Jump to content

Свети Грација и Злославни Ава Римски, Зоран Ђуровић

Оцени ову тему


Препоручена порука

пре 2 минута, Јанко рече

 

А овамо ти и ВСБ говорие да вам није битан дрес...

Значи Аво, постао си к'о ти тамо латини...

Boksitu сам 80% грехова опростио! :sunce: 

Не знам да ли он мени може да опрости што сам као студент пророковао: Звезда ће постати шампион Европе и света, све ће да их потуче до финала, ја утакмице нећу гледати, али ћу зато гледати Звезду уживо кад осваја куп! - Образом гарантујем да је тако било, а онда сам у Барију гледао Звезду! Има још живих сведока... 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Управо сада, Zoran Đurović рече

Boksitu сам 80% грехова опростио! :sunce:

Не знам да ли он мени може да опрости што сам као студент пророковао: Звезда ће постати шампион Европе и света, све ће да их потуче до финала, ја утакмице нећу гледати, али ћу зато гледати Звезду уживо кад осваја куп! - Образом гарантујем да је тако било, а онда сам у Барију гледао Звезду! Има још живих сведока...

Moze.....ali, jedva......:945729:
 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Auuuu kakav danak neiskustvu. Avo zar je moguce?! VSB? 

Ovo je jedan tuzan dan :D

Sad ste me razocarali :D

 

Mi obicno procenjujemo sebe na osnovu namera, a druge na osnovu akcija

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 8 часа, Дијана. рече

Plemeniti Avo, ja jako dobro razumijem tu pricu i to bas u takvom kontekstu. Ja sam Bosanka i imam prijatelje Hrvate i Muslimane (etnos po Titu), prijateljstva od prije i stecena posle rata. E, ako ima i prizrak utiska da sam ja bigot i onaj koji bi poslao milijardu katolika u pakao, onda ja nemam zelje uopste da se pravdam.

Ja uopste ne govorim u tom domenu ljudske etike, nego ukupnog odnosa crkava. Ljudska etika je nesporna. O onome da se vec stotinu godina na ovom pitanju desavaju razdori unutar PC, pocevsi od Atinagore do danas. I zbog toga sto cesto vi koji ste zarko zagrijani za ekumenizam isticete ljubav Boziju i ljudsku, a prema bratu pravoslavcu koji prica malo drugacije i opreznije, i vise u skladu sa ucenjem svoje crkve se odnosite kao da je ljudsko smece. Za Vama ide grupa povedena Vasom harizmom i istim ovakvim sentimentalnim samomnenjima, koji ne razumiju izgleda bas najbolje sire konsekvence ideja. Sto se tice osjecanja, i ja osjecam da je sizma bila djelo necastivoga i da bi bilo dobro da se ponovo ujedinimo, ali mimo tog osjecanja, ono sto se spoznaje intelektom, a to su dogmatska i eklisioloska sporna pitanja, i tu stosta prethodno treba da se ispravi i popravi. Ja sam sigurna da Vi mozete da razumijete sta govorim i impliciram, i kako se Vase licno djelovanje uklapa u podgrijavanje razdora kod nas, a ne spaja nas s katolicima, naprotiv. Crkva je svoje rekla i na Saboru i inace, i vi samo ljuljate ravnotezu unutar svoje crkve, a jedinstvu s katolicima mozete doprinijeti samo na licnom nivou kao i dosad. Stice se utisak da Vi odobravate uniju po svaku cijenu, sad i odmah, sa potpunim priznavanjem tajni i zajednickom evharistijom, a zbog nekih jakih razloga (ja nisam dovoljno kvalifikovana da govorim o tome, pa necu) je odijeljenost ostala hiljadu godina, i pravoslavni su precesto svoju vjeru branili i svojim zivotom, a nisu htjeli uniju, ni milom ni silom.

Samo sam o tome govorila. Jest, bratstvo s katolicima postoji, oni nam jesu bliski, starokatolici najblizi, ma i sa svim ljudima svijeta postoji, jer svi smo djeca Adama i Boga koji je Otac. No bratstvo s pravoslavnima je u Gospodu, u krvi evharistijskoj. Toliko od mene na ovu temu.

