dc201ac006f5bb88acb0.jpg

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 4 минута, Desiderius Erasmus рече

Jesu, Ignjatije, Polikarp i Kliment su slušali apostole uživo.

..pa onda je Irinej Lionski slusao uzivo 0512_musicPolikarpa i drugi su slusali uzivo Ignjatija i Klimenta i druge oce koji su slusali apostole.....i onda su dalje neki drugi slusali Irineja Lionskog i tako dalje i tako smo dobili apostolsko predanje i veru i Apostolske kanone....0505_music   ...  :D

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 8 минута, Desiderius Erasmus рече

To i jeste žalosno, što čitate raznorazne američke puritance i fundamentaliste, a ne čitate jednog Ignjatila, Polikarpa ili Klimenta. ;) 

Da, nakon Konstantina, dakle "pala" Crkva. Pala Crkva ustanovila ispravan kanon Pisma. Misli o tome. :) 

E, pa kanon Biblije je, dakle, ustanovljen, nakon što su te "jeresi" ušle u Crkvu.

Jesu, Ignjatije, Polikarp i Kliment su slušali apostole uživo.

Kako se ne kunete, pa Sola Scriptura vam je osnovno načelo, a Scripturu ste preuzeli od "pale" Crkve. :) 

Ok, ali ljudi koji su imali te jasno pogrešne prakse su ti dali Bibliju. ;) 

Ne znači, ali je fascinantno vaše poverenje u postkonstantinovsku Crkvu da je taj posao kanonizovanja Pisma odradila baš kako treba. :) 

Ma, da bar nikad nisam čitao te puritance !! Kaj bum, doživel sam prvu ljubav prema bogu, sav sretan, nanovorođen, onda ti u crkvi preporuče puritance, kalviniste i sl, i onda me ta literatura baci u takvu depru i očaj, da sam se jedva izvukao.

Meni nije Solla S nije osnovno načelo, premda sam tako podučavan, odbacio sam to.

Možda je trebala da ubaci još nekaj, ne znam da li je posao bio savršen, ali ovo kaj je unutra je u kontekstu.

 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 3 минута, SerbCro рече

Ma, da bar nikad nisam čitao te puritance !! Kaj bum, doživel sam prvu ljubav prema bogu, sav sretan, nanovorođen, onda ti u crkvi preporuče puritance, kalviniste i sl, i onda me ta literatura baci u takvu depru i očaj, da sam se jedva izvukao.

Meni nije Solla S nije osnovno načelo, premda sam tako podučavan, odbacio sam to.

Možda je trebala da ubaci još nekaj, ne znam da li je posao bio savršen, ali ovo kaj je unutra je u kontekstu.

 

Evo, čisto da te zainteresujem za Ignjatija. Dok su ga vozili na gubilište, on piše hrišćanima da ne intervenišu kod vlasti u njegovu korist, jer hoće da ode Hristu: "ostavite me da budem hrana zverima, te da pomoću njih stignem k Bogu. Ja sam pšenica Božja: neka me samelju zubi zverova, da bih postao čist hleb Hristov." 

Zar ovo nije bolje od Finney-a? :) 

  • Свиђа ми се 1

porukom-dobrote-nahrani-gladnog.thumb.jpg.e6722ef9e536dc201ac006f5bb88acb0.jpg

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 1 минут, Desiderius Erasmus рече

Evo, čisto da te zainteresujem za Ignjatija. Dok su ga vozili na gubilište, on piše hrišćanima da ne intervenišu kod vlasti u njegovu korist, jer hoće da ode Hristu: "ostavite me da budem hrana zverima, te da pomoću njih stignem k Bogu. Ja sam pšenica Božja: neka me samelju zubi zverova, da bih postao čist hleb Hristov." 

Zar ovo nije bolje od Finney-a? :) 

Dobro je, jedino kaj ja znam o Ignjatiju isto koliko ti o Finiju. :) 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 54 минута, Аристарх рече

имају споразум о питању раскола са Ватиканом.. То ми се свидело, да верници више не могу да буду расколници, већ само Црквене вође.

Uf :0228_hot: .... mislim da je tesko odvojiti vernike od crkvenih vodja....jer su ipak crkvene vodje nosioci blagodati i vere u samoj crkvi. tj, kroz episkope se daje blagodat.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Придружите се разговору

Можете одговорити сада, а касније да се региструјете на Поуке.орг Ако имате налог, пријавите се сада да бисте објавили на свом налогу.

Guest
Имаш нешто да додаш? Одговори на ову тему

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Креирај ново...