Plemeninta Dijana, ne znam o kakvoj je grupi rec, ali ako je  rec o ovoj sto aminuje Avine postove...Termin harizma se koristi za osobu u smislu da ona ima talenat da privuce pozitivnu paznju drugih i/ili sarm. Vise karakteristika nego sposobnost, tako da ne ide u "prodao" sebe ili veru za veceru. U crkvenom kontekstu ima posebno znacenje, koristi se kao termin za crkvene grupe i pokret koji veruje u nesto o cemu bi na primer Ava "posebno" isticao, a opisano na primer u Novom zavetu, tako da molim te sestro, to nije slucaj, nisam AVISTA - o cartão do brasileiro :). Istina Ava ima harizmu koja ga nema sumnje cini da se jarko bori za neku stvar. Dobar je za rukovanje pomirenjem. Jedna oblast koja je stepena u sukobima i problematicna. Dakle, mislim da ima visok stepen nezavisnosti i ne savija se ni na sta ili pod bilo koga. Velika licnost, voleli ga ili ne. Ja na primer nikad ne osvetlim temu (citaj: prostoriju), ali sam dama koja uvek zna gde sam, ogromno uporna, koja ima jasnu licnost, ali ne i da salje jasne signale u cemu se ne slazem sa Avom, vojnik to ne radi, ili radi samo pred moguc napad. :)) Jer iako sam u "grupi" koja aminuje Avine postove, ako nas ti tako vidis, kao grupu, ja to ne radim, ne idem za Avom. Ja to radim zato sto Ava ima mocan proboj reci, ostar, i ne boji se nicega. Potrebno je mnogo da se probije kroz zatucanost - a on  ima kvalitet da izvede iz rama. Kad raspravlja, cini to mocnim porukama, velikim recima i jakom argumentacijom, lako balansirajuci svoju licnost. Nema sumje da je na velikom terenu sa velikim narodnim problemima (crkveni poslovi). Veoma je tesko ne voleti njegove teme, jer ih postavi kao pametan, inteligentan i nacitan. Njegova energija je zarazna. Ali sestro, ne slazem se bas sa svime sto on misli, jer imam pravo da kazem sta mislim. Ako mislim sve isto sto i ti na primer, gde je onda tu moja sloboda izbora i  licnost. I na kraju sestro, mozda ti doprineses jedninstvu samo na licnom nivou kao i dosad, za nekog sestro ko je zivopisao katolicki hram  pravoslavnom teologijom  isto se ne moze reci. Razmislimo pre nego sto nesto kazemo. :mahmah:

Јачи од смрти и лажи

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 6 часа, Кратос рече

Nigde nisam pročitao da je tuga greh i koliko se dosećam Hristos je bio tužan i plakao je a u Njemu greha nije bilo.Rane jesu deo tvoje ličnosti kao što su rane Hristove deo njegove ličnosti to nema veze sa zlom kao delom ličnosti.Brkaš babe i žabe.Uostalom jedno od blaženstava je:

Blago onima koji plaču, jer će se utešiti;

Verovatno su bili srećni pa plaču od sreće a posle dobijaju utehu,mislim da je logično zar ne?

«Со свјатими упокој, Христе души раб Твојих, идјеже њест бољезан, ни печал, ни воздиханије, но жизањ бесконечнаја»

Ми причамо о греху и покушавамо пластично да објаснимо како човек превазилази грех, и како опрашта, пластично користећи терминологију ране и стреле и слично, а ти о ранама Христовим! И онда ја мешам бабе и жабе!?
 

Gravatar mali

 
"Упути ме на истину Твоју, и научи ме, јер си Ти Бог Спас мој" (Пс. 24.5)

https://sozercanje.wordpress.com/

 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 6 часа, Paradoksologija рече

Da, zanimljivo. Hristovo vaskrslo telo i dalje je imalo rane po kojima su Ga neki i prepoznali i dokazali sebi da je to zbilja On i da je ustao.

Да, наравно. Имао је ране али није имао греха. Ни кад су му те ране задавали нити након тога. 

Gravatar mali

 
"Упути ме на истину Твоју, и научи ме, јер си Ти Бог Спас мој" (Пс. 24.5)

https://sozercanje.wordpress.com/

 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 7 часа, Volim_Sina_Bozjeg рече

Pa i nisi mi onda bliži, kad tamo nekog brazilca rimokatolika gledaš kao ustašu.

Можда ти није ближи али би ти био ближњи да га нађеш "рањеног на путу".

Поента је да у причи о милостивом самарјанину нема пуно теорије него пракса. И поука да према свима имамо љубав и будемо милостиви нема везе ко је, чији је, какав је. 

Теоретски речено да имаш два рањена који леже једнако рањена у исто време на истом месту и да можеш да спасиш само једнога од њих а један је "самарјанин" а други "јевреј", онда би вероватно спасио "јевреина" (под условом да је све друго исто). То у теорији, а у пракси би то вероватно изгледало тако да би зграбио првог који је ближе путу и слично...

 

 

Gravatar mali

 
"Упути ме на истину Твоју, и научи ме, јер си Ти Бог Спас мој" (Пс. 24.5)

https://sozercanje.wordpress.com/

 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

  

пре 43 минута, Тања1 рече

Ali sestro, ne slazem se bas sa svime sto on misli

Једна од најтужнијих замени теза, за мене, је када кажу авинат. Јер ја сам највише одрастао уз св. Августина и научио да мислим са њиме. И тада не постоје ауторитети, односно идоли који се слепо слушају, зато што смо сви смртни људи и учимо у ходу. Неке је подилазила језа када сам говорио, и то је истина, а не тапеинос фигура из грчке књижевности, да ја учим и од мојих парохијана. Видим, размислим, кажем, жена или човек (мушкарац) има право. И то интегришем у моју теологију. То што сам поп, не значи да сам свезнајући. Наравно да побожна баба неће да ме учи шта је филиокве и сличне ствари, а управо се то овде често брка, па дођу приправници да ми држе лекције.

Не, ја говорим о учењу кроз јеванђелски живот. И ту смо сви једнаки. Разликујемо се по службама. Не може баба да дође и да уместо мене врши литургију. 

Теологија је жива ствар, ствар истраживања, и актуелна у сваком времену. Нема готових формула које се прописују једнако у сва времена. И када питаш, ти си у дијалогу, то је процес, сумњаш, неодлучан си, сигуран си у нешто, али је свакако жива ствар. јер се тиче тебе. Иначе да затворимо дућан и пошаљемо бирократе да раде и врше сервис за потребе верника. Нема ништа од тога. Сваки човек је за себе. Зато ја избегавам да јавно говорим о духовним стварима јер ће их неки наопако схватити. Када имаш проблем, причамо приватно. А оно што је по Јеванђељу, то могу да проповедам са балкона, мада се многи нервирају и на то.  

Симптоматично ми је увек када крену да говоре о неким мојим таковићима. Такви не постоје, јер је то противприродни блуд. Ја се дивим Августину до имбецилности, отворено критикујем неке његове ставове. И управо у тој критици сам у складу са његовим духом! Знам да ми се не љути. Није будала, него је светац. А бити светац не значи да је све црвено слово што си рекао. Они који крену да говоре о некој "авиној" секти, су особе које је озбиљно изнервирала Авина проповед. И да би себе утешили, почињу да мисле како је посреди нека субверзивна секташка делатност. А нема ништа од тога. Напротив, моја је прича општа. Свима говорим да буду у Цркви, да раде на миру, да воде рачуна о свом животу, да воле друге људе, што подразумева иноверне и неверне, да све привлаче цркви Христовој, и да се не саблажњавају на недостатке свештенства, јер је Господ Бог тај који дела, а не људи, ма колико харизматични били.

Изнервирали се неки ревнитељи па ми кажу да направим своју секту. Жао ми је што их морам разочарати. Изнервирали се и други, па и сам, наш добри, о. Сава и каже зашто не пређем у католике кад их признајем за потпуну и праву Цркву... Али и њих разочаравам јер не видим како из праве цркве могу да пређем у праву цркву... Ми смо једна црква, рањена од сатане, јер су људи слаби, али оно што је је човеку немогуће, Богу је могуће. Али да и ми учествујемо барем молитвама у том процесу. Јер је врлина миротворство, праштање, надање, љубав ка ближњем... Морамо да се молимо, на коленима и са сузама! Да тако залијемо ране на Христовом телу... Да кажемо као Самарјанин да ћемо платити крчмару и што буде преко... 

Какве црне секте и какве црне аве са којим би се махало... Само Христос, само да крв са његовог скинутог са крста тела да обришемо, јер је он постао та слабост и ништа за нас. За сваког од нас... Да се не горди ниједно тело.               

Link to comment
Подели на овим сајтовима

1 hour ago, Vedran рече

Да, наравно. Имао је ране али није имао греха. Ни кад су му те ране задавали нити након тога. 

Za nas onda valjda može glede zaborava i praštanja da važi da i ako ožiljci ostaju deo nas, ne gajimo zagnojene rane. 

 

paradoks_zpsjpf2fhnf.jpg

Lilies that fester smell far worse than weeds.

Shakespeare

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Раније сам написао да мислим да чињенице остају али да се брише све оно што је греховно у њима или везано за њих било узрочно било последично. Дакле оне више нису онакве какве су некад биле. Преображене су на неки начин. Јер нама се некад чињеница "опалио му шамар без разлога" чини нераздвојна од осуде починитеља. Како је могао, како је смео, овакав је онакав је. То "без разлога" нама даје повод да идемо преко чињеница и залазимо у домен осуде. У палом свету ове ствари су тесно везане, али када превазилазимо трулеж онда се та веза сече и заборављамо оно што је раније било (онаквим каквим смо га доживели тада и памтили).  Остају чињенице, отпада грех. Оци говоре о томе да иако нисмо у нечему криви, криви смо у много чему другом па заслужујемо осуду. Хоће да нас науче да иако је "шамар без разлога" он можда има разлог који нама није познат. Није лако о овоме причати јер смо ограничени језиком. Али све ове ствари, као и ова сама тема нам говоре о томе да је суд Божији и правда је Његова, то јест Он нам је и Суди и Правда. 

Међутим, мислим да све то достиже врхунац у Царству, што не значи да оно не започиње већ овде. У Царству свака трулеж и свако зло нестаје непровратно. Док год смо овде постоји могућност да се вратимо на бљувотину. А тамо свако зло коначно бива "заборављено". Јер, исто сам поменуо, без опроштаја Божијег узалуд је наш зато и молимо не само да нама Бог опрости него молимо и да опрости нашим недобродјелатељима.  Ми смо позвани да будемо боголики по опраштању, иначе нема спасења, јер сами себе осуђујемо сваки дан "опрости нам"..."као што и ми опраштамо".  

Gravatar mali

 
"Упути ме на истину Твоју, и научи ме, јер си Ти Бог Спас мој" (Пс. 24.5)

https://sozercanje.wordpress.com/

 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 25 минута, Zoran Đurović рече

  

Једна од најтужнијих замени теза, за мене, је када кажу авинат. Јер ја сам највише одрастао уз св. Августина и научио да мислим са њиме. И тада не постоје ауторитети, односно идоли који се слепо слушају, зато што смо сви смртни људи и учимо у ходу. Неке је подилазила језа када сам говорио, и то је истина, а не тапеинос фигура из грчке књижевности, да ја учим и од мојих парохијана. Видим, размислим, кажем, жена или човек (мушкарац) има право. И то интегришем у моју теологију. То што сам поп, не значи да сам свезнајући. Наравно да побожна баба неће да ме учи шта је филиокве и сличне ствари, а управо се то овде често брка, па дођу приправници да ми држе лекције.

Не, ја говорим о учењу кроз јеванђелски живот. И ту смо сви једнаки. Разликујемо се по службама. Не може баба да дође и да уместо мене врши литургију.

Теологија је жива ствар, ствар истраживања, и актуелна у сваком времену. Нема готових формула које се прописују једнако у сва времена. И када питаш, ти си у дијалогу, то је процес, сумњаш, неодлучан си, сигуран си у нешто, али је свакако жива ствар. јер се тиче тебе. Иначе да затворимо дућан и пошаљемо бирократе да раде и врше сервис за потребе верника. Нема ништа од тога. Сваки човек је за себе. Зато ја избегавам да јавно говорим о духовним стварима јер ће их неки наопако схватити. Када имаш проблем, причамо приватно. А оно што је по Јеванђељу, то могу да проповедам са балкона, мада се многи нервирају и на то.

Симптоматично ми је увек када крену да говоре о неким мојим таковићима. Такви не постоје, јер је то противприродни блуд. Ја се дивим Августину до имбецилности, отворено критикујем неке његове ставове. И управо у тој критици сам у складу са његовим духом! Знам да ми се не љути. Није будала, него је светац. А бити светац не значи да је све црвено слово што си рекао. Они који крену да говоре о некој "авиној" секти, су особе које је озбиљно изнервирала Авина проповед. И да би себе утешили, почињу да мисле како је посреди нека субверзивна секташка делатност. А нема ништа од тога. Напротив, моја је прича општа. Свима говорим да буду у Цркви, да раде на миру, да воде рачуна о свом животу, да воле друге људе, што подразумева иноверне и неверне, да све привлаче цркви Христовој, и да се не саблажњавају на недостатке свештенства, јер је Господ Бог тај који дела, а не људи, ма колико харизматични били.

Изнервирали се неки ревнитељи па ми кажу да направим своју секту. Жао ми је што их морам разочарати. Изнервирали се и други, па и сам, наш добри, о. Сава и каже зашто не пређем у католике кад их признајем за потпуну и праву Цркву... Али и њих разочаравам јер не видим како из праве цркве могу да пређем у праву цркву... Ми смо једна црква, рањена од сатане, јер су људи слаби, али оно што је је човеку немогуће, Богу је могуће. Али да и ми учествујемо барем молитвама у том процесу. Јер је врлина миротворство, праштање, надање, љубав ка ближњем... Морамо да се молимо, на коленима и са сузама! Да тако залијемо ране на Христовом телу... Да кажемо као Самарјанин да ћемо платити крчмару и што буде преко...

Какве црне секте и какве црне аве са којим би се махало... Само Христос, само да крв са његовог скинутог са крста тела да обришемо, јер је он постао та слабост и ништа за нас. За сваког од нас... Да се не горди ниједно тело.              

Drago mi je sto si ovim tekstom malo razjasnio i objasnio neku svoju poziciju u odnosu na sve dileme koje postoje oko tvoga bistvovanja i na forumu i uopste u Crkvi.

Sa mnogim stavrima se slazem ( sa nekim i ne ), ali, najdraze mi je sto si ovo rekao :

пре 29 минута, Zoran Đurović рече

Али и њих разочаравам јер не видим како из праве цркве могу да пређем у праву цркву..

Ovo mi je najbitnije. Da imas takav pozitivan stav prema 'nasoj' crkvi. Sad, sto smatras da su i 'oni' prava crkva, trenutno nije mi bitno u smislu konteksta stvari ( ali, oko toga se i sustini 'preganjamo' vec mesecima na forumu, i verovatno cemo se i dalje preganjati :catfight), jer, ......smatram, da treba da se drzimo nase Crkve , pa, sad, neko je u Njoj ovako, neko onako, neko svesno, neko nesvesno ...kako se kaze, da se drzimo Nje ko pijan plota, da ne padnemo......bitno je da smo u Njoj.

Nadam se, da sam bio koliko - toliko jasan. Just_Cuz_19

 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 25 минута, Paradoksologija рече

ako ožiljci ostaju deo nas, ne gajimo zagnojene rane. 

Могли би и о овоме да причамо. Зависи шта се подразумева под ожиљци. Јер ако се мисли на то да остаје историја онога што је било, да онда остају. Ако се мисли на неки траг, остатак од нечега што је несавршено, ожиљак од непревазиђене увреде, онда, мислим не, јер као несавршено не може ући у вечност. 

Gravatar mali

 
"Упути ме на истину Твоју, и научи ме, јер си Ти Бог Спас мој" (Пс. 24.5)

https://sozercanje.wordpress.com/

 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 21 часа, Zoran Đurović рече

Да је разумеш, пољубила би Писмо и аминовала, а не би се прела са Господом!

Јасно ти је рекао да ти је ближњи "јеретик". Св. Грација је мени ближњи, Чакавенда није. Да ли си свесна колико је антихристовска реченица: Мени је мој православац ближи од католика! А Хр ти вели да нема везе ко који дрес носи! И ти сада устајеш да учиш Христа како се зезнуо? Смири се, жено!

Како ти није јасно да ће идиоти из обе цркве бити у једном јату, а свети из обе у другом?

Видиш да је шизма ђавоље дело, и шта радиш? - Мене који радим на помирењу критикујеш?! Држиш ми лекције као да сам ја пао с Марса! И то је твоја борба против ђавоље работе? Барем узми и свако вече се моли за јединство цркава, ако нешто друго не можеш да урадиш. А зашто се не молиш за сједињење цркава, да те питам? Одговори сама себи, па кад ти буде јасно, онда ћеш се молити као Христос у последњој својој ноћи на земљи. Да тада немаш права гласа. 

  

  

Ovo je stvarno ironija da mi drzite lekcije o Kacavendi i moralnim ljudima unutar katolicke crkve. Znate, u Banja Luci je jedan katolicki fratar ucestvovao u klanju par hiljada Srba, a drugi, vjerovatno potonji biskup Pihler, spasio 1000 Srba (1942). Ja godinama istrazujem ko je taj sveti covjek i govorim ovde po forumu da je on u raju zagrljen sa Vukasinom Klepackim. Godinama govorim o srpskim zlocinima a o Kacavendi ne smijem kako zasluzuje samo zato sto nazalost jos nosi epitrahilj, pa i episkopsko dostojanstvo :(( . Meni su Diana Budisavljevic, Irena SEndler i Oskar Sindler sveci i bliznji, a vjerujem i vama na rijec da mi je svet i bliznji Ante Padovanski i Sveti Gracija.

Ne znam da li ste svjesni onoga sto radite, a cini mi se i da niste, jer ne vjerujem da ste podli, niti da biste napustili pravoslavlje. Govorite da je RKC isto sto i pravoslavna crkva, nema falinke da se stupi u uniju sad i odmah bez ikakvih uslova, svjedoceci za to svojim autoritetom prof.i dr.teologije i cinom pravoslavnog svestenika. Drugacije govore otac Sava i Aleksandar Milojkov, i naravno episkopi PC koji su takodje doktori teologije. Ne znam kako su tako neprosveceni bili drugi nasi veliki sveti bogoslovi uceni doktori svog vremena pa su je hiljadu godina odbijali. Nemojte samo da isticuci njihove svetitelje uvrijedite uspomenu na Vukasina Klepackog i Platona Banjaluckog.

Kad se RKC iscijeli unutar sebe, izmiri sa starokatolicima, time ce se prirodno pribliziti i nama. Kad popravi ono radi cega su se odvojili originalni protestanti, jos vise ce se pribliziti nama. I kad se nase tijelo zacijeli prigrljavanjem dohalkidonaca i drugih, i kad prestane da se raskoljuje i razdire i cijepa unutar sebe radi nepromisljenog i nekritickog priblizavanja RKC, a i drugima, kad se osjeti briga prema tima koji otpadaju, i djelatna briga sto se Crkva koja jeste Hristova Crkva! a u kojoj smo imali srece da se rodimo urusava, i da neki nebrizno i gordo kazu neka otpadnu, (ko, jos malo pa i Svetogorci), e onda je to djavolja rabota... Ultimativna, vrhunska rabota obmanjivaca, oca lazi i sijaca razdora.

Ja nisam nikakav jak molitvenik koji bi mogao da se moli ni za ovo sto me boli i o cemu pricam, niti umisljam da ce moja molitva tu nesto da doprinese... Tek dozvolim sebi da kazem poneku ovde, trudeci se da dobrim i svijetlim okom gledam na sve. Nek nam je Bog svima na pomoci. Ja mogu samo da se pomolim u svojoj ljubavi za Vas, da na tezi nacin se ne osvijestite i postanete svjesni svoje odgovornosti svestenika i ucenog, veoma obdarenog teologa, da ne budete zaista u prilici da birate koja je crkva zapravo prava. Vase poetske refleksije su na nivou Molitava na jezeru a jednako i vase slike. Tu su Vasi nesumnjivi darovi gdje se Vase srce ogleda i daj Boze da mnogo vise energije usmjerite u tom pravcu a ne onamo kud Vas um najradije vuce. 

 

 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 18 минута, Дијана. рече

Kad se RKC iscijeli unutar sebe, izmiri sa starokatolicima, time ce se prirodno pribliziti i nama. Kad popravi ono radi cega su se odvojili originalni protestanti, jos vise ce se pribliziti nama. I kad se nase tijelo zacijeli prigrljavanjem dohalkidonaca i drugih, i kad prestane da se raskoljuje i razdire i cijepa unutar sebe radi nepromisljenog i nekritickog priblizavanja RKC, a i drugima, kad se osjeti briga prema tima koji otpadaju, i djelatna briga sto se Crkva koja jeste Hristova Crkva! a u kojoj smo imali srece da se rodimo urusava, i da neki nebrizno i gordo kazu neka otpadnu, (ko, jos malo pa i Svetogorci), e onda je to djavolja rabota... Ultimativna, vrhunska rabota obmanjivaca, oca lazi i sijaca razdora.

Sad ovaj tekst prevedi na Pravoslavna Crkva umesto RKC na početku teksta i sve isto možeš nadalje da napišeš o pravoslavnoj Crkvi. Imamo i mi raskolnike sektaše i svakakve druge mašinerije.

Mene čudi nešto drugo. Jedan drugi "duh" me čudi. Svetitelji su iznosili određena kritčka gledišta na određena rimokatolička učenja, filiokve,nepogrešivost,bezgrešno začeće Djeve.... To je dužnost svakog teologa ili čoveka od Duha da iznosi kritiku na ne baš dobra učenja i toga ima i u pravoslavlju. U pravoslavlju danas imamo dosta ne rešenih dogmatskih pitanja, te se tako dobija i neka sloboda u pogreškama koja još uvek nije kažnjiva, osuđena ali je defakto prisutna. (nije svako teološko pitanje već rešeno dogomom u pravoslavlju, nemoj to da misliš). Dakle imamo defakto i činjenično stanje da se i u našoj Istini dešava poneka neistina.

Ali opet se vraćam na "duh", koji je srećom artemitima izbačen iz SPC ali je vidim u repovima (kao što svaki dobri djavdjav rep ima) ostao unutar SPC.

Daklevi svaku dobronamernu kritiku pogrešnog učenja u rimokatolika naših svetitelja, koristite da se UDALJAVATE od braće (ili to oni nisu samo ne znam kako im onda Pravoslavna Crkva priznaje Krštenje?) Dakle UDALJAVATE SE OD BRAĆE a ne PRIBLIŽAVATE.

Svako Zoranovo pa i drugih iskrenih Hrišćana KOJI UKAZUJU NA STVARI KOJE NAS SPAJAJU U HRISTU ISUSU SA RIMOKATOLICIMA, vi uništavate sa time što podržavate upravo RASKOLNIKE iz rimokatoličkog i pravoslavnog tabora.

Svetitelji koji su govorili o jeresi određenih rimokatoličih učenja nisu govorili o rimokatolicima kao jereticima u globalu, no su se osvrtali na određena učenja a vi te iste svetitelje prevodite u ljude koji su rimokatoličku Crkvu osudili kao jeretičku Crkvu. Greh je to ljudi činiti, laganje je greh.

I tako svaki put već 1000 godina kad god neko iz oba raskolnička tabora spomene PRIBLIŽAVANJE I BLIŽNJEG u drugom taboru naleti na vas vrsne teologe i duhovnike koji se LAŽNO POZIVATE NA SVETITELJE i velite da je rimokatolička Crkva Jeretička Crkva.

Zašto meni Kršteni rimokatolik ne bi bio bliži odnosno ISTI kao Kršteni pravoslavac A GLAVEŠINAMA CRKVE PORUČUJEM OVOM PRILIKOM ILI UKINITE PRIZNAVANJE KRŠTENJA JEDNI DRUGIMA ILI NAS NE TERAJTE DA MRZIMO ILI NE VOLIMO TE DA SUMNJAMO U BLIŽNJEG KOJI JE VALJANO KRŠTEN I KOJI SE U HRISTA OBLEKAO ISTO KAO I JA.

Sram vas bilo , sram nas bilo raskola.

 

Ljubav se u duši ogleda, nebo je još nesagledivo.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

×
×
  • Креирај ново...